Kapcsoló szekrények

Indította fügelaci, 2011. március 21., 17:01:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gyulagy

Hát elég méretes, (Rittal, klimatizált gyári) Elhelyeztek benne 4 db szivattyút, ezeknek kell a kismegszakító.  Be is kellett kötni ( a szivattyúkat a szállító cég helyezte üzembe) adtam róla ÉV jegyzõkönyvet. A megrendelõ azt kérte, hogy 60364-6 szabványnak eleget téve legyen üzembe helyezve.

Novill

Az általad említett szabvány MSZ HD 60364-6 az ellenõrzésrõl szól, ami alapján el kell végezni a felülvizsgálatot. Az MSZ EN 60439-1  szabvány pedig a kisfeszültségû kapcsoló és vezérlõ berendezésekrõl szól.
Ha ez gyári szekrény, akkor a gyártó bizonylatait kell becsatolni a minõsítõ iratba.  Egyébként nem értem, hogy miért kéri ( lehet, hogy nem magyar cég ez?) a megrendelõ. Ha végkép kéri akkor az MSZ EN 60364 szerinti vizsgálatot kell elvégezni.  A " .schneider-electric.com" lapon van fent egy minta lap, ami kicsit bonyolult is. De ennek egy egyszerûbb változatával is találkoztam már valahol, de nekem nincs meg. Lehet, hogy valakinek meg van a fórumozok közül.

flatskerrobert

      Válasz JUVILL kérdésére!

Válasszuk több felé a kérdést.
Amirõl most írok ezek installációs szekrények.
Amit a képen lehet látni, az szinte biztos, hogy egy kettõs szigetelt viszonylag nagyméretû elágazó doboz, aminek van egy zárt teteje is. Ebbe a szekrénybe be van építve egy TS35 sin aminek csak tartó szerepe van.
Megjegyzés: tömszelence,  érvéghûvely, esetleg feliratozások hiánya mint kritikák jogosak.
Csak irónia: A 4db felfogatócsavart is be kellene kötni a PE-be nem?
Ha ugyan ezek az eszközök bekerülnek pld. egy gyári kétsoros maszkos elosztóba ami el van látva mindenféle CE, ISO, mûbizonylatokkal, Én soha életembe nem láttam azt, hogy elõírták, vagy jelölték volna, a TS35 sin PE bekötését. Konkrétan melyik szabvány, vagy gyártói leírás írja elõ a fenti módszert?
A kilencvenes évek közepén kezdték el gyártani a Hensel-nél az új KV sorozatú elosztókat.
Volt szerencsém látni a gyártását is.
Fel sem merült a tartósínek PE bekötése. Ezek mind kettõs szigetel elosztók, de gondolom ezzel nem mondok újat.

Vannak a nagyobb ipari elosztók, általában nem maszkos és I. es érintésvédelmi osztályba sorolt berendezések, ahol a TS35 sorkapocstartó sin részben vagy egészben PE vezetõnek is számít, nyilván attól függ mekkora áramra van méretezve az elosztó. Az egész belsõ tartósín szerkezet egy PE potenciálon van. Itt sem kötik külön be vezetékkel a tartókat, ha nem nyilván olyan ricnis csavarokat használnak amik PE folytonosnak minõsülnek.

De lehet, hogy tévedek?
FR.





JUVILL


Tisztelt FL!

Tévedni emberi dolog.
Hogy te mit kötöl be és mit nem, az gondolom a te felelõsséged.
Vannak elosztók, melyek kettõs szigetelésûek, ezeknek a burkolatán van egy dupla négyszög.
Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány és az MSZ EN 60364 szabvány is elõírja, hogy melyek azok a fémtestek (felületre és terjedelemre) melyeket kötelezõ bevonni az érintésvédelembe.
Megkérnélek, hogy hülyeséget ne beszélj! Attól függetlenül te bekötheted a csavarok fejét is.:)
Nova elõzõekben leírta, hogy ezeket a szerelõsíneket kapoccsal rendelkezõ védõvezetõ sorkapoccsal egyszerûen be lehet vonni az érintésvédelembe. (pl, WEIDMÜLLER WPE sorozatkapocs.)
Ezek a mûanyag elosztók valóban burkoltak, ez ad egy bizonyos IP védettséget, és egy érintésvédelmi burkolatot. Korábban már írtam, hogy addig, míg nincs megbontva. Amennyiben a fedelet leveszed, és javítást végzel, a szerelõsín érintésvédelmi burkolása megszûnik, és érintésvédelmi hiányossá válik. A maszkolt elosztók is vannak mûanyag kivitelben is. Ezeknek az elosztóknak is a kalapsínjét be kell vonni az érintésvédelembe abban az esetben, ha azokra kisfeszültségû anyagok vannak szerelve.
Ugyan ezen megfontolásból kell bekötni a fémtestû villamos elosztószekrények ajtajait is az érintésvédelembe, ha azokra kisfeszültségû anyagok vannak szerelve.
Megjegyezném még, hogy abban igazad van, ha a fémtestû elosztó fém kalapsínje az elosztó testéhez van csavarkötéssel rögzítve, az egy potenciálon van a fém szekrény testével. Ebben az esetben, ha nem védõvezetõs sorkapoccsal kötöd be a betáplálás PEN vagy PE vezetõjét - mely a szerelõsínre épített szabványos védõvezetõ sorkapocsban van fogadva - akkor a szekrény testét vonod be az érintésvédelembe, ami mint védõvezetõ biztosítja a szerelõsínek érintésvédelmét, a védõvezetõ folytonosságát.
Az adott képen én úgy láttam nem errõl volt szó, hanem mûanyag elosztóról.
Több mint 30 éve foglalkozom villamos biztonságtechnikával. Az ilyen szereléseket eddig is, ezek után is nem megfelelõnek minõsítettem.
Ha nekem kell a kivitelezés végezni, ezeket a síneket bevonom az érintésvédelembe, ha a berendezés kisfeszültségû, még akkor is, ha maga az elosztó burkolatán a dupla négyszög van feltüntetve.



Gyurmaúr(fi-relé)

Hûû, fiúk, ti aztán rendesen összekaptatok ezen a kalapsín PE-be kötésen, bár én nem tudom, melyik az a kép,amely az inrkriminált elosztóról szól??? Juvill, ha pl a kalapsínen csak mûa házas cuccok, pl kismegszakító, ill egyéb "kismegszakító" méretû jószág van,akkor azt minek bekötni a PE-be, fõként egy mûa tokozott, vagy mûa házas, maszkos szekrény esetén? Nyilván,egy lemezszekrénynél más a helyzet, hisz eleve a szekrénytest és az ajtó is össze KELL, hogy legyen kötve a PE hálózattal, illetve, ha csak PEN van, akkor azzal. Ugyanez a helyzet ugye abban az esetben, ha weidmüller, vagy wieland "pattintható" sorolható )zöld-sárga) sorkapcsok vannak fent és abban az esetben a kalapsín maga a PE sín is, hiszen ezen cuccok a kalapsínnel fémes összeköttetésben KELL, hogy legyenek. De hogy minden esetben be kell kötni a kalapsínt?? Szerintem, nem,de ha citálsz egy ,ezt minden esetre elõíró szabványt, én meghajlok nemes nagyságod elõtt!  8) 

JUVILL


Az elõzõekben a véleményem leírtam, egyéb megjegyezni valóm nincs.:)

flatskerrobert

      Szerintem mi nem kaptunk ezen a témán össze!

Igaz jó lenne egy olyan szabvány szám a bekezdésig lebontva, ahol a kettõs szigetelt, maszkos elosztóban, lévõ 35x200 vagy 400 vagy 500mm hosszú fém szerkezetet (kalapsínt) külön külön kötelezõ PE-be kötni.
     Téma arra jó, hogy most Én is átnézzem ezek után a szabványokat.

FR.

JUVILL


FR!

Örülök neki, hogy nem kaptunk össze ezen a témán.
De Gyurmaúr(fi-relé)-vel sem szeretnék! :)
Nem hiszem, hogy találunk olyan szabványt, ami kifejezetten a 35x7,5; 35x15 mm-es kalapsínek érintésvédelmi bekötésére vonatkozik.
Az tény, hogy az elosztó mûanyag, feltehetõen kettõs szigetelt.
Megnéztem most is a képet. Szerintem "sántít" a szerelés. Én bekötném a sínt akkor is ez esetben, ha maga a szekrény kettõs szigetelt.
Azért is bekötném, mert itt rácsatlakozik egy tápegység, aminek a háza tudomásom szerint fém. Ez el is van látva érintésvédelemmel.
Lehet, ellentmondásos az egész, ami a szabványokat illeti.
Veszem a fáradtságot, és megnézem az ide vonatkozó elõírásokat pontosabban.

flatskerrobert

     Nos akkor ezt megbeszéltük.
Egyetértek Veled, szerintem is sántít a szerelés, meg jelen esetben a kolléga kösse be a PE- be a sínt.
    JUVILL mivel profi vagy a szabványok körül és ha megtalálod azt a részt ami erre a konkrét kérdésre vonatkozik, megosztod velünk ugye?
FR.

JUVILL


Több 100 ezer profibb szakember van nálam a szakmában, csak azok még nem fórumtagok.
Ezek után bízzuk a kollégára, hogy beköti-e.
Van jártasságom a szabványokban, de ebben is vannak sokkal profibbak, mint én.
Ez a téma nagyon jó volt arra, hogy utána kell nézni, hogyan értelmezzük az ide vonatkozó szabványt.
Remélem megtalálom az ide vonatkozó elõírást a régi és az új érintésvédelemre vonatkozó szabványban.