Frekvenciaváltók alkalmazása a hajtástechnikában

Indította JUVILL, 2012. november 02., 22:52:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Helló bettina88!

Idézetet írta: bettina88 Dátum 2013. február 12., 20:30:11 DÉLUTÁN
Egy villanymotor szerviz próbatermébe vásárolnánk egy 132kW-os frekvenciaváltót. A kérdésem az lenne, hogy ezzel kisebb teljesítményű (például 5,5kW-os) motorokat is le tudnánk próbálni?

Igen, de bizonyos korlátozásokkal.
Ilyen esetben a frekvenciaváltó a motor védelméről nem tud gondoskodni és bizonyos funkciói nem vagy csak korlátozottan használhatók (pl. sensorless nyomaték vezérlés szerintem kizárt).
A motor áramon alapuló más funkciók is valószínűleg használhatatlanok ilyen összeállításban.
De a motort forgatni képes lesz.

Könyves Kálmán

132 kW!!! Az szép! És mi lesz a célja a vizsgálatoknak?

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, végre egy minden bizonnyal kedves lány ezen a pour homme fórumon! :) Első kérdésem az lenne, miért kell egy próbaterembe 132kW-os frekiváltó? Azért az már nem pite teljesítmény, ha egy ekkora motort rákapcsoltok a hálózatra, nos ott már képződik néminemű feszűltségesés, még akkor is, ha frekiváltón keresztűl indítjátok. Átnéztem az Eaton Moeller M-Max használati útmutatóját, de én nem láttam arra vonatkozó tiltást, hogy nagyságrendekkel -mint jelen esetben- kisebb motorhoz nem lehetne használni. Viszont teljesen más biztosíték szükséges egy 132kW-os és nagyon más egy 5.5kW-os mocihoz, amit egy ilyen helyzetben, ahol ugye próbálgatjátok a jószágokat, tehát becsúszhat közben 1-2 gixer, szóval ezt a tényezőt nagyon is figyelembe kell venni, nem is beszélve arról, hogy hogyan szerelvényeztek, kábeleztek át, miután két, egymástól ekkora teljesítmény különbségű mocit teszteltek? Szóval, én azért óvaintenék ettől a megoldástól,de kíváncsi vagyok a többi "öreg motoros" kolléga véleményére is, mint ahogy lesznek is még hozzászólások, tehát érdemes lesz még checkolnod a fórumot!

bettina88

Köszönöm a segítséget.

A motorok javítása után, üresjárási és rövidzárási mérést csinálunk, és mérjük az áramokat. Egy próbapadunk van, a motorok indítását eddig indukciós szabályozóval végeztük, de ezzel a nagyobb motorokat (pl 160kW-osokat) nem tudtuk lepróbálni a fellépő nagy áramok miatt. Ezért van szükségünk a frekvenciaváltóra, hogy ne lépjenek fel akkora indítási áramok.

Szirty

Üdv bettina88!

Idézetet írta: bettina88 Dátum 2013. február 14., 19:50:33 DÉLUTÁN
...de ezzel a nagyobb motorokat (pl 160kW-osokat) nem tudtuk lepróbálni a fellépő nagy áramok miatt. Ezért van szükségünk a frekvenciaváltóra, hogy ne lépjenek fel akkora indítási áramok.

Ha csak ennyi a gond, akkor lehet olcsóbb lenne felpörgetni egy kisebb teljesítményű motorral szinkron fordulatra.
Gyenge a hálózat arrafele? Nem bírja a 132kW-os motort? :)

JUVILL


Úgy gondolom ehhez a teljesítményhez műszaki megoldásként lágyindító is megfelelne, mely szerintem olcsóbb.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. február 14., 21:15:32 DÉLUTÁN

Úgy gondolom ehhez a teljesítményhez műszaki megoldásként lágyindító is megfelelne, mely szerintem olcsóbb.

..és nem elhanyagolható mértékben kisebb is :-)

Könyves Kálmán

Danfoss VLT frekvenciaváltó ma éjszaka A14 hibajelzéssel leállt. A frekvenciaváltón a hibát tudtam törölni, és a berendezést ideiglenesen újraindítottam. A gépkönyv a hiba leírásában motor földzárlat vagy frekiváltó- motor közti kábel földzárlatot ír  lehetséges okokként. Ezt leellenőriztem egy Eurotest 61557-es műszerrel, szigetelési ellenállást mértem a motoron és a kábelen is, külön - külön, leakasztva a frekiváltóról, mindenhol > 1000MOhm értékeket kaptam, ezután visszakötöttem a motort, és azóta hiba nélkül üzemel.

A kérdés igazából csak annyi lenne, hogy volt e már hasonló esetetek, volt e folytatása, van e ennek a hibaüzenetnek egyéb lehetséges keletkezési oka, mint amire a gépkönyv utalt, vagy én eddig gondoltam?

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. február 13., 16:05:31 DÉLUTÁN
A kérdés igazából csak annyi lenne, hogy volt e már hasonló esetetek, volt e folytatása, van e ennek a hibaüzenetnek egyéb lehetséges keletkezési oka, mint amire a gépkönyv utalt, vagy én eddig gondoltam?

Volt.
Ez milyen VLT?
2800, 3000, 3500, 4000, 5000, 6000, 8000?
Ötezresnél volt már ilyen hibánk két alkalommal. Az egyik 11kW-os volt. Egy darabig üzemelt és véletlenszerű idő után leáll A14-el. Volt hogy napokig üzemelt, de volt hogy csak percekig. Mi is méricskéltük a motort meg a kábelt de azzal nem volt gond.

Okozhat ilyen jelenséget a teljesítmény modulban lévő árammérő áramkör hibája.
Mind a két esetben szerviz volt a vége a történetnek. Az egyik esetben a bevizsgálás után azt válaszolta a szerviz, hogy a készülék nem javítható és nem is javították meg.

Könyves Kálmán

Ajjaj. Pont 11kW ez is.

Akkor figyelnünk kell rá, úgy tűnik...

Üzenet összefûzve: 2014. február 13., 19:31:11 DÉLUTÁN

Még reggel a gép mellett állva, google-ba beírva "danfoss vlt a14 error" mi az első találat?

http://szirty.uw.hu/VLTLeiras/

Köszi a segítséget, akkor és most is!