Loxone - rövid bemutatás

Indította Schmidt András, 2011. május 07., 16:40:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Schmidt András

Egy felügyeleti rendszernek észrevétlennek kell maradni, de a gyakorlatban elérni ezt nagyon nehéz. Én például az általam programozott rendszereknél szeretem, ha a megrendelõ is bele tud nyúlni olyan dolgokba, amik fontosak a mindennapi élethez (például hogy egy szélérzékelõ milyen szélnél húzza be az árnyékolókat). Ezt a szabadságot mindig meg kell adni a vevõknek, mert ha ezt nem tesszük akkor túlságosan is a szakemberekre lesznek utalva, és negatív véleményük lesz a felügyeleti rendszerrõl, részben jogosan. Fontos tehát, hogy a rendszer önmagában kevés lehet, azt fel is kell tudni programozni úgy hogy a vevõ által használt felület átlátható maradjon.

IdézGondolom itt a jelenlét érzékelõk alkalmazására gondolsz?

Sok eddigi projektemben a riasztó csupán kontaktusokat adott át a felügyeleti rendszernek (általában a vevõk külön riasztórendszer mellett döntenek a MABISZ minõsítés miatt), de nagyobb épületeknél már megéri a protokollszintû illesztés (RS232 / UDP). Ebben az esetben minden információ (szigorúan egy irányban) átkerülhet a riasztótól a felügyeletre és kevesebbe is kerül mint a számtalan relé kimenet vásárlása és szerelése. Egy ház tehát a riasztó jele alapján tudja , hogy a lakók (és hogy melyik lakó) otthon tartózkodnak-e. A Loxonenál azon dolgozunk, hogy ezek a sablonok készen álljanak vevõink számára, és akkor a riasztórendszerrõl érkezõ jelek feldolgozása hagyományos fizikai kontaktusokhoz hasonlóan történhet.
A riasztórendszer érzékelõit innentõl fogva a felügyelet is használhatja... nem kell feleslegesen duplikálni az eszközöket!

IdézA fûtési rendszer öntanuló módon mûködik?

Azt, hogy a fûtés lekapcsol nyitott ablaknál fontos funkció. Fontosabb azonban, hogy a helyiség hõmérsékletében ne legyenek nagy ingások (minél nagyobb ingás, annál nagyobb felesleges energiafogyasztás). Ezeket PID, vagy PWM szabályzókkal lehet megoldani a legkönnyebben. A szabályzó algoritmusoknak a kellemetlen tulajdonsága, hogy azokat paraméterezni, beszabályozni kell. Ezt viszont az esetek többségében nem, vagy ökölszámok alapján teszik csak meg. Ezen segítenek azok az algoritmusok, amik megtanulják hogy adott szelepnyitás mellett a helyiség mennyi idõ alatt tud felfûteni (a beszabályzás tehát automatikus történik). Ezzel a funkcióval a szoba valóban adott idõpontra fogja elérni a kért hõmérsékletet, és nem adott idõpontban kezd el fûteni.
Itt kapcsolódnék még az elõzõ riasztós ponthoz is, hiszen a riasztó jele alapján eltolhatjuk a kért hõmérsékleteket. Sok energiát megtakarítva ezzel.

IdézKíváncsian várom a véleményed, hogy szerinted mit is jelent ma egy "okos ház"

Hát errõl a témáról tényleg sokat tudnánk beszélni. Szerintem egy ilyen fórum helyszíne lehet annak, hogy kitaláljuk hogyan kell mûködnie egy ilyen háznak. Gondolatindítónak két dolgot említenék meg:


  • Egy ilyen ház tudja azt, hogy milyen idõ lesz holnap - Ezt például meg lehet valósítani úgy, hogy különbözõ idõjárási oldalak online elõrejelzését használva a másnapi hõmérsékleteket a vezérlés feldolgozza (nem melegíti például feleslegesen a puffertartály vizét, ha arra nem is lesz szükség).
  • Egy ilyen ház tudja, hogy honnan süt a nap - Ha megadjuk a pontos koordinátáinkat és a dátumot, akkor kiszámolható a napkorong helyzete az égen. Az így kapott adatok, és a helyiség belsõ hõmérséklete alapján indulhatna az automatikus árnyékolás.

Kiváncsian várom a további ötleteket...   ;)



nova

IdézEzt a szabadságot mindig meg kell adni a vevõknek, mert ha ezt nem tesszük akkor túlságosan is a szakemberekre lesznek utalva, és negatív véleményük lesz a felügyeleti rendszerrõl, részben jogosan. Fontos tehát, hogy a rendszer önmagában kevés lehet, azt fel is kell tudni programozni úgy hogy a vevõ által használt felület átlátható maradjon.

Na ezzel maximálisan egyetértek :)

Az EIB technológiát alkalmazó riasztó rendszerekbõl még mindig nincs olyan amelyiknek megvan a MABISZ minõsítése?

IdézItt kapcsolódnék még az elõzõ riasztós ponthoz is, hiszen a riasztó jele alapján eltolhatjuk a kért hõmérsékleteket. Sok energiát megtakarítva ezzel.

Hú ezt most nem értem a riasztó rendszer milyen formában használható fel a hõmérséklet szabályzásban?

Az energia hatékonyság egyre fontosabb manapság. Arra van kimutatás, hogy mennyit fogyaszt egy átlag családi házban az EIB rendszer? Nyilván mikor otthon van az ember mások a fogyasztási viszonyok. A standby üzemek nagy részben kiiktathatók a vezérlésnek köszönhetõen (kikapcsolja a tv és a többi eszköz energia ellátását, ha nem vagyunk otthon) Ami a mai fogyasztók készenléti energia felhasználását figyelembe véve nem is kevés. De ugyebár rendelkezik fogyasztással az EIB rendszer, tápegységek még nem tudom mi mûködik amikor például nincs otthon az ember, riasztó rendszer, redõnyök, árnyékolók mozgatása ami a megfelelõ beállítással hõérzetet és hõmérséklet beállított értéken tartásában segít.

Hõmérséklet elõre jelzés mellett én úgy gondolom hasznos még a külsõ és belsõ hõmérséklet kijelzõk is (idõjárás állomásnak hívják a kereskedelemben kapható formában.) Ne az autóban döbbenjen rá az ember, hogy hány fok van kint :)

A média központok tekintetében láttam, hogy forgalmaztok ti is multi room lehetõséggel ellátott szervert, ami jó hogy a konyhában és a fürdõben is tudom a saját zenéimet hallgatni. Más gyártónál láttam rádió is bele van építve, ezt tovább gondolva. Arra milyen megoldást javasolnál, hogy a média központ filmeket melyek egy központi szerveren vannak tárolva lehessen nézni a lakás több részében. Például a nappaliban elkezdem folytatom a konyhában a film nézését. Természetes úgy, hogy a család többi tagja ennek a központi média szerveren tárolt más médiát tudjon hallgatni, nézni. Manapság ugye már minden kábel tv szolgáltató kínál set top boxokat melyek merevlemezes meghajtókra rögzíti a felvett mûsort.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

IdézAz EIB technológiát alkalmazó riasztó rendszerekbõl még mindig nincs olyan amelyiknek megvan a MABISZ minõsítése?

Én úgy tudom, hogy nincsen. Pontosan nem ismerem ennek az okait, de elképzelhetõnek tartom, hogy az átvitel sebessége (9600 bit/sec) az oka.


IdézHú ezt most nem értem a riasztó rendszer milyen formában használható fel a hõmérséklet szabályzásban?

Egy riasztórendszerrõl érkezõ  információkat tudja felhasználni az épületfelügyelet (gég szerencsésebb persze, ha az épületfelügyeletet tudjuk riasztóként is használni). A beriasztást követõen a fények kialszanak, az automatikus árnyékolás bekapcsol, a kért hõmérsékletek eltolódnak... héjvédelem esetén a belsõ mozgásérzékelõk éjszakai fényt kapcsolnak mozgás esetén, stb.
Az EIB/KNX eszközöknek - mint minden vezérlésnek - van egy saját áramfelvétele. Itt 64 eszköz maximum 640mA-t vesz fel, de ez a valóságban jóval kevesebb (ökölszabályként 5mA/eszközzel számolhatunk). A lényeg azonban itt is az, hogy a vezérléssel ennél sokkal jelentõsebb energiát tudunk megtakarítani. Ezzel kapcsolatban volt egy kísérlet, ahol két ugyanolyan osztálytermet szereltek. Egyiket hagyományos villanyszereléssel, míg a másikat épületfelügyelettel. A mért értékek 50%-os eltérést mutatnak. Ez nyilván egy kiugró adat, de egy családi házban is elérhetõ 15-20%-os megtakarítás.

IdézHõmérséklet elõre jelzés mellett én úgy gondolom hasznos még a külsõ és belsõ hõmérséklet kijelzõk is
Természetesen fontosak ezek az érzékelõk. A Loxone rendszerével ezeket is fel lehet dolgozni, de megvan a lehetõség hogy például viharjelzést kapjon a rendszer az internetrõl.

IdézMás gyártónál láttam rádió is bele van építve, ezt tovább gondolva.

Nálunk a forrás bármilyen lehet... rádió, CD, TV, DVD és még sorolhatnánk. A lényeg hogy van egy központi hely ahonnan a források hangját szétoszthatjuk. Fontos azt is elmondani, hogy vannak olyan kereskedelmi forgalomban kapható erõsítõk amik szintén több zónát képesek kezelni (pl.: DENON, Sonos, Onkyo). Ezeket a készülékeket is gond nélkül irányíthatja a Loxone rendszere.

IdézArra milyen megoldást javasolnál, hogy a média központ filmeket melyek egy központi szerveren vannak tárolva lehessen nézni a lakás több részében.

Én erre valamilyen nagy teljesítményû NAS-t választanék, a szobákba meg valamilyen kellõen rugalmas lejátszót (a nagy szolgáltatók által kínált nem ilyen). Elgondolkodnék egy MacMini-n vagy egy HTPC-n, de ez már komolyabb feladat.



nova

Idézetet írta: Loxone_Schmidt András Dátum 2011. május 16., 16:40:15 DÉLUTÁN
IdézAz EIB technológiát alkalmazó riasztó rendszerekbõl még mindig nincs olyan amelyiknek megvan a MABISZ minõsítése?

Én úgy tudom, hogy nincsen. Pontosan nem ismerem ennek az okait, de elképzelhetõnek tartom, hogy az átvitel sebessége (9600 bit/sec) az oka.


Régebben mintha az lett volna az indok, ha jól emlékszem, hogy nem külön rendszer részét képzi. Az EIB-es riasztó rendszerek részét, aztán lehet, hogy rosszul emlékszem.

Tápegységet már a múltkor is néztem, hogy nagyon jó ár a többi EIB termékhez nem ritka a 100 ezer forintos tápegység sem.
A média és központi hangosítással kapcsolatban a Denon erõsítõket, hogyan lehet vezérelni? Nekem is ilyen van egy régebbi típus, ezen is van bemenet és kimenet, amit programozni kell, hogy melyik jelforrást hova adja ki. De a vezérlés, hogyan oldható meg? A központi hangosításnál a jelforrást  biztosítani tudja az ember, melyet az adott kimenetre kiadja az ember. A vezérlõ felület lehet, a például egy televon vagy tablet pc. De milyen módon csatlakozik az épületfelügyelet az erõsítõhöz?

A telefonos vagy tablet pc-s felületek webes felületen csatlakoznak a rendszerhez, vagy applikációt kell telepíteni hozzá? A ti rendszereteknél is az Iphone és Ipad van reklámozva, de ugye már több gyártónak is van okos telefonja és tábla számítógépe. Ezért is fontos ez a kérdés. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

IdézTápegységet már a múltkor is néztem, hogy nagyon jó ár a többi EIB termékhez nem ritka a 100 ezer forintos tápegység sem.

Igen, elképzelhetõ hogy láttál ilyen árakat. Azért azt szögezzük le, hogy a Loxone megoldásai esetében egy tápot a töredékéért (11.900 HUF) is meg lehet kapni. Persze, ha valaki KNX-es perifériát akar a Loxone Miniserverhez kötni, akkor az is megoldható.

IdézDe a vezérlés, hogyan oldható meg?

A vezérlés a DENON készülékeknél (természetesen csak bizonyos típusoknál [pl.: DENON AVR-3311]) megoldható a helyi hálózaton keresztül. Egy másik módszer az RS232 protokoll, illetve amennyiben amennyiben ezt a lehetõséget nem támogatja a készülék, akkor egy infra jelek használatát ajánlom. Utóbbi hátránya, hogy sajnos egyirányú...

IdézA telefonos vagy tablet pc-s felületek webes felületen csatlakoznak a rendszerhez, vagy applikációt kell telepíteni hozzá?

A Loxone Miniserverhez alapvetõen minden böngészõvel rendelkezõ készülék csatlakozhat. Mobiltelefonokra applikáció/alkalmazás is telepíthetõ android, és IOS operációs rendszerekhez.



nova

Így már érthetõ, hogy van soros port és RJ45 csatlakozó is az általad említett házimozi erõsítõn.  :)

Akkor miért van az, hogy mindenhol az Iphone és Ipad -dal találkozik az ember amikor okos ház vezérlésrõl lát videókat, képeket az ember? Az applikációk használata, milyen szempontból elõnyösebb? Ha azt nem vesszük, hogy el kell indítani a web böngészõt az adott készüléken. Hiszen internet kapcsolat mindenképpen szükséges, ha nem otthon vagyunk.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

IdézÍgy már érthetõ, hogy van soros port és RJ45 csatlakozó is az általad említett házimozi erõsítõn.

Az infrával mindent megoldunk  ;)

IdézAz applikációk használata, milyen szempontból elõnyösebb?

Az alkalmazások igazából azért jók, mert arra kijelzõre/készülékre vannak optimalizálva amin futnak. A funkció ugyanaz. Sij más gyártónál, ahol nincs külön alkalmazás, a mobiltelefon képernyõjén kell görgetni jobbra-balra. Egy külön célalkalmazás esetében ilyen "kényelmetlenség" nincs. A Loxone Miniservere a háttérben futtat egy könnyített webes felületet is, amivel akár olyan régi telefonok is képesek kezelni a rendszert, mint a Nokia 6310i. Persze az SMS vezérlést is meg lehet csinálni, de 2011-ben én már nem gondolkodnék ilyenekben, csak ha külön kérik.

nova

Az infrával az a baj, hogy eléggé helyhez kötött :)

Hát igen nem túl elõnyös ha a böngészõben görgetni kell, hogy alkalmazni tudjuk ezeket a felhasználói felületeket. Gondolom ezek a régebbi telefon vezérlések wap-os rendszerek.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

IdézAz infrával az a baj, hogy eléggé helyhez kötött

Az infra adó lehet helyhez kötött. Én arra gondoltam, hogy infra adót kötünk a hifihez és azt már akár wifin keresztül vezéreljük a telefonról. Lehet például olyat csinálni, hogy a riasztó szirénájával együtt bekapcsol a HIFI is...

IdézGondolom ezek a régebbi telefon vezérlések wap-os rendszerek.

Az Loxone Thin Client felület:

http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxWEB-Steuern-ueber-den-Browser/Screenshots/LoxWEB-Screenshots.aspx

Nem WAP-os felület, csupán egy olyan HTML oldal ami teljesen le van egyszerûsítve.

nova

A webes képek nem nagyíthatók a galériában :( Megoldható lenne, hogy nagyítható legyen?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!