EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Tehát, nekiállok ismét a válasznak, mert a senkiházi T-mobile mobilnetje egy akkora hulladék, hogy ilyenért máshol statáriális tarkólövés járna!! (Konkrétan BUdán sem képes a megfelelõ sávszélességre, ezért bontódik a kapcsolat)
Szóval, a lényegre térve; én az FK.A-t már csak leszerelni szoktam, tehát nálam egy ilyen kérdés ebben a formában fel sem merûl. S mert a PEN; PE-N szétválasztást szinte minden esetben az óra elõtt elhelyezett "B"-s túlfeszvédelmi egységet is tartalmazó NH0-ás késesbiztis, valamint EPH sínt, továbbá NnD0-ás nullbontót is tartalmazó csatlakozó tokozottban végzem el, így illetve mert minden esetben teszek be fõ RCD-t, ezért a mért fõelosztóban soha nem hagyok, ill helyezek el összekötést. Azonban savair barátunk esetében én úgy érzékeltem, hogy õ kész tények elé lett állítva, tehát 2 db mért fõvezetéke jött az órától, így mindenképp a mért fõelosztói szétválasztást javallottam neki, mint üdvözítõ -ámde korántsem a legjobb!!- megoldást...  :-\

savair

Ahhan  most  már  tiszta   a  kép :) :)

Ezen én is  gondolkoztam  már   hogy  óra  után nullázok   az  érintés  védelem hatásossága  így  lenne   a megfelelõ  az  tény!!!! 

Arra  lennék  kíváncsi  hogy  az áramszolgáltató  hogyan  vélekedik errõl az  óra  utáni  nullázásos  dologról, valami  szakirodalmat   tudtok  erre  vonatkozóan?? :)

helcs

A szolgáltatók úgy vélekednek errõl a dologról, hogy nem szeretik a pecsétzár alatti érintésvédelmi kötéseket. Ha van csatlakozó fõelosztó vagy villámvédelmi tokozat akkor abban kell megcsinálni a szétválasztást és ide kell kötni a földelõ vezetõt is, de azt a pecsétzáron kívülre. Ezek hiányában pl. családi ház esetében a mért fõelosztón tudjuk ezt megvalósítani. A mért vezeték ebben az esetben még kettõ ill. négy eres.
Ezzel kapcsolatban nekem olyan gondom merült fel, hogy ha a mért vezeték hosszú, tehát a lakáselosztó nem közvetlen a mérõ fölött vagy ahhoz nagyon közel kerül kialakításra, akkor hol készítsek felállást az épület földelõ rendszerérõl. Az egyik logikus megoldás az lenne, ha a mérõ tokozatában megoldhatnám de ez áramszolgáltatóilag nem támogatott, bár E.on déldunántúli részérõl hallottam, hogy ott pedíg így kell. Cáfoljátok vagy erõsítsétek meg  az információt. Még egyszer kiemelném, hogy ahol nincs csatlakozó fõelosztó vagy túlfesz. tokozat, ott a megoldás nem tisztázott minden részletében, ellentmondások feszülnek az alkalmazott megoldások és a szabványok között valamint a szolgáltatói területek sem egységesek abban, hogy mit fogadnak el. A regisztrált villanyszerelõk kézikönyve sem nyújt támpontot, mert ha egy mondat úgy végzõdik hogy ez igazából nem helyes megoldás, akkor várnám a helyeset is.  Próbáljuk meg közösen tisztába tenni ezt a kérdést.

Novill

A felvetett téma figyelemre méltó kérdés. Az áramszolgáltatói méretlen oldalhoz nem tudunk hozzá férni csak záró pecsétek eltávolításával. Ami a probléma mert a regisztrált villanyszerelõnek is be kell jelentenie a zárópecsét eltávolítását.  Ami költséget  is jelent, nem beszélve arról hogy nem minden felülvizsgáló rendelkezik e joggal. Úgy gondolom nem követünk el nagy hibát ha a fogyasztásmérõbõl kijövõ mért vezeték elsõ pontján hatjuk végre a nullázást. Így meg marad az a lehetõség, hogy mûszeresen bármikor elvégezhetjük az érintésvédelmi jellegû ellenõrzéseket áramszolgáltató bevonása nélkül. Ha nincs szerencsénk a méretlen oldalon van az összekötés, nem találjuk a földelést mert elvakolták, stb. nem tudjuk hitelt érdemlõen igazolni mûszeresen a nullázás feltételeit. Mindenképpen szükséges úgy gondolom a földelési ellenállás meghatározása.
A 0,4KV-os elosztó szekrényeknél ugyanez a kérdés, de mégis más a helyzet. Legtöbb esetben hozzáférhetõek a méretlen oldalon lévõ sínek, így vizuálisan is látható az összekötés. Természetesen ennek a résznek zárópecséttel kellene ellátni. Én is kíváncsian várom, hogy mit mond errõl a vonatkozó szabvány, és mely pontja írja le. Továbbá az áramszolgáltatói elõírások mit írnak elõ.

helcs

"2.4.2. Ha az érintésvédelem nullázás (TN-rendszer), akkor a védõvezetõnek a PEN-vezetõrõl való leágaztatását vagy az elsõ túláramvédelmi készülék mellett elhelyezett nullabontó elõtt, vagy a fogyasztói fõelosztón kell megvalósítani. A védõvezetõt a fázisvezetõkkel együtt (pl. közös védõcsõben, közös többerû vezetékben) kell vezetni.
MSZ 447-bõl. " Ekkor a lakáselosztóban lesz a fõ földelõ sín ami TN rendszerben a PEN sínnel azonos tehát ide kell kötni a PEN vezetõt, az épület földelõ berendezését, az EPH gerincvezetõt, (erre írja a reg.szer. kézikönyv, hogy nem teljesen helyes), innen indulnak az áramkörök PE és N vezetõi. Itt helyezkednek el a kismegszakítók, Fí relé(k). Egy másik témában megegyeztünk abban, hogy egy lakáselosztók ennyi minden befogadására vezetékkeresztmetszetek és hely szempontjából csak hosszas válogatás és anyagi ráfordítás után alkalmasak. Támogatnám a mérõ mellett a kismegszakító DIN 35-ös sínjének szabad részén elhelyezett nagy keresztmetszetek befogadására alkalmas masszív többpólusú sorkapocs alkalmazását a PEN vezetõ fogadására és a PE-N vezetõk indítására. Ez pecsétzáras térben lenne, de mind a földelõvezetõ (a földelõ összekötõ dobozban a mérõ alatt) mind a PE vezetõ (a lakáselosztóban) hozzáférhetõ maradna. A lakáselosztó így mentesülne néhány nagy kereszmetszetû vezetéktõl.

JUVILL


Az áramszolgáltató nem kötekedik, ha a nullázás feltételei adottak.

helcs

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 19., 21:21:07 DÉLUTÁN

Az áramszolgáltató nem kötekedik, ha a nullázás feltételei adottak.
Mire gondolsz, miben nem kötekednek.

JUVILL

Idézetet írta: helcs Dátum 2012. augusztus 19., 21:58:40 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 19., 21:21:07 DÉLUTÁN

Az áramszolgáltató nem kötekedik, ha a nullázás feltételei adottak.
Mire gondolsz, miben nem kötekednek.
Arra, amit írtam már korábban is. Ha a nullázás feltételei adottak nem kötekednek azzal, hol van a kötés. Ha pecsételhetõ doboz kell bontani ezt a regisztrált vállalkozó bejelenti. Ez költséges. De miért nem lehet elvégezni a nullázást a mérõ után, az elsõ táblán?
Mi tiltja ezt?
Ide, az elsõ fogyasztói táblához kell bevezetni a földelést is.
Itt kell a betáplálást leföldelni. Egyébként új létesítéseknél földelés nélkül be sem köt az áramszolgáltató.

helcs

Semmi nem tiltja az elsõ fogyasztói elosztón a nullázást, de a fentebb leírt problémák miatt (helyszûke, költségproblémák, eltávolodás a csatlakozási ponttól) agyaltam kicsit egy általam jobbnak ítélt megoldáson. Egy új bekapcsolásnál a fogyasztásmérõvel egybeépített elosztóval könnyen megoldható, mert ezek az elosztók jók nagyok masszívak. De pl. egy szabványosításnál ahol a lakáshálózat kiinduló pontja már adott, az új mérõhely ettõl távolabb készül a létesítési elõírásoknak megfelelõen közterületrõl látható módon falsíki tetõtartóval, választhatok vagy a lakáshálózatot csövezem ki jelentõs átalakítással, vagy a mért elosztót szakítom el a mérõhelytõl.
Sajnos rossz a diszpozícióm, a környéken még senki sem kért szabványosítást azért mert tetszenek neki az új kialakítások, megrendelõim igen nagy része csak így tud visszatérni az áramszolgáltatásba. Ezt már tárgyaltuk egy másik témában.
     Ha jól értem szerinted nem lenne kifogása a szolgáltatónak a pecsétzár alatti kötéssel ?

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, ez lassan már kezd egy hurrikánhoz hasonlítani egy pohár vízben! Miért nem lehet az EPH sín, melyre ugye érkezik az utcáról az önhordó kábel PEN vezetõje, vagy a földkábel PEN-je, tehát az EPH sín a PE-N szétválasztás helye és ugye ez az EPH egy min 16mm2-es MKh-val van ezen plombált csatlakozó tokozott alatt 1 méteren belül bonthatóan összekötve egy  nem plombált 100x100-as dobozban a földelõ szondától érkezõ köracéllal, vagy betonacéllal és ugye ez a pont a mérési pont és passz... Szerintem, ez oly egyszerû, mint az 1x1, ráadásul megkíméljük magunkat egy csomó felesleges melótól, ill a kedves üf-ünket egy csomó feleslegesen kiadott Ft-tól, hiszen a mért fõelosztóhoz már egy szétválasztott PE és N megy, azaz egy 5x10-es MT vagy MBCu, kinek melyik tetszik jobban, illetve melyikkel tud jobban szerelni.