"Intelligens" lakások, otthonok, szállodák

Indította flatskerrobert, 2011. március 09., 18:40:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Én se igazán az angol nyelvben látom a rendszer elterjedésének akadályát, hanem az árban. Viszont ez tényleg így van ahogy flatskerrobert írta, minél nagyobb a gyártási mennyiség annál olcsóbb az eszközök elõállítási költsége.
Viszont ez a szállodás téma érdekes, hiszen manapság a legtöbb szállodában már ez a rendszer mûködik, hogy a beléptetõ rendszer vezérli az energia ellátást, tehát áramtalanítja a teljes szobát ha nincs bent az ember.
Szerintem a hétköznapi emberek nem is nagyon tudják, hogy létezik ilyen rendszer. Ha láttak is ilyet, akkor maximum a tévében, hogy az amerikai sztárok házaiban milyen rendszer mûködnek. Szerintem ahogyan emelkednek az energia árak egyre "zöldebb" gondolkodásmóddal rendelkeznek az emberek úgy fognak egyre jobban terjedni ezek a rendszerek. Gondoljunk csak a stand by fogyasztásokra.
Szerintem nem kell félni ezektõl a rendszerektõl, hiszen a telepítéseknél is mindig van egy elsõ ahol még nagy az újdonság varázsa.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

Kétségtelen az ár kardinális kérdés. De mihez képest drága! Ha azt vesszük alapul, hogy egy helységben a megrendelõi  igény annyi, hogy a világítást felkapcsoljuk, és lekapcsoljuk és ezt KNX oldjuk meg akkor brutállisan drága lesz.
Ha aszt akarja a megrendelõ, hogy ebbe a helységben a világítást szabályozni is lehessen, akkor is még mindig drága megoldás a KNX.
Ha ebben a helységbe azt akarják, hogy a világítás kapcsolás folyamatos fényerõszabályzással tetszõleges számú helyrõl, vagy külsõ megvilágítás függvényében, állandó belsõ fényerõsségre szabályzást kérnek vagy javasolunk, na ekkor már szinte biztos, hogy megbukott a klasszikus villanyszerelés. Lehet, hogy meg lehetne csinálni, de fajlagosan biztos, hogy drágábban és nagyobb idõráfordítással mûködne csak.
És akkor még nem beszéltünk helység hõmérséklet szabályzásról, vagyonvédelemrõl stb.
Tehát a klasszikus villanyszereléssel megvalósított létesítmény beruházása olcsóbb, de az üzemeltetési költségei magasabbak, a KNX szerelt épület bekerülése sokkalta többe kerül, mint a hagyományos, de az üzemeltetési költségei kevesebbek lesznek.
Nem csak a villamos tervezõknek és kivitelezõknek ha nem a gépész tervezõknek és kivitelezõknek is óriási szerepe van abban, hogy egy ilyen rendszer optimálisan tudjon üzemelni.
A beruházókat a döntéshozókat kell meggyõzni, mert lehet, hogy errõl az egészrõl nem tudnak semmit.
De ez már egy másik szakma.
FR.

nova

Hát szerintem ezzel csak az baj, hogy manapság a legtöbb cégnél a beruházási és üzemeltetési feladatokat két különbözõ osztály végzi. Beruházásnál minél kevesebb legyen a végösszeg csak ez számít szinte. Üzemeltetési költségeknél is az számít, hogy minél kevesebb legyen. Azzal már nem nagyon foglalkoznak, hogy a kettõt összeadják és az összes költséget mondjuk levetítik egy 5 éves idõ tartamra.
Az elõzõ példából például egy családi házas lámpa kapcsolások nem kínálják azt a többletet egy knx rendszer alkalmazása esetében, hogy megérje alkalmazni. Csak akkor ha szinte mindent az vezérel, mert akkor már megvan az a plusz (luxus) érzés, hogy megéri kiadni érte a pénzt. Mint a videóban amit feltettem itt ebben a témában amikor kinyitom az ablakot akkor lekapcsolja a fûtést és a szellõztetést, stb.
Költség kimutatás lenne érdekes egy ilyen rendszer alkalmazása esetében, hogy mennyit lehet megspórolni alkalmazása esetén. Mert a stand by fogyasztókat, új épület szerelése esetén ki lehet kapcsolni. Gondoljunk csak az iparban a napi kapcsoló alkalmazására, tehát csak az állandó üzemû fogyasztók üzemelnek, amit például a riasztó rendszeren keresztül vezérlünk.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

A nem is túl távoli jövõ, mi is az amit a knx rendszerrel nem lehet megoldani a megjelenítõkön kívül.



Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsozsó

Tetszenek ezek az eib-es knx rendszerek.  :D
Szerintem az elterjedésében az ár biztosan nagy hátrány és az hogy kevesen ismerik szerintem. Például miért nem árulják ezeket is csomagban minta  riasztókat is szokták, egy általános csomaggal. Amihez persze kell még pár darab, de közelítõ árat adnának akit érdekel esetleg. Szerintem a mai fiatalokat akik már az internet és a technika világában nõttek fel megfogja ennek a rendszernek az újdonságai. Ha van pénze rá talán még áldozna is rá. Persze kérdés milyen gyorsan avul el, lehet-e frissíteni ezeket a rendszereket? Mert ugye a cseréjük az nem megoldható.

nova

Azért ezek a rendszerek egy kicsit bonyolultabbak mint a riasztók. Mármint ha egy hagyományos épület villamossági szerelésre gondolsz, hogy mennyi kapcsoló és konnektor kell, míg a riasztóknál a csomagokban általában van egy központ egy kültéri sziréna néhány infra érzékelõ és egy kezelõ.
Szerintem egy ilyen rendszert kevesen tudnak megfizetni a "hétköznapi" lakásokban és házakban. Inkább a ipari létesítmények, plázákban, iroda házakban van létjogosultsága és tud az üzemeltetõ a rendszer használatával igazi megtakarítást elérni és kényelmi funkciókat kihasználni.

Csináltam egy külön részt az EIB-es dolgoknak. Töltöttem le az internetrõl egy kis tájékoztatót vannak benne árak is (csak, hogy az árszínvonalról is legyen egy kis tájékoztatás)
http://villanyszerelo.forum.hu/knx-rendszerek/gira/
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

Nem fogsz sem kiskereskedõt, sem még nagykereskedõt sem találni, aki erre a technológiára raktárkészletet fog csinálni, nem csak az ára miatt, ha nem az eszközök óriási választéka miatt, meg a forgalom miatt sem, majd esetleg a késõbb idõkben igen. Bizonyos állandó alkatrészeket el tudok képzelni, hogy raktároznak pld. tápegység, kábel, kapcsok, stb. Még a gyártók sem biztos, hogy raktároznak, ha nem megrendelésre gyártanak.
Ez tényleg nem riasztó kategória. Ez a rendszer nem csak a nagy létesítmények üzemeltetésére készült. Kétségtelen, hogy a kiindulási alap ez volt.
Viszont ma már szerintem családi és  társasházaknál is elérhetõ árban van. Igaz, hogy min 1,5 M.-tól kezdõdik  a vége meg a csillagos ég. És akkor ebben még nincsenek bent a mûködtetett készülékek.
Nem értek egyet azzal, hogy ez csak a mai fiatalok "úgymond technikája lenne". Ez a technológia azé, aki ezzel akar és szeret is foglalkozni, áldoz is rá idõt, tanulást és anyagiakat (nem keveset) a nyelvtudást már véleményeztük.
Ez a fajta üzletpolitika kiszûri az esetleges kóklereket. Itt csak az tudjon érvényesülni aki ért is hozzá.
A hagyományos villanyszerelésnek ez nem konkurenciája.
FR.

zsozsó

Tényleg elég borsósak az árak. Én a fiatalabb generációra nem a kivitelezõi oldalon gondoltam, hanem a vásárlói oldalon.

IdézEz a fajta üzletpolitika kiszûri az esetleges kóklereket. Itt csak az tudjon érvényesülni aki ért is hozzá.

Ebben a részében a hozzászólásodban milyen üzletpolitikára gondolsz? Arra, hogy aki nem rendelkezik a tudással, vizsgákkal a beüzemeléshez az ne építsen ilyen rendszert.?

nova

Ez is ugyanúgy megtanulható mint minden más. Az tény, hogy ezek a rendszerek már túlmutatnak a hagyományos villanyszerelésen. Oly módon, hogy villanyszerelési hálózatoknál használt vezérléseket egy közös rendszerbe integráljuk. Ennek köszönhetõk az extra funkciók.
Az ár az tényleg nem az olcsó kategóriába tartózik, de ha úgy nézed, hogy hasonló rendszert szeretnél megoldani (az elõzõ családi házas példát  figyelembe véve), akkor is kell riasztó ami ha komoly rendszert akarsz akkor annak is megkérik az árát. Ha a fûtésvezérlési rendszert is veszel külön a fûtéshez, ami külön vezérli a helységek hõmérsékletét az is pénzbe kerül. Nem is beszélve a sok vezérlõ szálról ami a vezeték és csõhálózat plusz költségét jelent. Persze ha ezeket összeadod akkor is kijön egy szép kis összeg és még csak nem is függenek össze a rendszerek. Persze a felsorolást még lehetne folytatni...
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

         Jelenleg ahol lakom viszonylag sok szálloda üzemel, korábban már valahol írtam errõl.

Teljesen véletlenül kerültem az uszodagépészet közelébe, egyszer lehívtak egy két dolgot megjavítani, aztán a késõbbiekben rábeszéltek, hogy vállaljam el a szálloda mûszaki vezetését tokkal vonóval, külsõsként. De nem is ez a lényeg.

A szállodának van 5db épített medencéje beltéri és kültéri is. Az egész egy kis közös gépészeti helységbe van elhelyezve. Az 5db medence vezérlését külön ,külön smart relékkel oldották meg. Itt is kispórolták a bõvítõ egységeket 1 kimenet 2db szivattyút mûködtet.
A medencékhez tartoznak homokszûrõk és visszamosó automatikák stb. A helységben van 38 db szivattyú ilyen olyan.

A wellness részhez is tartozik egy jó pár készülék, 4db légtechnikai berendezés, fûtés osztó tele szivattyúkkal, csurgalék és szennyvíz átemelõk, kabinok hûtés fûtés szivattyúi. Az egész létesítmény, vízgépészeti és automatika rendszerérõl nem, hogy megvalósulási, ha nem még kiviteli terv sem készült. 3 hónapom ment rá mire átláttam az erõsáramot a gyengeáramot a gépészetet és a fantom automatika rendszert. Kifizették.

Hogy jön ide ehhez a fejezethez a fent leírtak. Úgy, hogy megbíztak azzal, hogy csináljak valamilyen rendet. Csak annyit mondtam, hogy csak és kizárólag KNX rendszerre vagyok hajlandó átalakítani és optimalizálni a gépészeti berendezést. Röviden elmondtam bár elég nehéz pár perc alatt megértetni, hogy hogy is mûködik, de ennek ellenére megbíztak a rendszer átalakításával.
A kivitelezés az egy más kérdés.

A késõbbiekben leírom, hogy mire jutottam.
FR.