TN rendszer, hurokellenállás értékei áram-védőkapcsoló alkalmazásával

Indította birok57, 2012. november 18., 13:37:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Bajnak valóban nem baj ha leméred, de továbbra sem világos hogy milyen határérték feletti mérési eredmény nem elfogadható ebben az esetben. A beidézett mondat szerint "Alternatívaként" említi a számítási módszert, nem pedig "kötelezően elvégzendőnek" abban az esetben ha ÁVK van. De szerintem az elosztótól legtávolabb lévő ponton valószínűsíthető a legnagyobb ellenállásérték általánosan. Egyébként TT rendszer esetében (nyilván ez ritkább) viszont világosan ezt írja:
"MEGJEGYZÉS: Ha a védelmi mód hatásosságát egy, az RCD után lévő pontban már igazolták, akkor a berendezés védelmének ettől a ponttól való igazolására elegendő a védővezetők folytonosságának bizonyítása."
Az Eurotest műszernél sajnos valóban sok idő egy mérés ha nem köti át a felülvizsgáló az ÁVK-t. Csak arra akarok rávilágítani, hogy ÁVK esetében, gyakorlatilag akkor nem fog történni kioldás, ha elszakad a védővezető. Ha a kioldóárammal számolunk, akkor több ezer Ohm jön ki.

birok57

Fecó elvben egyetértünk, itt talán a hatásosság bizonyítása a cél.
Lehet hogy nem teljesen kifogástalan, de én a következő módszert alkalmazom.
Amennyiben az elméleti számításom kettő és félszeresét meghaladja a vezeték hurokellenállása, úgy aggódásom megnyugtatására visszafelé haladva megpróbálok rájönni mi az oka a megnövekedett átmeneti ellenállásnak.
Nem veszem figyelembe a trafó belső ellenállását amely tized ohm nagyságrendű.
1 példa: végpont dupla falon kívüli dugalj 62 méterre az elosztótól.
- trafó-főelosztó-elosztó -  12m 1db 1 x 300mm2 / 1x300mm2 PEN  0,0014ohm
-elosztóban 40x10mm Cu sín - áram-védőkapcsoló 1x10mm2  (kb 1m) - kismegszakító - 1x6mm (kb. 0,6m)
  sorkapocs - OBO kötődoboz 60m - cél dugalj 2m  (0,0014 + 0,00175 + 0,00175 + 0,42 + 0.014) x2 = 0,877
  az elméletem szerint ezt szorzom 2,5-el ami jelenleg 2,19 ohm.
A szabvány szerint 30mA-es áram-védőkapcsolóval hibátlan lenne, de én már aggódom és részletekben ellenőrzöm az okot. (eddig mindig kibukott a hiba)

Fecó

Értem, ez teljesen világos. Tehát inkább ilyen "önszorgalomból" a tökéletes biztonságra törekvés a motiváció, és nem pedig a szabvány betűinek való megfelelés. Ezt a saját munkahelyeden méred így?

NagyPS

Ha valakit érdekel vagy még nem tudja egy minta jegyzőkönyv van az OTSZ TvMI felülvizsgálatok fejezetének a végén, mind EBF mind VV részről, ezeket a katasztrófa védelem elfogadja zokszó nélkül.

birok57

Fecó, jól látod a kérdést, a munkahelyemen ezzel foglalkozom és megpróbálom a minél tökéletesebb ill. biztonságosabb irányba terelni a dolgokat, addig míg nem jár nagy költséggel a vezetőim is partnerek benne.