Hivatalfelújítás

Indította deve94, 2013. március 31., 08:47:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Üdv. Szirty!

Igen ezt az OTSZ határozza meg.
Nagyon sok helyen járok, és rengeteg nevetséges (általad fogalmazva röhejes) megoldást találok. Feltételezem, hogy "túlbuzgó tervezők" hibája.
Nem akarom reklámozni a céget, fővárosi hatalmas, több telephellyel rendelkező.
Több szintes irodaépületek minden mosdó előtérben és WC-ban működőképes kijáratjelző van szerelve. Ez nevetséges, és elég költséges is.
(Ezek nem tartoznak a robbanásveszélyes, tömegtartózkodásra szolgáló, és úgynevezett nagyforgalmú helyiségek fogalmába.)

Szirty

Helló UVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 31., 19:03:02 DÉLUTÁN

Több szintes irodaépületek minden mosdó előtérben és WC-ban működőképes kijáratjelző van szerelve. Ez nevetséges, és elég költséges is.

Nyilván az oka a mondatod utolsó előtti szava...

"Amikor valamit nem értesz, keresd a pénzt..."

Gyurmaúr(fi-relé)

Ami azt illeti, sötét, ablaktalan helyiségben -lett légyen az akár rötyi- nem árt, ha van akksis irányfény, de legalább egy fluoreszkáló pálcikaemberes tábla, ugyanis egy esetleges áramszünet esetén brutál pánikroham törhet rá egy olyan, alapból is frusztrált embererre, aki mondjuk még soha nem járt abban az épületben, ill abban a wc-ben! Én pl még nagyobb családi házakba is raktam legalább 1 db 8W-os fénycsöves akksis lámpát a ház bejárati ajtó fölé, illetve emeletes családi ház esetén a lépcső feljáróhoz is, ugyanis nekem volt olyan ismerősöm, aki összetörte magát, amikor egy áramszünetben le akart menni a földszintre és nem volt nála sem gyertya, sem elemlámpa, ugyanis az áramszünet váratlanúl jött és épp az elemlámpáért szeretett volna lemenni a földszintre. Azt mondom, ne spóroljunk sehol sem 1-2 akksis lámpával, mert egy emberi élet, ill egy törött kéz és/vagy láb, nota bene; nyak kórházi kezelése sokkal többe van, mint az a mondjuk 10-15 ezer Ft,amiért már 2 ilyen lámpát is lehet kapni! 

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. március 31., 21:26:38 DÉLUTÁN
ugyanis nekem volt olyan ismerősöm, aki összetörte magát, amikor egy áramszünetben le akart menni a földszintre és nem volt nála sem gyertya, sem elemlámpa, ugyanis az áramszünet váratlanúl jött és épp az elemlámpáért szeretett volna lemenni a földszintre.

Mobiltelefon ilyenkor sokat segíthet :-)

Szóval szép dolog ez meg jól is hangzik, csak aztán 2 év alatt az akku szép csendben tönkremegy benne és onnantól ugyanaz mint ha nem is lenne, de legalább drága volt.

Gyurmaúr(fi-relé)

Azért nem 2 év az, főként akkor ha úgy csinálod meg -én úgy szoktam- hogy  vagy egy KK0 6006-os 2-0-1 állású kapcsolóval kötöd be, így egyrészt hálózatról, valamint generátorról is töltődhet és a 0 állásban áramszünetet modellezve, lemerítheted.,  de amennyiben nincs zsenerátőr, akkor elég ha egy normál KI/BE kapcsolóval kötöd és azzal idézel elő áramszünetet. Ha ezt mondjuk 2 havonta megcsinálod, akkor azért 4-5 év -nyilván egyre rövidebb ideig tartó- működés biztosítható. Természetesen, itt most nem a noname gagyi lámpákról beszélek. De pl beépíthető inverter + akksi normál -mondjuk 18, vagy 36W-os, esetleg FD-D kompaktos- armatúrába is, főként olyanba, amelyik álmenyezetbe van építve, hiszen ott azért van hely a kiegészítőknek is.

Szirty

Üdv!

Nekem nincs jó tapasztalatom az akkus dolgokkal. a 2 év használhatóság egy jó gyakorlati átlag. Lehet ennél több meg kevesebb (talán inkább több), de itt van valahol a határ. Akkor is, ha ezalatt egyszer sem volt lemerítve.

A kisütés üzemmód nyilván jó lehet az akkunak, csak olyan helyen, ahol van ezekből 60-80 darab nem biztos hogy megoldható a rendszeres kisütés.
Ami még valószínűbb, hogy senki nem törődik ezekkel, meg a kisütésükkel.

deve94

Részben tévedtem. Az egyik épületben mégis vannak biztonsági kijáratjelzők. Ugyan csak egy db szintenként a lépcsőháznál. Tehát a folyosó legvégéről nem valószínű, hogy észrevehető. Gondolom ezzel teljesítettek valami szükséges minimumot.
Köszönöm a javasolt hivatkozásokat, megpróbálok utánaolvasni bennük.
Üdv: Deve94

Üzenet összefûzve: 2013. április 04., 12:45:54 DÉLUTÁN

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 31., 18:15:12 DÉLUTÁN

Az irányfény- és biztonsági világítás létesítése nem attól függ, hogy hány négyzetméteres a helyiség. ;D
A mindenkori OTSZ, jelenleg a 28/2011. BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat egyértelműen leírja, hol kötelező ennek alkalmazása.

Sajnos nekem nem minden egyértelmű:

OTSZ (28/2011)
397§
(2) A lépcsőházak, azok valamennyi lépcsőfordulója és környezete esetén legalább a lépcsők menekülés irányában lévő első lépcsőfokát el kell látni a menekülési útirányt jelző biztonsági jellel, a lépcsőházakban valamennyi szinten az adott szint számát után világító vagy világító jellel kell megjelölni. A lépcsőfokokat a tömegtartózkodásra szolgáló közösségi épületekben menekülési vezetővonal-jellel kell megjelölni, valamint ott, ahol azt a tűzvédelmi szakhatóság előírja.

Most akkor ez a biztonsági jel egy fluoreszkáló matrica, vagy "exit-lámpa"? Hogy értsem a lépcsőfok megjelölését?

398. § (1) A menekülési útvonalakat minden esetben világító (után világító vagy villamos működtetésű) biztonsági jelekkel kell megjelölni, melyeknek legalább a vonatkozó műszaki követelményben meghatározott ideig alkalmasnak kell lenniük a céljuknak megfelelő fény kibocsátására. A biztonsági világításra – a biztonsági világítási lámpatest megfelelő fényerősségének biztosítása érdekében – tilos menekülési útirányt jelző biztonsági jelet felhelyezni.

Tehát az EXIT lámpán ne legyen se nyíl, se felirat? Vagy rosszul értem?

401. § (1) Az építmény kiürítése és az ott keletkezett tűz jelzése, továbbterjedésének megakadályozása, valamint felszámolása során használható tűzvédelmi eszközöket a 398. § (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelő világító biztonsági jelekkel kell megjelölni. A tűzvédelmi eszközök szempontjából kiemelten kell kezelni
a) a kézi és hordozható tűzoltó készülékeket,
b) a fali tűzcsapokat, tűzcsapszerelvény szekrényeket és azok környezetét, valamint...

Akkor meg kell világítanom a tűzoltókészülékeket?

Gyurmaúr(fi-relé)

Az EXIT lámpán mindenképpen kell, hogy legyen zöld alapon fehér ajtó jel és valamilyen irányú nyíl, mely egyértelműen mutatja a szaladó emberkének, merre is az arra! Amin viszont TILOS, hogy legyen bármi, az akksis vészvilágító lámpa, lett légyen 18,36W-os T8-as, vagy 18,26W-os FD, vagy 8, 2x8W-os T5- ös fénycsöves, esetleg egyéb LED-es, ugyanis az azért van, hogy amennyiben elmegy a stamina, akkor minimum 1, vagy általában 3 óra időtartamig kellő fényerővel általánosan világítsa meg az adott helyiséget! A lépcsőre fluoreszkáló matricát kell ragasztani, illetve olyan helyiségekben, ahol az akksis lámpa nem kiépíthető, de van bármilyen quasi állandó, illetve természetes megvilágítás, oda szintén kötelező kitenni a menekülési útirányt jelző fluoreszkáló táblát.  A tűzoltó készülékeket, egyéb száraz, vagy nyomás alatt álló tűzivíz csapok "lelőhelyét" is el kell látni fluoreszkáló Vagy TŰZOLTÓKÉSZÜLÉK feliratú, vagy magát a készüléket imitáló rajzot ábrázoló táblával, hasonlóan a száraz tűzivíz csaphoz. Egyébként, általában ezen helyek közvetlen közelébe elhelyeznek akksis vészvilágító lámpákat, melyek minimális működési ideje 3 óra és ellenállnak a freccsenő víznek. Ezt jelenti a megvilágítás!

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 04., 18:19:52 DÉLUTÁN
Az EXIT lámpán mindenképpen kell, hogy legyen zöld alapon fehér ajtó jel és valamilyen irányú nyíl, mely egyértelműen mutatja a szaladó emberkének, merre is az arra! Amin viszont TILOS, hogy legyen bármi, az akksis vészvilágító lámpa, lett légyen 18,36W-os T8-as, vagy 18,26W-os FD, vagy 8, 2x8W-os T5- ös fénycsöves, esetleg egyéb LED-es, ugyanis az azért van, hogy amennyiben elmegy a stamina, akkor minimum 1, vagy általában 3 óra időtartamig kellő fényerővel általánosan világítsa meg az adott helyiséget!

Én olyat láttam, aminek egy teljesen átlátszó műanyag búrája van és arra fel van ragasztva egy azt 80-90%-ban eltakaró zöld alapon szaladó embert és kijáratot meg aszt hiszem feliratot tartalmazó matrica kívülről.
A matrica takarja a lámpa fényének jelentős százalékát.

deve94

Még egy kérdésem lenne;
Egy ilyen átalakítás után milyen felülvizsgálatok lennének szükségesek? ÉV, szabványossági, tűzvédelmi...?
Mit, mi alapján vizsgál a felülvizsgáló, ha nincs terv? Ha én csak dugaljakat helyeztem át, vizsgálja az elosztó szabványosságát is, tűzvédelmi főkapcsolók stb.  ?
üdv:  Deve 94