Áramvédõ kapcsoló mûködése

Indította nova, 2010. november 20., 13:15:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Ez egy régebbi olvasói levél volt, mely esetleg mások számára is informális lehet.

Ha megengedi, egy kérdéssel fordulok Önhöz, mely az áramvédõ kapcsoló témaköréhez tartozik. Sokan sokfélét hallottunk, olvastunk az ÁV kapcsolóról. Az ön honlapján is említést tesz megtörtént esetrõl,  hogy adott esetben megvédte volna a pácienst az áramütéstõl. Testzárlat esetén mûködik, ahol a szabályosan szerelt áramköri egyensúly felborul és a védelem mûködésbe lép.   

Kérdésem:  Családi ház, szabályosan szerelt hálózata esetén, beépített ÁV kapcsoló (egyfázisú esetet tekintve, tehát fekete, kék illetve zöld/sárga erek a megfelelõ helyre csatlakoztatva)   mûködésbe lép-e, ha egy dugaszoló aljzatba én nem egy villamos csatlakozású készüléket csatlakoztatok, hanem valamilyen oknál fogva a konnektor (vagy a vezetékér)  fázisához és nullájához (230V) szabad kézzel érek hozzá, ahol abban a pillanatban én, mint fogyasztó mûködök. (Tegyük fel szigetelt cipõben egy száraz szobában vagyok, ahol úgy gondolom, hogy a föld felé nem folyik áram)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Az áramvédõ kapcsoló ( fi relé, életvédelmi relé) mûködése nagyon egyszerû, nagyon sok helyen lehet olvasni róla különbözõ bonyolultsági szinten. Nem szakembernek talán a következõképpen tudnám el magyarázni.

Képzelje el a szigetelten villanyvezetéken a két oszlop között a vezetékeken madarak sétálnak a vezetéken és nem történik semmi  probléma velük. Élnek vidáman a vezetéken sétálva, nem érnek sem a másik vezetékhez, sem pedig a tartószerkezethez. Vagyis azonos potenciálon (ponton) vannak. Mi az emberek általában a földön járunk, és földrõl elérhetõ fém részek is a földdel azonos potenciálon (ponton, földpotenciálon) vannak. Ezért az emberi test azonos ponton van a környezetével. Ezért az emberi test és az általa érintett rész között nincs veszélyes mértékû feszültség különbség.  A villanyszerelési munkák során ezért törekedünk arra, hogy a védõföldelés, földelõ vezetéket, EPH (minden nagyobb  terjedelmû fémszerkezetet)  vezetéket bekötünk a védõhálózatba. Ezzel  földpotenciálon tartjuk általunk érinthetõ részeket, ami a zárlati áram védelem, illetve az áramvédõ kapcsoló hatékonyságát segíti.

Kérdésére visszatérve ha tökéletesen elszigeteli magát mindentõl, és egy vezetéket meg fog nem történik semmi, nem éri áramütés még ha ez fázis vezetõ is. De nem javaslom ezt megtenni, mivel a tökéletes szigetelés esetén érvényes ez csak. Rendes normál üzemmód esetén a fázisvetõ  és üzemi nulla vezetõn folyik áram a fogyasztón keresztül. A kör árama fázisvezetõn, a fogyasztón és a nulla vezetõn keresztül záródik az áramkör. Ez  az jelenti  I fázisáram be + I nulla vezetõn folyó áram ki = 0 A áram folyik. Ha ön szabad kézzel megfogja a fázis vezetõt, akkor önnön keresztül a föld felé áram folyik, vagyis áramkörbe került, aminek súlyos következménye lehet adott esetben.  Így a fázis vezetõn keresztül  a föld felé folyik az áram, nem a nulla vezetõn keresztül. Ebben az esetben az áramvédõ kapcsoló mûködni fog ha eléri azt az áramerõsséget amire hitelesítve (például 30mA) van, vagyis ki kapcsol, így megszabadul a veszélyes mértékû áramütéstõl. Az elõbbi  I fázis áram +I nulla áramnál = már nem egyenlõ 0-val,  és ez hozza mûködésbe az áramvédõ kapcsolót.

De az amit ön ír, az öngyilkosság erre nem jó az áramvédõ kapcsoló. Olyan eset amikor tökéletesen el van szigetelve és úgy fogja meg a fázis vezetõt az egyik kézzel , a másik kézzel a nulla vezetõt a gyakorlatban nem fordulhat elõ. Az érintésvédelem nem a szándékos áramütés megakadályozásról szól, hanem véletlen áramütés ellenni védelemrõl szól. A test zárlat, zárlati áram védelem nem egyenlõ az áramvédõ kapcsoló általi védelemmel, ezek nem keverendõk össze.  Gondoljon arra, hogy a kismegszakító értéke 16A, míg az áramvédõ kapcsoló már 30mA –nél leold.

Jani

Idézetet írta: Novill Dátum 2010. november 20., 13:21:10 DÉLUTÁN
Ha ön szabad kézzel megfogja a fázis vezetõt, akkor önnön keresztül a föld felé áram folyik, vagyis áramkörbe került, aminek súlyos következménye lehet adott esetben.  Így a fázis vezetõn keresztül  a föld felé folyik az áram, nem a nulla vezetõn keresztül. Ebben az esetben az áramvédõ kapcsoló mûködni fog ha eléri azt az áramerõsséget amire hitelesítve (például 30mA) van, vagyis ki kapcsol, így megszabadul a veszélyes mértékû áramütéstõl.
Ilyen esetben csak az áramerõsség számít? A firelé olyan gyorsan lekapcsol, hogy az ne legyen veszélyes? Mert gondolom a gyorsaság is számít.

Novill

Igen jól látod, az áramerõsség számít. Mielõtt ki alakulna a veszélyes mértékû áramerõsség ( tehát ha 30mA  az érzékenysége ) még elõtte leold a védelem. Így lehetõvé teszi, hogy az áramkörbõl kiszabaduljon az áram ütött személy. Ez kellõen összefügg a gyorsasággal is. Azt viszont tudni kell, hogy a fi relék között is vannak minõségi különbségek, melyek az árban is megmutatkoznak.

Jani

Így már teljesen érthetõ a számomra :D
Viszont amit a minõségi különbségekrõl írtál, azt mire kell érteni? Nem minden a kereskedelemben kapható firelé felel meg tökéletesen a célnak? Az olcsóbb lehet, hogy nem védi meg az életem, mert ha ez így van akkor az elég komoly lenne.

Novill

Igen a termékek árai tükrözik sok esetben a minõséget és a megbízhatóságot. Lehet kapni fi relét 5 eFt-ért és 15 eFt-ért is. A kettõ között a megbízhatóságban is van különbség.

Jani

Az 5 ezer forintosnak milyen megbízhatósági problémája van? Nem kapcsol le amikor meg kellene, hogy védje az áramütést ért embert?

Novill

Az olcsó ÁVK nem tudja minden esetben produkálni az elõírt mûszaki paramétereket. A gyakorlatban én is vásároltam már ilyen ÁVK-kat, és ezek esetében már többször kellett vissza vinni az üzletbe kicserélni. Ugyanígy jártam már kismegszakítókkal is. Ebbõl következik, hogy nem annyira megbízhatóak, az is igaz, hogy felszereléskor többnyire ez kiderül. Legfeljebb elõbb megy tönkre.

András

Milyen mûszaki paraméterek?
nem kapcsol le olyan hamar vagy gyártási anyaghiba van ezekben.

Novill

A mûszaki paraméter: Leoldási idõ, leoldási áramerõsség, terhelhetõ áramerõsség,stb. A gyártó által szavatoltakat nagyobb hiba százalékkal tartja be.