Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényében?

Indította Zerido, 2013. január 02., 11:57:28 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, a PEN-t lehetőség szerint inkább a méretlen szakaszon válasszuk szét PE-N -re és mindezt úgy, hogy a bejövő PEN a fő EPH  sínre (pl OBO 1801 és tettestársai, tehát itt szigorúan TILOS valamilyen hekmányolt gagyi alkalmazása, főként amennyiben -s miért ne?!- beépítünk "B"-s túlfeszvédelmi egységet) érkezzen és onnét mejen már önálló N-ként, mondjuk egy NnD0-ás nullbontóig, a PE, illetve a fő EPH vezeték pedig innetől már mehet keresztűl a mérő tkozottján, hiszen ott ezen zöld/sárgákon nincs és nem is lehet toldás, kötés,ergo irreleváns, hogy hol mennek. Viszont ,mivel ha a mért főkábel mondjuk 5x10-es MT, vagy MBCu, akkor ugye annak zóld/sárgája lesz a fő PE, mely a fő EPH síntől indul és kötés nélkül megy a mért főelosztóig! Ja és a földelő szondától érkező 16mm2-es zöld-sárga is ide érkezik be, mint ahogy a villámhárítótól érkező 25mm2-es MKh-t is ide illik bekötni. Szerintem, Novill is erre gondolt,amikor a feltételeket boncolgatta?!

petike199600

Juvillnak a válaszom:  Lehet kicsit pofátlanásg de kérhetnék tőled egy rajzot hogy hogyan gondolod ezt?
Gyurmaúrnak:Méretlen oldalon nekem is egyértelmű de engem a  mért oldal "zaklat" hogy nem tudom megérteni.

Gyurmaúr(fi-relé)

No para; mit is írtam? Azt, hogy a mért 5x10-es -bocsi, hogy mindig 3 fázisban gondolkodom, de én eddig szinte mindig ilyen hálózatokat készítettem (fene a jó dolgomat... 8) ) és általában mindig MT, vagy MBCu kábelt használtam, kivéve legutoljára, ahol 5x16-os NYY volt ,ezért írok mindig 5 eres kábelekről- kábelt már ugye szétválasztott N, PE jegyében kötöm a mért főelosztó N, PE sínjeihez, de az N-t előtte átvezetem a fő Fi-relé megfelelő kapcsain (FONTOS! Nagyon oda kell figyelni, ugyanis sajnos nincs szabványosítva, hogy a készülék melyik oldalán van az N kapocs! Általában a jobb szélén, de pl a Merlin Gerin egyébként kitűnő masináján a bal szélső... :'( ) és azt követően érkezik a hensel KV (ííímádom, mert az egyik -ha nem A- legjobb főelosztónak való!) N sínjéhez. Megvan, vágod?!? 8)
PS: ami a vezéreltet illeti; annak mért főkábele -legalábbis annak N-je- ne legyen bekötve a normál 24h-s hálózat N sínjébe! Annak N-je a saját fő Fi-reléjének betáp kapcsához érkezik, majd az RCD elmenő kapcsától egyből a bojler, tűzhely, hőtárolós kályha kötelezően 2, illetve 4 pólusú kismegszakítóinak N betáp kapcsihoz, valamint a betápválasztó kontaktorok A2-es, azaz működtető á.k-jának N betápjához menjen, már amennyiben az ú.n betápválasztó mágneskapcsolós/kontaktoros megoldással operálunk! S mivel általában -főként, amennyiben tűzhely és/vagy villanybojler van üzemeltetve- használjuk eme kapcsolást, ezért fontos erről említést tenni. Remélem, "érthető volt a képes beszédem"?!
(Ahogy Bigali elvtárs mondotta vót a Made In Hungária c remekbeszabott filmalkotásban)  ;)

Novill

Petike: Ez nem is olyan bonyolult olvasd végig a hozzá szólásokat és abból ki tudod következtetni biztosan a jó megoldásokat. Volt aki azt javasolta minek az a PE sín. Én is ezt részleteztem, hogy hogyan kell megoldani. Lesznek ellen vélemények is, mint ahogy láthatod is a hozzászólásokból. Amiről beszélünk az a lakásra vonatkozik, mint ahogy a rajzod is. Én személy szerint a mért oldalon választom szét a PEN vezetőt. Miért is egy részt nem tiltja semmi, hogy az első fogyasztói elosztó táblánál válaszuk szét. Más részt a műszeres ellenőrzés utólag is egyszerűbb, mert nem kell plombát bontani az ellenőrzés miatt. Tehát a fogyasztó elosztó táblánál megbontva el lehet végezni a műszeres ellenőrzést. Így tudjuk a földelési ellenállást mérni ( PE-L1, ) bontás után, hurok ellenállás mérést tudunk végezni ( L1- PE, L1- N,). Javaslom Petike, hogy azokat a részeket, melyeket jónak látsz másold ki a Wordbe. Így együtt látod a szöveget és abból ki tudod ollózni a lényeges elemeket és látni fogod a helyes megoldást, mert le van írva már. Az üzemi vezetők a fázis vezetők (L1,L2,L3) és a nulla vezetők (PEN, N) ezeken folyik áram. A PE vezető az védő vezető azon csak el vétve folyhat hiba áram. Ezért számomra nem szimpatikus megoldás amikor a merőből jövő PEN vezetőt a PE sínre viszed közvetlenül.  Arról se feledkezz meg rendszer technikailag, hogy a PEN vezető a transzformátor csillagpontját földelik, a hálózaton több ponton földelik valamint a fogyasztói becsatlakozási ponton szintén földelik a PEN vezetőt. A JUVILL kolléga is felhívta a figyelmedet a nulla vezető szakadás veszélyére. Remélem nem kevertelek nagyon össze, és nem untatlak.

petike199600

A te hozzászólásaidból a következőket szűrtem le.
Még az ÁVK beépítsénél is ezeket mondtad:
A mérőből kijövő vezetékeket kösd a az ÁVK bemeneti pontjára közvetlenül.

Most az előbbi hozzászólásodban ezt láttam:Ha nullázunk akkor az ÁVK bemeneti nulla pontját kötöm vissza a PE sínre

Szóval akkor én ebből a következőt szűrtem le:

A mérőből kijövő PEN vezeték megy a az ÁVK bemenetére.Ávk BEMENETÉRŐL visszakötünk a PE sínre.ÁVK Nulla kimenete megy a  N sínre.
Remélem jól szűrtem le.
Javíts ki ha tévedek.
KÖSZönöm szépen! :)

balzsi

Nem tudom, hogy segítek-e ezzel, de kitöröltem egy részét a rajzomnak és csak a PEN bontás megértéséhez szükséges részt hagytam meg.

Marton

Novill!
Köszönöm a kiigazításod, nem vagyok regisztrált szerelő, ezért sem ismerem a hangfrekvenciás vevő bekötését.
A PEN, PE, N összekötése-szétválasztására meg tényleg sok helyes megoldás lehet, de erről is többször volt már írva. A pontos kivitelezési megoldást mindig a rendszer nagysága is befolyásolja. Másként lehet megoldani pl. egy társasháznál, meg másképpen egy kissebb családiháznál vagy vikkendháznál. 

JUVILL

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 03., 19:31:34 DÉLUTÁN
Juvillnak a válaszom:  Lehet kicsit pofátlanásg de kérhetnék tőled egy rajzot hogy hogyan gondolod ezt?
Gyurmaúrnak:Méretlen oldalon nekem is egyértelmű de engem a  mért oldal "zaklat" hogy nem tudom megérteni.
Pofátlanságból akkor nem küldök rajzot. :)
Ha átolvasod a PEN vezetőről írott hozzászólásokat, akkor megtalálsz mindent.
Novill már utalt erre ma este.
Korábban megjelent két rajz. Marton kollégáét nézd meg légy szíves.
Ha jól emlékszem több hozzászólásom is volt ott, és egyszer - kétszer összefoglaltam a bekötés lényegét.
Amit forszíroztam rajzod, az szerintem nem jó, ha tetszik, ha nem.
Te a PEN vezetőt a mérőből hozod a PE sínre. Szerintem ez rendben, mert itt kell fogadni, ezt is írtam már, hogy miért.
(Ha nem a PE sínen van fogadva a PEN vezető, hanem a nullán, akkor ha mérés céljára megbontod a nulla és a védővezető sín közötti átkötést, minden védővezető csatlakozást lekötsz, és minden berendezés érintésvédelme megszűnik.)
Tehát a PEN vezetőt fogadod a védővezető sínen.
Innen átkötöd a nulla sínre.
Ha központi (betáplálásba épített) ÁVK van, akkor a PE sínről viszel egy vezetőt az ÁVK nulla kapcsára, onnan a nullavezető sínre. A PE sínről ágaztatod el a védővezetőket, a nullasínről a nullákat.
De nem védővezetőt viszel át rajta, mert akkor nem fog működni az ÁVK!
Ha nincs a betápláláson ÁVK, akkor az ÁVK-ra kötött nullavezetőt a nullasínről kötöd rá, és innen viszed tovább. A védővezetők mind a PE sínről ágaznak le.
Ha EPH csomópontot létesítesz, akkor a az EPH sínt és a PE sínt összekötöd, és az EPH gerincvezetőt, az EPH vezetőket az EPH sínről ágaztatod le.
Bízom benne, hogy sikerült érthetően leírnom.

petike199600

Juvill válaszát olvasva már van egy különbség a között amit Novill mondott.
Novill: A mérőből jövő PEN vezetőt az ÁVK-ra kell kötni.
Juvill:A mérőből jövő PEN vezető megy a PE sínre.
Visszatérve a rajzomhoz: PEN vezető jön a PE sínre.Központi ÁVK van tehát a PE sínről viszek egy vezetőt az ÁVK NULLA kapcsára.
ÁVK NULLA KIMENETE jön a NULLA sínre.
Ezt én ugyanígy csináltam a rajzomon ahogy mondtad.
Most akkor nemértem miért nem jó, mikor teljesen ugyanezt csináltam a rajzon.
Ma délután csinálok még 1-2 változatot légyszi írjátok le hogy jó-e.
Köszönöm szépen!

nyaki

Erre mondtam én, hogy alapvetően jó a rajzod, csak hiányos, illetve..., de ez már történelem. ;)