Honnan lehet tudni,hogy mennyi az egyes anyagok átütési szilárdsága?

Indította Attila1, 2020. szeptember 29., 13:18:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 29., 22:00:28 DÉLUTÁN
Valamit félreértettem?
Igen, a szemszögemet. :) Én nem foglaltam állást, hogy csak az egyik jó. Ha azoknak, akik ezt a tudományágat ebben az országban nevükkel fémjelezték az elmúlt 60-70 évben (a műegyetemen Eisler János, Csernátony-Hoffer András és Horváth Tibor), jó volt ez így, akkor ennek alighanem gyökerei voltak. Én meg már elég öreg vagyok ahhoz, hogy az ő könyveikből tanultam. Azért is néztem utána, mert számomra is kézenfekvő volt a szóhasználat. Pontosabban, most megnézve a technikumi tankönyvemet, ahol erről 2 bekezdés szól, aszerint nekem ezt 67-ben vagy mikor átütési szilárdságnak tanították.
Ez persze nem jelenti azt, hogy Nyakinak ne lenne igaza, lásd itt alább.

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 29., 21:25:36 DÉLUTÁN
A szigetelő szalagoknál nincsen szabványosítva,hogy mekkora legyen minimum az átütési feszültség?
De. MSZ EN 60454-3-1:2000  Öntapadó szigetelőszalagok villamos ipari célokra. 3. rész: Az egyes anyagok előírásai. 1. lap: PVC-fólia-alapú szigetelőszalagok öntapadó ragasztóval (IEC 60454-3-1:1998) jelenleg érvényes szabvány
1. táblázatban:
Villamos szilárdság: szobahőmérsékleten 40 kV/mm; nedves kondicionálás után 35 kV/mm

Attila1

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. szeptember 30., 09:16:29 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 29., 22:00:28 DÉLUTÁN
Valamit félreértettem?
Igen, a szemszögemet. :) Én nem foglaltam állást, hogy csak az egyik jó. Ha azoknak, akik ezt a tudományágat ebben az országban nevükkel fémjelezték az elmúlt 60-70 évben (a műegyetemen Eisler János, Csernátony-Hoffer András és Horváth Tibor), jó volt ez így, akkor ennek alighanem gyökerei voltak. Én meg már elég öreg vagyok ahhoz, hogy az ő könyveikből tanultam. Azért is néztem utána, mert számomra is kézenfekvő volt a szóhasználat. Pontosabban, most megnézve a technikumi tankönyvemet, ahol erről 2 bekezdés szól, aszerint nekem ezt 67-ben vagy mikor átütési szilárdságnak tanították.
Ez persze nem jelenti azt, hogy Nyakinak ne lenne igaza, lásd itt alább.

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 29., 21:25:36 DÉLUTÁN
A szigetelő szalagoknál nincsen szabványosítva,hogy mekkora legyen minimum az átütési feszültség?
De. MSZ EN 60454-3-1:2000  Öntapadó szigetelőszalagok villamos ipari célokra. 3. rész: Az egyes anyagok előírásai. 1. lap: PVC-fólia-alapú szigetelőszalagok öntapadó ragasztóval (IEC 60454-3-1:1998) jelenleg érvényes szabvány
1. táblázatban:
Villamos szilárdság: szobahőmérsékleten 40 kV/mm; nedves kondicionálás után 35 kV/mm
Értem,köszönöm szépen!

Attila1

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 30., 07:52:55 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 29., 21:25:36 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 29., 15:11:16 DÉLUTÁN
Két fogalmat vontál egybe. Van az átütési feszültség (Uü) és a villamos szilárdság (Eü). A két fogalmat a vizsgált anyag felületei közötti d távolság köti össze, azaz, Uü = Eü * d.
Szinte van mindenről adat, különben nem lehetne megtervezni semmilyen elektromos vagy elektronikus eszközt.
Ha a neten az átütési feszültségre keresel, akkor több mindent fogsz találni.
Így sem mindent találtam meg.
Pl.a selyem kulcsszóra kerestem rá vagy a poliakrilát szóra,vagy a cellulóz acetátra.(Leukosilk ragtapasz).
Vagy pl.a celluxra,vagy egy ragasztószalagra.
https://csomagoloanyagok.com/termek/ragasztoszalag_barna_hb_4866.html?ov=recommended|1
https://biogo.hu/index.php?route=product/product&product_id=121880
https://furdancs.blog.hu/2018/07/24/a_het_mutargya_ragasztoszalag
(Mindezek a leukoplastról jutottak most eszembe.)
Találkoztam már olyan szigetelő szalaggal,ami mindenhova ragadt,csak éppen oda nem,ahova kell(valami nagyon olcsó volt.)
A szigetelő szalagoknál nincsen szabványosítva,hogy mekkora legyen minimum az átütési feszültség?
Ezek szerintem mind szigetelőanyagok.
Lemaradt egy link,csak a pontosság kedvéért.
https://biogo.hu/index.php?route=product/product&product_id=121880

Attila1

Ezek a ragasztószalagok akkor mind jó elektromos szigetelők is egyben?

Sztrogoff


Attila1


Sztrogoff

Ezekbe a gyártó bármit beletehet, nem? Hiszen nincs elektromos követelmény.

Attila1

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. október 01., 15:48:36 DÉLUTÁN
Ezekbe a gyártó bármit beletehet, nem? Hiszen nincs elektromos követelmény.
Teljesen igazad van!
Ellenállásméréssel esetleg eldönthető,hogy szigetelő vagy sem?
Vagy mennyi lehet kb. a selyem,a poliakrilát vagy a cellulóz acetát átütési feszültsége?
Az internet szerint a selyem jó szigetelő,a cellulóz-acetát is,a poliakrilátról meg csak tippelni tudom,hogy szigetelő,mert műanyag.

Sztrogoff

Méréssel igen, de ilyen tartományban mérni elég nagy felkészültség kell.

Attila1

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. október 01., 20:31:35 DÉLUTÁN
Méréssel igen, de ilyen tartományban mérni elég nagy felkészültség kell.
Én mondjuk 2000 kOhm állásban gondoltam megmérni multiméterrel.