SELV, EPH, Villamos elválasztás

Indította Tamás, 2016. január 24., 20:24:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

A kérdések-válaszok talán jobb hely lett volna ennek a kérdésnek, vagy törpefeszültségű áramkörről van szó?

stefil

Idézetet írta: stefil Dátum 2016. április 23., 21:52:02 DÉLUTÁN
Helló Mindenki!
Engem az érdekelne szerintetek lehet  5 eres kábelen 2db 1 fázisú áramkört vezetni, közös védőővezetékkel.? Nem találom a szabványban.

tothgyula

Üdvözletem!
Az első kérdés az, hogy mennyi a feszültség szint?
Második kérdés az, hogy mi az érintésvédelmi (hibavédelmi) mód?
Harmadik kérdésem az, hogy ha 0,4kV-os hálózatról van szó,akkor azonos-e a 2 fázis, vagy két külön fázis (L1,L2) megy el? Ez a kábel megengedett feszültségszintje miatt fontos.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Sztrogoff

Idézetet írta: Tamás Dátum 2016. január 30., 21:18:20 DÉLUTÁN
...De az egyik ezt írjí, a másik meg azt!
Most ilyenkor mi van?
Valóban van némi zűrzavar itt, de nem akkora. Van még szabvány, amelyik megvilágítja ezt. Az MSZ HD 61140, amelyik azt írja, most is, hogy:
A testek védővezetőhöz vagy földelővezetőhöz való szándékos csatlakoztatása nincs megengedve.

De ettől függetlenül te most oda akarsz kilyukadni, hogy az van leírva, hogy semmiképpen sem érintkezhet földelt részekkel. Ami azt jelentené, hogy fémtestű törpefeszültségű készülék csak szigetelő házban lenne elhelyezhető, fém csővezeték nem csatlakozhatna hozzá, satöbbi. Ami meg nyilván nincs így.

A kifogásolt passzus az előd szabványban (MSZ 2364-410:1995) volt benne, a maga teljességében a pont így:
411.1.4.2. A testeket nem szabad szándékosan összekötni
– a földdel,
– más áramkörök védővezetőivel vagy testjeivel,
– idegen vezetőképes részekkel, kivéve ha a villamos szerkezetnek szükségszerűen összeköttetésben kell lennie azokkal, de ekkor biztosítani kell, hogy ezeken a részeken ne léphessen fel a 411.1.1. szakasz első bekezdése szerinti névleges feszültséget meghaladó feszültség.
Megjegyzés: Ha a SELV-áramkörhöz tartozó testek véletlenszerűen érintkezhetnek más áramkörökhöz tartozó testekkel, akkor az áramütés elleni védelem már nemcsak a SELV által nyújtott védelemtől függ, hanem a másik áramkörrel kapcsolatos védelmi módtól is.

Itt ugye a harmadik bajuszról beszélünk, amit a 2007-es és 2018-as kiadásból kihagytak (na meg a szándékos szóról). Namost, nem mindegy, hogy engedmény szűnik meg, vagy tiltás. :) Ez a harmadik bajusz úgy kezdődik, hogy idegen vezetőképes részekkel sem szabad összekötni... és ez a tiltás megszűnt. De úgy folytatódik, hogy kivéve... és ez az engedmény is megszűnt. :D
Azt szoktam hangoztatni, hogy nem a szavakat kell elemezni, hanem meg kell érteni, mit akartak a szabvány írásba foglalói. Hát, nekem ez most nehézségekbe ütközik, de az ÉVFTK szerzői meg állást foglaltak. A 2020-as kiadványban is benne van.


nyaki

Idézetet írta: stefil Dátum 2016. április 24., 09:24:54 DÉLELŐTT
Idézetet írta: stefil Dátum 2016. április 23., 21:52:02 DÉLUTÁN
Helló Mindenki!
Engem az érdekelne szerintetek lehet  5 eres kábelen 2db 1 fázisú áramkört vezetni, közös védőővezetékkel.? Nem találom a szabványban.

Az 5 eres vezetékek/kábelek ugye eleve 400V-os feszültségszintre készülnek, minek okán nem ördögtől való dolog 1,2 vagy 3 fázisra való használata. Ez előrevetíti azt az egyszerű esetet is, miszerint nem három fázisú, hanem csupán 2db 1 fázisú áramkört viszek el rajta, mert ugye a feszültségtűrése messzemenőkig kielégíti az 1 fázisú táplálás lehetőségét is. A szabvány elnéző atekintetben, hogy több különálló áramkörnek egy közös védővezetője legyen, bár nem javasolja. A köpeny alól kilátszó erek teljes hosszában való átszínezése is megengedett, kivéve a védővezetőt. Tehát elmondható, hogy az egyik (többnyire a szürke, ha van a pászmában ilyen színű) vezetőt kékre átszínezed és akkor egy 5 eres vezeték/kábel teljes értékű lehet 2db 1 fázisú áramkör vezetésére feltéve, hogy a keresztmetszetekre megengedett maximális biztosító értéke megfelelő és számítással igazolható, hogy a közös védővezető alkalmas-e várható legnagyobb zárlati áram elvezetésére a kioldási időn belül. Nyilván, ha viszonylag nagy a hurokimpedancia, minek okán viszonylag kicsi lesz a várható zárlati áram, így előfordulhat az az eset, hogy az 5 eres vezeték egyetlen védővezetője ki fogja elégíteni a szabványi előírásokat és minden zokszó nélkül alkalmas lesz 2db 1 fázisú áramkör táplálására is. Lakások és családi házak esetén, többnyire teljesülni szoktak a feltételek, az ÁVK kötelezősége miatt.
Az MSZ HD 60364-5-54:2012 szabvány 543.1.4. pontja foglalkozik ezzel.

tothgyula

Én is alkalmaztam már ezt a megoldást 5x2,5-es kábellel (L1-N, L2-N+ PE), évek óta semmi gond nincs vele. ÁVK 30mA-es, kismegszakítók 2x16A-es.

faxelektro

Hogyha be volt húzva 5x2,5-ös háromfázisú főzőlapnak és egy monofázisú vásároltak 3,7kW be köthető meg duplázva fekete-barna-fázis
              kék-szürke-null
               zöld-sárga-föld
Ebben az esetben milyen keresztmetszettel kell számolni?
                                                                                         Köszönöm

nyaki


tothgyula

3700/230=16,08A monofázison, így nem feltétlen kell párosítani a két fázis és két N vezetőket!Egy ér is elviszi és akkor a PE keresztmetszete is megfelel.Ha párosítod az L és N vezetőket, akkor a PE keresztmetszete kicsi, tehát 6mm"-es PE kell!