Mûködtetõ áramkörök

Indította JUVILL, 2012. szeptember 11., 22:24:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Az egyen- és váltakozó áramköri mûködtetést - a vezetékek színjelölésével - meg kell különböztetni.  A villamos szerelések alkalmával mennyire következetes ezek alkalmazása?

Szelei

Szerintem nagyon is ajánlott, mind a kivitelezés mind javítást nagyban segíti.

230 V váltó (piros) és 24 V= ( fehér).

Mérések esetén sokkal egyszerûbb a keresés.


czapi

Mi ezt a színrendszert használjuk:

L1, L2, L3 (AC230, 400V) - Black (Bk)/Fekete
230V AC vezérlõ feszültség és 0VAC - Red (R)/Piros
24V AC vezérlõ feszültség és 0VAC - Grey (Gr)/ Szürke
DC 24V pozitiv - Blue (Bu)/Kék
DC 0V negatív - White (Wh)/Fehér
Áramváltó szekunder oldal, motor védelem - Brown (Bn)/Barna
Idegen feszültség - Orange (Or)/Narancs

Marton

czapi által leírt szinek a felsorolt funkciók szerint a szokásos. A szabvány szövegét erre vonatkozóan nem ismerem, van-e ilyen?  Ha ezt mindenki következetesen használná, könnyebb volna átlátni a vezérlés feszültség szintjeit. Legfontosabbnak tartom a narancssárga szinnel jelõlt idegen feszültséget mert az felhívja a figyelmet, hogy azt a helyi fõkapcsoló nem feszültségmentesíti, mégha 24V is.
Listát kiegészíteném még azzal, hogy a hálózathoz tartozó ill. 230V nullája világos kék szokott lenni.

Szelei

A szekrényeken belüli színek használatát szabvány nem írja elõ.

A kék szín használatát nem javaslom semmilyen más célra csak ,,N" nulla bekötés részére. És ugyanígy a feketét fázisok céljára. És természetesen a zöld-sárgát sem lehet csak földelés céljára használni!

Helyette inkább zöld, lila, citromsárga, vagy bármi kereskedelemben kapható 400 V szigetelésû vezetéket.

Az egész lényege az áttekinthetõség! :)

Ezt ne kövessétek!!!!!!!! Kínai szerelés mint rossz példa, itt még az ajtóra menõ vezetékek is tömörek és össze vissza kevergették a színeket mikor melyik fogyott el.

nova

Az áttekinthetõség és az átlátható vezeték számozás a vezetékek mind a két oldalán, megfelelõ kapcsolási rajzokkal. Ezek segítségével eléggé jól el lehet igazodni.  ;)

Üzenet összefûzve: 2012. szeptember 13., 21:01:50 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Szelei Dátum 2012. szeptember 13., 15:37:10 DÉLUTÁN
A szabvány szövegét erre vonatkozóan nem ismerem, van-e ilyen?

Kicsit nézelõdtem és csak visszavont szabványokat találtam melyben esetleg a témával kapcsolatban válaszokat lelhetünk.
MSZ EN 60446:2000 V Visszavont
MSZ EN 60446:2008 Visszavont
MSZ EN 60446:2000 Visszavont
MSZ IEC 60446:1999 Visszavont

Sajnos a szabványváltozások táblázatban nem találtam meg, hogy esetleg melyik a jelenleg érvényben lévõ hatályos szabvány mely ezt a területet szabályozza.  :(


Szelei kolléga kép viszont tényleg nem semmi, láttam már Spanyolok által huzalozott kapcsoló szekrényben is érdekességeket, de a kolléga által linkelt Kínai szereléshez képest sehol sincsenek. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

A kék vezeték mint 24V-os feszültséghez igen is használatos, legalábbis a német gépipar így szerel. Ezért írtam, hogy a klasszikus nullához a világos kéket használják.
A kinai kivitelezés szinte csak kívánni valót hagy maga után, kapcsolás technikájuk is. Szerintem ezek nem rendelkeznek CE minõsítéssel, vagy valami fekete úton kerülhetnek be az országba vagy valaki "honosítja". Volt dolgom egy magyar cég által forgalmazott kinai géppel, hát elég érdekesen van szerelve, szinezve. Rajz stílusról, kapcsolástechnikáról nem is beszélve. Nagyon minimál szerelést tudnak csinálni. A tömör vezetékkel is lehet ajtóra kivinni áramköröket csak megfelelõ köteg formát, irányt kell használni. Egykoron így szereltünk szekrényeket. Persze hajlékonnyal optimálisabb.
Minden országnak meg van a stílusa, Nova által említett számozást az olaszonál elterjedt. Ebben az a jó, hogy akár rajz nélkül is lehet vele boldogulni. A valós áttekinthetõ pontos rajz meg a dolgok netovábbja.

metrigraf

Amit szerintem feltétlenül be kell tartani:

Fázisvezetõk       :fekete
Nullavezetõ         :kék
PE                      :zöld/sárga
PEN                    :zöld/sárga kék jelzéssel 

A szekrény vezérlõáramköreit szinte lehetetlen egységesíteni. Itt a rendelkezésünkre álló huzalok ill. a kapcsolásban lévõ feszültségszintek és nemek(DC,AC) döntik el a használt színjelöléseket. Az egyes színjelöléseket azonban a rajzban fel kell tüntetni.  A számozás nagyon hasznos (a románoknál az átadás alapfeltétele), persze csak akkor ha tartozik hozzá egy pontos rajz.
Legfontosabb a pontos dokumentáció, ekkor nem okoz gondot az eltérõ színjelölés.

Szelei

Mi vásároltunk román kazánt (fûrészporos)

A vezérlése nem nyerte el a tetszésemet. Mintha kicsit sufni tuningnak tûnne.

>:(

Marton

Szelei kolléga!
Az én tetszésemet sem nyerte el a fotón láthatóak. Vetekszik a kínai minimál "minõséggel". Nincs vezérlõköri biztosíték, hálózati 230V-ról müködik, nincs nulla betáp, földelés a nulla funkció is, szinezés is provizórikus. Sajnos ezeket is sikerül eladni, talán még CE minõsítése is van. Gondolom a szerkezet megvásárlása volt a döntõ. Bizonyosan ezt is átalakítod szabványos minõségre.