Pályaválasztás: Villanyszerelő vs Elektronikai műszerész

Indította mantequilla, 2013. január 14., 23:15:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mantequilla

Üdv mindenkinek!
23 éves pályakezdő vagyok. Elhamarkodott szakma választás miatt 1 év múlva munkanélküli.
Ha minden jól megy a közeljövőben lehetőségem lesz ingyenesen elvégezni a fent említett két tanfolyam egyikét. A legfőbb motiváció az, hogy az állam szerint hiány szakmának számít mindkettő. Vizsgázás után könnyű elhelyezkedés, kb. 150 ezres fizetés várható állítólag.
Mivel ti nap mint nap ezzel foglalkoztok, jobb a rálátásotok a szakmára kíváncsi lennék a véleményetekre.
Ez mind nagyon jól hangzik de valóban ilyen rózsás a helyzet, ennyire keresettek a villanyszerelők? Persze ezt nem lehet olyan egyszerűen megválaszolni mert sokmindentől függ az elhelyezkedés de én igazából nem szoktam olyan túl sok álláshirdetést látni. Szerintetek a két szakma közül melyikre van nagyobb kereslet? Hogyha én kifejezetten félek a magasságtól akkor felejtős a villanyszerelés?

Előre is köszönöm a segítséget.

Könyves Kálmán

Lehet, hogy egy"biztos" helyet kellene elöször keresned, ahol pályakezdöként alkalmaznának. Villanyszerelőként sok helyen hátrány lehet, ha nem bírod a magasságot, még teljesen átlagos cégeknél is. Müszerészként mehetsz gyártó céghez sorra dolgozni, vagy karbantartónak. Mostanában a mechatronika sem rossz kiindulópont munka szempontjából. Némi PLC ismeret, esetleg pneumatika, hidraulika, és egyböl nönek az esélyek egy jobb munkahelyre. A nyelvtudás(angol-német) is sok helyen fontos lehet, amig tanulsz, talán könnyebb mint munka mellett.

Szirty

Üdv Kálmán!

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2013. január 15., 06:18:13 DÉLELŐTT
Müszerészként mehetsz gyártó céghez sorra dolgozni, vagy karbantartónak.

Amennyire én látom ugyanerre villanyszerelőként sincs sokkal kevesebb esély.

Könyves Kálmán

Igazad van, Szirty!
Bőven van átfedés és például a szaktudás és a gyakorlati munkavégzés is ugyanaz.
Csak sajnos az a tapasztalat, hogy a HR-es megírja az álláshirdetést, és ha műszerészt keresnek, villanyszerelőként fel sem hívnak, be sem hívnak interjúra.
Persze nem mindig van így, ha például a területgazdának is van beleszólása is ezekbe a dolgokba.

Mielőtt beiratkoznék bárhová, biztos bemennék egy nyílt napra, megnézném az oktatóhelyeket, gyakorlati képző helyet, mérőtermet például, hogy egy múzeumhoz hasonlít e, vagy inkább közelebb áll a mai technikához.
Lehet például a közösségi oldalak segítségével(Facebook, iwiw)személyes tapasztalatokat gyűjteni az ott végzettektől, vagy itt a fórumon, az egyre több jelenleg tanulóidejét töltő vagy frissen végzett fórumtárstól.
Minden esetre ha pár éved már ment a levesbe, érdemes a legjobb lehetőséget megkeresni!

mantequilla! belinkelnéd esetleg ide a tanfolyamokat, hogy rá tudjunk nézni?

Szirty

Üdv mantequilla!

Idézetet írta: mantequilla Dátum 2013. január 14., 23:15:31 DÉLUTÁN
A legfőbb motiváció az, hogy az állam szerint hiány szakmának számít mindkettő. Vizsgázás után könnyű elhelyezkedés, kb. 150 ezres fizetés várható állítólag.

A kettő közötti választáshoz több szempontot is figyelembe kell venni. Néhányat említettél is (anyagi, elhelyezkedési, szakma gyakorisága, oktatás minősége, stb)
Ha a fenti szempontok és a körülmények mérlegelése nem ad szignifikáns eredményt gondolj arra is melyik szakma érdekel jobban. Melyikhez van nagyobb tehetséged.
(Abból igazán jó szakember sosem lesz akit a szakmája nem érdekel és/vagy nincs tehetsége hozzá)

nova

A műszerész pályát el szeretnéd hagyni teljesen? Esetleg ezért írtad, hogy elhamarkodott szakma választás?
A villanyszerelői terület is olyan, hogy nagyon sok területből tevődik össze. Egy épület villanyszereléssel foglalkozó villanyszerelő nagy eséllyel fog magasban dolgozni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Sajnos a szakmában akár lakás akár ipar nincs magasan végezendő munka nélkül. Mivel a hülye villanyszerelő a lámpákat mennyezetre, oszlopra és minél magasabbra szereli.

De először is szeretni kell a szakmát, keresni benne a kihívást, az élvezetes rész. Nem szabad folyamatosan munkának tekinteni!

Kezdőként a pénzt 80 000 Ft. is jónak mondható ha alkalmaznak. Ne feledd az a tudás amit tanulsz az iskolában csak csavart válogatni elegendő. Sajnos szakemberek mellett lehet igazán tanulni (ellesni)! 4-5 év után válhatsz piacképes szakemberré. De ehhez rengeteg szerencse is kell, hogy olyan céghez kerülj ahol hajlandók megtanítani a szakma csinnya binnyára.

Én sok szerencsét kívánok a választásodhoz. És rengeteg kitartást. :)

JUVILL


Ne álmodozz! Ne a magasságtól félj, hanem attól, hogy olyan képzésben részesülsz, ami nem lesz elég ahhoz, hogy szakmunkát bízzanak rád.
Ezt ne tekintsd elrettentőnek. Több év szükséges ahhoz, és további önképzés, hogy szakember legyél. Villanyszerelő, vagy műszerész.
A lépcsőt végig kell járni. A jövedelem számít, mert ebből lehet megélni. De sem villanyszerelőként, sem műszerészként nem állod meg a helyed, ha állandóan csak az anyagiak forognak a fejedben, nem az, hogy minél több szaktudást sajátíts el.
Egy villamos szakterület nagyon sokrétű. Kaphatsz olyan munkát mindkét szakmában, melyet magasban kell végezni. De ne te szédülj, hanem igyekezz szaktudásoddal szédíteni a kollégáid! :) Ehhez viszont tanulni szükséges. Elméletileg és gyakorlatilag egyaránt.
Megjegyezném. Itt a fórumon is rengeteget lehet tanulni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Gyerekek, komolyan mondom, kéne nyitnunk egy villanyász képző sulit! Ennyi jéghideg profi, magasan kvalifikált szakember, mint ti és másik oldalról ennyi fiatal, friss "husi", akik szenvednek a jelenlegi szakiskolai rendszer megannyi gyengeségétől, viszont megvan bennük az elszántság, a SZAKMA iránti alázat, szeretnének minél többet megtanulni ebből a valóban sok gondolkodást, sok kreatívitást, néha sok szenvedést, kitartást követelő csodás hívatásból! Mi kell még több, hogy összekössük a kellemest a hasznossal??? Főként, hogy közöttünk, "öreg motorosok" között egyre többeknek nincs rendszeres, megfelelő megélhetést biztosító melója és bizony, amikor korog a gyomor, akkor nehéz ám magas szintű, profi melót végezni, legalább is; én így tapasztaltam a mindenkori szereléseim során... 

mantequilla

Köszönöm a sok visszajelzést. Igazából a munkaügyi központ által szervezett tanfolyamról van szó. Ebből kiindulva az oktatás minősége kérdéses, illetve az is, hogy elindul-e egyáltalán. Az elkövetkezendő 1-2 hétben derül ki, ezért is írtam ha minden jól megy. Tehát egyelőre nincs semmi konkrétum csak szerettem volna jobban feltérképezni, hogy miről is van szó mert egyszer már megjártam a megfontolatlan pályaválasztást.(ami egyébként turizmus okj volt)
Sokan írtátok, hogy fontos a szakma szeretete amivel teljes mértékben egyet értek. Igazság szerint eddig életem folyamán nem nagyon foglalkoztam villanyszereléssel semmilyen szinten de sajnos a mai világban azt is szem előtt kell tartani, hogy olyan irányban képezze magát az ember amivel a munkaerőpiacon kelendő lesz.