Villanytűzhely bekötés

Indította barlang, 2021. szeptember 23., 13:04:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

barlang

Sziasztok
Olyan kérdésem lenne ,hogy ha villanytűzhelyt szerelek akkor tudok hitelesíteni is vagy csak reg szerelő tudja ?

Fecó

"A hitelesítés mérésügyi hatósági tevékenység, melyet csak feljogosított hitelesítő végezhet."

Kérlek pontosabban fogalmazd meg a kérdést, nem értem mit szeretnél "hitelesíteni"?

nyaki

Hali!
Szerintem itt arra kíváncsi a fórumtárs, hogy ha beköt egy tűzhelyet, akkor a garancia érvényesíthetősége miatt, a szerelőnek le kell-e pecsételni és aláírni garjegyet.
Ha tényleg ez lenne a kérdés, akkor bármely villanyszerelő vagy háztartási gépszerelő vállalkozó érvényesíteni tudja abban az esetben, amennyiben a berendezés gyártója kötelezően nem ír elő vele szerződött szerelőt. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy mivel a tűzhely és a sütő is végáramkörnek számít, az ÁVK kötelező és a szerelőre hárul ennek meglétének ellenőrzése. Ha nincs kiépítve és nem is építi ki, akkor a berendezések által okozott villamos balesetet a szerelő nyakába varrhatják, a garancia elvesztésével egyetemben.

Fecó

A főzőlap biztosan fix bekötésű, hivatalosan így nem kell hozzá ÁVK, a sütőnek ha dugvillája van, akkor maximum ahhoz, de ha fixen bekötésre kerül, akkor elvileg azt sem kifogásolhatja senki ha nincs Fi-relé...

nyaki

Nyilván a szabvány, az szabvány és nincs apelláta, de a kezelési utasításokat célszerűen át kell olvasni és ha a gyártó feltünteti benne az ÁVK-t, akkor be kell szerelni. ...és volt már ilyen a történelemben.
Az ÁVK-val a biztonság szempontjából pozitív irányba térünk el csakúgy, mint a bojlerek esetében. Ezek a fűtőbetétes dolgok nagyon huncut dolgokat tudnak művelni és egy problémás rendszerre történt rákötés is meglepetéseket tud okozni, ezért a nyugodt alvás szempontjából erősen ajánlott opció.

Fecó

Ez így rendben, csak más a hangzása "az ÁVK kötelező" és az "ajánlott opció" szavaknak. De tényleg nem baj ha van, csak senkit nem büntetnek meg, vagy lőnek fejbe ha nem szigorítja a saját dolgát meg pluszban. Bár az eredeti kérdésre még nem derült fény mit kell hitelesíteni?

barlang

Egy ügyfél hívott ,hogy be kéne kötni a villanytűzhelyét viszont azt mondták neki a boltba ,hogy úgy érvényes a garancia ,hogy a szerelő hitelesíti.
(gondolom azért hogy a  szerelő elcseszi akkor ne a boltnak kelljen megjavítani vagy ilyesmi )
Ezért kérdezem ,hogy mint sima villanyszerelő tudok hitelisteni gondolom az adataim számla pecsét stb vagy kell valami plusz vizsga hogy ilyet csinálhassak vagy valami más

Fecó

A legtöbb esetben a villanyszerelő lesz a "beüzemelő", hiszen ő köti be a tűzhelyet, az ő felelőssége lesz a megfelelő keresztmetszet, a megfelelő védelem ellenőrzése. Nyilván a gyártói előírásokat is figyelembe véve. Elkerülendő a vásárló barkácsolása, illetve az ebből fakadó hibák, esetleges balesetek kialakulása. Általában a garanciaidő is ettől a dátumtól indul. Nálunk volt olyan tapasztalat is, hogy az általunk lepecsételt garanciajegy mellé kérték a beüzemelésről készült számlát is, hogy jogosan-e azt nem tudom, de kellett nekik. Lehet azért, mert már a számlákat nem lehet visszadátumozni, így nem tudja a vevő megoldani, hogy fél év után keres valami villanyszerelőt utólag a beüzemelésre, mert beszart a tűzhely...

Norb

Ezzel kapcsolatban kérdeznék én is. Tehát ha engem mint villanyszerelő vállalkozót megbíznak, hogy kössek be egy tűzhelyet, akkor én a bélyegzőmmel lepecsételem a garifüzetet és a kuncsaftnak onnantól él a garancia? Nem kell semmilyen felülvizsgáló hozzá, akkor sam ha például kombinált a tűzhely és a felső része gázos? Régebben ez úgy volt hogy pl a media markt adott egy listát, hogy kik köthetik be. Ilyen már nincs? Köszi a választ.

Fecó

Abban az esetben, ha a gyártó nem nevez meg konkrétan beüzemelő céget, akkor igen. Ha hivatalosan vizsgáljuk a dolgot, minden villamos berendezés üzembe helyezésekor szükség lenne szabványossági felülvizsgálatra is. A gyakorlatban ez nem történik meg sok esetben, lehet vitatkozni hogy jogosan, vagy nem. A rendeletek mindenesetre előírják, minden felelősség a kivitelezőé, feltéve ha szerződésben át nem hárítja.