Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényében?

Indította Zerido, 2013. január 02., 11:57:28 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Zerido

Tisztelt Szakik!

Nemrég vásároltam egy vidéki házat. Az elektromos hálózat átvizsgálásakor találkoztam egy-két érdekességgel. A problémák nagy részét sikerült orvosolnom.
Az elosztó doboz nagyon rossz állapotban van, ezért elhatároztam, hogy azt is rendbe rakom.
Az érdekes az, hogy ebben a dobozban nincsenek sínek, se védővezető, se nulla. A villanyóra felöl öt vezeték jön. Úgy néz ki, hogy egy fekete (L) és egy kék (N) az éjszakai áramhoz, egy fekete (L) és egy kék (N) a nappalihoz, továbbá egy közös zöld/sárga. A doboz külső felén egy-egy kismegszakítót a két körhöz, illetve egy használaton kívüli fi-relét találtam, illetve egy szétszedett kapcsolót (gondolom a bojlerhez volt valamikor).
Jól láthatóan a szonda a mérőszekrény alatt van és ennek a vezetéke keresztülmegy a szekrényen (a mellékelt képen jól látszik).
A kérdésem a következő: Előfordulhat az, hogy a PEN-t a mérőszekrényben osztották meg?
Sajnos a szekrény le van plombálva, ezért nem tudok belenézni.

A válaszokat előre is köszönöm!

Novill

Látom nem válaszoltak a kollégák  ;). Így meg kísérlem a választ, remélem sikerül.
A mérőhely mért oldaláról egy fázis esetén két szál vezeték jön ki, az egyik a fázis vezető fekete színű vezeték, a másik a nulla vezető kék színű vezeték ha úgy tetszik PEN vezető).  Az éjszaki ugyan ez, mint a nappali. A zöld / sárga színű vezeték a védő vezető elvileg a mérőhelyen keresztül nem jöhet. Szakszerű szerelés esetén így néz ki a védő vezetőt a szondánál lévő doboztól külön kell vinni az éjszakai és  külön a nappali áramkörnek, minimum 10 -es Cu vezeték. A fekete vezetékben nézd meg van-e fázis, ezt a nappali méretlen kismegszakító le és fel kapcsolásával tudod ellenőrizni.  A kék és fekete vezeték között próba lámpával tudod ellenőrizni a feszültség jelenlétét. Valószínű, hogy bármelyik kék színű vezeték ( nappali nulla, éjszakai nulla) vezetékkel nézheted, mert azonos ponton vannak megszakítás nélkül. Igen azonos ponton van a PEN vezető a mérőnél, egy részt a mérőnél nincs megszakítva a sorkapocsón keresztül vannak vezetve.  Ezt úgy kell elképzelni, hogy egy fővezetéki sorkapocsban vannak kötve. Ma már sok esetben a mérőhöz egy kisebb keresztmetszettel mennek, csak egy vezetékkel. Mivel a mérőnél lévő nulla bekötési pont is egy közös sorkapocs. Feladat: mindenképpen külön kell választani a nappali és az éjszakai mért áramköröket, külön is kell kezelni őket külön elosztó táblában. A mérőtől kijövő mért vezetékre kell közvetlenül csatlakoztatni az ÁVK-t (RCD) . Az ÁVK előtt kell végrehajtani a nullázást a feltételek betartása mellett.

petike199600

Ezt már ugyan sokszor kérdeztem de látom megint feljöt ez a PEN-es téma.
Szóval akkor a mérőből kijön a PEN ami megy a PE sínre.
Pe sínről megy az ÁVK bemenetére.
Ávk kimenetéről megy a nulla sínre.
Jó?

nyaki

Bár nem egyértelmű a kép, de ahogy én látom, a bejövő N vezető közösítve van a bejövő PE vezetővel. Miért? ::)

petike199600

Csináltam egy gyors rajzot az új rajzprogramommal amit Martonnak köszönhetek.
Köszönöm MARTON!
Csatoltam a rajzot!
Mondjátok el hogy jó-e!
Köszönöm szépen!

Üzenet összefûzve: 2013. január 02., 20:56:15 DÉLUTÁN

Kicsit rosszul fogalmaztam mert a rajzoló programomat Balzsinak is köszönhetem.
Köszönöm nektek! BALZSI MARTON!!!  :D

Novill

Nekem egy picit nem tetszik a mellékelt rajz, vajon miért?

JUVILL


Én tudom, hogy azt írtam, hogy a PEN vezető a mérőből a PE sínre érkezik. Utána a PE és az N sín össze van kötve. Itt történik meg a szétválasztása a PEN vezetőnek PE és N vezetőre. Jelen rajzon a PE vezető van kötve az ÁVK-ra és nem nulla.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát ami azt illeti, ez a mérőszekrényed meglehetősen "egzotikus", hogy szofisztikált legyek. Egész elképesztő, hogy kertes, családi (de sok-sok társasház sem pite!) házak esetében milyen fokú hekmányözön volt, van és sajnos még egy jódaraig az is lesz...  :'( Tényleg jó ötlet, amit a Watt-City "sponzorál", azaz hogy lesz itt is hekmány kommandó, mert ennyi lakástűz, mint ami mostanság van, nos az már kissé abnormális, nem is beszélve a "mezei" zárlatokról, áramütésekről, melyekről nem is hallunk, mert esetleg ott nem "folyik vér".
Én javallanék egy 3 fázisú 24 órás és egy szintén 3 fázisú vezérelt cuccot, természetesen tokozott kivitelben, ezek alá elhelyezve egy szintén tokozottban található csatlakozószekrényt, benne késesbiztivel, "B" lépcsős túlfeszvédelemmel, ill egy legalább 63A-es tűzvédelmi főkapcsolóval, a mérők fölé pedig egy olyan tokozott kerülhetne, amely 24 osztásegységes, tehát 24 normál méretű kismegszakító fér bele, ez lenne amért főelosztód. Többek közt ebbe nyerne elhelyezést az egyből 4 osztásegységnyi helyet elfoglaló fő Fi-relé is. Egyébként ilyen mérőhely kompozíciót kb 40-50 ezer Ft környékén már meg lehet kapni, de akár a vaterán is érdemes körbecheckolni, hiszen vettem én már ott 40 rugóba kerülő hensel 36 osztásegységes elosztót 7 rugóért is, sőt full tele pakoltat -mely a bótba olyan 70-80-ba fájt volna- 20-ért! 

balzsi

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 02., 22:19:41 DÉLUTÁN

Én tudom, hogy azt írtam, hogy a PEN vezető a mérőből a PE sínre érkezik. Utána a PE és az N sín össze van kötve. Itt történik meg a szétválasztása a PEN vezetőnek PE és N vezetőre. Jelen rajzon a PE vezető van kötve az ÁVK-ra és nem nulla.

Jelen rajz esetében szerintem nincs értelme még egy N sínnek, az akkor kellene, ha lenne olyan áramkör mely kimarad a Fi reléből. Így viszont csak egy sorkapocs szerepét töltené be.

nyaki

Nem értem mi a baj Petike rajzával!? ::)
Tökéletesen van megoldva a kötés, hacsak...az EPH és helyi földelés feltüntetését nem hiányoljátok.
Apró hibának tekintem azt, hogy a 32A/30mA ÁVK nem jó a 32A-es kismegszakítóhoz, merthogy oda ugye min. 40A/30mA ÁVK kellene. És persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a szolgáltatói oldalon az esetek 98%-ában 32A "B" kismegszakító található.
:-\