Hivatalfelújítás

Indította deve94, 2013. március 31., 08:47:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

deve94

Kedves Kollégák!
Karbantartói csapattal, alkalmazottként hivatalfelújításokat végzünk. Azt szeretné a megbízó, hogy "gyorsan és egyszerűen" végezzünk. FI-relé sehol sincs, túlfeszültségvédelem szintén nem, egyes helyeken alumínium mm-fal piros földelővezetékkel. Elvileg az elosztókhoz nem akarják, hogy nyúljunk, csak dugalj áthelyezésekről van szó (több száz db), lámpatest áthelyezések, informatikai hálózat kiépítése...  Minden falon kívüli csatornázással. Régi laborokat, egyéb helységeket kell irodai célokra átalakítani. Rendjén van ez így, hogy áram-védőkapcsoló nélkül maradjon a rendszer? Mit kellene még figyelembe vennünk?
(Természetesen villamossági terv, műszaki vezetés nincsen)
Várom válaszaitokat!

Üdv:  Deve94

Novill

Ismerős a téma. Egyszerűen és olcsón meg kell oldani a feladatot. Ha jól értelmezem a KLÉSZ hatálya alá tartozik az épület. Sokan megfeledkeznek a KLÉSZ-ről, úgy gondolják, hogy egy 1981 .-e IPM rendelet régi és már nem érvényes. Pedig még érvényes a 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet is hivatkozik rá. Ezért javaslom átolvasni, mert itt a feladatok meg vannak határozva mindenki részére. Ugyan vannak benne egyes szabványokra való hivatkozások amit az idő túl haladott, de ha helyettesítjük értelmezésben a mostaniakkal nem követünk el nagy hibát.
Itt azért célszerű mérlegelni, hogy a változások mit jelentenek a vezetékek terhelhetősége és a zárlati áram védelme szempontjából is. Nem árt a kötéseket is átnézni nehogy a későbbiekben okozzon problémát.  Ma szabványok a dugaszoló aljzatoknál egyértelműen kötelezővé teszik az áramvédő kapcsoló alkalmazását. Kivéve ha állandó szakmai felügyeletet biztosítanak a helyszínen  :D. A túlfeszültség védelem pedig ha kár lesz majd  újra fogják gondolni. Természetesen ha nagy értékű berendezések vannak, vagy ha adott létesítményre a szabvány előírja a beépítést indokolttá válik.
Amit nem tudnak kikerülni egy ilyen átalakítással az a felülvizsgálat. Ha ki kerülik mulasztást követnek el, és a felelősséget ezzel fel is vállalják.
Akkor van rossz helyzet, ha feladatot nem szakember határozza meg  :). Most fejből nem emlékszem hirtelen, de meg volt valamikor határozva az átalakítás mértéke %-ban, aminek következményei voltak a feladatoknál.

JUVILL


Egy pár gondolat ami eszembe jut.
Az új villamos teljesítményeket. Biztos, hogy megfelelő lesz a régi keresztmetszet, azok túláram és zárlatvédelmei?
Milyen az EPH?
Hogyan vannak kialakítva a vezetékkötések?
Feliratozások?
Tűzvédelmi lekapcsolás, főkapcsolók, szakaszonkénti kapcsolók.
Volt-e, szükséges-e irányfény és biztonsági világítás?
A munkakategóriához megfelelő-e a megvilágítás?
Ha ÁVK nincs, akkor "kioktatás nélküli, felügyelet nélküli" dg.aljzat hogyan lehet?
(Ez nem felújítás, hanem átalakítás, az új előírásokat szerintem figyelembe kell venni.)
Érintésvédelem megfelelősége?
Sorolhatnám még...
Amennyiben egy villamos szaki ezeken munkát végez, utána a felelősség az övé.

(Bocs, közben, vagy egy időben Novill írt egy hozzászólást. Elolvasva úgy gondolom nincs ellentmondás közöttünk.)


deve94

Köszönöm a gondolatokat!
Ez tényleg így van, hogy nem szakember adja ki a feladatokat, és megyei szinten kb 20 hivatal tartozik egybe. Nem tudom, hogy miért nincs villamossági felelős, műszaki ellenőr erre a területre. Ha jól értem legalább azt kellene elérni, hogy az átalakítás után csináltassunk egy felülvizsgálatot. Szinte biztos, hogy a felsorolt pontokba beleszaladunk. Van ahol irattár van hosszú Salgó polcokkal, EPH egyáltalán nincs kiépítve. Az egyik hivatalépület 4 szintes, szintenként minimum 15 irodával. Kijáratjelző sehol nincs.

Mivel lenne érdemes mennem a karbantartásvezetőhöz első lépésben? Hogy értse is, meg ne legyen túl nagy falat egyszerre?
Üdv:  Deve94

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. március 31., 17:27:10 DÉLUTÁN
Az egyik hivatalépület 4 szintes, szintenként minimum 15 irodával. Kijáratjelző sehol nincs.

Pedig az nagyon "hasznos"... Én egyszer próbáltam ilyenek jelzéseit követni (Ikea) és minduntalan egy zárt vészkijárathoz jutottam, a "rendes" kijáratot nem találtam ezek segítségével.

Viszont a cégnél van kijárat jelző. Igaz az akkuja 2 éve szar, mert lejárt az életciklusa, de itt figyel egy 3x4 méteres helyiség egyetlen ajtaja fölött :)
Nem is értem sötétben hogy fogjuk majd megtalálni ekkora helyen azt a kijáratot...

JUVILL


Az irányfény- és biztonsági világítás létesítése nem attól függ, hogy hány négyzetméteres a helyiség. ;D
A mindenkori OTSZ, jelenleg a 28/2011. BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat egyértelműen leírja, hol kötelező ennek alkalmazása.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, ez már a kutyába történő lemenés tipikus példája! Röhej, hogy a totál laikus megrendelő(k) mondja(ák) meg, merre, meddig, hanyas a kabát, miközben halovány fingásuk sincs arról, hogy mi a villamosság, mik a szabályok, a szabványok. Deve, őszinte részvétem! Lesz itt még pár csörtéd, tek, mire elkészűltök és majd a végén fog menni a cigányozás, az alkudozás... Csak azt tudom javasolni, hogy mindent dokumentáljatok, fotózzatok, videozzatok, mert majd ha az elvárt lazázás miatt a késöbbiekben lesz vmi gáz, akkor majd minden mutatóújj rátok fog mutatni, hogy dehát Önök csinálták, mi aszittük, hogy Önök szakemberek, miegymás baromság... Vigyázzatok!!!!

JUVILL

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. március 31., 17:27:10 DÉLUTÁN
Köszönöm a gondolatokat!
Ez tényleg így van, hogy nem szakember adja ki a feladatokat, és megyei szinten kb 20 hivatal tartozik egybe. Nem tudom, hogy miért nincs villamossági felelős, műszaki ellenőr erre a területre. Ha jól értem legalább azt kellene elérni, hogy az átalakítás után csináltassunk egy felülvizsgálatot. Szinte biztos, hogy a felsorolt pontokba beleszaladunk. Van ahol irattár van hosszú Salgó polcokkal, EPH egyáltalán nincs kiépítve. Az egyik hivatalépület 4 szintes, szintenként minimum 15 irodával. Kijáratjelző sehol nincs.



Mivel lenne érdemes mennem a karbantartásvezetőhöz első lépésben? Hogy értse is, meg ne legyen túl nagy falat egyszerre?
Üdv:  Deve94
Add a kezébe az OTSZ-t, az MSZ 1600/1. ... 16. számú Létesítési Biztonsági Szabályzatot, de az MSZ HD 60364 szabványt is átadhatod tájékoztatás céljából. :)
Megjegyzem, nem kötelező mindent elvállalni sem, mindenféle bevételtől eltekintve.

Novill

A felelős műszaki vezető biztosítása a kivitelezőé, a műszaki ellenőrt pedig a megrendelő kéri fel ha nincs szakapparátusa. A KLÉSZt is kézbe lehet adni, mert érthetően fogalmaz a feladatokat illetően.

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 31., 18:15:12 DÉLUTÁN

Az irányfény- és biztonsági világítás létesítése nem attól függ, hogy hány négyzetméteres a helyiség. ;D

Én ugyan nem állítottam ennek ellenkezőjét, de ezt sem! Egyszerűen leírtam egy tényt és megállapítottam,hogy (szerintem) semmi értelme nem volt.
De ha ezt még szabály is előírja így, akkor annál nagyobb röhely.

IdézA mindenkori OTSZ, jelenleg a 28/2011. BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat egyértelműen leírja, hol kötelező ennek alkalmazása.

Talán túlbuzgók voltak a tervezők és olyan helyre is előírták a tervekben, ahova a szabályok szerint nem is kellene. :-)