Áramvédõ kapcsoló felülvizsgálata

Indította Nemes József, 2011. június 02., 08:01:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

deve94

Kiegészítésként találtam valamit, de ez még csak ajánlás. Talán egyszer ez lesz az előírás;

"X.Y az áram-védőkapcsolók (ÁVK) jogszabályban előírt
havonta elvégzendő szerelői ellenőrzésének szükségességről érdeklődött a munkabizottságunknál.
VÁLASZ:
Az ÁVK szerelői ellenőrzését a módosított 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5/A.§ (3) a)
bekezdése írja elő. A rendelet szerint a havonta kell végrehajtani a szerelői ellenőrzést a (már
visszavont) MSZ 172-1: 1986 szabvány 5.2.1.1.1. szakaszában leírt működéspróbával, amely elvégzését
munkahelyeken dokumentálni kell.
A MEE Érintésvédelmi Munkabizottsága az elmúlt években többször is foglalkozott a kérdéssel
és megállapította, hogy ez a gyakoriság, ma már nem indokolt. A Munkabizottság már 1996. december
4-i ülésén ismertette az IEC 1994-ben kiadott TC 64/891 jelű titkársági anyagát. Ez a próbagombokra
vonatkozóan csak azt írja elő, hogy ezeket könnyen hozzáférhetően kell felszerelni, és a rendszeres
ellenőrző megnyomás kötelezettségére figyelmeztető felirattal kell felszerelni. Megjegyzésben a
,,rendszerességre" vonatkozóan azonban kimondja, hogy ezeket 3-6 havonként (célszerűen pl. a nyáritéli
időszámítás fordulóján) kell ellenőrizni.
A MEE Érintésvédelmi Munkabizottsága az IEC ajánlása és a szakemberek tapasztalatai alapján
megismétli korábbi állásfoglalását, amely szerint a jogszabály műszakilag indokolatlan gyakoriságot ír
elő, – elegendő az évente legalább kétszeri szerelői ellenőrzés is. Ezért illetékes helyen kezdeményezi a
jogszabály ilyen értelmű módosítását."  (forrás: meter.hu Emlékeztető az Érintésvédelmi Munkabizottság 2012. december 5-i üléséről)

kergabor

Jó estét Mindenkinek!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Vettem a vaterán egy áramvédő kapcsolót, ami háromfázisú rendszerhez való. Beépítettem a speizba, de két külön áramkört kötöttem rá, egy fázisnak való üresen maradt. Az áram rendesen továbbmegy, a fogyasztók működnek, de a fi-relé a tesztgomb lenyomására nem reagál. Lehetséges, hogy igy nem lehet bekötni, vagy esetleg a fi-relé hibás?


Üzenet összefûzve: 2013. december 07., 18:46:26 DÉLUTÁN

Közben annyit módosítottam, hogy az egyik áramkört áthelyeztem a legutosó fázishelyre, ez az 5-ös számot viseli, így már leoldott a tesztgombra. Bizonytalan vagyok abban, hogy a másik áramkör, amit az 1-es csatlakozóba kötöttem, védve van-e? Hogy is lehetne ezt biztonságosan megállapítani?

deve94

Általában be lehet kötni három fázisú, 4 pólusú áram-védőkapcsolókat is egy fázisra, de ahhoz, hogy működjön a tesztgomb adott helyre kell bekötni. Nincs kis rajz az oldalán, ahol mutatja melyik pólushoz tartozik a teszt?  Esetleg az egyik fázist rakd át az üresen maradt helyre. De a teszt gomb működése még nem minden. A fogyasztóknál is próbát kellene csinálni!
(valamilyen próbalámpa 20-30mA; vagy 2db sorba kötött 15-25W-os izzó a fázis és a védőföld közé)
leírnád esetleg a pontos típust és az adatait?

Novill

Első sorban mindig az áramkörökhöz választjuk ki a fi relét. Ha neked egy fázisod van ahhoz, akkor 2 pólusú javasolt 40   A  és 30mA érzékenységűt célszerű betenni. Egy fázis esetén nem célszerű  (  3 fázisú) 4 pólusú fi relét beépíteni, vagyis nem ajánlom, Ha mégis, akkor a fi relé bejövő résznél a 3 fázist át kell hidalni. Egyébként ha nem titok milyen gyártmányú  hány pólusú  fi relét és mennyiért  vettél a vaterán.

kergabor

Azért vettem ezt, mert 5000 ft-ért kedvezőnek találtam, és azt hittem megoldható egy fázisra is bekötni. Siemens márkájú, azt gondoltam, az nem lehet gagyi. Újként kínálták.  A bekötés és próbálgatás során láttam, hogy van rajz rajta, ezért is kötöttem át az egyik áramkört az 5-ös érintkezőbe. Igy már kioldott.
Csináltam képet róla.


Üzenet összefûzve: 2013. december 07., 19:34:12 DÉLUTÁN

Talán ez a kép, a firelé3,  jobban mutatja a dolgokat:

Üzenet összefûzve: 2013. december 07., 19:44:45 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. december 07., 18:56:38 DÉLUTÁN
Ha mégis, akkor a fi relé bejövő résznél a 3 fázist át kell hidalni.
Akkor, ha jól értem, tegyek be egy áthidaló vezetékdarabot az 1-es, 3-as, 5-ös érintkezőkhöz? És alul, a 2-es, 4-es, 6-oshoz szintén?

Üzenet összefûzve: 2013. december 07., 19:45:56 DÉLUTÁN

Vagyis, bocs, alulra nem, csak a bejövőhöz.

Novill

Lakásoknál azt gyakorlatot követjük, hogy mérőtő kijövő vezetéket kötjük a fi relébe az elmenők meg mennek a kismegszakítók betáp oldalára. Ha valaki több fi relét épít be akkor értelemszerűen a betáp oldalak azonosak. A lényeges kérdés  vagy 3 fázisú?  Az áthidalás leírásod akkor jó ha az elmenő a kismegszakító felé megy. Úgy látom az ár tekintetében nem is olyan nyerő a vatera, mivel ennyiért már lehet kapni üzletben is igaz nem ezt a tipust!

kergabor

A közvetlen környezetemben lévő üzletekben csak Xbs, Tracon, Mentavill tipusuakat tudtam volna venni, de ezeket itt a fórumon nem favorizálták a szakemberek. A Legrand, Schneider pedig jóval drágább. Azt hittem a Siemenssel nem járok rosszul, nem gondoltam, hogy a háromfázisossága bezavar. Azt kiolvastam a fórum anyagából, hogy alapesetben az órából bejövő vezetékre kötjük a fi-relét, de azt is kiértettem, hogy zavar esetén így, az egész lakás áram nélkül marad. Ezt nem kívánnám, mert, ha csak a párom van itthon, akkor nem tud mihez kezdeni a helyzettel. Inkább teszegettem közvetlenül fi-reléket egyes nagyfogyasztók elé, így csak az áll le, ha ott gond van, de nem marad a lakás többi része áram nélkül. Tudom, hogy ez pazarékolásnak tűnik, de nem olyan nagy költség ez, és még szívesen is foglalkozom vele.
Idézetet írta: Novill Dátum 2013. december 07., 20:03:14 DÉLUTÁN
A lényeges kérdés  vagy 3 fázisú? 
Itt valami kimaradt, de nem tudtam rájönni mi.

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. december 07., 20:03:14 DÉLUTÁN
Az áthidalás leírásod akkor jó ha az elmenő a kismegszakító felé megy.

Ez a mondat mit is jelent? Én csak beiktattam egy fi-relét a lakáselosztó kismegszakítójától a konyha felé menő áramkörbe, közvetlenül a fogyasztó mellett, így a fi-reléből az elmenő az a fogyasztó felé megy. Rosszul csináltam? Kellene még mellé egy kismegszakító is? Még egy az áramkörbe?

deve94

Szerintem jó vétel lehetett a Siemens, főleg, hogy ez ún. A tipusú FI-relé, ami az elektronikus alkatrészekkel teletömött fogyasztók esetén is biztosan leold. A kérdés, hogy ki használod-e; mert egy ilyen védhetne egy teljes 3 fázisú rendszert a névleges áramig. Milyen fogyasztót akarsz vele védeni?

Ha nem akarod, hogy más fogyasztók is kiessenek hiba esetén azt meg lehet oldani a főelosztóban, pl kismegszakítóval kombinált FI relé(k)vel (RCBO az angol rövidítése), amit tényleg egy áramkörre találtak ki. (korábban láttam ilyet is a vaterán elég olcsón, és kicsit praktikusabb, mint 4 pólusú FI-ket beépíteni több helyen) De úgy rémlik, hogy ez már létezik 1 modulnagyságú kivitelben, talán ETI.

Novill

Nem kell túl komplikálni ezt a fi relét. A lényege az, hogy normál üzemszerű ( jó villamos hálózatok és készülékek) estekben a fázisok és a nulla vezetőn a fogyasztókon keresztül folyik áram. Az ettől eltérő állapot nem üzemszerű vagyis hiba áram folyik. Lehet több fi relét beépíteni semmi sem tiltja, sőt még lépcsőzni is lehet. Akár hány fi relét építesz be, mindig az egy fi relére rakott áramkörökön összegeződhetnek a hiba áramok. Több fi relével csak több részre bonthatod, így kisebb az esélye, hogy az egész lakásban el megy a villany. Lakások ezreiben van beépítve egy fi relé beépítve az egész lakásra és működik,tudják kezelni az egészet. Hogy hány fi relé legyen, jobb a több, de ez első sorban pénz kérdése. Lehet beépíteni automatikusan vissza kapcsoló fi relét is ha van rá keret. Nagyon sok olcsó típussal találkozom a felülvizsgálatokon, de a műszeres vizsgálatok nem  bizonyítják, hogy annyival  jobbak lennének. A lényeg, hogy lakásunk rendelkezzen megfelelő érintésvédelemmel, a fi relé egy kikapcsoló szerv, de ez mellett alapvető fontosság a védővezetők folytonossága, megfelelő földelési ellenállás érték és az eph kialakítás valamint a megfelelő szigetelés. Az érintésvédelemhez önmagában a fi relé kevés még.
A szabványosság tekintetében nincs mindenhova előírva a fi relé, de mégis javasolni tudom az egész lakást védelmét kiegészíteni fi relével.

Ha egy fázis van felesleges háromfázisú fi relét beépíteni!
Igen lehet alkalmazni a kombinált ( kismegszakító +fi relé) fi relét is. Általánosságban a jellemző, hogy egy fi relé több áramkör védelmét látja el.Ebből kifolyólag először a fi relé majd az elmenője megy a kismegszakítóba. Ahonnan több áramkör lévén több kismegszakító van beépítve.

deve94

Mindenben igaza van Novillnek, annyit gondoltam még, hogy ha különböző helyekre építed ki a FI reléket, és máshol van a kismegszakító, akkor elvileg előfordulhat az, hogy az egyik, vagy a másik kiold és két helyen kell keresned. Emiatt praktikusabb, ha egy dobozban vannak. Ha a konkrét készülék elé építed ki akkor én oda raknék egy kisebb értékű kismegszakítót is.