400/200 V 200 kVA TRANSZFORMÁTOR

Indította S/K, 2021. június 30., 08:47:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

S/K

Tisztelt Kollégák!

Az ábrán látható transzformátor bekötése/működése helyes-e?
Kinában gyártott automata présgép sor üzemelne a transzformátorról. A gépsor 15 méter hosszú, több részegységből áll, minden egységen megtalálható az adattábla, CE jelek, azonosítók. Transzformátoron szintén.
A szekunder oldalon nem mérhető hurokellenállás (3x200 V) a fázis és PE vezetők között. Primer oldalon 0.03 ohm.
A szekunder oldal csillagpontját-N kapcsait nem kell összekötni?
A gépek 200 V üzemelnek és mint a rajzon látszik a csillagpont-N rész nincs bekötve. A PE vezető mindenhova elmegy minden fém szerkezet rész bekötve. A gép főkapcsolója a 250 A compact megszakító, állítható delta n kioldóáramokkal kombinálható. (100, 200, 500, 1000mA)

Holnap tudok fotókat is küldeni.

nyaki

Hali!
Szerintem teljesen rendben van a trafó. Volt már olyan a történelemben, hogy gyártmányspecifikus motorokkal hajtottak meg gépi berendezéseket, amelyekhez egyedileg paraméterezett táptrafó dukált. Val'szeg itt is ez a helyzet. A motor 3x200V-ot igényel és az N-nek vélt vezetékvégek össze vannak kötve a trafón belül, de nincsenek kivezetve, így a motor táplálása földfüggetlenné válik (IT). A rajz alapján az érintésvédelme is OK.

S/K

További észrevételek, mérések a transzformátor kapcsain:

Üzemelő gépnél:
Fázisok között 210-212 V   
Fázis-N:120-121 V                   0,03 ohm  (hurok)
Fázis - PE: 120-121 V              1133 ohm  (hurok)

Kikapcsolt gépnél:
Fázisok között 210-212 V   
Fázis-N:0 V                      0,03 ohm  (hurok)
Fázis - PE: 8-9 V              867 ohm  (hurok)

A gépen található főkapcsoló/megszakító (melyben az ÁVK is beépítve) 1000mA állítva a 200-300W terhelő ellenállásra nem old le.
TEST gombra leold.
(itt a számítás szerint a megengedett hurokellenállás 212 ohm, a 867 ohm érték magas.)

A szekunder oldalon semmilyen védelem nincs. (a gépet betápláló 4x95 Cu kábelt nem kéne védeni? Hossza 5 méter.)

Mi történik ha összekötik az N és PE kapcsokat?

Ismét jövőhétre tolódik az eredmény, jövőhéten lesz műszaki tolmács.
Jelenleg nem tudtak válaszolni hogy szándékosan nincs összekötve az N-PE vagy így kell hogy üzemeljen.
Ők azt látják és mindenki hogy üzemel a gép (villamos üzemi próbák, gépbeállítások folynak) és miért nem adjuk ki a papírt.

További aggály hogy az ÁVK (ha az, márpedig az adatok alapján úgy tűnik) miért nem old le a 300 W Fázis -test terhelésnél.
(1000mA=1 A   212Vx1A=212W) Vagy nem jól számolok?

Csatolok fotókat.

S/K


Sztrogoff

Idézetet írta: S/K Dátum 2021. június 30., 08:47:55 DÉLELŐTT
A szekunder oldalon nem mérhető hurokellenállás (3x200 V) a fázis és PE vezetők között. Primer oldalon 0.03 ohm.
Mikor először jártam a Csepel Művek területén mérni, és fogalmam nem volt, hogy ott a fele IT, jól meglepődtem, mikor hurokellenállást mértem volna. :) Már nem emlékszem, hogy volt, melyik volt TN és melyik IT, az erőátvitel vagy az általános célú berendezések, de így szétválasztva minden műhelyben volt mindkettő.
Jut viszont eszembe, ha az IT rendszer földelése közös a TN-ével, akkor az IT-t nem is lehet önállóan vizsgálni, hiszen a TN-nek is szabványosnak kell lennie ahhoz, hogy a földelésen ne álljon fenn a védelmi működési időn túl feszültség.

nyaki

Ha az általad mért értékek a szekunderre vonatkoznak, akkor szerintem a motorokban vannak zavarszűrő kondik beépítve a test felé és/vagy valahol be van építve egy földzárlat figyelő (szerintem az általad ÁVK-nak vélt eszköz).
"Mi történik ha összekötik az N és PE kapcsokat?"
Ha a szekunder oldalira gondolsz, akkor azonkívül, hogy az IT-ből TN lesz és a motorok érintésvédelmi szempontból azonos potenciálra kerül a táphálózattal, semmi. Azaz mégis, ugyanis az általam vizionált földzárlat figyelő okafogyottá fog válni.
A fényképezett adattábla mely berendezésé?

S/K

Az adattábla a transzformátoré.
Igen, a szekunderen mértem.
A gépen a főkapcsoló alatt van még egy egység, ezt sem tudni hogy micsoda. (kép csatolva) Lehet valami zavarszűrő?
Jövőhéten remélem a műszaki tolmáccsal előrébb lehet jutni.

S/K

...közben megtaláltam. EMC szűrő van a főkapcsoló után.
https://www.radwell.co.uk/en-GB/Buy/YASKAWA%20ELECTRIC/YASKAWA%20ELECTRIC/FS5972-410-99/?redirect=true

...meg ezt is megtaláltam.
https://www.monotaro.sg/p/50188616.html
Földszivárgás-megszakító. (igazad volt nyaki.)

...akkor miért nem oldott le ha a fázis és a PE között a 300 w terhelést beraktam?

Sztrogoff

Mert áramkör nem vezetékkel záródik, hanem kapacitásokon át, melyek ezzel a terheléssel sorba vannak kötve, és kis hálózatnál nem olyan nagyok ezek a kapacitások.
(Én már rég foglalkoztam IT-vel, de ott az ÁVK a kettős földzárlat esetére van, nem?)

nyaki

"...akkor miért nem oldott le ha a fázis és a PE között a 300 w terhelést beraktam?"
A szivárgásjelző belső kialakításától függ (LC szűrők használata), hogy mire használják. Nagy eséllyel itt csak a kapacitív áramokat figyelik, mint ahogy azt Sztrogoff kolléga is sejteti, de végleges választ csak a rendszer ismerői tudnak adni.