Fix, nem fix?

Indította villany94, 2013. december 02., 21:40:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

villany94

Sziasztok!

Mielőtt a szabványokon elkezdeném átrágni magam, felteszem itt is a kérdésemet. Fix szerelésű erősáramú hálózatnál lakásban tartani kellene a minimum 1,5mm2 keresztmetszetet. Mi a helyzet a "nem fix" megoldásokkal? Konkrétan egy ablak fölötti falra felszerelt reklámtábla ~10 méter 0.75mm2 MT kábelen bejön a lakásba és villásdugóval, dugaljon át kapja a szuflát.
A fogyasztás nem kérdéses, pár száz watt. Inkább az érdekelne, hogy mi van ilyenkor a védelemmel? Mert ha van egy 10 vagy 16A-es kismegszakító, akkor az csak a konnektorig "védi" a vezetékeket.. Jól értem?
Ennek okán az a kérdés is felmerült bennem, hogy mi védi a rengeteg beltéri fogyasztó vezetékét, amelyek többsége 1.5mm2 keresztmetszet alatti? Mert ugye itt már nem teljesül a védelem méretezése. Tehát a kérdés, hogy a fenti reklámtábla megoldás mennyire felel meg/nem felel meg?

nyaki

Üdv!
0,75mm2-es vezeték csak a gyárilag fixen bekötött, dugvillával szerelt készülékeknél megengedett a gyártmányszabványok alapján, mert azokban nagy valószínűséggel további biztosítások vannak. Ha még sincs, az nem a Te bajod.
Jelen szabványi környezetben az utólagosan szerelt bekötéseknél a min. keresztmetszet 1mm2, amit max. 8A-re lehetne biztosítani, de mivel ilyen kismegszakító nincs, így marad a 6A-es. 16A-es biztosításhoz már min. 2,5mm2-es vezeték kellene, 10-13A-hez pedig min. 1,5mm2-es.

villany94

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. december 03., 17:00:13 DÉLUTÁN
Utólagosan szerelt bekötéseknél a min. keresztmetszet 1mm2, amit max. 8A-re lehetne biztosítani, de mivel ilyen kismegszakító nincs, így marad a 6A-es.

Köszönöm a választ. Ezek szerint a megoldás nem megfelelő. Elgondolkoztam azon is, hogy a megtáplált névleges 300W teljesítményű elektronika esetén milyen hibának kell fellépnie, ami tartósan túlterhelné a vezetékemet (azaz >6A áram folyjon). Ez kb. 1,5kW disszipáció volna egy meghibásodott alkatrészen, tartósan, ezáltal a vezeték túlmelegedését okozná! Nehezen elképzelhető, hogy egy ilyen szituáció reális lenne.. Bár mint tudjuk, az ördög nem alszik :)

Novill

Egy nagy kérdés? Pontosan hol van leírva szabvány pontra hivatkozva, hogy minimális keresztmetszet 1mm2 Cu vezeték esetén az épület villamos hálózatában. Mindig tanulhat az ember ám, ezért kérdezem :).

Gyurmaúr(fi-relé)

Milyen ez a reklámtábla? Mi van benne? Netán fénycsövek?? Mert ha igen, akkor én azt a "pár 100W" teljesítményt azért inkább fixen kötném be, természetesen ha 3 fázis áll rendelkezésre, akkor 3 fázisú betápot adnék azoknak a fénycsöveknek és fénycső kapcsolóval kötném be, vagy egy olyan kis elosztóval, melyben van(nak) kismegszakítók, mivel kint lesz a reklámtábla, ezért egy 30mA-es fi-relé sem ártana és ugye az említett kapcsoló a kiselosztó kalapsínjére, vagy a fedelére, ahogy tetszik. Több 100 W az már teljesítmény, főként ha kisülőcsöves fényforrásról van szó! 

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. december 03., 17:00:13 DÉLUTÁN
0,75mm2-es vezeték csak a gyárilag fixen bekötött, dugvillával szerelt készülékeknél megengedett a gyártmányszabványok alapján, mert azokban nagy valószínűséggel további biztosítások vannak.

Ez a készülékben lévő kis értékű védelem semmit nem ér akkor, ha a zárlat nem a készülékben, hanem a kábelen keletkezik. Ami épp egy hordozható készüléknél sokkal valószínűbb.

IdézHa még sincs, az nem a Te bajod.

Ha nem az ő házát gyújtja fel a zárlat...

nyaki

Üdv Novill!
Mivel elég sokat konzultálok tervezőkkel, akik naprakészebbek a szabványokban, azok mindegyike ezt állította, sőt az júnyiós harmonizációs szabványra is hivatkoztak, de sajnos most nem tudom, hogy melyikre. Mivel ez a kardinális kérdés többször felmerült már, így kénytelen leszek valamelyiktől kikérni az idevonatkozót, hogy ne csak a levegőbe beszéljek.
Egyébként ebben a hirtelen talált esszében is tárgyalják a témát a 8.oldal után:
http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/6_1398_012_101115.pdf

Üdv Szirty!
Most ha egy ilyen vékony tyúkbéllel szerelnek valamit és azt a gyártmányszabvány megengedi, akkor Te mit is tehetnél(?), azaz konkrétan az általad említett tűzeset nem Téged fog minősíteni, hanem a gyártót, vagy a felhasználót. Vannak olyan esetek, hogy egy kétpólusú Euro dugvillának a becsatlakozásánál gyakorta előforduló hiba, hogy a másodlagos külső szigetelés kiszakad az öntött rész alól a használat miatt és a szabadon kilátszó kék/fekete vezeték egy idő után egymást kidörzsölve zárlatot, vagy tüzet okoz, amivel Te nem tudsz mit kezdeni. A felhasználó felelőssége azt kicserélni, vagy kicseréltetni.

czapi

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. december 03., 18:50:20 DÉLUTÁN
Egy nagy kérdés? Pontosan hol van leírva szabvány pontra hivatkozva, hogy minimális keresztmetszet 1mm2 Cu vezeték esetén az épület villamos hálózatában. Mindig tanulhat az ember ám, ezért kérdezem :).
Üdv!

MSZ 2364-520:1997 Kábel- és vezetékrendszerek
        524. Vezető keresztmetszet
Erősáramú és világítási áramköröknél a minimális keresztmetszet 1,5 mm2 Cu vezeték esetén és 16 mm2 Al vezeték esetén

A szabvány januárig van érvényben, utána:
MSZ HD 60364-5-52 Kábel- és vezetékrendszerek, ez már csak angolul.

Novill

Köszönöm megerősítést Czapi  a minimum 1,5mm2 vezetékkel kapcsolatosan, ebből adódóan szoktak vitáim lenni sűrűn a kollégákkal a gyakorlatban. 

Szirty

Üvb nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. december 03., 23:48:21 DÉLUTÁN
Most ha egy ilyen vékony tyúkbéllel szerelnek valamit és azt a gyártmányszabvány megengedi, akkor Te mit is tehetnél(?), azaz konkrétan az általad említett tűzeset nem Téged fog minősíteni, hanem a gyártót, vagy a felhasználót.

Én nem a dolog hivatalos oldaláról közelítettemm meg a dolgot, (vagyis hogy keressük a bűnbakot) hanem a gyakorlati oldalról.
No meg a sérült vezetékű készülék több hetes, hónapos használata nem ugyanaz az, mint amikor véletlenül becsípi "valami" a kábelt és az okoz zárlatot.

Üzenet összefûzve: 2013. december 04., 09:54:02 DÉLELŐTT

Üdv czapi!

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. december 04., 08:12:32 DÉLELŐTT
Erősáramú és világítási áramköröknél a minimális keresztmetszet 1,5 mm2 Cu vezeték esetén és 16 mm2 Al vezeték esetén

Mennyei élvezet lehet egy E14-es bakelit foglaltba bekötni két 16 mm2-es Al vezetéket!
Ennek konkrétan sport értéke lenne...