Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: kovari Dátum 2019. július 30., 15:54:51 DÉLUTÁN

Cím: FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2019. július 30., 15:54:51 DÉLUTÁN
Kedves Szakmabeliek!

Akad egy lassan fél éves parajelenségünk, amivel a hálózatot szerelő villanyszerelőnk sem tud mit kezdeni – pedig lelkiismeretesen próbálja megoldani az ügyet. Végigböngésztem ezt a fórumot is, voltak nagyon jó ötletek, de végül egyik sem segített. Nagyon örülnék, ha valakinek lenne tippje, hogy merre induljunk el, vagy ajánlani olyat, akinek megvan a megfelelő tapasztalata, gépi háttere mélyebbre nyomozni.

Újépítésű családi házról van szó Budafokon, decemberben költöztünk be, hónapokon át semmi gondunk nem volt a villamos hálózattal. Márciusban felszereltünk 5 db. külön split klímát (Bosch = Midea) a korábban gondosan kialakított helyre, mindegyik külön 16A-os kismegszakítóra került.

Ahogy sorban áram alá helyeztük a kismegszakítókat, az ötödik felkapcsolásakor levágódott a FI-relé (Eaton 30mA AC-típusú). Semmi baj, gondoltuk, az utolsó klíma hibás – megpróbáltunk egy másik sorrendet is, ugyanez az eredmény – az ötödiknél lement a relé, de ha esetleg fent is maradt sokadig próbálkozásra, akkor is lement néhány óra múlva; míg ha csak 4 klíma maradt fenn, akkor semmi baj nem volt, függetlenül attól, hogy melyik klímát kapcsoltuk ki.

A villanyszerelőnk napokig járt hozzánk, minden lámpát és kábelvéget megnézett, tesztelt, mérte a rendszert – még olyat is sikerült produkálni, hogy ha mind az öt klíma fent volt, és bedugtunk egy üres (!) tápkábelt a konnektorba, akkor levágódott a FI-relét, de ha bármely kismegszakítót kikapcsoltuk (nem feltétlenül csak a klímákét), akkor már nem produkálta ugyanezt (persze a tápkábel nem volt hibás, megmértük).

A szerelő kipróbálta Eaton helyett Legrand FI-relével, ugyanez az eredmény. Végül hozott az Eatonból AC helyett egy A-típusút, és ezzel úgy tűnt, megoldódtak a problémák – hosszú hetekig megint semmi gond nem volt.

Aztán egyszer csak megint levágódott a FI-relé, annyi újdonsággal, hogy az Elmü mérő alá rakott 32A-os főmegszakító is lement – kisbiztosító viszont egy sem; majd ezt  a következő napok során még két éjszaka eljátszotta ugyanígy – ami nagyon furcsa, hogy mindkét alkalommal hajnali 4 és 5 között ment le.

Amit nem tudok, hogy a FI-relé és a főmegszakító egyszerre mentek-e le, vagy amikor a (benti) FI-relét kapcsoltam vissza, akkor ment-e le a külső dobozban a főmegszakító; ha ezt legközelebb megint eljátssza, akkor megnézem (a háromból csak egyszer voltam itthon).

A házban hajnal négy és öt között nincs szinte semmi fogyasztó, klímák nem mentek, nem mostunk. Gázbojlerünk van, nincs éjszakai áramunk. Egy fázisunk van bent a házban.

Ez 3 hete volt, most - lekopogom – megint csend van, igaz többnyire lekapcsolom este a klímák kismegszakítóit.

Nem tudom, hogy a tavaszi gondok és a mostani, háromszori lekapcsolás összefügg-e (korábban nem ment le a főbiztosító), még az is lehet, hogy a tavaszi gondjainkat megoldotta az A-relé, ez meg valami teljesen más – akár ELMÜ oldalról is érkezhetett az impulzus, ami levágta a főbiztosítót. A gondom az, hogy teljesen elvesztettem a bizalmam az elektromos hálózatban és már előre aggódom, hogy mi lesz, ha elmegyünk nyaralni és anyósom költözik ide.

Szóval, még egyszer,  ha valakinek lenne tippje, hogy merre induljunk el, vagy ajánlani olyat, akinek megvan a megfelelő tapasztalata, gépi háttere mélyebbre nyomozni, azt nagyon megköszönnénk!
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: nyaki Dátum 2019. július 30., 23:39:48 DÉLUTÁN
Üdv!
Az elosztóban minden elmenő védővezetőt kikötni, majd a bejövő védővezető és az elmenő védővezetők körébe iktatott árammérő segítségével szivárgóáramokat mérni. Nagy eséllyel meg lesz a bűnös áramkör, de figyelembe kell azt is venni, hogy ha több áramkörön egyszerre "jelentős" szivárgás van, azok az ÁVK szempontjából összegződnek, ami leoldáshoz vezet.
A művelet életveszélyes is lehet és babramunka, ezért szakértelmet és nagy odafigyelést kíván.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2019. augusztus 06., 14:31:52 DÉLUTÁN
Kedves Nyaki!

Köszönöm a tippet. Tudsz nekem olyat ajánlani, aki ezt megcsinálná? Privát címem: kovaritsteger@gmail.com
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: tothgyula Dátum 2019. augusztus 07., 09:29:41 DÉLELŐTT
T Kovari!
Ha a 32A-es kismegszakító ment le, ott időszakos testzárlatnak kell lennie. A klímák felszerelésekor megfúrhattak vezetéket vagy vezetékeket. Én 2 vagy 3db.FI relét tennék be,"A"tipusút, mert a klímák inverteresek általában. Így tudod leszűkíteni a kört.Volt esetem, amikor másfél napig kerestem a hibát, mikor a fürdőszobában törölközőtartó felszerelésekor megfúrták a vezetéket.
Csempebonás, szerelés és működik azóta is.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2019. augusztus 08., 11:13:51 DÉLELŐTT
Kedves Tothgyula,

köszönöm a választ, ez az opció is felmerült, igaz minden fúrási helyet centivel mértünk ki, méterekre a vezetékezéstől (elég jó fotódokumentációt csináltam a vezetékek helyéről az építkezéskor).

Más: az előző levelemben véletlenül rossz e-mail címet adtam meg, a helyes címünk: kovaristeger@gmail.com

Még egy dolog: a véletlenszerű testzárlatra van egy másik jelentkező, okulásul bemásolom a képet. Mivel kisgyermekeink vannak, tele van a lakás konnektorbiztosítóval, szerintem sokan ismerik az elfordítós/ragasztós darabot, amely nagyjából minden bababoltban/drogériában megkapható. Na most ha ilyened van, dobd ki, életveszélyes!

A feszítőerőt egy vékony drótdarab adja, amely ha kijön a perselyből, teljes testzárlatot csinál – ahogy ez tegnap reggel a feleségemmel is történt: kihúzta a bedugott villásdugót, a drótdarab átugrott, rövidre zárt és levágott mindent. Ennél sokkal rosszabb, hogy az áthúzó áram felé is kicsapott és végigment a kezén, lábán. Bele se merek gondolni, hogy mi lett volna akkor, ha egy gyerek húzza ki a villásdugót. Na szóval ha ilyened van, dobd ki!
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: Fecó Dátum 2019. augusztus 09., 15:08:40 DÉLUTÁN
Társasházi lakás, 3 szoba, mindenhol korszerű inverteres klíma, szép új konyhai gépek, mosó-szárítógép, számítógép, nyomtató, mindenhol LED-es izzó. Gyakorlatilag ugyanígy jártunk, a FI-relé visszakapcsolásánál szinte minden esetben veri az 1×32 A kismegszakítót. A lakásban minden kikapcsolva, csak készenléti üzemmódban. Új szerelés, Electrolux modern gépek mindenhol, márkás inverteres klímák. Ha visszakapcsolás előtt lekapcsolom az áramköröket az elosztóban, és szakaszosan "élesztem" a rendszert, akkor semmi hiba. A rengeteg elektronikus eszköz még készenléti üzemmódban is képes akkorát rántani a hálózaton, hogy működjön a védelem. Fi relé tekintetében Schneideréknél van SI jelzésű, ami talán még elfogadható árban, és még intelligensebb ha elektronikus eszközökről van szó. Azért ezt jó lenne tisztázni, hogy a kismegszakító és a FI-relé egyszerre megy le, vagy valóban a visszakapcsoláskor veri a 32 A főbiztit.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2019. szeptember 23., 11:07:49 DÉLELŐTT
Kedves Fecó!

Az Eaton ÁVK/Fi-relé AC-ről A típusúra történő cseréjével megszűnt az ÁVK-levágások jelentős része – akinek sok az elektronikai eszköze (klímák, szárítógépek, LED-es lámpák) semmiképpen nem ajánlom az AC-s ÁVK-t, mindenképpen "ápgrédeljen". Jó tudni, hogy Németországban az AC-típusú ÁVK-k használata már nem megengedett. Gondolom az SI (B) típusú még jobb ilyen szempontból.

A problémánk az, hogy még mindig nem teljesen tiszta a villamos hálózatunk – ugyan jóval kevesebb számban, de azóta is vannak levágásaink. Ahogy írtam, az újdonság az, hogy az ÁVK-val együtt (néha) most már lemegy az ELMŰ óra utáni 32A főbiztosító is (az ELMŰ órában is van egy 32-es, de az még sosem ment le). Hogy még izgalmasabb legyen a dolog, azóta arra is volt már példa, hogy csak a főbiztosító ment le, ÁVK pedig nem. Ilyenkor kisbiztosító SOSEM megy le, pedig ez sokat segítene az esetleges problémák lokalizálásában, lévén szinte minden külön áramkört kapott, két tucat kisbiztosítónk van.

Nagyon szeretnénk a dolog végére járni, mert állandóan bennünk van a para, hogy reggelre nincs áram, leolvad a fűtő, hideg a lakás – neadj isten mi történik, ha elmegyünk napokra. Mivel a villanyszerelőnk a képességei végére ért, örömmel veszem profi jelentkezését, akik a helyszínen nézne rá a hálózatra, persze nem ingyen.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: Fecó Dátum 2019. szeptember 23., 14:23:17 DÉLUTÁN
Szigetelési ellenállás méréssel lehetne meggyőződni róla, nem lehetséges-e hogy épp "határon" megy a rendszer. Az elosztó egészét mérném, a tápoldalt leválasztanám hogy ne legyen N-PE összekötés, és a védővezetőhöz képest mérném az N kapcsokat és a fázisokat is. Sajnos nem folytonos a hiba, de biztos hogy lenni kell egy "gyengélkedő" áramkörnek. Az ötödik áramkör az micsoda? Az egyik klíma? Mértétek annak a céláramkörnek az indulóján szigetelésit? Ne multiméterrel, hanem rendes szigetelési ellenállásmérővel dolgozzatok. Egy 30 mA FI-relé 7,6 kOhm ellenálláson a föld felé folyó szivárgóáramnál már működik. Tehát itt nem valami fémes zárlatot kell keresni szerintem. A hálózat egészét kellene mérni egyszerre, mert a szivárgóáramok is összeadódnak, és a fenti értéket váltsátok át MOhm-ba, a legtöbb műszer abban mér. Ha a mért érték nagyon közel van az általam megadotthoz, akkor lehetne bontogatni hogy melyik áramkör a "bűnös"...
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2019. szeptember 26., 23:59:36 DÉLUTÁN
Kedves Fecó!

Nem, sajnos a villanyszerelőnk csak a multiméterig jutott el. Egyetlen rossz szavam sincs rá, mert nagyon lelkes, de az az érzésem, hogy neki az installáció az erőssége, nem a hibakeresés. Ahogy írtam, örömmel várom egy szakértő jelentkezését, aki ránézne a hálózatra (Budafok), nem ingyen kérném  :)
A kovaristeger@gmail.com e-mail címen lehet nekem írni.

UI: az 5 db. klímánk mindegyike külön kismegszakítón van. Az ötödik alatt nem egy bizonyos áramkört értettem, hanem azt, hogy négy klíma bekapcsolása után az ötödik felkapcsolására lement az ÁVK – és teljesen mindegy volt a sorrend, azaz hogy melyiket hagytam utoljára.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: Fecó Dátum 2019. szeptember 27., 10:51:02 DÉLELŐTT
Ebben az esetben nekem nagyon gyanús, hogy nem egy "hibás" áramkörről van szó, bár a szigetelési ellenállásmérés ezt kizárná legalább. Lehet ide az "A"-s Fi-relé sem jó teljesen, "B"-s vagy "SI" jelzésű kellene. Esetleg szelektívebben, több csoportra osztani a klímákat és külön-külön ÁVK-ra tenni. Egyébként nem szabványi követelmény a klímákat FI-relével védeni, akár ha külön kiszedhetőek az áramkörök az elosztóban, csak kismegszakítókra rakni külön nullasínnel.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2019. október 08., 13:23:10 DÉLUTÁN
Kedves Fecó!

Köszönöm a választ. Igen, arra jutottunk, hogy a klíma-csoportot külön ÁVK-ra kötjük.
Ettől függetlenül ha valaki vállalja nálunk, hogy megcsinálja a szigetelési ellenállásmérést (XXII. ker. Budafok) az bátran írjon a kovaristeger@gmail.com e-mail címre
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: faxelektro Dátum 2019. október 18., 17:11:52 DÉLUTÁN
A baloldali képen látható Fi-reléket cseréltünk öt darabot és gondoltam otthon kipróbálom,bekötöttem a Fi-relé után egy földeléses dug aljt és a képen látható testert bedugtam majd próbáltam de nem oldott le,majd rövidre zártam a Nullt meg a földelést és akkor sem oldott le.A FI relé test gomb megnyomására leold. Majd a dug aljba bedugtam egy hajszárítót akkor zártam rövidre a nullt meg a földelést és leoldott,sajnos a testert többet nem tudtam használni mert füstölni kezdett nem tudom mi-lehetett a baja mert már elég sokszor használtam,lehetséges,hogy túl hosszú ideig nyomtam volna a Test gombot. A képen látható SHNEIDER az leoldott a testerrel is és a null-föld rövidre zárásával is nem kelett fogyasztót dugni a konnektorba. Öt darabot próbáltam olyat mint az első képen de egyik sem működött csak ha fogyasztó volt a konnektorban . Mi lehet az oka vagy így jó ,vagy a típus vagy a milliamper különbség?
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: nyaki Dátum 2019. október 18., 19:39:44 DÉLUTÁN
Az ÁVK az N-PE összekötése esetén csak akkor old le, ha a N vezetőn olyan mértékű visszáram folyik a fogyasztó(ko)n keresztül, amely elegendően nagy feszültséget ejt ahhoz, hogy a PE vezetővel összezárva, azon olyan mértékű áramot hajtson át, amely az ÁVK leoldási küszöbét el tudja érni. Tehát az általad tapasztalt nem anomália, csupán minden ÁVK-ra jellemző normál működési forma.
Az általad használt teszter >30mA-rel működik és mivel az ÁVK egyes típusai nem oldanak le erre az áramra, így azt egy kalibrált ÉV műszerrel ellenőrizni szükséges, mert akár rossznak is minősülhet. Mivel az általad vizsgált egyik ÁVK (F&G/Möeller/Eaton egy és ua.) 300mA-es, az ezzel teszterrel nem ellenőrizhető, mert lehetséges, hogy a teszter által használt áram már nem elegendő ennek a leoldásához.
Bocs, de újra kellett írnom, mert nem a kérdésre vonatkozott a második rész. :-\
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: faxelektro Dátum 2019. október 18., 19:54:05 DÉLUTÁN
A tester füstölt nem az AVK és a SHNEIDER azért oldott le a testere és a null - föld összezárására mert 10mA-es a másik (neve nincs) pedig 30mA-es ?
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: nyaki Dátum 2019. október 18., 19:57:27 DÉLUTÁN
A javított válaszomban ott a kérdésedre a válaszom is. :)
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: nyaki Dátum 2019. október 18., 20:02:53 DÉLUTÁN
Mivel olyan terhelt hálózatba dugtad az ÁVK-t, melynek a N vezetőjén már volt némi feszültségesés és ez a feszesés megjelenik az ÁVK kimenetén is, így az N-PE összezárásakor már olyan mértékű áram fog folyni az ÁVK-n keresztül, mely annak leoldását fogja okozni, különösen a nagyon érzékeny 10mA-es ÁVK-d esetében.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: faxelektro Dátum 2019. október 18., 21:28:40 DÉLUTÁN
Köszi a segitséget nyaki
                                       Nagyon elnéztem mert én 30mA néztem pedig 300mA-esek a lecserélt Ávk
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: Strohmmann Dátum 2019. október 21., 22:19:15 DÉLUTÁN
Nálam volt hasonló, a problémát két dolog okozta. A három fázist külön ÁVK védi, emiatt az egyes fázisok nullái is külön gyűjtősínekre érkeznek, és ott elkötöttem, egy nulla rossz sínre ment, ha terhelve volt az a kör, lement két ÁVK is. Eleinte azt hittem, hogy a tűzhely 4x4-es vezetéke sérült a behúzáskor vagy valami ilyesmi van, nem gondoltam, hogy ennyire triviális a megoldás. Másik gond egy laza csavarkötés volt az egyik ÁVK alsó részén, ami nagyon változatos tüneteket produkált. Szóval simán lehet a hálózatban valami nulla elkötése is felelős, ami csak akkor jelentkezik, ha valamelyik részét a hálózatnak terheled. Nálam ez úgy derült ki, hogy egyesével újra azonosítottam a vezetékeket. Időigényes munka és óvatosságot is igényel, de érdemes végigcsinálni.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2020. július 22., 00:19:12 DÉLELŐTT
Hosszútávú teszt: az 5 klíma külön ÁVK-ra került, azóta lekopogom, hogy semmi gond.
Cím: Re:FI relé parajelenség sokadszorra
Írta: kovari Dátum 2020. szeptember 29., 11:11:34 DÉLELŐTT
Lement a nyári szezon, most már véglegesen mondhatom: azzal, hogy az 5 Bosch (Midea) klímát külön ÁVK-ra tettük, véglegesen megoldódott a probléma, egyszer sem vágta le az ÁVK-t. A villanyszerelőnket pedig közben egy másik házban is hasonló problémához hívták, ott több Fisher klíma okozta ugyanezt, és a külön ÁVK-val ott is megszűntek a problémák. Úgyhogy ha kettőnél több klíma van betervezve, a villanyszerelő már automatikusan külön ÁVK-vel szerel.

Úgyhogy köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat, amelyeket megpróbálok most – hangsúlyozottan laikusként – összegezni azoknak, akiknél fellép ugyanez a probléma (újonnan beszerelt klímák véletlenszerűen levágják az ÁVK-t):

1. A könnyen hozzáférhető szerelési pontok gyors ellenőrzése (kötődobozok, szabadon lógó kábelvégek), hogy nem ér-e össze a fázis és a nulla például egy csepp nedvesség hatására.
2. Ha sok a házban az elektronikával ellátott eszköz, és egyszerű AC-s ÁVK van felszerelve, akkor cserélni a drágább A-típusúra (illetve Fecó javasolta a B- vagy SI-típusúakat, de ezeket bevallom, nem ismerem);
3. Ha ez sem oldja meg a problémát, akkor a klímákat külön ÁVK-körre rakni (amúgy nem szabványi követelmény a klímákat FI-relével védeni)
4. És ha ez sem oldja meg a problémát, akkor nem marad más, mint az aprólékos nyomozómunka (szigetelési ellenállásmérés és társai).