Vezeték keresztmetszetek biztosítása

Indította Novill, 2011. december 30., 18:50:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Gyurmaúr!

Mitől tökéletes a wagos kötés?
Régen mitől volt tökéletes a forrasztott kötés?
A fizika nem változott szerintem,csak a szabvány.

Erre Novill adott egy pofonegyszerű választ, mégpedig, hogy egyszerű a wago-val kötni, tehát kicsi az esély arra, hogy valaki elbénázza az ilyetén kötést. Nomost, ha valami egyszerű, akkor általában nagyszerű szokott lenni!
Ami pedig a forrasztást illeti; az macerás, kell hozzá egy forrasztó (gép), mely forró, tehát esetleg balesetet is okozhat egy Laukon- csoport stylingos villanyászás esetén, amikor is -velem ez sokszor előfordult- teljesen kicsavarodott állapotban kellett kötögetnem, úgy hogy közben az egyik lábam még lógott is a levegőben és még a számban is volt szerszám... Wago-val egy pillanat és kipipálva egy, akár 6-8 eret összefogó kötés, hiszen a 2.5-ös tömőr erek olyan hardcore-k tudnak lenni, hogy némi nyomás a hüvelykújjal és már rájuk is ficcent a wago...
Tehát nem a fizika változott, hanem az inkább az egyszerűbb, ezért megbízhatóbb megoldásokat támogató szabvány, legalábbis ebben az esetben.

Villanyreszelő

Valóban nem egyszerű jó forrasztást csinálni,én régiektől úgy hallottam hogy mártják a vezetéket az ónba,az jó szokott lenni,és befutja rendesen.
Forrasztani tudni kell.
A wagot meg csak rádugom,aztán megvéd a szabvány :)
Valójában nem is érdemes ebben jobban elmélyülni.

JUVILL



A vezetékkötés létesítése az európai szabványok bevezetése után  "műszaki szempontból" megváltozott. Nekem annak idején megfelelő volt az MSZ 1600/1.  szabvány 7.71 pontjának előírása is. Az összekötésekre meg volt engedve az összekötő szerelvény, forrasztás, hegesztés és sajtolás.
Akár európai a szabvány, akár magyar, ha rossz a kötés, akkor az tűzeset forrása lehet.

Én is felteszek egy kérdést.
Ez a téma a vezetékek keresztmetszet biztosítására lett indítva.
Nem mentünk el egy kicsit ettől más területre? ;)

Novill

Hát igen elmentünk tényleg másfelé ahogy vissza nézem a témát. :D

JUVILL


Ha Nova úgy gondolja, átpakolja.
Nem ez a lényeg, hanem a sok szakmai hozzászólás, amiből lehet tanulni.
A biztonságos vezetékkötés magáért beszél. A WAGO vezet. Egyszerű, praktikus.
Visszatérve az előbbi hozzászólásomban említett MSZ 1600/1. szabványra, azok a kötések is megfelelőek voltak. A "szerelvény" fogalma lehet, hogy megérne egy másik témát. Mit értett ezen a szabvány, mit értünk rajta most?

Fecó

Szedjünk szét egy forrasztott kötést hibakeresés céljából mondjuk 1 év múlva, egyszerű bontani? Tekergetni a szigetelő szalagot megfelelő átlapolással, stb. De mondjuk készítünk egy új leágazást a kötődobozból, könnyű lesz a meglevőhöz illeszteni? A WAGO-ba akár 8 vezetékszál is befűzhető, kis odafigyeléssel rendezetten, azért 8 db 1,5 mm2 vezetéket forrasztani nem kis meló. A WAGO nagy előnye szerintem a bonthatóság-bővíthetőség, és a kialakított mérési pont a kötőelemen. De valóban nagyon elmentünk a témától...

Novill

Van a wagó és van a wagó szerű kötőelemek a minőség tükrében.  Igaz jó velük dolgozni és gyors és egyszerű. De amire ezeknél is ügyelni kell nem szeretik a párás környezetet, ilyen helyen a hiba lehetőség is megnő drasztikusan.

flatskerrobert

A wago tényleg a legjobb kötőelem. Nyilván a környezetnek megfelelő szereléstechnikát és kötődobozt kell alkalmazni.
Egy példa: egy Osztrák társasházban egy lakásfelújítás bontásakor a 20 éves pvc szigetelésű réz vezetékek  teljes hosszában totál el volt oxidálva. A vezetékkötések (nem wagos volt) ha nem különböző  színű egyes csavaros sorkapcsok szintén, a süllyesztett elosztóban lévő kismegszakítók összekötő sínek szint úgy totálisan szinte fekete volt az oxidtól. Akkoriban nem számoltak azzal, hogy ezen a szinten készült egy úszómedence is és ennek a párája, csak idő kérdése és kikészít mindent. Valószínű nem volt jó hatásfokú a légtechnikája, vagy a vegyszerkezelése nem jó, de ez csak feltételezés. Egyébként működött minden csak, belsőépítészetileg elavult minden és ezért lett felújítva.
Ezzel csak a tömítettségre akartam utalni. Ettől függetlenül nagyon precízen meg volt szerelve a gépészet és a villany is.
FR.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 31., 13:19:14 DÉLUTÁN
Van a wagó és van a wagó szerű kötőelemek a minőség tükrében.

A témától csak részben eltérve megjegyezném, hogy ez is WAGO:
csatolt képben...
..és ez is:
csatolt képben...
:-)

Villanyreszelő

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 31., 13:19:14 DÉLUTÁN
De amire ezeknél is ügyelni kell nem szeretik a párás környezetet, ilyen helyen a hiba lehetőség is megnő drasztikusan.

Üdv!

Megvizsgáltam egy összedugható,és egy bontható Wago kötőelemet.
Az összedugható szinte teljesen zárt mikor be van dugva a vezeték helyére,nem teljesen beledugva egy pohár vízbe nem lehet mérni folytonosságot a vezeték,és a víz között. A bonthatónál már lehet folytonosságot mérni.
AZ összedugható teljesen zárt,és szerintem a vezeték szigetelése is zár,mikor a kúpos részbe csúszik.