ÁVK beépítés

Indította zick56, 2012. augusztus 27., 12:50:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zick56

Kedves Kollégák!
Új vagyok ezen a fórumon, és egy probléma megoldásában kérném a véleményeteket.
Adva van egy iroda szint felújítás kb30 szoba. A felújítás világítási és a dugalj hálózatot is érinti. Lámpatest csere, dugalj csere de vezeték csere az nem, plussz a régi meglévõ dugalj hálózat bõvítése. (kb 10db 2-es aljzat).
A szabvány az "új" szereléseknél elõírja az ÁVK használatát a dugalaknál (de ebben az esetben csak a meglévõket bõvitik), nagyobb szobákat gipsz kartonnal választják le , és az elsõ legközelebbi dobozból állank le az aljzatokhoz. Ez esetben is be kell építeni ÁVK-t? Ha igen ezet alapból kellene tudnia a kivitelezõnek? ugyanis az árajánlat kiíró mûszaki tartalomban, lápatest, dugalj csere darabszám benne van de az ÁKV beépítés az nem szerepel. Ha be kell építenie hány áramkört láthat el egy ÁVK.

Ja és még valami, ez a plussz munka az én költségem? vagy neki kell benyelnie mivel az árajánlatában nem szerpelt. A dologhoz tartozik, hogy erre a hiányosságra egy független mûszaki ellenõr hívta fel a figyelmünket.
Köszönettel:zick


Szelei

Tudomásom szerint ha 30 %-ot meghaladja a hálózat átalakítása, bõvítése akkor teljesen új érintésvédelmi vizsgálatot kell készíteni és ez esetben már az érvényben lévõ új szabványnak megfelelõ szerelést kell produkálni.

Mivel én sem vagyok 100%-ig tisztában-e szabállyal remélem fórum társaim kisegítenek.

metrigraf

Ha jól értem egy iroda szintrõl van szó, és általánosan irodai környezetben. Tehát különleges helyiséget a szerelés nem érint.

A jelenleg hatályos MSZ HD 60364-4-41- szerint a védelem áll:
- alapvédelembõl  - a feszültség alatt álló részek elszigetelése (üzemi szigetelés)
- hibavédelembõl  - hiba esetén az önmûködõ lekapcsolást biztosító védelem (egyenpotenciálú összekötés) EPH
- kiegészítõ védelem MSZ HD 60364 7. részében meghatározottak szerint.

Az érdekesség az, hogy az MSZ HD 60364 7. részében - amely különleges helyiségekkel, terekkel foglalkozik nincs az irodahelyiség benne, mert nem számít különleges helynek.

Szerintem - ha zuhanytálca, fürdõkád vagy egyéb különleges hely nincs a munkaterületen- az MSZ HD 60364-4-41-et figyelembe véve nem kell ÁVK-t , mint kiegészítõ védelmet alkalmazni. Persze alkalmazása a biztonságot (és a költségeket) növeli.

Azt jó tudni, hogy az ÁVK csak kiegészítõ védelem lehet, tehát ebben az esetben a védõvezetõ nem hagyható el!





Novill

Nézzük meg az áramvédõ kapcsoló alkalmazását elõíró  említett MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány  411.3.3. pont részét a kiegészítõ védelemként a szabvány 415.1 pontjának a figyelembevételével, képzetlen személyek által használt,  legfeljebb 20A névleges áramú csatlakozó aljzatok számára RCD-t kell beépíteni. Kivéve ha biztosítva van szakképzett vagy kioktatott személy.
Én úgy gondolom, hogy kell ÁVK-t beépíteni.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. augusztus 27., 20:36:01 DÉLUTÁN
Nézzük meg az áramvédõ kapcsoló alkalmazását elõíró  említett MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány  411.3.3. pont részét a kiegészítõ védelemként a szabvány 415.1 pontjának a figyelembevételével, képzetlen személyek által használt,  legfeljebb 20A névleges áramú csatlakozó aljzatok számára RCD-t kell beépíteni. Kivéve ha biztosítva van szakképzett vagy kioktatott személy.
Én úgy gondolom, hogy kell ÁVK-t beépíteni.
Sajnos nem találtam meg ezt a szabványelõírást. Felkaptam rá a fejem. Mint írod, az ÁVK kiegészítõ védelem. (Már az MSZ 172/-86 sem ismeri el önálló érintésvédelmi módnak, csak a nullázásos érintésvédelem kikapcsoló szervének.)
De nagyon elgondolkodtató az általad idézett szabványelõírás.
Azért, mert rengeteg olyan korábbi létesítés van, amire az általad írt 415.1 pont szerint kiegészítõ védelemként ÁVK-t kellett volna már alkalmazni. Például egy irodaépület hemzseg a dugaszoló aljzatokban, ezek névleges árama 20 A-t nem halad meg, felügyelet nélküliek, még sincsenek ÁVK-val felszerelve például a számítógépes munkahelyek.
Ezeket nem csak megszerelték, hanem meg is tervezték.
Feltételezem, hogy volt villamos mûszaki ellenõr, felelõs mûszaki vezetõ, és megtörtént az elsõ érintésvédelmi felülvizsgálat is.

metrigraf

Köszönöm  Novill!

Jogos. Nemcsak 7. rész van.

Van egy alpont:

A váltakozó áramú rendszerekben a 415.1. szakasz szerinti áram-védõkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegészítõ
védelmet kell biztosítani a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára,

MEGJEGYZÉS: Kivételt lehet tenni:
- szakképzett vagy kioktatott személyek felügyelete alatt használt csatlakozóaljzatok esetében, pl. egyes kereskedelmi vagy ipari
helyiségekben,



Tudni kell, hogy az irodában dolgozók ki lesznek-e oktatva. (Szerintem igen, mert munkavédelmi oktatás része az elektromos berendezés használata)

JUVILL

Bocsánat!
Egy megjegyzésem van még ehhez.
Novill által idézett szabványkiegészítést köszönöm.
De egy irodai épület érintésvédelmi felülvizsgálata alkalmával a felülvizsgáló nem azzal kezdi a munkáját, hogy bekéri az oktatási naplót, és attól teszi függõvé, hogy szükséges-e a munkahelyekre ÁVK, vagy nem. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, Juvill, épp ezért én legalább irodánként tennék be 1-1 ÁVK-t, s így kihúznám a dolog méregfogát. De ha ez még mindig "kiveri a késest" a megrendelõnél, akkor a szinti (szimpi ;)) elosztóba tennék pár db-ot, 4-et, 5-öt és akkor már ezzel is adóztunk a biztonság oltárán. Na, a mA az már más kérdés; szerintem egy ilyen környezetben a 100mA-es dukál, hiszen ha sok-sok dugalj kerûl 1-1 RCD fennhatósága alá, ott azért már összejöhet néminemû kummulált szivárgóáram.  8)

JUVILL


Félreértés ne essék.
Nem vagyok ÁVK ellenes! Sõt, inkább a biztonságos megoldások híve vagyok.
Tegnap is írtam, hogy Novill álltal megadott szabvány fejezetében ez a felügyelet nélküli üzemeltetés igencsak elgondolkodtató.
Számtalan helyen járok, és ritkán találkozom olyan szereléssel, hogy a felügyelet nélküli berendezések, például a dg. aljzatok ÁVK- keresztül lennének megtáplálva.
Metrigraf kolléga megemlítette itt a munkavédelmi oktatásokat.
Ez jogos.
A tapasztalat viszont az, hogy ezek el vannak hanyagolva, nem veszik komolyan.

zick56

Kedves Kollégák:
Köszönöm a sok tartalmas választ e témakörben.
Üdvözlettel:zick