Milyen kismegszakitót kell beépiteni?

Indította Novill, 2012. május 30., 13:20:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Laca83

Tisztelt Urak! Addig világos,  hogy egy 1.5mm-es vezetéket "általános" esetben 10 A-es "C"-karakterisztikájú kismegszakítóval védi. Vásárol a felhasználó egy új berendezést ami hordozható, és tegyük fel, kicsi a 10A-es megszakító. Azt még mindig egyszerûbb kicserélni, mint új nagyobb keresztmetszetû vezetéket befûzni. Itt már "szûk"a 1.5mm-es vezeték. Nem? Pl a mikró sütõk többsége 16A vesz fel. És teljesen jó a B-tipus hozzá! Amúgy láttam már, C tipust  fix bekötésû fogyasztó esetén. Pl:hidro-peszgõ fürdõkád És az is igaz hogy nem nagyon van olyan az "általános" fogyasztókészülékek között ami hirtelen "lökésszerû" áramfelvételt igényelne. Megjegyzem: ennyi erõvel a "D" tipusúval még kevesebb gond lenne tisztelt "nem tudom mirõl beszélsz kolléga" Vagy már  megint nem érti? :) És nem lenne "öngyilkosság"

nyaki

IdézA kismegszakítónak semmi szerepe az ÉRINTÉSVÉDELEMBEN sem a készülékvédelmére!
Ezt azért átgondolnám a helyedben, mert sok helyen nincs még ÁVK, de az érintésvédelem attól még mûködhet, sõt mûködnie kell4 Hogy hogyan? Na, ezt gondold át kérlek! Készülékvédelem már pedig van, amióta létezik 1A-es kismegszakító is és mint tudjuk 1-es vezetéknél kisebbet nem lehetne használni. Mennyi is ennek a terhelhetõsége? Akkor minek az 1A-es?

IdézPl a mikró sütõk többsége 16A vesz fel.
Na, ez így, ebben a formában, nem teljesen igaz. A mikrók folyamatos áramfelvétele, nem haladja meg a 800-1000W-ot, viszont pont ezeknél a készüléknél lép életbe a magnetron+trafó kombináció induló árama, mert biz az, akár 20-25A is lehet. Egy 10AC bõségesen elegendõ, még akkor is, ha abban grillezõ is van, ugyanis a kettõ nem üzemeltethetõ egyszerre.

Véleményem szerint! :-\

Szelei

Kedves Nyaki.

A feleségem, aki asszisztens és olvasás közben szolt rám, hogy a földelés az, ami az érintésvédelmet biztosítja! Nem de?!
Pedig Ö nem villanyszerelõ. :'(
Kérdezem szerinted hány háztartásban használatos kézi gép, konyhai robot, elektromos sütõ van ellátva a megfelelõ biztosítékkal. De a kézi barkácsgépek is hasonlóak.
Maradjunk annyiban a vezeték hálózat védelmére vannak biztosítékok.
Az érintésvédelem pedig egy másik témakör. ;)

nyaki

Kedves Szelei!

A kedves feleséged jól látja. Úgy van! A földelés a helyi védelem maga, amit a védõvezetõ közvetít a hálózatba. És földzárlat esetén mi az érintésvédelmi kioldószerv(???), ha nincs ÁVK, mint kiegészítõ védelem beépítve és ne adj Isten, pont szakadt a PEN, persze mondjuk ép a védõvezetõ és jó a helyi földelés.

Szelei

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. május 31., 20:55:29 DÉLUTÁN
Kedves Szelei!

És földzárlat esetén mi az érintésvédelmi kioldószerv(???),

Tisztelettel nem én, te írtad! "És földzárlat esetén" azaz zárlat esetén kiold a kismegszakító (régi esetén az olvadóbetét). :(

Viszont ha élõ személy az aki a föld és fázis közé esik bizony nem biztosít védelmet! :(

Akkor hol is az élet védelem????? :'(

Gyurmaúr(fi-relé)

nyaki, az van, hogy de még mennyire, hogy van olyan mikró, mely 16A-t is felvesz! Pl az általam 20 éve használt (ez nem a reklám helye) Whirlpool AVM 916 tip. grillezõs+hõlégbefúvós, Jet-Start (1000W-al küldi ilyenkor a kaját) funkcióval bizony-bizony felveszi azt a 3.2kW-ot, mert ugye van az ú.n. kombi funkció, amikor megy a mikró és a hõlégbefúvó. Szóval, egy igazi micro biza felveszi a magáét.
Más: Biza vannak olyan kéziszerszámok (pl. az én kék Bosch 230-as átmérõjû, mellesleg 2.2kW-os teljesítményû
"sikítóm" is felveszi induláskor a maga 15Amperét, mely úgy vágja le a B10A-s autómatákat, mint a huzat,de a C-st már nem) is hajlamosak leütni a B-s 10, sõt még a 13, de sok esetben még a 16A-es kismegszakítót, ergo itt nincs értelme azon filózni, hogy cserélni kell-e. viszont azzal én személy szerint nem értek egyet, hogy midegyik "háztartási" dugalj Á.K-ját csípõbõl 16A-es kismegszakítóval védjük, ugyanis én pl a kizárólag hûtõ(k) ellátására szolgáló dugaljakat rendszeresen vagy 1.5-ös MBCu-val, vagy 1.0-es MT-vel kötöm és max B6A-es (sõt mostanság C4A-st is) kismegszakítót teszek a zárlatvédelmükre. Lakószobák esetén is általában B10A-es, esetleg C10A-es autómatát teszek, illetve az utóbbi idõben elkezdtem a B13A-esek hadrendbe állítását... :P

nyaki

Kedves Szelei!
Én nem akarok azon vitát nyitni, hogy ÁVK hiányában mi az érintésvédelmi kioldószerv, csupán arra akartam a figyelmedet irányítani, hogy amikor még nem volt ÁVK-FVK, addig csak a kismegszakító, vagy Diazed volt az egyetlen eszköz, mint érintésvédelmi kioldószerv. Nem tudom, hogy Te mit tanultál a védelmi rendszerekrõl, de én úgy tanultam, hogy az elsõ ezen a szinten a fenti kettõ. Minden más csak kiegészítõ védelem. Az általad említett fázis-föld közé kerülés esete. Ehhez azért annyit hozzá fûznék, hogy ennek lehetõsége közvetlenül elég pirinyó, de annak a lehetõsége, hogy egy testzárlatos készülékhez hozzáérsz, ha megfelelõ a védõvezetõ és/vagy földelés állapota, akkor a kismegszakító és Diazed bizony érintésvédelmi kioldószervként fog funkcionálni. Ennyi. :-\

Gyurmaúr!
Ahogy mondod! 20 éves a készülék. Mióta az EU irányelv az, hogy hivatalosan csak 10A-re(?) lehet biztosítani a dugaljakat 1,5-ös vezetékekkel (bár ez az érték még mindig vitatéma itt a fórumon is) és a legtöbb, még nyugaton is készülõ épületben is ezt használják, a készülékgyártók gondoskodtak arról, hogy a maximális, dugvillás készülék teljesítmény, lehetõleg a 10A-be beleférjen. A mai készülékekben az általad említett egyidejûség már kizárásra került. Mondom ;) , hogy én nem is találkoztam mostanság gyártott olyan dugvillás készülékkel, aminek a teljesítménye a 2,2-2,3kW-ot meghaladta volna. Egyébként van egy olyan szabály is (amit most nem tudok konkrétan említeni), ami meghatározza, hogy egy fázisra milyen terhelhetõségû készüléket lehet csatlakozni dugvillával, mert azon felül kötelezõ a közvetlen, csak szerszámmal oldható kötéssel csatlakoztatni a hálózatra.

rabszolga

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2012. május 31., 18:29:18 DÉLUTÁN
Én egy tapasztalatról beszéltem amivel gyakran találkozom. A téma meg arról szól, ha jól értelmezem: gyakran  más karakterisztikájú megszakítókat szerelnek fel, mint amilyen megfelel. Áramszolgáltató is szerel fel "C"-tipust természetesen ha azt engedélyezi! Kapásból, nem rakhat fel csak úgy valaki "B"-helyett "C"-t. Dugalj? Na akkor oda mit csatlakoztatnak, hogy egybõl kell a "C"? Mivel errõl sem volt szó, ugyebár?! Egy asztali olvasólámpához nem durva a "C"?  :) Ami meg azt illeti 1,5mm-es vezetékhez nem szerelnék dugaszolóaljzatot. Csak világítási célra jó a "másfeles" vezeték. Ez aztán tényleg jól méretezett hálózat! Gratulálok hozzá!
Nem ismételgetem magam, szerintem világos mit írtam. Azért néhány megjegyzés:
- "Egy asztali olvasólámpához nem durva a "C"? " Miért, te tudni fogod, hogy abba az általad szerelt dugaljba egy 0,5mm2-es vezetékkel szerelt LED lámpát fognak használni vagy egy takarítógépet?
- Ami meg azt illeti 1,5mm-es vezetékhez nem szerelnék dugaszolóaljzatot. Csak világítási célra jó a "másfeles" vezeték. Ekkora blõdséget már régen hallottam. Nagyobb önálló teljesítményû fogyasztók esetében amúgy is külön áramkör kell, ez jellemzõen háztartási esetben egy mosogatógép, tûzhely, mikró, amit alapból 2,5-ös keresztmetszettel húznak ki, terveznek. Igen, jól látod, TERVEZNEK... (és általában 16B-re... ;)Egy általános szobai körre tökéletesen megfelel a másfeles 10c-vel, az elõzõek már elhangzottak figyelembevételével és nincs gond, ha bedugod a két kilowattos szemfelszedõgépet... :) Én sem biztosítanám 16-ra a másfelest... ;)
- Amúgy meg a nagyszerû LED tápegységek "nagyobb" darabjai visítva nyomták le a 10B-s kismegszakítókat, holott a normál áramfelvételük összességében 4 amper volt... Kapcsolóüzemû táp.
Akkor most hogyan tovább? 16A legyen a világításon is, másfeles keresztmetszeten? :)


Fecó

Gyakorlati kérdésem az lenne, hogy vajon a 16 A terhelõáramtól az 1,5 vezeték elég, elolvad? Régen, nem olvadt el? Csak amióta az új szabvány elõírja, azóta elolvad, leég a szigetelése? A C és B karakterisztika nem csak az indítási áramok elviselésében különbözik egymástól? Valakinek van olyan gyakorlatban elõforduló esete, ahol a lakásban tartósan 16 A folyt a vezetéken, a dugaszoló aljzatba bedugott készülék miatt, és hiába a megfelelõ kötõelemek, elégett, elolvadt a vezeték szigetelése? Mert olyat már láttam, ahol a dugaszoló aljzat érintkezõje égett el 10 A hatására. Mikrohullámú sütõ üzemel alkalmanként pár percig, mosógép, mosogatógép is csak szakaszosan vesz fel nagyobb áramot, ha fûti a vizet, elektromos sütõ is ki-be kapcsolgat. Szép dolog a szabvány, de azért szerintem egy családi ház nem egy üzemi létesítmény. Aki minden szobába 2,5 vezetéket húz, és csinál 60 áramkört, annak sajnos elõbb-utóbb nem lesz munkája szerintem. Saját lakásomban is nyugodt szívvel behúztam a dugaljáramköröknek az 1,5 vezetéket, persze a nagyobb teljesítményû fogyasztók külön áramkörön, normális kötõelemekkel. B16-ra van biztosítva. Kókány vagyok? Vagy az ésszerûség keretein belül, mérlegelem a szabvány elõírásait, és próbálok tartani egy gazdaságosságon alapuló, megfelelõ mûszaki biztonsági szintet? Csupán az új szabvány nem engedi 16 A-ra biztosítani az 1,5 vezetéket, de ha valóban FI relé gondoskodik az érintésvédelemrõl, ennyire tûzveszélyes dolog ez? Ha így lenne, a lakások ezrei lángolnának az országban. A legtöbb tûzeset nem a 16 A-ra biztosított, korrekten megszerelt 1,5 mm2 vezetékek miatt van, úgy érzem....

helcs

Teljesen egyetértek Fecóval. A lakásáramkörök védõcsõbe húzott vezetékeit a megengedhetõ terhelés meghatározásánál "C" csoportba soroljuk. Ez azt jelenti, hogy az 1,5 mm2-es pvc szigetelésû vezeték 25 A tartós terhelõáram esetén eléri, de nem haladja meg a maximálisan megengedhetõ üzemi hõmérsékletet azaz pvc esetén a 70 celsiust. Ez azér magasnak tûnhet, de 16 A-nál arányosan alacsonyabb. 1,5 mm2-es vezeték esetén az alkalmazásnál inkább az érintésvédelmi ill. feszültségesési feltételek döntõek. Egyébként elég macerás bekötni a 2,5 mm2-es rezet egy dugaljba. Ha tud valaki szabványt amely kimondja, hogy 1,5 mm2-es pvc szigetelésû réznezeték nem biztosítható 10 A fölé, kérem hivatkozzon rá.