Klíma működése

Indította petike199600, 2013. június 23., 11:51:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
A munkahelyemen kaptam a feladatot, hogy hétfőre el kell tudni magyaráznom a klíma működését.
Utána néztem a Google-n, de nem találtam semmi olyat amit meg is értettem volna. Ha nem értem meg akkor úgy sem tudom elmagyarázni.
Az lenne a kérésem, hogy valaki írja le ezt nekem pár mondatban, hogy működik a klíma. Remélem van itt olyan szakember aki foglalkozik ilyenekkel is.
Várom a válaszokat!
Köszönöm szépen!

Szirty

Helló petike!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. június 23., 11:51:46 DÉLELŐTT
Az lenne a kérésem, hogy valaki írja le ezt nekem pár mondatban, hogy működik a klíma.

Klíma: a szó jelentése: éghajlat, időjárási viszony, légkör.
Ha ennek a működése érdekel, azt nehéz lenne pár szóban elmagyarázni, mert meglehetősen kaotikus.
Gondolom valószínűleg a klíma készülékre gondoltál, ami klimatizálásra szolgál.

A legtöbb úgy működik ahogyan a hűtőszekrény.
Egy kompresszor gázt nagy nyomással összenyom ami egy kültéri hőcserélőben (kondenzátor) lehűl és cseppfolyós állapotba kerül. A folyadék egy alacsony nyomású hőcserélőbe áramlik (beltéri párologtató) ahol gáz halmazállapotúvá válik, elpárolog. Innen a kompresszor ismét nagy nyomású térbe pumpálja.

Az alapelv a következő fizikai törvényeket használja ki:
- A párolgás hőt von el
- A gázok, folyadékok forráspontja erősen függ a nyomástól

A párolgó gáz tehát hőt von el a környezetétől, miközben a nyomása lecsökken. Az alacsony nyomású gázt összenyomva hő szabadul fel. Kb annyi, amennyit elvont párolgás során.
A rendszer tehát egy hőszivattyú.
A berendezésben olyan gáz van, aminek légköri nyomáson kb -30 C fok a forráspontja.

Könyves Kálmán

Feltöltöttem a könyvtárba egy fütés és klimatechnikával foglalkozo könyvet. Holnapig nem biztos, hogy el tudod olvasni, de ha érdekel a téma, nagyon ajánlom!