PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

980POWER

Ezeken a képeken nem is látszik a főldelés vezetéke, az ami látszik az a tartókeret EPH vezetéke.

Chrs

Köszönöm az észrevételt
A csatolt képen látszik ugyanannak a csavarnak a másik oldala.

980POWER

Igy már látható, köszönöm. Keress egy ismerős áramszolgáltatós szerelőt, megbeszéled vele mit szeretnél és jelentesz egy hibát, akkor amikor ő van ügyeletben, kijön megoldjátok, majd beírja. hogy fővezetéksorkapocs hiba volt. Biztonság kedvéért vegyél egy kék színű blokkot amibe belefér egymagába az összes kék és zöld/sárga vezeték.
https://www.onlinevill.hu/fovezeteki-leagazo-sorkapocs-25-mm2-kek-sinre-szerelheto-pollmann-hlak-25-16-2080174

Chrs


zozi80

Sziasztok,

PEN szétválasztás kapcsán volna kérdésem:
Adott egy 1 fázisú mérőszekrény, vezérelt és mindennapszaki mérővel.
Kialakítás kb 2015. A lakáselosztóba megy 2 pár 6mm2 vezeték 1-1 kék és fekete külön védőcsőben. (Nappali fázis és PEN, vezérelt fázis és PEN) és
egy 10mm2 z/s a földelő-szondától.
Nappali PEN-t bontom PE és N-re az elosztóban (Nulla vezető Fi-relé után megy az N sinre)
Vezérelt PEN-t hogy bontsam szabályosan?  Nappali Pen sinnel közös pontra hozható vagy ...? Földelő szondával csak kellene közösíteni, de akkor ugyan ott vagyok ha közösítem a két PEN-t.
Ha tudna valaki egyértelmű választ adni, megköszönöm!
Szép napot

zozi80

Ez lenne a kapcsolás sémája.

Simon Endre

A vezélt PEN t ugyan úgy bontod mint a nppalt és ha van ÁVK-ja az után a nulla már szigetelten szerelendő !

zozi80

Tisztelt Endre,

Köszönöm válaszát, kérem ha ideje engedi vessen egy pillantást a pdf-ben szereplő kapcsolásra, hogy megfelelő-e.

Üdv,

Sztrogoff

Idézetet írta: zozi80 Dátum 2023. július 20., 15:31:12 DÉLUTÁN
Vezérelt PEN-t hogy bontsam szabályosan?  Nappali Pen sinnel közös pontra hozható vagy ...? Földelő szondával csak kellene közösíteni, de akkor ugyan ott vagyok ha közösítem a két PEN-t.
Ez a rajz ez nem kóser. A rendszerek mért hálózatát egymástól elkülönítve kell vezetni, ezzel az elvvel pont szembemegy egy közös PEN sín és onnan egy közös nullavezető alkalmazása. Az, hogy az egyetlen földelő felvezetése mindkét PEN sínre csatlakozik, és ezáltal villamosan mégiscsak összeköti a két rendszert, hát, ezzel nem tudtak mit csinálni régen se. Pontosabban az ELMŰ régi szokásait ismertem (86 előtt ugye a PEN a nulla sínre ment, és az átkötés adta meg a nullázást), ott a földelőt a nappali PE sínre kellett csatlakoztatni, és a két PE sínt meg összekötni.
Nem szerelek már szerte az országban, de a netes kommentekből azt gyanítom, egyes szolgáltatóknál ezen ellentmondás feloldására van a bontás-összekötés a mérők előtt. Az se igazán jó, persze, mert akkor meg a fogyasztó által karbantartandó földelővezető és védővezetők kerülnek zárópecsételt helyre. :) Szerintem úgy kéne folytatni, hogy elárulod, melyik szolgáltató területén van ez, és aki az ottani viszonyokkal ismerős, az eligazít.

Simon Endre

A nappali és a vezélelt ekülönitetten szerelendő a két rendszer nullája is közösítve (más okbol) zavarok forrása lehet.