Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?

Indította Novill, 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL



Azt gondolni lehetett, hogy a FAM vizsgával , a FAM szerszámokkal (azok időszakos ellenőrzésével) azon villanyszerelők létszáma csökkenni fog, akik szerződést kötnek az áramszolgáltatókkal.
Aki felvállalja, az gazdasági megfontolásból teszi, feltételezve, hogy ilyen irányú megrendelése eddig is volt, és ez után is lesz.
Hogy a szolgáltatóknak a számítása mennyire fog bejönni, az jövő zenéje. Mivel a hálózatra kapcsolás feltételei területenként sajnos változóak, és nagyon sok jelenleg még regisztrált vállalkozó szakmai szempontból nem ért egyet a különböző követelményekkel, így mérlegel.
Nem biztos, hogy a legjobb villamos szakemberek bevállalják az új képzéseket, és anyagi kiadásokat,
mivel kvalifikáltabb munkavégzésre is alkalmasak. Kiválásuk viszont hiányozni fog a szolgáltatóknak.
A szolgáltatók diktálnak, feltételek szabnak. A regisztrált villanyszerelők, kvalifikált villamos szakemberek pedig döntenek.
Érdemes-e ezek után a hálózati engedélyesek feltételeinek eleget téve felvállalni a plombabontási engedéllyel járó tevékenységet, és ezzel együtt javítani azt a rengetem hiányosságot, amikkel csak akkor szembesülnek.

NagyPS

Kapott valaki visszajelzést a jelentkezésére az ELMU-s oktatásról?

NagyPS

Ma kaptam:

Tisztelt xxx Úr!

Tájékoztatjuk, hogy az ELMŰ Hálózati Kft. és ÉMÁSZ Hálózati Kft. szolgáltatási területén villamos szaktevékenységet végző szerelők ajánlásával és feljogosításával kapcsolatos pályázatán Ön megfelelt minősítést kapott.
A teszt eredménye: xx pont
Így Ön a 2017. január 1. időpont után, bejelentést követően, Telecentrumunktól kapott bontási engedély alapján továbbra is jogosult lesz zárópecsét bontással járó tevékenységet végezni az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. ellátási területén.
A vizsgán megfelelt vállalkozók adatai bekerülnek a MEE Országos villamosenergia-ipari szakember ajánló rendszerébe. Az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. a továbbiakban, csak e körbe bekerülő regisztrált villanyszerelőket ajánlja felhasználói számára.
Ajánlott szerelői minősítéssel végezhető tevékenységek (tevékenységi határok):
Új bekapcsolás esetén tipizált mérőhelyek létesítése a csatlakozási ponton terv előzetes bemutatása nélkül.
Meglévő felhasználási helyek igényeivel összefüggő kivitelezési tevékenységek esetén bejelentést követő elosztói engedélyesi zárópecsét bontás.
Zárópecsét bontással járó feladatok – (Ajánlott szerelői minősítés alapján, plombabontási engedély birtokában, FAM tevékenységként, vagy feszültségmentesítés után elvégezhető feladatok):
- Mérőhelyi karbantartás,
- Mérőhely felülvizsgálat,
- Mérőhelyi vezeték csere,
- Mérőszekrény csere – a lebontott szekrény helyére kerül az új tipizált mérőszekrény,
- Társasházi fővezeték csere, felújítás (elfogadott terv alapján), karbantartás

Csatlakozó szerelést is igénylő tevékenységek - csak az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. által kikapcsolt/feszültségmentesített állapotban végezhetők. Munkaterület átadás szükséges – egyeztetett időpontban, meghatározott időszakra:
- Tetőtartó csere.
- Csatlakozót tartalmazó fővezetéki csövezés cseréje.
- Mérőhely áthelyezés.

Zárópecsét bontás szabályozása:
Feltételek:
- Zárópecsétet csak ajánlott szerelői minősítéssel rendelkező villanyszerelő vállalkozó bonthat, aki a pályázat feltételeit sikeresen teljesítette, és neve az ajánló rendszer felületen megjelenik.
- A zárópecsét bontást előre be kell jelenteni. Bejelentés formája jelenleg az informatikai rendszerünk fejlesztéséig a Telecentrum felé kezdeményezett telefonhívás. Előzetes bejelentés nélkül munka nem kezdhető.

Bejelentés tartalma:
- A villanyszerelő vállalkozó MEE Országos villamosenergia-ipari szakember ajánló rendszerben is megjelenő VETr szerinti azonosítója.
- Felhasználó / felhasználási hely / mérő azonosítás adatai közül valamelyik.
- Eltávolítani kívánt zárópecsétek egyedi azonosító számai.
- Visszazárás tervezett ideje – egyedi felhasználó esetén maximum 5 munkanap, társasház kivitelezés esetén előre meghatároz

Novill

Gratulálunk a sikeres minősítéshez. Gondolom már kevesebben voltak, mint a regisztrált villanyszerelői oktatáson. A vizsga kérdések eltértek a regisztrált villanyszerelői kérdésektől, mivel a plomba bontás miatt volt a vizsga?

rabszolga

Azért kivácsi lennék rá, mi lenne ha a jelentkezők száma kevés lenne ahhoz, hogy elégséges legyen a szolgáltatás minősége. Megérdemelnék...
Az EON már csak részlegesen vezeti be a plombabontást, mert kevesen jelentkeztek a FAM tanfolyamokra. Nyár közepéig adtak a teljes bevezetésre módosított határidőt. Remélem belefulladnak és jól beégnek. Bár azt hiszem ez túl szép lenne...

Amúgy az ELMŰ-nél hol van kiírva, hogy csak és kizárólag mh.FAM után bonthatsz plombát??? Annyi van csak, hogy ellenőrizhetik, nem az hogy kell.

Szerintem bojkott a jó megoldás.

nyaki


Novill

Minap egy hírlevél  (http://villanyforum.atw.hu) került fel a regisztrált villanyszerelőknek címezve, ami nem az első már.  Az elégedetlenséggel kapcsolatosan már jelentek meg hasonló hírlevelek. Itt a fórumon is olvashatók némi elégedetlenséggel kapcsolatos, vagy arra utaló megjegyzések a válaszokban. A regisztrált tanfolyamokon mindig dicsérő szavak hangzanak el a rendszerrel kapcsolatosan. Látszólag úgy tűnik, hogy a szakmai szint ezzel emelkedik. Amelyek ezen a képzési fórumokon el is hangzanak dicsérő szavakkal. A villanyszerelők lapjában, az elektroinstallateur lapban és a különböző szakmai rendezvényeken is információkat hallhatunk a regisztrált villanyszerelői rendszerről, amelyek szintén méltatják a rendszer jóságát.
A hírlevelet olvasva látszik, hogy az Elmű-Émász területen bevezetett plomba bontással kapcsolatos változások verték ki a biztosítékot. Ezzel a változtatással gondolom többen nem értenek egyet, de ez a változtatás már korábban megtörtént és elindult az Eon-nál, csak akkor viszonylagos csend volt. Nagy valószínűséggel felmérték ennek a hatását és gondolom a makró szempontokat figyelembe véve hozták meg a döntést. Én is jelentkeztem a plombabontási tanfolyamra, de amikor megtudtam és utána néztem, hogy milyen költségeket jelent számomra a továbbiakban, úgy döntöttem, hogy nem megyek ezen az úton tovább. Hasonlóan az új szerelésekkor a  beállt változásozások miatt is. Ezért feltehetően nem is lehet csodálkozni azon, hogy erősen csökken a szakemberek száma. Olvasom a hírlevél alján "regisztrált villanyszerelők érdekképviselete". Uraim hol van itt valódi érdekképviselete a villanyszerelő szakmának. Megnyugtatok mindenkit nincs érdekképviselete a szakmának még akkor sem ha több helyre fizetünk tagdíjat. Viszont az is igaz, hogy közömbösek vagyunk. Ugyanúgy mint egy országos szavazáson. Ezért nem lehet minden hibát az érdekképviseletekre hárítanunk. De, hogy minden nincs rendben az biztos. Villanyszerelőként, de még szakértőként is a gyakorlati életben nem látom még a szakmai szint emelkedését. Sajnos inkább az ellenkezőjét tapasztalom a sok továbbképzés és túlszabályozás ellenére is. Mérőhelyek kialakításánál is lehet hajmeresztő szakmai hiányosságokat találni. Persze nem lehet általánosítani. Ha a képzés jó, akkor a szakember gárda is jó lesz. Mi annak idején általános villanyszerelő képzést kaptunk. Nem kellett kábelszerelő OKJ tanfolyamot stb.  végezni. Ki tudtuk képezni a műanyag kábelvégeket, de még a T típusú kábelt is, mérőhelyeket alakítottunk ki. Nem kellett FAM vizsga tudtunk feszültség alatti munkát végezni is.  Amiben biztosak lehetünk változások lesznek szabványokban, rendeletekben, de még felülvizsgálatoknál is. Csak az a kérdés, hogy az irány jó-e?

JUVILL


Korábbi hozzászólásomban többször nyilatkoztam ebben a témában.
Legutóbb arról, hogy csökkenni fog a villanyszerelők száma, akik a FAM vizsgát, a FAM munkavégzéshez szükséges szerszámokat és azok időszakos bevizsgálásainak költségét vállalni fogják.
Valamint arról, hogy a kieső, képzett szakemberek hiányozni fognak a szolgáltatóknak.
Itt van rá példa már az EON.
Bevallom, én sem tettem FAM vizsgát, és nem is vásároltam meg ezen munkavégzéshez - a szolgáltatók által előírt
"szerszámgyűjteményt".
Gondolkodtam rajta, de úgy döntöttem, ezt a  munkavégzést a továbbiakban nem végzem.
Túlzottnak tartom ezt a vizsgát és követelményeit.
Villamos szakembereknek van kiírva. Hangsúlyozom villamos szakembereknek.
Olyanoknak, ki eddig is végeztek feszültség alatti munkavégzést, ezután is fognak, de nem ilyen feltételek mellett.
Először regisztrációs képzés, majd ugyan ez 3 évente megismételve jó pénzért, most egy újabb előírás a plombabontásra.
Akik nem tettek, tesznek FAM vizsgát, azokat a regisztrált villanyszerelőket kiveszik a névsorból, kiket eddig ajánlottak.
Így is lehet? Mit vétett az a szakember? Talán minőségileg csapnivaló munkát végzett?
Vagy csak azért, mert anyagilag nem támogatott egy olyan elképzelést, mellyel nem ért egyet?
Hallott valaki olyanról, mi előzőekben le van írva.
"regisztrált villanyszerelők érdekképviselete"
Talán könnyebb lenne felvenni a kesztyűt.
Ha nincs, akkor ne beszéljünk ilyenről.
Arról viszont lehet, hogy meddig kell a regisztrált villanyszerelőknek, vagy most már a FAM vizsgát tetteknek felvállalni azokat a csapnivaló, szabványtalan szereléseket, melyet valaha a szolgáltatók szakemberei végeztek.
A szolgáltatók csak a külső vállalkozókat ellenőrzi?
Milyen jó lenne, ha egy mérőcsere alkalmával megnéznék, hogy hogyan néznek ki azok a kötések, melyekhez "az ajánlottak" még nem nyúltak hozzá.


Sztrogoff

Bocsánat, hogy ellenkezőleg foglalok állást, de azt hiszem, ez a felhívás erősen kibillentett érzelmi állapotban született. Nem tudom, milyen jogász meg villamosmérnök ott a csapattárs, hogy az nem jut eszükbe, hogy azzal nem lenne szerencsés büszkélkedni semmilyen hivatalos szerv előtt, hogy feszültségkémlelő, munkaruha, villanyszerelő cipő, sisak nélkül dolgozott eddig, és képzeli el a további munkát. Szóval azért egy ötvenes leugrik ebből a 220-ból mindjárt.
Szerintem az "ellenállás"-nak (jobb lenne párbeszédnek vagy tárgyalásnak nem hívni, hanem tekinteni) ott lenne értelme, ha be lehetne bizonyítani, hogy a szokásos tevékenységek közé nem tartoznak olyanok, amelyeket FAM-ban kellene végezni. Mert feszültség alatt munkát végezni mindenki tudott régen is, de régen nem volt szabad (kivéve...), most meg szabad - de csak ezen külön vizsga alapján.
Ha valaki az összeesküvés-elméletnek abban is híve, hogy az ELMŰ-s FAM vizsga... akkor tegyen egy OKJ-st. Az tán drágább, de állami.

JUVILL



A napokban kaptam egy e-mailt.
Csatolom a linket. Érdemes elolvasni.
Mi a véleményetek?