Regisztrált villanyszerelés

Indította Sten, 2011. április 26., 09:46:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sten

Az áramszolgáltató 3x16A-ról 3x25A-ra való bõvítés esetén kérhet teljes szabványosítást vagy szerintetek elég csak a szerelõi nyilatkozat és megfelelõ méretlen és mért vezetékek.Szerintem az utóbbi.
Van erre valamilyen szabály vagy csak a százalékos felújítás?

Novill

Abban az esetben, ha a régi mérõhely és házi elosztó megfelelõ, szabványos, akkor nem szokták megkövetelni a teljes újszerelést. Vagyis a bõvítéshez a regisztrált villanyszerelõ végzi el a felülvizsgálatot, és ez alapján állítja ki a nyilatkozatot. Én személy szerint megvizsgálom a házi elosztót, és ha kismegszakítóval és fi relével van ellátva, fõvezetéke legalább 6-os, megmérem a földelési ellenállás értékét, keresztmetszetet ellenõrzés, bejövõ fõvezeték és tetõtartó állapot ellenõrzés, stb. A  bõvítésnél az 1 %-os feszültségesésre kell méretezni, itt elõfordulhat, hogy ki kell cserélni a méretlen fõvezetéket az oszlop és a mérõ között. Sok esetben általában ilyenkor a mérõnél a fõvezetékeket is cserélni kell. A válasz igen elõfordulhat, hogy a mérõhely részleges szabványosítását elõírhatják.

Sten

De mi a helyzet akkor ha a villanyóra nem tipizált dobozban van, tetõtartó rozsdás csõ stb. szóval régi szerelés ilyenkor mi az a határvonal ami után szabványosan kel kiépíteni a fogyasztásmerõhelyét és a hozzá tartozó szerelvényeket.
Minden esetben?
szóval teljesítménybõvítés = szabványosítás
vagy van olyan eset amikor a vezeték és földelés alkalmas a bõvítéshez de az órát már nem kel tipizált szekrénybe szerelni és mondjuk maradhat a régi tetõtartó is?
Mert nekem voltak már ilyen tapasztalataim csak nem tudom hol a határ?
Az áramszolgáltatónál persze meg nem tudnak soha semmilyen érdemleges mûszaki tájékoztatást adni.

Novill

Tehát a részleges általalakításnál a fadoboznál, régi mérõhelynél bõvítés esetén nem szokás kicserélni a tipizált mérõhelyre, ha a régi elõírásoknak megfelelõ és biztonságos. Viszont a tetõtartónak megfelelõ állapotú 2 colos csõnek kell lennie, ki kell bírnia a ráfeszítést. Ha megfelelõ a csõ állapota csak rozsdás, le kell festeni, és így kell próbálkozni. Ma már tûzi horganyzott csõ az elõírás. Az elõzõekhez még az óra alatti vezetékek és kötéseknek is megfelelõnek kell lennie. Vagyis ha ilyen megfelelõ állapotban van, vagy megfelelõ állapotba van hozva nem szükséges tipizált mérõhely. Viszont ha nappali mérõ mellé éjszakait szeretnénk szerelni, akkor buborék táblával kikerülhetõ a tipizált mérõhely. Az új mérõhelyek már kizárólag csak tipizált mérõhelyek lehetnek.

Sten

Az új kiépítésnél világos hogy mit hogy miért, csak a bõvítésnél szoktak problémák adódni, ugyanis az áramszolgáltató szinte mindig csak azt mondja hogy regisztrált szerelõi nyilatkozat kel és mehet a bõvítés vagy visszakapcsolás.
Azt már nem hogy nem biztos hogy alkalmas a régi szerelés és hogy visszakapcsolás új bekötésnek minõsül ezért új szabványos kiépítés szükséges.
Akkor a szolgáltató nem kötelezhet senkit a teljes szabványosításra bármilyen bõvítésrõl legyen is szó.?
Az MSZ 447:1998 elõtt mik voltak az elõírások?
IdézHa megfelelõ a csõ állapota csak rozsdás, le kell festeni, és így kell próbálkozni.
Az az igazság hogy nem nagyon szeretek próbálkozni az már nem jó fényt vet ha nem kötnek rá vagy nem bõvítenek elsõre nembeszélve a plusz költségekrõl.
Igaz a fogyasztók is azt szeretnék hogy minél kevesebb átalakítással minél olcsóbban ússzák meg.
Ezért is kérdezem hogy még mi tolható le az áramszolgáltató torkán.
Igaz az is hogy teljesen területfüggõ és hogy melyik szerzõdött cég köt rá.
IdézViszont ha nappali mérõ mellé éjszakait szeretnénk szerelni, akkor buborék táblával kikerülhetõ a tipizált mérõhely.
ezt tuti elfogadják mindenhol?
Buborék milyen esetekben jöhet még szóba? én még nem használtam soha

flatskerrobert

Novill!
Csodálkoznék, hogy festett tetõtartóra és faszekrényes mérõhelyre visszakapcsolna az áramszolgáltató.
A Dunántúli szolgáltató nem fogadja el, ha csak nincs "megkenve", de az egy más kérdés.
A meglévõ mérõszekrénybe, ha befér a tipizált szekrény akkor az úgy jó.
Helyi PE szonda mindenféle kép kell.
FR.

Sten

Novill nem visszakapcsolásra írta hanem teljesítménybõvítésre legalábbis szerintem.
Észak-magyarországi szolgáltató a földelést nem is nagyon szokta nézni.
Sok helyen találkozom olyannal hogy levezetõ be van rakva dísznek de szonda nuku.
"megkenéssel" sajnos olyan dolgokat elfogadtatnak hogy árban olcsóbbak sok esetben:(

nova

Idézetet írta: Sten Dátum 2011. április 29., 16:35:19 DÉLUTÁN
Sok helyen találkozom olyannal hogy levezetõ be van rakva dísznek de szonda nuku.
"megkenéssel" sajnos olyan dolgokat elfogadtatnak hogy árban olcsóbbak sok esetben:(

Na ez aztán a szép dolog :( a védõföldelést is lespórolják már manapság?  Azért aki ilyenen spórol az se gondolja végig a következményeit. :(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Természetesen a bõvítésre és a meglévõ régi, elõírásoknak megfelelõ mérõhelyre gondoltam. Nálunk a felülvizsgálatnál ha megfelelõ volt elõtte, akkor nem követelik meg a tipizált mérõhelyet. Gondoljunk bele, például ha valaki elmarad a villanyszámla kifizetéssel, vajon kitudja-e fizetve a tipizált mérõhely kialakítás költségeit. Valószínû nem. A biztonságot megkövetelik felénk is, de attól még, hogy régi a mérõhely, a régi elõírásoknak megfelelõ lehet. Nem minden mérõszekrénybe lehet beépíteni a tipizált mérõszekrényt. A buborék táblák csak ezekben az esetekben jöhetnek csak szóba, vagyis én csak a régi mérõhelyeknél a nappaliról éjszakaira bõvítésnél szoktam alkalmazni, de mindkét mérõre. Nekem nem szokott ebbõl problémám lenni. A regisztrációt azért találták ki hogy egységes legyen a mérõhely kiképzés az egész országban, de ez sajnos a gyakorlatban tudom nem mûködik így mindenhol. Dunántúlon már nekem is volt problémám az áramszolgáltató embereivel, lenyúlták a munkát. Itt erre felé még egy kismegszakítót sem cserélnek le ami hivatalosan nem az õ feladatuk. Az is igaz korrupt embereket mindenhol lehet találni.  De az hogy földelést nem készítenek az nagy hiba. Mert ebbõl lehetnek késõbb problémák is.  És ha készítenek is azt nem ellenõrzik mûszeresen. Én már találkoztam olyan esetekkel, amikor nem villamos szakember jött erre rá, hanem egy radiesztéta. Egyébként nem kell mindent az áramszolgáltató embereire rá hagyni, ha megtudjuk biztosan védeni szakmailag magunkat nyugodtan lehet az áramszolgáltatónál panasszal élni.

Zappa

Kiépítettem egy lakóházra elõrefizetõs mérõhelyet,még októberben.November 9.-re kaptam rákötési idõpontot.Semmi.Telefonálgatok,új idõpont december 15.Várom semmi.Nincs elõrefizetõs órájuk.Kérdezem bízhatunk benne hogy ünnepekig lesz?Nem tudják.Gratulálok E.on Tiszántúl.