Ipari áram

Indította machalek, 2015. május 02., 15:40:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

machalek

Ipari áram használata háztartásban. A 70-es években épült házamban van ipari áram és vezérelt fázis. Az egész ház az ipari áram egyik fázisáról kap áramot.
Lehet-e tehermentesíteni a rendszert azzal, hogy a másik két fázist is használatba veszem? (Ma már több és nagyobb teljesítményű fogyasztót használunk, mint amire a rendszert annak idején tervezték. ) Persze valami szabványos, nem balesetveszélyes megoldás érdekelne. Fázisonként 1 db C16-os kismegszakító van beépítve a szekrénybe.

tothgyula

Tisztelt Kolléga!
45éves hálózatnál már komoly hibák, hiányosságpk lehetnek a hálózatodban. A villamosbiztonság és az életvédelem miatt felülvizsgálót hívnék segítségül. Valószínűleg új földelő, új elosztó ÁVK(RCD)-vel, és rézvezetékkel.Természetesen a teher elosztás könnyen megoldható, hiszen a 3fázisú fogyasztód úgyis különlenne biztosítva. Az EPH is igen fontos, úgy érzem teljes felújítás szükséges.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Gyurmaúr(fi-relé)

Persze, hogy lehet, sőt KELL! Én csak azt nem értem, hogy anno miért csak az egyik L lett felhasználva? Biztos, nagyon "penge" volt a villanyász, aki kötötte... :D
A mellékelt fotókon egy olyan családi ház mért főelosztóját látod, melynek dettó 3X16A "C"-s a fő biztosítója, viszont úgy van kivitelezve az egész mérőhely, mért fő kábel, főelosztó, stb, hogy minden átépítés nélkül akár 3X40A-t is képes lenne vinni! 
Sok sikert a minőségi felújításhoz! ;)

980POWER

Mindenképp ajánlott el osztani 3 felé a terhelést, ez alól kivétel az az eset amikor már eleve van olyan fázis, aminek a terhelése felülmúlja a tervezettet. Ez alatt azt értem, hogy a szolgáltatói oldal nem képes teljesíteni a szükséges paramétereket, mondjuk indítunk egy 0,75 kW-os motorral működő házívízművet és a 226 Voltról leesik a feszültség 195 V-ra és csak 209 V-ig emelkedik vissza. Nem minden készülék tolerálja a túl alacsony feszültséget. Az sem ép jó, ha valahol az utcában működtetnek szakaszosan valami készüléket, ami "megrángatja" a hálózatot és nálad pedig ciklusokban villog a villany, vagy esetleg "nyög" valamelyik gép. Azt ajánlom előtte kellene egy próbaműkódtétest végezni, és ennek megfelelően dönteni.

Simon Endre

Üdv kedves új fórumtárs!
Az "ipari áram" nem műszaki megkülönböztetés (valamikor az volt,) hanem árkategória. Én ismerek olyan "ipari árammal" kiszolgált válalkozást ahol egy fázis és 4A (!) van szolgáltatva, mert ez egy ingatlanügynökség. A régi "ipari áram" háromfázisú szolgáltatást jelentett és kétfázisú mérőrendszernél nem adtak hozzá még nullát sem és a világítás és  egyéb egyfázisú fogyasztók számára külön mérő szolgált. Háztartási "ipari áramra" három mérőrendszeres fogyasztásmérő, vagy három egyfázisú lett kiépítve, ehhez már természetesen járt nulla, viszont az áramkorlátozás nagyságát a szolgáltató döntötte el. Valódi ipari áram háztartási felhasználása szabálysértés, ha rajtérnek vastagon utánszámláznak, meg kapsz egy fekete pontot is, mert ez az ipari fogyasztók rezsinövelése után is (jóval) olcsóbb.

980POWER

Szerintem csak a megszokott kifejezést használta, miszerint ahol 3 fázis van az = ipari áram. Persze mi tudjuk, hogy nem így van. Rengeteg ingatlan hirdetésben is tévesen ipari áram szerepel a részletek közt. Az ipari áramot el lehet számolni kiadásként, ha valamilyen vállalkozás működik ott, a lakossági áramot nem lehet elszámolni. Én eddig úgy tudtam, hogy az ipari áram árszabása magasabb mint a lakossági, soha nem néztem átunna. Örülök, hogy a téma felmerült, mert eddig nem olvastam róla a fórumon sehol.

Simon Endre

Üdv 980POWER
Az árak annyira nem publikusak hogy Ft-ban meg sem találod. A közgazdasági hírek közt találtam pár hónapja. (Már le van törölve, gondolom sokan nézegették?) Akkor feljegyeztem ahogy közölve volt EURO-ban. Nem hiteles, mert valamelyik árelem  még nem volt benne, de a viszony magáért beszél. Az árak 100 kWh-ra vonatkoznak.
Háztartások: 10,75 E
Ipari fogyasztók: 7,61 E (A cikk nem részletezi, de három szerződési egységár van ezen belül.)
Aktuális: "zsinóráram"  8,77 E
Aktuáli Euro: 303,7 Ft
A cikk arról nyafogott, hogy a rezsicsökkentés az ipari fogyasztók vonatkozásában ellentétesen működik és a tőzsdeárakkal is szembe megy.

machalek

Tisztelt Fórumozók!
Köszönöm eddigi válaszaitokat! Sajnos nem vagyok szakmabeli. Egyetértek abban, hogy teljes felújításra szorul a rendszerem, hiszen a 70-es években épült a kalákás időkben, vékony alumínium vezetékkel, olvadóbiztosítékokkal.
Nem teljesen értettem Simon Endre ipari áram lakossági felhasználására vonatkozó kommentjét. Ez egy családi ház, nincs itt, és nem is volt vállalkozás. A 3 fázis régen a darálóhoz, fűrészgéphez, szivattyúhoz kellett. Ez utóbbit én használtam egy időben, nem kaptam érte büntetést.
Most kaptam elszámolószámlát, nem látok rajta különbséget az egyes mérőórák jelölésében.
Akkor ugye ez nem a más elszámolású, valódi ipari áram, felhasználhatom a másik két fázist is?

Gyurmaúr(fi-relé)

Nos, akkor tegyük rendbe a kuszaságokat; amit te használsz,az 3 fázisú 230/400Voltos LAKOSSÁGI díjszabású, 24 órás, azaz állandó áram, ha csak 1db mérőd van. Ha van még 1 mérő, akkor van "éjszakai", azaz vezérelt áramod is, mely dettó lehet 1, vagy 3 fázisú és általában annyi Ampert adnak, mint a 24 órás esetén, amolyan "2 in 1" konstrukcióban! És még 1X; tessék használni a többi fázist is, mert azzal jót teszel magaddal és persze a többi szomszédoddal is, főként abban az esetben ,ha van -vagy lesz?!?- kerámialapos villanytűzhelyed, mely ugye eleve 3 fázisú bekötést igényel, feltéve hogy nem hekmányolja át a bekötését vmi botcsinálta villanyász... Több fénycsöves lámpatesteket is célszerű annyi fázisra kötni, ahány fázis bekötési lehetőséget enged gyárilag azok "csokija", tehát ha egy armatúra mondjuk 3X36W-os, akkor azt L1-L2-L3 fázisokra kell kötni, főként ha azokból 2-nél több van 1-1 helyiségben, vagy egy épületben elszórtan.

machalek

Köszönöm a rendbetételt!
4 mérőm van: 1 db vezérelt és 3 db 24 órás.
Tanács megfogadva: használni fogom a többi fázist is.