Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Földelés (PE), EPH => A témát indította: redvill Dátum 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Cím: Földelés földelõ szonda
Írta: redvill Dátum 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN
Kérdésem  lenne felétek, Földelést szeretnék késziteni gondoltam le ütök egy 16-os 3-4 m hosszú betonacélt elég ez?Egy 8-as kör acéllal pedig a kötõ dobozhoz.majd 10-es Mkh-val az elosztóhoz?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 20., 22:47:56 DÉLUTÁN
Hát az attól függ... Alapból elégnek kell lenni,kérdés, milyen talajod van? Tehát jófajta termõföld, vagy inkább homokos, esetleg agyagos, netán van ott bõséggel sitt, kõ, miegymás?! Én azért inkább 16-os Mkh-t vinnék a köracél végpontjánál mindenképp kialakítandó EPH csomópontig és onnét már jó vagy a 10-es Mkh-val. Az EPH-t én nem hagynám ki, fõként ha a házban van bõséggel horganyzott vízcsöved, esetleg még gázcsöved is, netán a kádad zománcozott, fémvázas verandád van, netán rendelkezel villámhárítóval,stb. Most olyat már nem is mondok, hogy "B"-s túlfeszvédelem,természetesen tokozott szekrényben, EPH-val, NH0-ás késesbiztivel, mert még a végén akkora sallert küldesz nekem a világhálón keresztül, hogy a notebookom offset lenyomata ott marad az orcámon...  :'(
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: redvill Dátum 2012. január 20., 23:20:23 DÉLUTÁN
Fõként termõföld van a környken,Igazad van a16-osMkh ban ez volt a következõ ötletem.hogyan csatlakoztassam a köracélhoz saruval?Gáz vezeték van fémböl,elég egy helyen csatlakoztatni az EPH -hoz?Villám háritó nincs  igy is szükséges a B osztályú tulfesz védelem és ha igen milyen értékü pontosan?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. január 21., 08:33:48 DÉLELŐTT
Ha lehetõség van rá elsõsorban a betonalap földelõket kell elõnyben részesíteni. Miért? Mert ezzel lehet véleményem szerint a legjobb értékeket elérni. Itt a fórumon valahol ez már érintve volt és az egyik kolléga nagyon jól megfogalmazta a méreteket. Ma már a kereskedelemben kapható tûzi-horganyzott földelõ szondák telepítése a gyakorlat. Mert ezzel biztosítható a hosszabb élettartam.   Ehhez léteznek a szükséges csatlakozók is.
(Egy elrettentõ rossz példa amivel találkoztam az egyik helyen, a talajban egy csavar volt ráhegesztve a vasra és erre csatlakozott két saruzott Mkh 6-os földelõvezetõ.)
Az EPH kialakítást már hosszú idõ óta alkalmazzuk az érintésvédelemben. Errõl a témáról is olvastam már itt a fórumon valahol hasznos dolgokat. A túlfeszültségvédelem javasolt akkor is ha nincs villámvédelem kiépítve. Ez csak komplett védelem esetén hatékony.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 21., 10:08:08 DÉLELŐTT

Amennyiben a kivitelezéseid soron szükségessé válik, hogy több földelõt kell telepítened (betáplálás, gáztartály, villámvédelmi földelés), és ezek a telepített földelõk egymástól 20 m-en belül vannak, akkor a földelõket össze kell kötni.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. január 21., 10:15:46 DÉLELŐTT
Ha olyan kérdés elõtt állsz, hogy hány darab földelõt kell telepítened még utólag egyszerû lesz a válasz. Meg méred az egy darab szonda földelési ellenállás értékét. Így ismered az egy szonda értékét és a szükséges eredõ ellenállást. Ez alapján az ismert képlet alapján matematikai számítással ki tudod számítani, hogy mennyi szondát kell telepíteni a cél érdekében.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 21., 10:15:53 DÉLELŐTT
Annyival azért kiegészíteném a Novill által a túlfesz védelemrõl leírottakat, hogy annak mindenképp lépcsõzetesnek KELL lenni, tehát óra elé, méretlen becsatlakozáshoz "B"-s, EPH csomópontal, NH0-ás késesbizti aljzattal, melyben gG/gL típusú betét kell, aztán mért fõelosztóban a "C"-s, prhuzamosan leágaztatva a fõkapcsoló betáp kapcsainál, tehát a mért (10-es Mkh, vagy 5x10-es MT/MBCu) fõvezeték fõelosztóba történõ beérkezését követõen! Ami nagyon fontos, hogy minden esetben ugyanazon gyártó készülékeit használd, ugyanis a gyártók csak akkor garantálják a sikeres mûködést, ha az általuk bemért, a gyárban már egymással összepróbált készülékek vannak a sorban. Ha szeretnél 99%-os védelmet, akkor az érzékeny készülékek dugaljaihoz tehetsz még "D"-s egységet és akkor már tényleg mindent megtettél a hatékony villám/túlfeszvédelem területén. Külsõ villámvédelmet én akkor javallom, ha a házad ritkább beépítettségü területen van, esetleg jobban kielemkedik a környezetébõl és még van rajta 1-2 magasabb kémény, antenna, illetve ha van egy 5m hosszúságot meghaladó fémvázas, alutetõs verandád. Azonban a villámhárító rendszer kiépítése tényleg komoly, összetett és ezért nagy tudást igénylõ feladat, amit mindeképp villmávédelmi minõsítéssel rendelkezõ kollégára bízz, ugyanis több kárt lehet elszenvedni egy szakszerütlenûl megtervezett, kivitelezett rendszerrel, mintha mondjuk semmilyen külsõ villámvédelmed nem lenne!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 21., 10:24:16 DÉLELŐTT

A számított értékektõl függetlenül a gáztartályokhoz legalább 2 földelõ szükséges.
A villámvédelmi földelések darabszámát - pl. az MSZ 274 szabvány szerint, a legkedvezõtlenebb becsapási pontot figyelembevéve, a megengedett áramutak eredõje, vektoriális összege határozza meg.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. január 21., 10:26:54 DÉLELŐTT
Igen igazad van, csak az a baj. Hogy ezen tipizált ( túlfesz.)szekrények anyag ára magas. Sok esetben mikor javaslom az ügyfél dob egy hátast. A termék tényleg nagyon jó, érdemes beépíteni.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2012. április 10., 18:00:22 DÉLUTÁN
Üdv Mesterek!
Kifogtam egy családi házat, amiben a régebben telepített földelés valahol megszakadt és emiatt újat kellett kiépítenem. Egy horganyzott 2m-es X alakú földelõt ütöttem le, amibõl egy 8-as horganyzott O acéllal csatlakoztam a 10-es MKH10-es földelõvezetõre, majd a gyûjtõsínre. A talaj épp most nedves, homokos, ami szerény véleményen szerint elég jó alapot kellene adjon egy jó földelési értékhez, de sajnos nem ez van. ÉVÉ-Univerzal mûszerrel mérve kb. 40 Ohmot mértem. Majdnem dobtam egy hátast én is, mint Novill kolléga, mert már régen láttam ilyen értéket.
Kérdezem tehát, hogy ez normális lehet, vagy a mûszarom adta meg magát?
Én úgy tudom, hogy 10 Ohm lehet a maximum érték, de lehet tévedek.
Ha nem tudom lejjebb vinni egyéb okoknál fogva és egy ÁVK-t felszerelek, ami amúgy is kötelezõ, maradhat-e így, tiltja-e valamilyen szabály, illetve a gázszolgáltató mit lép erre, mert a gázbevezetés is esedékes lesz?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. április 10., 19:03:25 DÉLUTÁN
Az Évé-univerzál összekötõ vezetéke stabil legyen, jó érintkezéssel. Ha hurokellenállást mértél 40 ohmmal, akkor a felezett értékkel 20 ohmra jön ki. A 10 ohmos földelési ellenállás értéket javaslom megcélozni. Feltehetõen még egy szondát kell telepíteni még. Jobbak azok a szondák melyekhez  hozzá van hegesztve  a 8-as - 10-es horganyzott acél huzal. A csavaros megoldások stabilitás miatt nem mindig jön be. Az egyik földelõ vizsgálatánál az egyik villanyszerelõ a földben kötötte rá a szondára a földelõ MKH 10-es vezetéket, ez így szakszerûtlen megoldás. Mindig az oldalfalon lévõ kötõ doboznál kell váltani acél vezetõrõl a rézvezetékre. A 10 ohmos alap  követelmény még mindig fenn áll, ha ÁVK van akkor is! A gáz szolgáltató nem foglalkozik ezzel, nekik csak a papír kell. Azért, hogy valaki fel vállalja a büntetõ jogi felelõsséget.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2012. április 10., 19:28:46 DÉLUTÁN
Üdv Novill!
Ennél az ÉVé-Univerzálnál  a felezési ellenállásos mérés nem járható út, mert ha pl. 40 OHm a földelés ellenállása és a hálózat meg monnyuk csak 0,5 Ohm, akkor hamis lesz az érték. Ez szerintem csak akkor lenne járható út, ha ugyanolyan ellenállása lenne a hálózatnak is, mint a földelésnek, illetve fordítva.
Egyébként rendes földelési ellenállás méréssel mértem és gyári OBO (talán) szondát használtam, amire már eleve rá van hegesztve a O acél és szépen le van horganyozva, ezért furcsállottam az értéket.
Sajnos a terület úgy van kialakítva, hogy le van betonozva és térkövezve, még a franckarika is és csak egy talpalatnyi üres területet találtam az egyetlen  virágágyásban, ezért,  már látva az értéket, mondtam a tulajnak, hogy még a mûszaromat megnézetem, de ha jónak mutatkozik, akkor gondolkozzon el a beton felcibálásán, ám ahogy ezt kimondtam,  ??? azt  mondta, hogy oldjam meg másképpen, mert arról szó sem lehet. De hogyan, amikor 20 m-en belül nincs egy deka föld sem? A franc se gondolta volna, hogy ilyen szar értékem lesz, pedig elõtte feltérképeztem a területet és kérdésekkel is bombáztam a tulajt.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: JUVILL Dátum 2012. április 10., 20:57:30 DÉLUTÁN


Safety egy korábbi hozzászólásában - rajzzal együtt - megadta a lakatfogós módszert. Ilyen esetben ez nagyon jó megoldás.
Nézd meg légy szíves!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. április 10., 21:07:11 DÉLUTÁN
Igen 40 ohm földelési ellenállás érték nagyon rossz. Esetleg hosszabb nagyobb felületû szondával kellene próbálkozni. Kérdés, hogy van-e olyan mûszere a kollégának, illetve lakatfogói amivel tud mérni földelési ellenállást.  A módszer jó, de továbbra is kérdés, hogy hogyan tudja feljavítani a mért értéket. A homok nem mindig jelent jó értékeket sajnos. Felül vizes lent már elõfordulhat, hogy száraz laza talaj, esetleg köves. Évé-univerzál miatt javasoltam a felezett értéket, igaz azzal is lehet földelési ellenállást mérni. Ez viszont sok esetben problémás a helyszínen. A pontosság tekintetében igaz jó közelítõ értéket ad. Régen gyakorta használtuk ezt a módszert nem is olyan rossz eredményekkel. Az is igaz ma már korszerûbb mûszerek állnak a rendelkezésre, csak pénz vagy ismeretség kérdése az egész. Azért a digitális korszerû mûszerek is idõnként megtévesztethetik az embert.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nova Dátum 2012. április 10., 21:08:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. április 10., 20:57:30 DÉLUTÁN


Safety egy korábbi hozzászólásában - rajzzal együtt - megadta a lakatfogós módszert. Ilyen esetben ez nagyon jó megoldás.
Nézd meg légy szíves!

Szerintem erre gondoltál:
Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata - Villanyszerelõ Szakmai Fórum (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=43.msg3775#msg3775)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2012. április 10., 23:28:04 DÉLUTÁN
Köszönöm az urak hozzászólásait.
Közben a mûszeremet elvittem a helyi nacsalnyikhoz, aki a kalibrálást végezte és kiderült, hogy rossz a Rf és az Ué mérõ része. Valami miatt nem érzékeli a segédszondát, meg egy-két tranyó is kampec. Csak azt nem értem, hogyan történhetett, mert eddig szinte csak a Rh-t méregettem vele. Na mindegy, remélem hétvégére meglesz, de addig is, mivel nincs más célmûszerem, viszont vannak egyéb analógjaim, a V-A mérõs módszerrel nekiesek, de az biztos, hogy kell még leverni földelõt, így rábeszélem a tulajt egy keskeny burkolatbontásra. Hétvégére minden kiderül.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. április 11., 17:30:31 DÉLUTÁN
Nekem is volt korábban ÉVÉ-UNIVERZÁL mûszerem. Igaz kevesebbet tudott, mint a mostani eurotest 61557.  Ezzel több problémám volt eddig, mint a korábbi mûszeremmel. Még ma is használom a másik mûszerrel szembeni ellenõrzésre, persze már amit tud.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2012. április 12., 20:42:20 DÉLUTÁN
Üdv Novill!
Ezzel most azt akartad mondani, hogy ha elég "tehetséges" leszek, akkor Eurotestet ne vegyek. Jól gondolom?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2012. április 12., 21:02:30 DÉLUTÁN
Ezzel nem állítom, hogy ne vegyél Eurotestet.  Mert egy típuson belül is lehet eltérõ gyakorlati tapasztalat.Nekem ez van  és ennél a mûszeremnél tapasztaltakat írtam le. Nagyon sok embernek ez a típus van meg.  A többi létezõ típusról nincs gyakorlati tapasztalatom.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2012. április 12., 21:10:14 DÉLUTÁN
Mindegy, de jó ezt is tudni. ;)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: andy78 Dátum 2012. október 28., 14:00:55 DÉLUTÁN
üdv mindenkinek
nekem olyan kérdésem lenne, földelést szeretnék kiépíteni de kavicsos sziklás a talaj és a mérõ szekrény a teraszon van ami 1,5 m magas és sittel van fel töltve ott nem biztos hogy le tudnám ütni de járdán tudnám de 5 m-re van a szekrény de a szekrény másik oldalán alatta pince van ami 2 m magas és 1 m-el alatta van járdának, szerintetek hol üssem le a szondát és mekkorát ? elõre köszi
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: JUVILL Dátum 2012. október 28., 14:33:46 DÉLUTÁN

A leírtakból a teljes körülményt nem ismerem. Láttam már olyat, hogy a földelõ a pincében volt leütve (telepítve), és földelõvezetõ onnan volt leágaztatva a mérõszekrényig. Kérdés, mennyire sziklás a talaj a pince alatt.
Telepíthetsz földelõt olyan helyre is bárhová, ami elkerüli a járda szintjét és a pincét.
Innen is bevezetheted tüzihorganyzott laposacéllal, köracéllal a földelést, melyhez csatlakoztatod a mérõszekrényhez vezetett földelõvezetõt.
A szondát legalább 3 m-es hosszban üst le. Ha a talaj sziklás, telepítsél lemez, vagy szalagföldelõt. Ennek a helyét a talaj és terepi adottságok figyelembevételével válaszd meg.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: deve94 Dátum 2013. június 24., 16:39:52 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. április 10., 23:28:04 DÉLUTÁN
Köszönöm az urak hozzászólásait.
Közben a mûszeremet elvittem a helyi nacsalnyikhoz, aki a kalibrálást végezte és kiderült, hogy rossz a Rf és az Ué mérõ része. Valami miatt nem érzékeli a segédszondát, meg egy-két tranyó is kampec. Csak azt nem értem, hogyan történhetett, mert eddig szinte csak a Rh-t méregettem vele. Na mindegy, remélem hétvégére meglesz, de addig is, mivel nincs más célmûszerem, viszont vannak egyéb analógjaim, a V-A mérõs módszerrel nekiesek, de az biztos, hogy kell még leverni földelõt, így rábeszélem a tulajt egy keskeny burkolatbontásra. Hétvégére minden kiderül.

Ha nincs semmilyen ÉV műszerem, hogyan tudnék mégis valamilyen mérést eszközölni egy leütött 3 méteres keresztföldelőn?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: JUVILL Dátum 2013. június 24., 19:51:49 DÉLUTÁN

Javaslom a volt/ampermérős módszert. Megtalálod a tudásbázisban.
Érintésvédelem, hurokellenállás ... kapcsolási rajzzal együtt.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Villanyreszelő Dátum 2013. október 24., 19:37:52 DÉLUTÁN
Üdv!

Szoktam látni,hogy ideiglenes mérők elhelyezésekor oszlopoknál levernek szondákat közvetlen a mérő alá.
Ezeknek a szondáknak néz valaki földelési ellenállás értéket,vagy csak legyen neve a gyereknek kerülnek oda?
Ugyanis mindenhol csak egyet látok,és csak a mérő alatt,gondolom mindenhol ott megvan a 10 Ohm. 1 szondával :D
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2013. október 24., 20:06:58 DÉLUTÁN
Szerintem kevés az a kivitelező aki le is méri ezeket a szondákat. Valamikor nagyon régen (  kb. 46 évvel ez előtt )az áramszolgáltató megkövetelte, továbbá kellett fővezeték a lakás belső rajza is. A sok jogszabály változások, átszervezések és tulajdonos váltások ellenére vissza fejlődtünk  :)  Egyébként valóban sok esetben egy szonda kevés lehet a talaj viszonyok miatt.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Simon Endre Dátum 2015. április 04., 01:47:35 DÉLELŐTT
Önnálló tematika is lehetne!
Sok nem lehatárolt esetleírásnál, segitségkérésnél előbukan a korábban kiépített földelések utólagos ellenőrzése, vagy az újólag készítettek legalább megközelítő ellenállásmérése. Most itt adok közre egy szakemberes és egy amatőrös módszert, előnye, hogy csak egy úgy-ahogy pontosságú volmérő kell hozzá és a pontossága nem a műszertől, hanem a viszonyító ellenállás pontosságától függ és ezt 5% hiba alá vélem sorolni  no és a számitáshoz sem kell matematikusnak lenni. Fontos hogy a második segédföldelő tisztes távolságra legyen a vizsgált és egyéb földelésektől is, amit a köztük megejtett (árammentes!) feszültségmérés nulla értékkel igazol.
A törpefeszültséggel végzett mérés előnye, hogy nem emelkedik meg a helyi potenciál a vizsgált földelésen még végzetesen rossz értéknél sem.  A hálózati nulla mint első segédföldelő felhasználása nem jelent gondot, mert a rajta fellépő terhelés okozta feszülségemelkedés nem métékadó a mérőáram tekintetében, nem okoz még mérés alatt megváltozó értéknél sem 1-2 % nál nagyobb hibát. Az izzó mint referenciaellenállás azért nem ajánlott, mivel a wolfram hőmérsékletfüggése miatt alkalmatlan erre. A mérőellenállás nálam házi készítésű 50-es szenyvízcsőre van feltekerve 0,4-es vashuzalból vagy fél utcányi (kb. 30 m) értéke 20 ohm körüli. Kivezetései triplán sodrottak és csemperagasztóval van rögzítve a csövön. Most már van 25 ohmos gyári kerámiavázas de nem használom. Az összeállítás tanulók számára készült a múszere tükrös Ganz voltmérő, (ezer éves.)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2015. április 04., 12:59:58 DÉLUTÁN
Véleményem szerint az alkalmazott feszültség tök mindegy, viszont a földelőn áthajtani kívánt áram már annál lényegesebb. Minél nagyobb, annál pontosabb eredményt kapunk.
Én pl. min. 5A-hez szoktam ragaszkodni célműszer hiányában, de mivel egy max. 10Ω-os földelés méréséhez már legalább 50V kell, így ezt a törpefeszű módszert hanyagolni szoktam, de attól még 10Ω feletti közelítő meghatározáshoz tökéletes lehet.
Azon még nem gondolkodtál esetleg, hogy a trafónak is van belső ellenállása és ezt felhasználva, megfelelő teljesítményű trafóval, előtét ellenállás nélkül V-A mérős módszerrel mérj? Ezzel már azért komolyabb áramokat is át lehet hajtani a földelőn, miközben nyugodtan használhatod a törpefeszt is.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Simon Endre Dátum 2015. április 04., 17:28:58 DÉLUTÁN
Helló Nyaki !
Én szerintem meg egyálltalán nem midegy a vizsgáló feszültség értéke, ha "ezermester" vizsgálódik, netán tanulókkal méreted a ki tudja milyen állapotú földelést. Az eredeti fadobozos szinkronvibrátoros is csak 9 V "AC" val ment, igaz hogy az sem volt pontosabb 0,2-0,3 0hm nál és azt akkoriban 5 ohm környéken kellett ezt produkálnia. Egyébként murvás talajban fektetet földelők ellenállásváltozása évszaktól függően (+-)50% is lehet. Vegyiparban a földelőket 5-10 év múltán el lehet felejteni, jellemzően csak a föld feletti rész marad meg belőle vagy még az sem. Ilyen  állapotú földelőnél te és esetleg segítőd is pont benne álltok a veszélyes potenciáltölcsérben. A hálózati feszültséggel történő mérést csak bíztonságos esetben alkalmazom saját készítésű szalagföldelőknél meg talajellenállás vizsgálatnál kellő óvatossággal, mert akkor csak 1 m-es próbaszondát használok. A volt ampermérős módszernek hátránya a két műszer halmozott hibája, ez főleg a lakatfogókra jellemző a szokásos 1-6 A-es értéksávban, mivel a legkisebb méréstartomány ritkán van 60 A alatt. Egy eképesztő eset Tr. állomásnál csillagpont földelő 15 ohm felett, ott is murvás talaj, domboldal, aszályos idő és agusztusi mérés. A földelő anyagáról méretéről nem volt adat a szolgáltató kegyencei alkották.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: macsey Dátum 2015. április 09., 13:25:01 DÉLUTÁN
Nekem egy felülvizsgáló azt mondta, hogy ha a földelés lever egy 6amoeres biztit akkor jó ha nem akkor 5 mèterre tőle leverni egy másikat ès kössük össze.
Ha rosszul mondom javitsatok ki, ès calaki leirhatná hogy egy átlag villanyász hogy tudja leellenőrizni a kialakított földelését
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. április 09., 21:48:14 DÉLUTÁN
Jó estét!

A párhuzamos szondák leverése és összekötése mindenképp javítja az értéket.
Tanultuk electrotecnikában az eredő ellenállást ami jobb értéket hoz,mint bármelyik szonda ellenállása.2 szondának nagyobb a felülete,ezáltal kisebb az ellenállása Roxl/A.
Földelési ellenállásmérőt lehet venni használtan,vagy célműszerekben,ÉVÉ univerzál,ezekek működéséről meg lehet győződni kalibrálás során bizonylatot is kap.
Vannak régi galvanométeres induktoros saját feszültségforrású ellenállásmérők pár ezerért,nekem is van 2.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: 980POWER Dátum 2015. április 30., 23:03:06 DÉLUTÁN
Ez a csatlakozási forma mennyire felel meg a kritériumoknak? A földelés gyári gömbvasára 10mm2 vezeték csatlakozik egy ENSTO LEÁGAZÓ AL/CU segítségével.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: helcs Dátum 2015. május 04., 20:47:10 DÉLUTÁN
Legutóbb én is ilyen kötőelemet vettem, ami nem olcsó de egy szemmel se jobb mint a többi. A 10-es gömbvasat igen nehezen veszi be. A képről annyit, hogy a szigetelt földelő vezetőt minél inkább függőlegesen kellene vezetni. Az összekötők nehézkes szerelése miatt felvetődött bennem, hogy miért is kell 10-es átmérőjű vasat használni mikor a szabvány még korrózió ellen nem védett esetben is csak 50 mm2-t ír elő, aminek a 8-as is megfelel. Kinek mi erről a véleménye? Ki milyen összekötési megoldást használ?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. május 04., 21:24:12 DÉLUTÁN
Idézetet írta: helcs Dátum 2015. május 04., 20:47:10 DÉLUTÁN
Legutóbb én is ilyen kötőelemet vettem, ami nem olcsó de egy szemmel se jobb mint a többi. A 10-es gömbvasat igen nehezen veszi be. A képről annyit, hogy a szigetelt földelő vezetőt minél inkább függőlegesen kellene vezetni. Az összekötők nehézkes szerelése miatt felvetődött bennem, hogy miért is kell 10-es átmérőjű vasat használni mikor a szabvány még korrózió ellen nem védett esetben is csak 50 mm2-t ír elő, aminek a 8-as is megfelel. Kinek mi erről a véleménye? Ki milyen összekötési megoldást használ?

Üdv.Helcs!
Nekem van itt egy képem arról hogy hogy lehet összekötni a 10-es köracélt a 20-as MKH val. Ha jól emlékszem alumax bilincsnek hívják aluminium,le lehet kontrázni M8-as csavarokat rajta.200-300 ft volt. Annyi van,hogy a rezet fel kell hüvelyezni.
Minél vastagabb a köracél annál kisebb az elektromos ellenállása ezért jobb a 10,de nehezebb hajlítani.
Müdn nehéz kivitelű 100 átmérőjű doboz be lehet állni jobbról ha később tlepítve lesz még szonda,és ballról is.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: 980POWER Dátum 2015. május 04., 22:00:22 DÉLUTÁN
A képen látható földelővezetőt azért hajtottam meg ilyen "S" alakúra, hogy ne vezesse be a vizet a dobozba, ha a kollégám nem siet annyira, akkor nem vágja el a gombvasat és az fel ért volna a fenti dobozba amibe egy töm-szelencén vezettem volna be a szonda gömbvasát, így megspóroltam volna egy fűrészelést, egy dobozt és két csavart illetve a vele járó munkát, ami nem sok, de a hibalehetőséget növeli. Az ENSTO-ba a gömbvas jól illeszkedik, de a vezeték az viszont befelé akart mindig csúszni a gömbvas felé.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. május 05., 21:28:35 DÉLUTÁN
Cahhh, ezek a kollégák... Jut eszembe, ha pl valaki mondjuk egy ilyen mérőhelyet épít ki (L. kép!), akkor ugye a gömbvasat 1 az 1-ben beküldheti a bal alsó 1530-as PVT-ben található fő EPH sínbe, mely mondjuk egy OBO 1801, nemde?!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: 980POWER Dátum 2015. május 05., 22:25:48 DÉLUTÁN
Szerintem, ha nincs fizikai akadálya, akkor akár 1 az 1-ben meglehetne oldani. Szerintem semmi nem tiltja ezt a megoldást. Az a doboz nincs leplombázva sem. Azért kíváncsi lennék, hogy hajtogatná bele a sínbe a gömbvasat úgy, hogy az ne feszítse semmilyen irányba a sínet. Egy célszerszámmal persze ez is megoldható. Az én esetemben pedig a Gewiss 68018N doboz egy almérőt egy kismegszakítót egy Fi-relét és egy csatlakozó aljzatot tartalmaz, ez az egész pedig egy villanyoszlopra van csavarozva, a helye nincs meghatározva, a be táp a földből jön. (a villanyoszlopnak nincs jelentősége, a gyám fölött le van fűrészelve)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. május 06., 19:46:01 DÉLUTÁN
Okosba, "uram, főnököm"; ookoosbaaa... Ja ez a mérőhely ugye egy zártszelvény állványra kerül, ergo ott azért van mozgástér, persze a gömbvasat miután alúl egy megfelelően tömítő tömszelencén keresztül bedugjuk a tokozottba, ezt követően megfelelő célszerszám segítségével oda kell fazonírozni au OBO megfelelő csatlakozó pontjához. Gondoljatok bele, ezzel megspórolhattok egy 100x100-as csavaros MüDn dobozt, kb 1 méter 16mm2-os MKh-t, egy MKh-gömbvas közti összekötő elemet, stb. Arról már nem is beszélek, hogy ezzel eggyel kevesebb kötési pont, ergo biztosabb hurokimpi érték megtartás a jövőben! Kell ennél több??  ;)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Fecó Dátum 2015. május 06., 20:05:23 DÉLUTÁN
Nemrég egy mérőhelyen bővítést végeztünk. Volt már meglévő főbiztosító szekrény, 2 db külön Henselben 2 db 3 ~ mérő. Az egyik szekrényt kicseréltük nagyobbra a plusz geo-s mérőigény miatt. Meglévő földelés volt, amit az előző kivitelező úgy oldott meg, hogy bekötötte az acélt direktbe a szerelvénybe. Az ELMÜ nem vette át a munkát, hiába mondtam hogy a főbiztosító már meglévő, azt mondták földelődoboz kell és kész. Másik történet a horganyzott acél levezetőhöz azt mondták nem fogadják el sem az alu, sem a réz kötőelemet, csakis Ónozott vagy horganyzott kötőelemet használhatok, mert ugyebár az elektrokémiai korrózió...
Volt olyan bekapcsolás, hogy le sem szedték a földelődoboz fedelét. A Gyurmaúr által említett zártszelvény keretet sok részen át sem veszik, már csak épített falazat lehet a tartószerkezete a mérőhelynek. Tehát ahol áramszolgáltató által bekapcsolni kívánt mérőhelyet építünk, jól gondoljuk meg mit csinálunk. Természetesen a szerelők sosem indokolnak szabványszámmal, csak annyival hogy "mert így kell", "ez az előírás", "engem is megbüntetnek ha így bekötöm", "főnökünk ezt találta ki újabban" és hasonlóak.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: 980POWER Dátum 2015. május 06., 21:24:51 DÉLUTÁN
Csak viccből írtam a célszerszámos megoldást!  :) A végeredmény az lett, hogy a Bürgermeister reggel azt mondta, hogy az ott úgy abban a formában neki nem felel meg, tegyük át a betongyám fölé a dobozt! A képen is jól látszik, hogy az alsó felén már kifúrtuk a töm-szelencéknek a helyet, na most ezután átfordítani már csak úgy lehet, hogy magasabbra teszem a dobozt, ezzel meg az a baj, hogy a faoszlop nem olyan magas, hogy az egész doboz hátoldala felfeküdjön. Ha eredetileg megtudnák mondani mit és hol akarnak akkor nem 60 m vezetéket rendelünk 80 m helyett, pedig a polgármester maga mérte le, és nem az alján fúrjuk ki a dobozt, hanem az oldalán. Én mondjuk levettem volna az oszlop maradványát és a betonba tettem volna 6 tiplit és arra csavaroztam volna a dobozt, persze az úgy megint nem felel meg.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2015. május 10., 11:08:54 DÉLELŐTT
Érdekes megoldások léteznek, szó mi szó. ;D
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. május 10., 20:38:16 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. május 06., 20:05:23 DÉLUTÁN
azt mondták nem fogadják el sem az alu, sem a réz kötőelemet, csakis Ónozott vagy horganyzott kötőelemet használhatok, mert ugyebár az elektrokémiai korrózió...

Üdv. Feco!
Én felhüvelyezem a rezet az aluhoz akkor is van korrózió?
A szabványos Elműék szomszédomban levertek a homokba a biztosító szekrény alá egy szondát,és meg sem mérték az ellenállását,de a galvanikus kapcsolat biztos jó. :)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Fecó Dátum 2015. május 10., 21:17:21 DÉLUTÁN
A szonda és a szorító anyagával volt bajuk, ilettve a kettő kapcsolatával, nem a vezetékkel. De nem általános, csak kifogtam Őket szerintem...
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: 980POWER Dátum 2015. május 10., 23:11:31 DÉLUTÁN
Végül is mi az igazi odatervezett kötőelem? Mert az Enstó az alumíniumhoz való, a földelés pedig vas, igaz, hogy horganyzott tehát cink, de nem alumínium.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. május 12., 16:59:54 DÉLUTÁN
Én ezt találtam megoldásnak.
Villámvédelemhez használják horganyzott 10-es köracélt képes fogadni, MKH 16 ot is.
Meglazulás ellen rugós alátéttel van biztosítva.
Az ára 1000 forint.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: helcs Dátum 2015. május 12., 20:50:41 DÉLUTÁN
Jobban utána néztem a fentebb említett Ensto kötőelemnek. Valójában leágazó szorítóként használatos, alu sodronyról rézvezetékre. Villanyreszelő megoldása jónak tűnik. Mit szóltok, ha a gömbanyag végéhez egy laposvasat hegesztek és fúrok rá egy 6-os lyukat?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: 980POWER Dátum 2015. május 12., 22:12:33 DÉLUTÁN
Villámvédelemnél ilyesmit használunk, de ez elég hószú, kb. 8 cm. 50mm2 sodronyt bevesz, de biztos van kisebb is belőle.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: samtron77 Dátum 2017. július 02., 21:43:40 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Vásároltam egy házat amiben fel lett ujjítva az elektromos hálózat is többek között. Volt földelés is amit használtam is eddig (nem mérettem be). A szonda a terasz alatt volt amit most bontottam el. Csak most láttam, hogy katasztrófális állapotban van a "földszondám". Aki csinálta annó úgy gondolta, hogy leüt egy 60x40-es zártszelvényt amihez hozzácsavaroz egy betonvasat és ezt a vasat vezette be a szekrénybe. A vas mára pernyévé rohadt a föld alatt. Nézegettem földszondákat de 1,5-3méteresekig (utóbbit horror áron). Arra gondoltam, hogy ilyet én is tudok csinálni. Van a háznál 3,5 méteres ko33 (rozsdamentes) köracél D16. Mivel a teraszt újra kellett építenem ezért ástam egy alapot (1 méter) mélységben. Az alap aljában szeretném leütni a földelést (így 4,5 méteren lenne). A köracélt összeheggeszteném egy D6mm-es horganyzott huzallal amit bevezetnék a szekrénybe. A kérdésem: sehol nem olvastam rozsdamentes földszondáról. Használható? Müködöképes az ötletem?
Köszönöm előre is a vaszokat!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. július 02., 22:07:03 DÉLUTÁN
Lehet rozsdamentes, a jelenleg érvényes szabvány egy megjegyzést tesz ehhez, mégpedig azt, hogy:
Króm nagyobb 16%, Nikkel nagyobb 5%, molibdén nagyobb 2%, szén kisebb 0,08% (illetve egyenlő jel is van mindenütt)
Keresztmetszet megkötés minimum 16 mm átmérő.
A hegesztés ne legyen rövid (mondjuk 10 cm legyen), mert meglepően rossz ellenállása tud lenni, és külön kezeld le kátránnyal vagy festékkel, vagy zsugorcsővel, vagy ezek kombinációjával, mert a hegesztés mindig támadási felület a rozsdának.
Az jó, hogy mélyebbről indítod.
A zártszelvény azért volt hülyeség, mert föld alatt az számít, mennyi ideig áll ellen az elemeknek, emiatt jobb a tömör, de ez most látványosan be is igazolódott nálad. A külső felület nem nagyon számít az ellenállásban, csak a hosszúság.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: samtron77 Dátum 2017. július 03., 06:50:03 DÉLELŐTT
Köszi a választ!
A felület kezelésre van kenhető kátrányos szigetelőanyagom.
Utána néztem a PERKOR oldalán az anyagnak az is belefér az előírába.
Ma leküdöm a hiltivel a vasat...

Köszi a tippeket!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2017. július 03., 22:42:43 DÉLUTÁN
Üdv!
A levezetőnek legalább 8 mm-es kell.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. július 04., 07:26:23 DÉLELŐTT
Hopp, efölött elsiklottam. A 86-os szabványban volt még (korrózió ellen védett esetben) kevesebb megengedve, mint az 50 mm2.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: samtron77 Dátum 2017. július 04., 20:51:51 DÉLUTÁN
Szia!

Ez akkor most mit is jelent?

Köszi!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2017. július 05., 00:01:29 DÉLELŐTT
Üdv!
Ahogy írtam. Min. 8 mm-es legyen a földelőhöz hegesztett levezető.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. július 05., 07:31:09 DÉLELŐTT
Tehát az átmérője legyen legalább 8 mm a horganyzott kivezetőnek.

Másik megoldás, hogy a hatosból még egyet hozzáhegesztesz a földelőhöz, de akkor ezt a két hatost egész földben levő hosszában korrózió ellen még védeni kéne. A felső egy méter télen úgysem annyira hatásos az ellenállás csökkentésében.
(A szabványalkotó szándéka az, hogy legyen 50 mm2 keresztmetszetű a vas, ezért kéne a nyolcas átmérő, de egyébként a nyolcas átmérőt sem engedi meg földbe helyezve magában. Igaz, hogy szalagból meg megenged 3 mm vastagot. :D )
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: samtron77 Dátum 2017. július 05., 15:22:17 DÉLUTÁN
Tegnap összeraktam a rendszert. 8-as átmérőt hegesztettem a szondához szerencsére. De a kötődobozba  D6-os horganyzott anyag (kb.60cm) van bevezetve már. Össze hegesztettem lábazati szinten a kettőt lekezeltem kátránnyal és zsugorcsővel...
Akkor így nem ok?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2017. július 06., 17:57:12 DÉLUTÁN
Nyilván nem, hiszen keresztmetszet csökkentést csináltál és mivel a földelődobozba már csak hatos érkezik, ezért gyakorlatilag csak a hatossal számolhatsz, ami meg nem szabványos. Egy felülvizsgálatnál simán elkaszálják. :-\
Gondolj bele. A helyzet dettó, mint amikor a villamos táphálózat gerincvezetékét pl. 2,5 mm2-es vezetékkel húzod le a minél kisebb hurokimpedancia reményében, de a leágazások már csak 1,5 mm2-esek lesznek. Ebben az esetben ezt a vezetékszakaszt csakis az 1,5 mm2-re szabványos biztosítóval védheted meg, pedig az elosztóba 2,5 mm2-eset kötsz be.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Simon Endre Dátum 2017. július 07., 02:08:59 DÉLELŐTT
Ha szalag földelőt használsz tüziónozott pl.35-40x 3-3,5 mm méretüt, (ezt sajnos ásni kell) anyagában felvezethető és alkalmas (OBO 1809) kötőelem befogadja az ellenőrző dobozban ez lehet akár az EPH sín is. Ez nagyon jó értéket produkál a fajlagos felülete révén és nem korrodálódik olyan gyorsan.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Petyus Dátum 2017. augusztus 08., 23:32:30 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Villanyszakmában képzetlen földmérőmérnök vagyok.
Szüleim régi házában tarthatatlanná vált a villanyhálózat állapota, azt szeretném biztonságossá tenni.
A ház két részletben épült, az öregebb rész 1926-ban, az újabb 1955-57 környékén.
Fából készült villanyóraszekrény van, legalább 60 éves. Földkábel csatlakozik a ház külső falába épített vasszekrénybe, abban 3db késes olvadóbiztosíték van, onnan legalább 10 méter hosszban 4 db vezeték megy a mérőig, nem teljesen ismert úton.
Apám mondta, hogy zuhanyozáskor néha megrázta az áram. Arra tippeltem, hogy a nulla szakadozik még a védőföld-vezeték csatlakozási helye előtt, ezért meg akartam keresni, hogy hol van összekötve.
Azt találtam, hogy a fogyasztásmérő alatti gumantábla alatti rétegeltlemez lap mögött szikrázik valami.
Plombabontás nélkül nem lehetett hozzáférni, így kénytelen voltam bejelenteni a hibát.
Az áramszolgáltató szerelője kijött, leszerelte az egész kócerájt, majd majdnemhogy sírva elszaladt, amikor meglátta azt a kókányolást. A kimenő védőföld és nulla vezetékek egymással összetekerve, a bejövő nulla vezeték végére kötött csokiba félig bedugva, de teljesen meglazulva, és összeégve.
A bejövő fázisvezetékek bitumenes textilszigetelésű alumínium drótok, noha a vasszekrényből még műanyagszigetelésű rézvezetékekként indultak.
Földelőszonda nincs, nem is volt.
Tűzoltómunkaként először valahogy szerelhetővé kellett tenni a mért hálózati részt plombabontás nélkül, ezért gyorsan kettéfűrészeltem a rétegelt lemezt, a szaki visszaszerelte a mérőt és leplombálta, a nullavezetékre rákötött egy többeres csokit, amibe jól be lehetett szorítani a kimenő nulla és föld vezetékeket, a két régi kismegszakítót pedig visszakötötte egyelőre levegőben lógva, hogy addig se olvadjon ki a hűtő, amíg megveszem az új lakáselosztót és az új kismegszakítókat.
Megpróbálok néhány fényképet is mellékelni, aztán majd folytatom, és rátérek a kérdésekre.


Üzenet összefûzve: 2017. augusztus 09., 00:58:03 DÉLELŐTT

Első menetben egy 6 modulos elosztódobozt vettem 3 db 16 amperes kismegszakítóval, abból a 2. és 3. helyre átkötöttem a két meglévő továbbmenő fázisvezetéket.
A nullákon és földelő vezetékeken nem lehetett eligazodni, ezért mindet rákötöttem a PE és N sínek valamelyikére, a kettőt pedig összekötöttem egy 4mm2-es zöldsárgával.
Az 1-es kismegszakító kimenetére rákötöttem egy szerviz-konnektort, amit oda szereltem az elosztódoboz mellé.
A mérő felől érkező 3 fázis és 1 nulla (vagy jobban mondva PEN?) vezeték rákötésével megvártam a szomszédomat, aki villanyszerelő. Leginkább azért, mert a Tracon elosztó földelősínjébe nem fért be az érvéghüvelyezett 10-es PEN vezeték. A szomszédom levette az érvéghüvelyt, kettéosztotta a vezeték végét, és két szomszédos lyukba kötötte be.
Erről az átmeneti állapotról nem készült fénykép.

Van egy elgondolkodtató jelenség. Már régebben észrevettem, hogy a villanyvilágítás fénye nem stabil, hanem kissé hunyorog. Kb. úgy, mint ahogy kora tavaszi estéken a Szíriusz szokta tenni a délnyugati égbolton. Arra számítottam, hogy az eddig leírt szerelés hatására ez meg fog szűnni, de nem így történt. A hunyorgás továbbra is fennáll.

Második menetben a fürdőszobai villanybojlerig kiépítettem egy 3*1,5-es kábelt falon kívül szerelve, műanyag csavaros rögzítőkengyelekkel (A kábel végig látható és szükség esetén egyszerűen cserélhető.), az elosztóban a szervizkonnektorral lepárhuzamosítottam, és beiktattam eléjük egy FI relét. (A bojler 120 literes Hajdu, 1800 wattos.) A fürdőszoba melletti (egyéb célú) helyiségben már régen is be volt iktatva egy 10 amperes kismegszakító a bojlerhez átvezető hajlékony kábel elé, ezt meghagytam. Tavaly, amikor átlyukadt a bojler kivehető része és a víz befolyt a villanyos részbe, ez korrektül lekapcsolt.

Most itt tartok, de ez még messze van a jótól.
Aggaszt a hunyorgás. Attól tartok, hogy a méretlen vezetéxakaszban van legalább egy kontakthiba, amit csak regisztrált villanyszerelővel szabad szereltetni, nem tudjuk pontosan hogy merre van vezetve, hol van benne kötés (mindhárom fázisvezetékben van legalább egy, lehet, hogy az alumínium össze van csavarva a rézzel), és a nyomvonal java része hozzáférhetetlen.

Az áramszolgáltató embere jelezte a cégnek, hogy van probléma, másnap kijött két másik szaki, megpróbáltunk közösen megoldást keresni. Mondtak egy olyan verziót, hogy a mérőt áthelyeznék a fali vasszekrényhez (és ki is cserélnék más típusúra, valami modernebb kültéri szekrénnyel (meg az OMH plombát is hiányolták, de szerintem abban mi ártatlanok vagyunk)). Ettől kezdve az onnan bejövő vezetéket már bármelyik villanyszerelővel megszereltethetném.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Petyus Dátum 2017. augusztus 10., 14:25:47 DÉLUTÁN
Kérdések:
1. Ha a PEN vezeték esetleges hibás csatlakozása miatt hunyorog az egész rendszer, az ugye veszélyhelyzet, ami indokolja az áramszolgáltató felé történő hibabejelentést?
2. Egy háromfázisú 4 vezetékes rendszerben a PEN vezetőn fellépő hiba okozhat-e valamelyik fázison feszültségnövekedést?
3. Ha az elosztódoboz földelősínje le lenne kötve egy helyi földelőszondához, az ugye csökkentené a kockázatot ilyen hibák esetén?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. augusztus 10., 21:02:14 DÉLUTÁN
Petyus, én most tök őszinte és épp ezért kíméletlen leszek; ez az egész úgy kuka, ahogy van, tokkal-vonóval! Ezt hekmányolni, toldozni-foltozni, egyik vagy másik részét átépíteni, ezt&azt új cuccokra kicserélni 1 merő idő és persze PÉNZ pocsékolás, itt csak és kizárólag 1 üdvözítő megoldás lehet, mégpedig a full felújítás, kezdve az NH 0-ás késes biztis csatlakozó szekrénytől az onnét a mérőkig menő méretlen főkábelen át a komplett mérőhelyig, mert különben ez egy permanens időzített bomba marad!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Petyus Dátum 2017. augusztus 11., 14:08:13 DÉLUTÁN
Köszönöm az őszinte és kíméletlen választ, a továbbiakban is ilyeneket szeretnék.
Azt szeretném összeszedni a szakemberek segítségével, hogy mi lenne a teendő.
Nem elméleti megvalósíthatatlan, hanem gyakorlati megvalósítható teendő.

Bonyolítja a helyzetet néhány körülmény, amit eddig nem írtam:
A ház Ózdon van, szüleim laknak benne, 89 és 82 évesek.
A szolgáltatás édesanyám nevén van nyilvántartva a szolgáltatónál, elvileg ő az előfizető.
Én Szekszárdon lakom, évente néhány alkalommal tudok odajutni egy-egy hétre.

A következő forgatókönyvet tartom kivitelezhetőnek:

1. A vasszekrény környékéről elpakolom a hozzáférési akadályokat.
2. A konyhába (a vasszekrénytől légvonalban kb. 2m) felszerelek egy 12 modulos elosztót egy 3 fázisú FI relével és kismegszakítókkal a mai szabványok szerint és kiépítem a legszükségesebb leágazásokat a régi hálózattól teljesen függetlenül, végig látható módon, falon kívül szerelve. Az új elosztótól kiépítek egy műanyag csövet a falon keresztül egy kültéri kötődobozig a vasszekrény mellé (vagy fölé?)
3. Bejelentem az áramszolgáltatónak a hibát a fentebbi aggályaimmal, egyetértve azzal a szándékukkal, hogy a mérőt kihelyezzék a vasszekrényhez, szorgalmazva a vasszekrény cseréjét és a mérőhely szabványosítását, földelőszondástul, meg ami még kell. Ezzel együtt azt fogom kérni tőlük, hogy a mért fővezetéket az új elosztóhoz húzzák be, kössék rá és ellenőrizzék le.

Ez így kivitelezhetően hangzik?

Azt még nem látom tisztán, hogy milyen kültéri kötődoboz kell a mérőhelytől az elosztó felé való bevezetéshez, illetve kell-e egyáltalán, vagy a mérő szekrényéhez oda lehet vezetni a csövet?
Milyen cső alkalmas a mért fővezeték bevezetésére?

Üzenet összefûzve: 2017. augusztus 11., 14:16:33 DÉLUTÁN

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a háznak az a fala, amelybe a bevezető vasszekrény van beépítve, speciális szerkezetű, üregesre falazott salaktégla-fal, amelybe nem biztos, hogy sikerül egyszerűen lyukat fúrni.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. augusztus 12., 19:51:27 DÉLUTÁN
Szóval az önmagában még nem jelenthet akadályt, hogy a kecó Ózdon van, te pedig Szexárdon és csak 1x-1x érsz rá 1-1 hétre, mert ha ezt alaposan eltervezed előre, illetve -s a lényeg itt következik- leszervezel egy REGISZTRÁLT villanyász ismit, aki a mérőhelyet (L. kép) kiépíti neked, nos akkor ezt le lehet vezényelni 1 hét alatt, de melós lesz, az tuti! Itt azt lenne jó tudni, hogy az NH-s késesbiztis csatlakozó szekrény kinek a tulajdona? Netán ez egy olyan ház, ahová utcai 0.4KV-os földkábellel megy a manna, mert akkor a tokozott szekrény elvileg ÉMÁSZ tulajdon, ergo nekik kéne ott ügykezelni, hiszen ahhoz, hogy ezt ki lehessen -akár a méretlen Alu vezetékekkel egyetemben- cserélni (ez utóbbit már a regi kolléga is elvégezheti, ha van plombabontási engedélye) , nos ez esetben az adott utcarészt kell áramtalanítani, melyet ellát az a földkábel, ami a szülői házat. Ami a mért főkábelt, főelosztót illeti; azt elvileg te is megcsinálhatod, bár én ilyenkor mindig némi félelemmel írom le ezt, mert az áram alapvetően nem játék! Én sem állok neki az AUTÓM futóművét, kormányszerkezetét, automata váltóját, netán mociját megbontani, majd ott ezt-azt kicserélgetni, mert bevallom; nem értek hozzá és lehet, hogy ha 1x meglesném, hogy csinálja a mesterem, akkor utána -feltéve, hogy vannak hozzá fullos célszerszámaim, aknás garagém, horribile dictu; hydraulikus emelőm (egyik sincs,sajnos) ,akkor már menne, de mi van ,ha egy csavart nem a megfelelő nyomatékkal húzok meg, egy tömítést nem a megfelelő ragasztóanyaggal, nem a megfelelő vastagságban kenek meg, mielőtt felerősítem, stb. Szóval, amit leírtál ,nos az alapvetően jó elgondolás,de én a helyedben keresnék Ózdon -ha még fellelhető és nem "disszidált"- egy jóféle villanyász ismit, akivel csacsognék 1 keveset, majd lecheckoltatnám vele a tetthelyet, aztán megállapodtok a részletekben, mert az tuti, hogy ez a status quo így nem maradhat, feltéve, hogy szertnéd még a szüleid sokáig magadhoz ölelni... 
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Petyus Dátum 2017. augusztus 12., 22:35:20 DÉLUTÁN
Én annak örülnék legjobban, ha egyáltalán nem kellene hozzányúlnom semmilyen villanyvezetékhez, hanem találnék olyan szakembert, akire rá lehetne bízni az egész munkát. Sajnos a "szakemberekkel" nagyon rossz tapasztalataink vannak, egyéb szakmákban is. Állítólag azok is szakemberek voltak, akik ott mókolták a villanyt régebben.
Regisztrált villanyszerelő állítólag nincs is a városban, de őszintén szólva még nem jöttem rá, hogy hol kell keresni.
A saját mókolásom biztonsága érdekében annyit igyexem betartani, hogy összerakok egy egybefüggő részt, majd az ellenőrzéshez és a rákötéshez áthívom a villanyszerelő szomszédomat. Sajnos mostanában nagyon elfoglalt, csak ilyen esténkénti apróbb időszeleteket tud rámszánni.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2017. augusztus 26., 20:21:55 DÉLUTÁN
Az alábbi idézet az áramszolgáltatói válasz levél a fogyasztó kártérítési igényére.
Érdemes elolvasni mert tanulságos.
Az előzmény a fogyasztónál 3 fázisú fogyasztási mérő utáni hálózaton túlfeszültség miatt tönkre mentek bizonyos nagy értékű fogyasztók. A fogyasztó a szakszerviz és villanyszerelői szakvélemény után kártérítést igényelt. Ezt az igényt az áramszolgáltató elutasította. A hibát a villanyszerelő behatárolta,mely szerint a plombált mérő előtt van a hiba a PEN vezetőnél. Az áramszolgáltató emberei a hiba elhárításnál  megállapították, hogy utcai oszlopon és a becsatlakozásnál a tetőtartónál lévő kötéseknél volt kötés lazulás a PEN vezetőnél. Ezt írásban is leírták.

""Társaságunkhoz ..........-én érkezett bejelentésére, amelyet a ..............szám alatti felhasználási hellyel összefüggésben tett, az alábbi tájékoztatást adjuk. Az Ön megkereséséből kiderült, hogy a hiba bejelentést követően a kollégák megjelentek a fenti helyszínen, és a méretlen oldalon tapasztalt, észlelt hibát kijavították.  A helyszínre kiérkező ..........vállalkozó megállapítása szerint teljes felülvizsgálat, és hiba megállapítás nem történt, viszont a földelés ....évi telepítése óta megfelelő értékű. A vállalkozó szakvéleménye alapján, mivel a földelésen jó értéket mért a ,,0" hiba kizárható, a mért oldalon megfelelően kialakított rendszernek köszönhetően a megfelelő értékű és műszaki állapotú földelés átvette a szerepét. Az Érintésvédelmi szabvány előírása szerint meghatározott időközönként arra alkalmas szakemberrel a fogyasztónak felül kell vizsgáltatni, és az abban leírtak szerint kialakítani, módosítania a mért hálózatot. A becsatolt.........."Villamos biztonságtechnikai felülvizsgáló" nyilatkozatához szükség lenne a hitelesített mérőműszer típusára, adattáblájára, és hitelesítésére és az azon mért mérés értékére, a műszer állására. A lakás belső mért hálózatában a villamos védelmet a tulajdonosnak kell kialakítania, kialakíttatni és üzemeltetéséről gondoskodnia.""

Szakemberben ilyenkor felmerülnek kérdések. Vajon jogos az áramszolgáltató érvelése? Vajon a földelés át tudja-e vállalni a nulla vezető szerepét biztonsági szerepét?  Tudtommal az MSZ HD szabvány sorozat nem határoz meg konkrét földelési ellenállás értéket, a régi nem hatályos MSZ 172/1 viszont igen? Ma a mérő helyek kialakításánál lazán kezelik ezt a kérdést a gyakorlatban, főként ha van ávk is.
Várom az építő jellegű válaszokat az áramszolgáltatói válasz levélhez!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. augusztus 26., 20:36:48 DÉLUTÁN
Érdekes fejlemény. Vagy nem az? Joga van-e a villamos berendezés üzemeltetőjének a szükséges védelmektől eltekintenie? Mert ugye a feszültségnövekedés elleni védelem nem ismeretlen a szakmában...
Jó lenne tudni tehát, mekkora volt az a földelési ellenállás.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Novill Dátum 2017. augusztus 27., 12:00:38 DÉLUTÁN
Érdekes kérdés, joga van.e ...?  Ha a szabvány nem kötelező! Ha a szolgáltató nem írja elő, stb. !  A létesítés évében csak alapvédelemként TN rendszer volt a követelmény. Mikor és ki végzi , illetve a szolgáltató foglalkozik-e a méretlen hálózat karbantartásával? A földelés hurokban mérve kb 30 ohm, ez már számottevő gondolom  :D. A lakásoknál a 6 évenkénti szerelői ellenőrzés általában elmarad. Ha nem alkalmaz a fogyasztó tökéletes csúcs műszaki védelmet, akkor szolgáltató bármilyen műszaki hiba felelőssége alól kibújhat?
Érdemes tüzetesen elolvasni az áramszolgáltatói kibújási kísérletet szakemberként is. Az áramszolgáltatói jogi apparátus is elég jó nálunk a fogyasztóhoz képest.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. augusztus 27., 14:46:41 DÉLUTÁN
Hát, a szabvány, pontosabban ama földelés háromszorosan sem önkéntes:
1. Biztos vagyok benne, hogy a csatlakozási dokumentációban tájékoztatóban, stb, elégszer szerepelnek a szabványok, amelyeknek megfelelőnek kell lennie a berendezésnek ahhoz, hogy az adott szolgáltató hálózatára kapcsolódva vételezhessen.
2. KLÉSZ
3. PEN lazuláshoz mi van, a szabványban ajánlott egyszerű és olcsó módszeren (jó földelés) kívül? A saját védelem. És ezzel ugyanoda jutottunk, ha a (esetleg) jobbat, pontosabbat nem akarjuk alkalmazni, akkor jön a szabvány, mint egy lehetséges megoldás.
Én mondjuk a (már a) szocializmusban (már) itthon gyártott, (már akkor) elérhető árú készüléket nem nevezném tökéletes csúcs védelemnek. Bár az kétségtelen, hogy ha 60-as izzóból van kettő, meg egy szabályozó nélküli vasaló, akkor nem is kell semmi.  Utóbbi mindent kibír, előbbi cseréje meg olcsó. No de manapság tökéletes csúcs műszaki cikkeket alkalmaznak otthon, miközben az elosztótáblán a villamosenergia vételezésének kőkorszakának megfelelő védelmekhez képest csak az olvadóbiztosító felváltása történt kismegszakítókkal, ezt az ellentmondást vajon jogtalan a szolgáltatónak észrevennie?
Mellesleg szólva, szerintem ez nem jogász keze munkája, hanem műszakié. Az áramszolgáltató jogi apparátusa általában nem jó.
Bár felmerült bennem a kérdés, érdemes-e írni, mivel ez műszaki fórum, ahol szerintem a  tényekről kellene szavaknak esnie, nem pedig az előítéletről, lásd "kibújási kísérlet". :)
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2017. augusztus 29., 17:26:51 DÉLUTÁN
Több jogi és műszaki és egyéb problémára derült itt fény és sajnos nem csak itt. :-\
Nekem az a meglátásom, hogy jelen jogi környezetben a szolgáltatónak mindig igaza van. Punktum. Tudjuk, érezzük?  ::)
A hatályos szabványi követelményeknek eleget tett a földelő berendezés és józan paraszti észre is támaszkodva, műszakilag mégis kifogásolható az szolgáltató érvelése, hiszen a rendszeres hálózatkarbantartás és üzemeltetés az ő felelőssége, nem véletlenül kapta meg a népgazdaság verejtékéből felépült rendszert üzemeltetésre és nem csak a haszon megszerzésére és annak az országból való kivonására.
Addig, amíg pl. villamos betáplálás esetén, a törvényalkotás nem teszi kötelezővé a fázisfigyelő és lekapcsoló berendezést a fogyasztási helyeknél, addig a szolgáltató felelőssége a fázisszimmetria biztosítása, mint ahogyan kötelezően elő van írva az A-osztályú túlfeszültségvédelem is. ... na de ne adjak tippeket. ;)
Mivel a közüzemi szolgáltatás nemzetstratégiai kérdés, nyilván jogok és kötelezettségek is keletkeznek ezzel kapcsolatban mind felhasználói, mind szolgáltatói szemszögből. Sajnos Magyarországon olyan jogi és közállapotokat teremtettek az eddig regnáló hatalmasságok, hogy gyakorlatilag a tőke szabad áramlása címén, kísérleti terepnek tekintenek minket, ahol nyilván nem a fogyasztó érdekei az elsők. Lásd pl. energia és bankszektor.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Vektor Dátum 2017. augusztus 31., 17:31:10 DÉLUTÁN
Segítséget illetve tanácsot szeretnék kérni EPH és túlfeszültség levezető kialakításával kapcsolatban. Elolvastam a forumon a témával kapcsolatos hozzászólásokat. Ez alapján kialakult elképzelésemmel kapcsolatban szereteném kérni a segítségeteket és tanácsaitokat.  Az áramellátás szabadvezetéken, a becsatlakozás földkábelen keresztül történik a kerítésnél elhelyezett órákig.  Itt le van verve egy földelő szonda, de mivel ez az előző lakó idejében történt , így fogalmam sincs milyen és hol van. A szomszéd villanyórája is itt van elhelyezve, a betáplálás pedig közös kábelen történik az oszlopról. Így itt semmiképpen sem szeretnék elhelyezni túlfeszültség levezetőt. Innen az óráktól a B10, B16, B10 biztosítékok után földkábel megy a házon lévő régi villanyóra szekrényben lévő 18 modulos lakáselosztóig. Kábel kb.4x25 vagy 4x35-ös alukábel. A szekrénybe beférne egy PVT-3030ÁF vagy Mi 70200 ddoboz amelyben az EPH sínt, előbiztosítókat és B+C túlfeszültség levezetőt helyezném el.
EPH sín:
https://www.dehn.de/pdbRes/DE_DE_Web/204/5103/Artikelnummer-pdf/5107/563200.pdf
Szakaszoló+ 160A-es gG/gL előtét biztosító
RBK 00 pro In=160 A, Un=690 • Apator
Túlfeszültség levezető TN-S rendszerű:
Article  (http://www.proepster.de/Shop/big_pics.php?topic=shop&lang=en&id=819973&pic=produkt_pic/327250.png)

Eph kialakítás:
Levernék két darab egymástól legalább 6 méter távolságban 18mm átmérőjű 3 méteres szondát ( szondák helye kb 6 méterre lenne a szekrénytől). Az összekötést és az EPH-ba való bekötést 8-10-es körvezetővel tenném. Az eph-ra bontható kötéssel lehet csatlakoztatni. Vagy szükséges a kötést egy külön dobozban elvégezni? A PEN vezetőt egy alu és réz kötésére használható Ensto fővezetéki sorkapcson keresztül kötném be érvéghüvelyezett min 16mm2 de inkább 25mm2-es mkh vezetékkel. Az eph-ról zöld/sárga mkh vezeték menne a lakáselosztó PE sínjére, valamint kék mkh FI-relén keresztül az N sínre. Szintén az eph-ra kötném a túlfeszültség levezető PE kimeneteit. Valamint innen vinném a pincében kialakítandó eph sínhez a 16mm-es gerincvezetéket. Ezt a korábban kialakított külön pvc csövön keresztül fűzném be a pincébe. Ez kb 30 méter kábelt jelent.

Szakaszoló+biztosító+túlfeszültség levezető bekötése.
A szakaszolóra a három fázist érvéghüvelyezett és szemessaruzott 25mm2-es mkh vezetékkel kötném be. Innen hasonló módon kialakított vezetékkkel csatlakoznék a lakáselosztóban lévő FI-relé fázis bemeneteire. A szakaszoló másik oldalán  lévő kapcsokról saruzott és érvéghüvelyezett mkh-val csatlakoznék a túlfeszültség levezető bemeneteire.

A szükséges helyeken lévő dugaljakba tennék D típusú túlfeszültség levezetőket.

Szerintetek megfelelő az elképzelés?

Előre is köszönöm  a segítséget.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2017. augusztus 31., 18:20:36 DÉLUTÁN
Az elképzelésed jó, csak annyi a megjegyzésem, hogy a helyi földelőt (ez a legfontosabb), a bejövő PEN vezetőt, az elosztóba menő PE vezetőt, a túlfeszlevezető PE és N vezetőjét, valamint az EPH gerincvezetékeket az általad linkelt sínbe kösd be. A szakaszolót nem tartom fontosnak, hiszen a fogyasztásmérőnél már van védelem, amit a földkábel is le tud kezelni. Innen nézve a dolgot a PVT dobozba csupán a sín és a túlfeszlevezető kerülne elhelyezésre.
A túlfeszlevezetőről indítsd a lakáselosztóba az L1-L2-L3-N vezetőket! A  túlfeszbe kötött PE vezető mindenképpen a legrövidebb legyen, az ide érkező N vezető hossza pedig lehetőség szerint ne haladja meg az 50 cm-t.
A B+C típusú levezető többnyire hatásos védelemnek bizonyul, de ha mindenképpen költeni akarsz még rá, akkor nyilván a helyi D osztályúakat is használhatod.
A fogyasztásmérőnél mindenképpen kialakítanék egy új földelőt arra esetre, hogy ha a közüzemi hálózaton vagy a szomszédnál történik valami gikszer, akkor ne a Te újonnan kialakított földelődet és a lakás felé tartó PEN vezetődet terhelje.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: morcikutya Dátum 2017. november 23., 18:46:58 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék: nagy telken lakunk és tavaly felhúztunk egy külső szerszámtárolót ill. miniműhelyt. A problémám annyi hogy a szerszámtároló a házunktól kb 25 méterre van ami annyit jelent, hogy a főeleosztótól kb 45 méteren kell elvinnem kábelt. A miniműhelybe szeretnék feltenni egy kis elosztót benne kismegszakítóval ill FI-relével (1 fázis). Egyvalami nem hagy nyugodni: ha ilyen távolságra kell elvinnem kábelt (földben szeretném nincs is más választásom földkábel vagy mbcu KPE csőben) nem kell a műhelynél egy plusz földelőszondát leverni? Mégiscsak 45 méter... Mit mond ilyen esetben a szabvány (és a gyakorlat) ?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: nyaki Dátum 2017. november 23., 19:58:51 DÉLUTÁN
Üdv!
A szabvány nem mond semmit, csupán ajánlásokat tesz ilyen esetre, mint pl. nem tilos a a további potenciálrögzítő földelő berendezés telepítése.
Ha ilyen távolságra egy újabb földelőt telepítesz, akkor erősen ajánlott a legalább 6mm2-es vezető használata, mert ha a PEN bontási helyén levert földelő értéke igen gyatra, akkor az újonnan kiépített földelő és az odáig tartó vezeték együttesen vezetheti le a lecsatlakozási ponthoz tartozó áramkörök zárlati és/vagy hibaáramait is.
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: balzsi Dátum 2017. november 23., 21:37:18 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. november 23., 19:58:51 DÉLUTÁN
Üdv!
A szabvány nem mond semmit, csupán ajánlásokat tesz ilyen esetre, mint pl. nem tilos a a további potenciálrögzítő földelő berendezés telepítése.
Ha ilyen távolságra egy újabb földelőt telepítesz, akkor erősen ajánlott a legalább 6mm2-es vezető használata, mert ha a PEN bontási helyén levert földelő értéke igen gyatra, akkor az újonnan kiépített földelő és az odáig tartó vezeték együttesen vezetheti le a lecsatlakozási ponthoz tartozó áramkörök zárlati és/vagy hibaáramait is.

Nem tudom, hogy jól gondolom e, ennek PEN lazulás vagy szakadás esetén van jelentősége?
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Fecó Dátum 2017. november 23., 22:03:50 DÉLUTÁN
MSZ 447:2009 2.4.5 pontja előírja, hogy TN rendszer esetén, az épület becsatlakozása közelében a védővezetőt földelőhöz kell csatlakoztatni. Kivétel, ha a betápláló kábelt 30mA ÁVK védi...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. november 24., 23:02:34 DÉLUTÁN
Fecó citált MSZ-éhez még annyit, hogy 45 méternyi kábel legyen legalább NAYY-J 5x16mm2-es (ilyen hossznál már bőven van fesz. esés!), még akkor is ha most (még) csak 1 fázis lesz. Bájdövéj, egy műhelynél nagyon sovánka lesz az az 1 fázis, főként ha a házikóba bejön a 3! Így lesz szeparált PE vezető, mely kellően megfelelő +metszettel bír, de mindenképp kell legyen az épület becsatlakozási pontjánál egy legalább 3 m-es szonda leverve, mely az épületben lévő PE csatlakozási pontig legalább MKH vezeték esetén 10mm2-es, ha azonban Alu vezetékkel történik, akkor 16mm2-es legyen! Miért is jó ez a megoldás? Mert ebben az esetben bármelyik épület PE rendszerében, fő PE összekötőjének bármely eleménél "havária" lesz, úgy ezen NAYY-J kábel PE ere képes teljesíteni a minimális PE feltételeit, azaz lehet, hogy a kecóban nem lesznek kitűnő hurokimpi értékek, de azért lesz kielégítő földelés!
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: morcikutya Dátum 2017. november 25., 11:51:49 DÉLELŐTT
Öööö izé csak 1 fázis jön be a házikóba.  :) Amúgy a miniműhelyt kb úgy kell elképzelni, hogy szeretnék világítást (ledes "fénycsövekkel"), meg esetleg valami furót flex-et stb használni nincs is nagyteljesítményű fogyasztóm a flexem is 800W-os a furó még kisebb...
Amúgy a ház földelésésvel kapcsolatban van egy gyanúm, hogy nem az igazi, anno a házikón belül én húztam be a villanyt, de a fürdőt ill. az elosztót egy öreg "szaki" csinálta meg, azóta meg is bántam; csak egy példa: a fürdő világításkapcsolóhoz sikerült MM kábel szépen ferdén a "legrövidebb utat" választva a következő kötődobozig elvinni.
na mind1 
Cím: Re:Földelés földelõ szonda
Írta: s.peter Dátum 2024. március 12., 23:01:38 DÉLUTÁN
Szervusztok!
Pár témában már ki lett tárgyalva, hogy betonalap földelőt nem ajánlott közvetlenül földbe telepített, horganyzott földelővel összekötni, mivel káros galvánpotenciál alakulhat ki...

De mi van, ha ez adottság? Ha lenyomott a mester egy három méteres rudat, biztos ami biztos alapon és bekötötte azt is a fő-földelőkapocsba az új építésű alapföldelő mellé?

- Szélsőséges talajkémhatás esetén mégis mennyi idő alatt rohad szét teljesen egy ilyen szonda? 1/5/30év?
- Károsíthatja-e a betonba ágyazott sima/horg. acélt, vagy az minden esetben védve van és csak a közvetlenül talajba ágyazott fog elfogyni?

Ugyanezen elv alapján az új építésű betonalap földelők károsítják a meglévő közcélú hálózat PEN földeléseit is.