Szigetelésmérés, hozzászólás a Villanyszerelők Lapja 2014.jan-i sz.-ú cikkéhez.

Indította tothgyula, 2014. január 24., 10:12:17 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Azért teszem fel itt ezt a témát, mert itt kifejezetten szakemberek olvassák!
A Villamosberendezés első és időszakos ellenőrzése során a szigetelésméréshez megengedett a 250V-os egyenáramú feszültséggel való mérés. Háropmfázisú RCD-k esetében (egy elosztóban már 10-12db is van) ki kellene kötni a vezetékvégeket.? Mivel csak úgy tudom 500V, vagy1000V-os feszültséggel a mérést elvégezni. Egyébként tönkretehetném az RCD-ket. Így igen körülményes ésnagyon időigényes a mérés. Nem beszélve a szükséges áramszünetről. Ha netán figyelmetlenek vagyunk (ami nem megengedhető!!), forgásirányváltást is elkövethetünk a vezetékek visszakötésekor. Véleményeteket kérem, ki kössük az érzékeny elektronikákat, vagy mérjünk 250V-tal??? A 230V -os feszültség névleges érték.Ennek csúcsértéke 324V körül van. Akkor meg minek a 250V-os szigetelési ellenállás vizsgálat? Üdv.Mindenkinek Toth Gyula felülvizsgáló

Simon Endre

Helló Tóthgyula !
Az egyenáramú mérés a kapacitív áramok kizárása miatt kell, remélem te nem a hálózati AC230 V-al akartál szigetelést vizsgálni? A hibaáramkapcsolók nem mennek tönkre még a DC 1000 V-tól sem mert nem feszültséget, hanem áramot figyelnek  és egyébként is legalább ennyire vannak bevizsgálva, egyébként egy kis hálózati tranziens miatt is, ami mindennapos főleg áramirányítós renszerekben tömegével lehetne ezeket cserélni. Én amíg evvel foglalkoztam a tápról lekapcsolva, PEN-t bontva egybe mértem akár egy egész csarnokot és csak rossz értéket esetén kezdtem szétbontani a hálózatot. Ez 100%-ban kihozta a rejtett nullázásokat is meg a PE-re kötött vezérléseket és az elcserélt nulla-PE bekötéseket. A tételes vizsgálat egérjáratokat, rovarfészkeket,  beázásokat és kondenzációs pontokat is felderített, no meg kibuktatta a zavarvédelem gagyi kondenzátorait is.

nyaki

Anno mértük a szigetelési ellenállatot egy hálózaton, ahogy mondod központilag és visszakötés előtt mondtam a kollégának, hogy süsse ki a vezetékeket egymáshoz képest, de Ő qrva kemény volt és ... ;D

Szirty

Üdv Gyula!

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2014. január 24., 10:12:17 DÉLELŐTT
Véleményeteket kérem, ki kössük az érzékeny elektronikákat, vagy mérjünk 250V-tal???

RCD-ben nem nagyon van elektronika. Biztos van olyan is, de többségükben mechanika van és tekercs.
A 3 fázisú elektronikus készülékek viszont valóban érzékenyek lehetnek a szigetelésvizsgálattal rájuk kapcsolt feszültségre.
Pl. szünetmentes tápok, hajtás szabályzók (iparban rengeteg ilyen van). A gyártó ajánlása az ilyeneknél ált. az, hogy mérhető szigetelési ellenállás a földelés és a fázisvezető között, de a fázisvezetőket egymással rövidre kell zárni, különben a készülék a méréstől károsodhat.

Villanyreszelő

Sok a fesz?
Teszünk sorba egy ellenállást amin esik a feszültség,majd az eredményből levonjuk.
Vagy előveszem a kurblis isoleka meggerem teszek párhuzamba egy volt mérőt,és feltekerem 250V ig.
nem tudom a szabvány mekkora mérő feszültséget ír elő ilyen berendezéseknél,csak az 1000V os vezetékeset tudom.
Arra digitális van nekem is.
Elektronikánál váltakozó áramú bemenet van.
A szig ellenállás mérők egyenfeszültséggel mérnek.

NagyPS

A mostani korszerű mérőeszközök több fesz szinten képesek mérni, igaz jó eredményt csak 1000V kaphatunk.

Locksmithvill

Üdv!

Szakmai tapasztalatok alapján mik azok a fogyasztók (villamos berendezések) amit egy szigetelési ellenállás mérés tönkretehet?

nyaki

Üdv!
Bármely elektronikával működő berendezés, amely nincs ellátva belső túlfeszvédelemmel, de ha még el is van látva, az sem 100%-os védelem esetenként.

Locksmithvill

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. február 11., 00:08:09 DÉLELŐTT
Üdv!
Bármely elektronikával működő berendezés, amely nincs ellátva belső túlfeszvédelemmel, de ha még el is van látva, az sem 100%-os védelem esetenként.

Vezetèkàlózat vizsgàlata soràn, hogy lehet kiküszöbölni a kàrokozàst? Pl.: Minden frekvenciavàltót, vezèrlèst, szàmìtógèpet stb. kikötök?  Mit kell tenni ha az irodaèpület inteligens rendszerrel szerelt? Ponthegesztő tele van elektronikàval, kiziszerszàm, hogy lehet minősìteni? Esetleg 250V-al mikor lehet mèrni?