Fõvezeték áthelyezés

Indította deve94, 2012. október 11., 19:11:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

deve94

Kedves Kollégák!
Egy belsõ udvari volt nyomda, orvosi rendelõ épülete lesz átalakítva lakások, irodák céljára. Most 3-szor 63A-es kismegszakító van a fogyasztásmérõnél, és légkábelen (udvaron belül fogyasztásmérõ után) van a betáplálás. Ezt a betáplálást szeretné a tulajdonos(fõnök, építtetõ...) átalakítani és oldalfalba bevésve elvezetni. Mivel L alakú az épület és csatlakozni fog az utcafronti oldallal, elvileg ez megoldható.

Kérdéseim: Mi az a keresztmetszet, ami minimálisan szükséges lenne a mostani biztosítás mellett (3×63A)?
                  -Ha egyben, megszakítás, kötés nélkül nem érne el az új elosztóig, akkor mi a teendõ?
                  -Ez az épület is két részre lesz osztva, két független fõelosztóra; a fõvezetékük mégis közös, hogyan lehet ezt jól
                    megoldani? Egyszerûen csak leágazok a bejövõ fõvezetéki kapocsról?
                   -Mire kellene még figyelni, figyelembe venni?
(vill terv nincs, felelõs mûsz. vezetõ nincs..., egyszemélyes vill.szerelõ vagyok;csak épp meg kell oldani mindent)

köszönöm a válaszokat, segítséget; ha nem fejeztem jól ki magam jelezzétek
deve94

Novill

Tehát a méretlen oldal a fogyasztásmérõ elõtt 3x63 A-ra van biztosítva. Az átalakítás csak a mért oldalt érinti, nincs több fogyasztásmérõ? Jól értelmezem?  A méretezéshez szükséges a kiépítendõ fõvezeték hossza, és a terhelõ áram, vagy ha úgy tetszik a beépített teljesítmény. Más a helyzet a méretlen és más a helyzet a mért oldal esetében. Irányadó még az MSZ 447 szabvány is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Elõször is; tudni kéne, milyen hosszú lesz az a mért fõvezeték, mert ez ugyebár 3x63A-nél nagygygyon nem mindegy! Aztán mivel eddig légvezeték volt a mért fõ, így az nagy valószínûséggel L1,L2,L3,PEN nevû négyes fogatból tevõdött össze. Most jobb lenne egy 5 eres kábellel (bár az ennél a terhelésnél használatos 25mm2-ben az tudtommal már nincs), illetve egy Mü III-as, min 36-os csõben húzott 5db -tehát L1,L2,L3,N,PE- Mkh vezetékkel abszolválni a mért gerinc kiépítését. Ha ez kötés nélkûl nem menne el (azért próbáld meg...) ,akkor vezesd bele egy membrános Mü csõ fogadóval ellátott 150x150-es csavarozható tetejû dobozba. Így igaz, egyszerûen leágazol, lehetõleg ott, ahol a mért gerincvezeték fentebb említett kötését is kialakítod. Bár, egy ilyen leágazopont esetében én inkább a hensel megfelelõ méretû, leágazáshoz alkalmas kapcsokkal ellátott elágdobozát használnám, ugyanis azért egy 25-ös vezetéknél már nem lehet akárhogyan leágazni, toldani! Az alelosztók lehetõleg tokozott mü.a elosztók legyenek, hiszen azok moduláris felépítésük okán bármikor bõvíthetõek, arról már nem is beszélve, hogy nagyságrendekkel olcsóbbak, mint a lemez, továbbá nem kell õket földelni. Ami a földelést illeti; ha a mért gerincvezeték hosszabb, mint 20m, ez esetben én mindenképp javasolnék az alelosztók környékén 1-1 helyi földelés kialakítást, pl 2 méternél hosszabb szonda leverésével. Itt kialakíthatsz helyi EPH (fontos!!) csomópontot, ahonnét viheted a min 10mm2-es EPH gerincet az alelosztókban elhelyezett lokális EPH csomopontig, ahonnét már elég a 4-es EPH vezeték a bejövõ gázcsõig (óránál vezetékkel áthidalni a méretlen és a mért gázcsõvet!), illetve a vízcsövekig, szennyvíz csonkokig, fûtés elmenõ és érkezõ csövekig, tehát a kombicirkóig.
Túlfeszvédelem: ha elfogadják, akkor tégy be a méretlen szakaszba "B"-s, míg az alelosztókba 1-1 "C"-s túlfeszvédelmi egységet, a méretlenbe jó lesz egy TN-C, míg a mért elosztókba TN-S  rendszerhez való. Mindegyik alelosztóhoz tégy szakaszoló fõkapcsolót, így nem babrálsz ki sem magaddal, sem más kollégával, ha bármikor turkálnia kell bennük, arról már nem is beszélve, hogy nem kell lekapcsolni az egész objektumot, amennyiben valamelyik lakásban, vagy egyéb helyiségben szerelni kell. Azt gondolom, hogy ez egy rutin feladat, semmi különösebb nincs benne és pont épp ezért lehet nagyon elk.rni, hiszen sokan (tisztelet a kevés kivételnek) az ilyen melókra szoktunk lenézõen mosolyogni, aztán esetleg menetközben jövünk rá, hogy ezt,vagy azt mégse így-úgy kellett volna. Közben eszembe jutott, hogy amennyiben a mért gerinced mondjuk mégis kábel lenne, akkor az ugyebár egy 4x25-ös NYY lenne, tehát L1,L2,L3,PEN-ként menne az egyes alelosztókig, ahol úgyis kialakítast 1-1 helyi földelést, tehát akkor az alelosztókban bontod szét a TN-C-t TN-S-re... ;)
Remélem, mindenben kielégítõ volt az általam -már kissé fáradtan, hisz túl vagyok némi vidéki melóözönön, mely -sajnos- nem villanyászás volt :'(- felvázolt megoldás, de lehet, hogy ennél frappánsabbak is lesznek?!?

deve94

Köszönöm a válaszokat;
Ha a 3-szor 63A-re nem lesz szükség, szerintem nem lesz, mivel a nyomda üzem helyett irodák, lakások lesznek, akkor módosul-e az áramtarifa: pl, ha csak 3-szor 32A-t igényelnénk? Mivel jár ez? (Démász területen)
A fõvezeték hossza min. 25 méter lenne.
Deve94

Gyurmaúr(fi-relé)

NEEEM, Isten õrizz, hogy a 3x63A-t lecsökkentsétek, hiszen azért már egyszer valaki(k) kicsengett(ék) a hálózatfejlesztést! Igenis, csináld meg úgy a rendszert, mintha a fentebbi kakaó menne át rajta. 25 méternél már 25-ös keresztmetszetû MKh kell. PPP, azaz Precízitás, Pontosság,Pedantéria; ez vezessen és ne az, hogy hogyan lehet megspórolni ezen mondjuk 76.450.- Ft-ot, mely "spórolás" a késöbbiekben esetleg csúnyán visszaüthet...