Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: Lazácska Dátum 2013. augusztus 01., 16:38:46 DÉLUTÁN

Cím: Villanyszerelési szabvány
Írta: Lazácska Dátum 2013. augusztus 01., 16:38:46 DÉLUTÁN
Szép napot mindenkinek!Olyan problémával fordulok önökhöz,hogy a házamhoz nagyon közel van a villanypózna kb 1,5m-re,ez miatt nem tudom lefesteni a házam fával borított részét.A szolgáltató nem tesz semmit.Ilyenkor mi a teendő,mit ír a magyar szabvány?Előre köszönöm!

Üzenet összefûzve: 2013. augusztus 01., 16:47:23 DÉLUTÁN

Bocsánat rosszul írtam,nem a villanypózna,hanem a légvezeték,ami nem szigetelt.
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: NagyPS Dátum 2013. augusztus 01., 17:05:25 DÉLUTÁN
Melyik volt előbb? Mert ez a kérdés dönti el mit lehet tenni, vagy intézkedni. A másik kérdés ez a pózna közcélú hálózaté vagy egy ingatlant ellátó vezetéket tartja? A harmadik hol a telek határ?
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: JUVILL Dátum 2013. augusztus 02., 20:49:13 DÉLUTÁN

A 4. kérdés.
Mit írtál alá a szerződésbe?
Az áramszolgáltató átvezethet, vagy nem vezethet át légvezetéket a létesítmény telehatárán belül?
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: Novill Dátum 2013. augusztus 02., 21:09:35 DÉLUTÁN
Ha közterület, akkor az áramszolgáltató végzi a gallyazást. Ha magán terület, akkor a tulajdonos végzi a gallyazást. Kisfeszültség esetén 50cm-nél közelebb nem lehet fa ág.   Ha fa magán területről nyúlik ki a közterületre,akkor az ingatlan tulajdonosnak illik  elvégezni a gallyazást.
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: nyaki Dátum 2013. augusztus 03., 21:25:43 DÉLUTÁN
Én úgy tudom, hogy ha a telekbe esik a közcélú légvezeték, akkor a tulajdonosnak kötelezően tűrni kell az áramszolgáltató oszlopot és be kell engedje a területére a szaktársakat és még csak kártérítést sem követelhet. Ebből igen sok peres probléma adódik manapság és az új létesítéseknél próbálják elkerülni a magántulajdonon átvitt vezetékeket. A közcélú oszlopok és vezetékek körüli gallyazás nem a telektulajdonos feladata.
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. augusztus 12., 22:01:13 DÉLUTÁN
De aztán itt van a szolgalmi jog keretében a szerencsétlen tulaj telkén a mögöttes szomszédhoz, segédoszlopokkal vezetett légvezetéket borzalmas látványa, nem is beszélve a sokszor már a kidölés határán álló 40-50 éves faoszlopokról, melyek minden negatív hatása a telek tulajt éri, miközben ő abból semmi hasznot nem húz, sőt... Egyik haverom minden vihar alatt félve nézeget ki a háza ablakán, mikor fog a házára dőlni a szomszédok (2 részére is az ő telkén át megy a kakaó) légvezetékét tartó oszlop, s azok némileg -ugyanis az oszlop némileg megtöri a vezetékek haladási irányát- a ház felé húzzák azt. Többek közt ezért is jó elgondolás a földkábel, bár azt nem tudom, egy ilyen szolgalmas témában hogyan oldható meg a telken történő keresztűl vezetés, még akár úgy is, hogy mondjuk a haver háza is arról a földkábelről kapná a betápot, úgy hogy quasi felfűzve lenne egy tokozott segítségével a méretlen betáp kábel??? Bár, ahogy az áramász cégeket ismerem, valószínűleg külön-külön méretlen kábelt kellene egyrészt neki, másrészt a szolgalmas szomszédok számára kiépíteni az közcélú utcai oszlop tetejétől és az ő mérője a kerítése közelébe kerülne, míg a szomszédok esetében nyilván a saját telkük határára érve végződne a méretlen főkábel és ott nyerne elhelyezést az ő mérőjük?!
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: mormogipapa Dátum 2014. október 09., 06:58:10 DÉLELŐTT
Sziasztok. Ismerősöm építkezik és a villanyszerelő megakarja magyarázni neki hogy nem kell minden áramkörnek külön nullát húzni az órától. Megtudnátok mondani melyik szabvány írja elő ezt? Köszi
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: Novill Dátum 2014. október 09., 17:55:36 DÉLUTÁN
Keressen másik villanyszerelőt  :D :D! A mekk mesterek úgyis felvételre keresnek villanyszerelőt  :). Az ilyen villanyszerelők a piaci ár 1/3 , 1/4 áron dolgoznak egyébként.  Ez alapvető szakmai előírás. Minden áramkör része a nulla vezető, mivel a fázison átfolyó áram vissza felé a nulla vezetőn át folyik. Itt a terhelhetőségi szempontok alapján a fázis vezető keresztmetszetével azonos a nulla vezető is. Egyébként az ismerős villanyszerelő általi szerelési módnál megnövekszik a nulla vezető keresztmetszete. Amiért nem ajánlom azt a módszert, mert ma már áramvédő kapcsolókat is beépítünk a védelembe. Ekkor viszont a hiba keresésnél az elosztónál le tudjuk választani a nulla vezetőt és a védő vezetőt. Ez pedig nagy segítséget jelent a hibakeresésnél.
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: mormogipapa Dátum 2014. október 09., 18:33:44 DÉLUTÁN
Rajta vagyok az ügyön hogy cserélje le a villanyszerelőt, és van rá szabvány vagy csak szakmai előírás?
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: 980POWER Dátum 2014. október 09., 21:46:14 DÉLUTÁN
Azért van ám kivétel, :) ha háromfázisú a berendezés, aminek külön áramköre van. Pl.: egy villanymotor és mondjuk manuális a kapcsolója, vagy 400 V-os mágnes kapcsolója van. Külön PE akkor is kell. Mondjuk még a 3P+PE ipari csatlakozóknak sem kell nulla.  :P
Cím: Re:Villanyszerelési szabvány
Írta: Novill Dátum 2014. október 09., 21:52:18 DÉLUTÁN
Ez igaz ugyan :D, de legtöbb az egy fázisú áramkör amire gondolunk elöször :).