EPH hálózat kialakítása fogyasztásmér?nél

Indította Villanyreszelő, 2012. november 04., 17:58:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

- A négy biztosított áramkörhöz egy fázisú kivitel esetén négy nulla vezetőt is húzzál. Így helyes meg terhelési és biztonsági okból is. Egy fázis esetén, a 3 fázishoz képest itt nem különbségi áram van!
- Nem tudom milyen a talaj minősége, száraznak tekinthető-e, mindenképpen ajánlatos a 3 méteres szondát leverni még ha az több munkát is ad.
- A földelő szondát 10mm2 vezetékkel kösd be. Ha utólag kerül kiépítésre, nem a fogyasztásmérő távolság a fontos, hanem a lakás főelosztóhoz legyen közelebb illetve kötve. Itt kell kialakítani a PEN szétválasztást (földelést a nullával összekötni, azaz PE és N "szétválasztást").
Ajánlatos mind a két épületnél egy egy 3m-es földelő szondát leverni a potenciál különbség elkerülése miatt is meg a jobb földelési ellenállás miatt is.
Gondolni kell a későbbi teljesítmény bővítésre is (32A betáplálás). Ennyi fogyasztónál hamar kevés lesz a 15A.

Sztrogoff

Szerintem van ott még valami baj. Pár tíz méter új vezeték nullavezetőnek, elvileg ez a levegőben lóg (nincs összekötve semmivel, ami le van földelve, és amelyik készülék be van kapcsolva, s ott visszamegy a fázison, az is ki van még kapcsolva), újdonat állapotában kiválóan szigetelve, hová megy ott 20-30 mA? Nem kötötted valahol testre, földre?

FPepe

Üdv!
Ezen én is gondolkodtam, hova megy el az a fesz, aztán megtaláltam: hátul a műhely résznél van leütve egy vascső földelés gyanánt, amihez ott a konnektor nullája és védővezetője is csatlakozik. Gondolom az előző tulaj alkotása, elektromos gépekkel dolgozott, így oldotta meg.
Voltam ma egy villanyszerelési szaküzletben, akik egyébként villanyszerelő cégként is működnek, kérdeztem a földszondát, állításuk szerint családi házhoz 1.5m-es elég, ritkán, külön kérésre használnak 2m-est, 3m-est meg ipari rendszereknél használtak csak eddig.
A kérdésem az, hogy a földszonda és a PEN közötti 10mm2-es vezeték milyen hosszú lehet? Meg tudnám oldani falvésés nélkül, ha kb. 9m hossz még megengedhető.
Köszönöm!

Sztrogoff

Hát, hangosan szólhatott a zene a boltban, vagy a Poclain csattogott az ablak alatt, így érthetted félre a közismert tények közlését... :) A földelésnél az a jó, ha kicsi az ellenállása. Minél hosszabb a földelő, annál kisebb az ellenállása adott talajviszonyok mellett. Nyugodtan előfordulhat, hogy a 3 m-es is kevésnek bizonyul, ha irányadónak tekintjük a régebben érvényes max. 10 ohmot. De ha mocsár mellett laksz, megpróbálhatod a másfél méterest.
De azt aztán végképp egy méteres gödörből kell lenyomni, mert a fagyhatár feletti rész télen nem számít.

50 Hz-es erősáram szempontjából mindegy az a földelőhöz menő vezetékhosszúság, de túlfeszlevezetőnél nem lenne annyira előnyös.

gabkatittof

Sziasztok!

Voltak nálunk villanyórát szabványosítani, levertek egy kb 16 mm vastag, 3 m hosszú földelőszondát. Aztán azt tovább vitték egy 10 mm-es keresztmetszetű horganyzott köracéllal a villanyóra alatti kötődobozhoz.

Viszont itt elég tróger munkát végeztek, mert a kötődobozt ugyan besüllyesztették a falba de magát a köracélt már nem így most alul a lábazatnál teljesen kilóg az egész. Ezt szeretném besüllyeszteni a falba, de ugye akkor rövid lesz a 10 mm-es köracél.

Kérdésem az lenne, hogy beletoldhatok-e egy kb 10 cm hosszú 10 mm vastag alu pálcával és <a href="https://www.ensto.com/hu/termekek/szabadvezetek-szerelvenyek/kisfeszultseg-szabadvezetek-szerelvenyek/ensto-kisfeszultseg-szabadvezetek-szerelvenyek/csatlakozok/parhuzamos-hornyu-csatlakozok-al--cu/SL14.2">párhuzamos hornyú szorítóval</a> a levert földelőszonda és a 10 mm-es köracél közé? Mert akkor be lehetne süllyeszteni az egészet szépen a falba, de nyilván most ez így nem adná ki, kb 5-10 cm hiányzik a köracélból.

tothgyula

A kivitelezőt vissza kell hívni, hogy javítsa ki a hibát és adjon FÖLDELÉSI ELLENÁLLÁS MÉRÉSI jegyzőkönyvet. Ez csak egy lap, de minden fontos adatot kell hogy tartalmazzon!
Tóth Gyula.

Sztrogoff

Az is jó, ha kijavítja, az meg pláne jó, ha ad jegyzőkönyvet, mert azért az egészen magától értetődő lett volna.

De ami a toldást illeti, az hol is lenne? Földben? Falban?