Áramvédõ kapcsoló mûködése

Indította nova, 2010. november 20., 13:15:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

András

Akkor itt is igaz, hogy az ár tükrözi a minõséget.  ;)

Papa

Idézetet írta: András Dátum 2010. december 15., 10:47:25 DÉLELŐTT
Akkor itt is igaz, hogy az ár tükrözi a minõséget.  ;)

Ez nem feltétlenül igaz!

Különbözõ típusú áram védõkapcsolók (és nem áramvédõ kapcsoló) vannak forgalomban, melyeknek más-más karakterisztikájuk van. Magyarán nem mindegy melyiket milyen célra használjuk.

Tisztelettel: Papa

Jani

Ezt a karakterisztika dolgot kifejtenéd egy kicsit, nem csak az számít hogy 30 ma az érzékenysége ahol lekapcsol? Vagy azon belül is van más és más típusú készülék?

Papa

Idézetet írta: Jani Dátum 2010. december 23., 08:49:25 DÉLELŐTT
Ezt a karakterisztika dolgot kifejtenéd egy kicsit, nem csak az számít hogy 30 ma az érzékenysége ahol lekapcsol? Vagy azon belül is van más és más típusú készülék?

Figyelmedbe ajánlanám az alábbi linket:
http://www.muszakilapok.hu/elektroinstallateur/az-aramvedokapcsolo-i

zsozsó


nova

Ez tényleg jó tartalmas kis cikk, ami még jó, hogy érthetõen van megfogalmazva a mûködési elve az áramvédõ kapcsolónak.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

lackó

Az ÁVK mûködését jól lehet ellenõrizni ÉV mûszerrel,ahol megkapom az érintési feszültséget és a kikapcsolási idõt.

nyaki

Üdv!
A kérdezõ: "Családi ház, szabályosan szerelt hálózata esetén, beépített ÁV kapcsoló (egyfázisú esetet tekintve, tehát fekete, kék illetve zöld/sárga erek a megfelelõ helyre csatlakoztatva)   mûködésbe lép-e, ha egy dugaszoló aljzatba én nem egy villamos csatlakozású készüléket csatlakoztatok, hanem valamilyen oknál fogva a konnektor (vagy a vezetékér)  fázisához és nullájához (230V) szabad kézzel érek hozzá, ahol abban a pillanatban én, mint fogyasztó mûködök. (Tegyük fel szigetelt cipõben egy száraz szobában vagyok, ahol úgy gondolom, hogy a föld felé nem folyik áram) "
A válasz: "De az amit ön ír, az öngyilkosság erre nem jó az áramvédõ kapcsoló. Olyan eset amikor tökéletesen el van szigetelve és úgy fogja meg a fázis vezetõt az egyik kézzel , a másik kézzel a nulla vezetõt a gyakorlatban nem fordulhat elõ."

Nos, a fenti magyarázatnál egy kis anomáliát észlelek, éspedig, ha kérdezõ tényleg öngyilkosságot akar elkövetni, elszigetelve a környezetétõl, akkor arra az ÁVK alkalmas (!), mert hiába kerül az áramkörbe sorosan, a földpotenciál felé nem fog áram folyni, tehát az ÁVK nem fog lekapcsolni. Ám ha mezitláb áll a talajon, akkor a sorosan áramkörbe került öngyilkos egyénnek már tényleg nem alkalmas az ÁVK, mert le fog oldani.
Szerintem ez így pontos.

JUVILL


Mennyi is az emberi test ellenállása?
Miért is nevezik ezt hibaáram kapcsolónak?

nyaki

Az emberi test ellenállása a több kOhm-tól, a több MOhm-ig bármilyen értéket felvehet. Több szemszögbõl kell vizsgálni azt, hogy mikor fog leoldani, vagy éppen nem és ezzel vagy életet ment, vagy nem.
A  környezettõl teljesen szigetelten csak akkor nem fogja agyonütni, ha a tenyere olyan kérges, mint a finomkezû, halkszavú, kõmûves nagybátyám tenyere. Ha felfokozott izgalmi állapotban van az egyén, akkor a várt hatás nagy valószínûséggel biztos lesz, tehát az ÁVK alkalmas az öngyilokra. Az elektrosokk terápia is pont ezen fiziológiai módokat használja ki a vallatásra ítélt egyéneknél. Olyan testrészeket keresnek, ahol az áram a legkisebb akadály nélkül "gördülhet".
Más est áll fenn akkor, amikor valaki meztéláb áll a talajon. A nagybátyám esetét figyelembe véve, a hatás nem biztos hogy egyértelmû lehet, feltéve, hogy a szíve mennyire erõs és melyik kezébe vette a fázist. Aki felfokozott izgalomban van, annál is lényeges kérdés, hogy a testének éppen melyik része vezetõképesebb. Az áram mindig a legrövidebb utat választva folyhat akár a lába felé is, a fázist fogó jobb keze felõl és nagy esélye van arra, hogy egy 30mA-es ÁVK le fog oldani, persze a szíve felé is fog folyni áram, de itt lehet, hogy jóval kevesebb fog, mint a lába felé és lehet, hogy a szíve is többet bír az átlagnál.
Minden eset más. Még azt sem lehet egyértelmûen kijelenteni, hogy valaki álljon  ki a zivataros idõben és üttesse agyon magát a villámmal, mert még azt is túl lehet élni. Lutri ez az egész, biztosra menni csak vizes ruhába csavart kézzel, szigetelõn állva, izgatott állapotban, bal kéz fázis, jobb kéz nulla és gyenge szívvel érdemes.
Na nem morbid  tanácsot akartam adni, csak maga a kérdezõ felvetése is morbid volt és egy kicsit vitázni akartam a témán. ;)