Hurokellenállás mérés

Indította birok57, 2014. február 08., 16:42:16 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Idézetet írta: Makai I. Dátum 2015. július 19., 12:57:05 DÉLUTÁN
Üdv Mindenkinek!

Láttam nem régiben egy ÉV jegyző könyvet. ÁVK-k mérése is szerepelt benne, s ez akasztott ki egy kicsit: a táblázatban a 30mA-es védőrelén mért megengedett legnagyobb hurokellenállás 7666ohm! Az 500mA-esnél ugyanez 460ohm! Értem én, hogy a képlet szerint a számérték erre jön ki, de az Érintés Védelem elvisége vész el szerintem... Arra gondolok, h. egy rozsdás vas, mely történetesen földelt, és neki dől a vizsgált berendezésnek, az is kielégíti ezen értékeket... Tisztelem ,aki csinálta, mert én a tíz napos gyors talpalómmal bele sem mertem kezdeni, de ha ez a Magyar villamos szabványok szerint jó, akkor szakmát váltok...

Köszönettel: Makai I. (villanyszerelő)!

üdv!
A feltüntetett értékek ÁVK alkalmazása esetén nem megfelelő!
A hibát ott követték el, hogy az UL értékét nem a szabványban meghatározott 50V-ra vették, hanem 230V-ra. 230V-os értéket csak a kismegszakítók és biztosítók esetén veheti alapul, mint U0 és mindez csak a váltakozó feszre érvényes, valamint a védővezető felé.
Való igaz, hogy a kötelező ÁVK alkalmazása miatt, érintésvédelmi szempontból a RA értéke már igen magas is lehet, ráadásul a jelen szabványi környezetben már csak számottevő értékről hablatyolnak, de ne feledjük, hogy egy hatástalan ÁVK esetén csak a jó földelési érték fog kötni az anyaföldhöz, ami egy B16A-es kismegszakító esetén már csak 0,625Ω lehetne, hogy ki ne csússzunk a szabványos UL=50V értékből.
Természetesen a L-N közötti terhelés megszakítása már nagyobb értéket is felvehet, hiszen ott az alkalmazott számítási feszültség már 230V lesz.

Fecó

És mit szólnak az Urak az ellenőrzéssel kapcsolatos szabványban ehhez a ponthoz?

"1. MEGJEGYZÉS: Lekapcsolóeszközként IΔn ≤ 500 mA-es áram-védőkapcsolók (RCD-k) használata esetén a hibahely-hurokimpedancia
mérésére általános esetben nincs szükség."

Viszont Én nem találom sehol, hogy áramvédő kapcsolók esetében melyik szabvány írja, hogy 50 V-al kellene számolni? Az Önműködő kikapcsolásnál TN rendszernél Én ezt a képletet láttam: Zs×Ia<=U0  azaz Zs<=U0/Ia
(U0 a névleges váltakozó vagy egyenfeszültség értéke a földhöz képest)

Egyedül a TT rendszernél van előírva az 50 V nem lehet hogy emiatt van félreértés?

A hab a tortán, természetesen a FI relé ellenőrzéséről szóló MSZ EN 61557 természetesen angol nyelvű, éljen az új, biztonságosabb világ!

pgz

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. július 20., 19:26:19 DÉLUTÁN
És mit szólnak az Urak az ellenőrzéssel kapcsolatos szabványban ehhez a ponthoz?

"1. MEGJEGYZÉS: Lekapcsolóeszközként IΔn ≤ 500 mA-es áram-védőkapcsolók (RCD-k) használata esetén a hibahely-hurokimpedancia
mérésére általános esetben nincs szükség."

Viszont Én nem találom sehol, hogy áramvédő kapcsolók esetében melyik szabvány írja, hogy 50 V-al kellene számolni? Az Önműködő kikapcsolásnál TN rendszernél Én ezt a képletet láttam: Zs×Ia<=U0  azaz Zs<=U0/Ia
(U0 a névleges váltakozó vagy egyenfeszültség értéke a földhöz képest)

Egyedül a TT rendszernél van előírva az 50 V nem lehet hogy emiatt van félreértés?

A hab a tortán, természetesen a FI relé ellenőrzéséről szóló MSZ EN 61557 természetesen angol nyelvű, éljen az új, biztonságosabb világ!

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. július 20., 19:26:19 DÉLUTÁN
És mit szólnak az Urak az ellenőrzéssel kapcsolatos szabványban ehhez a ponthoz?

"1. MEGJEGYZÉS: Lekapcsolóeszközként IΔn ≤ 500 mA-es áram-védőkapcsolók (RCD-k) használata esetén a hibahely-hurokimpedancia
mérésére általános esetben nincs szükség."

Viszont Én nem találom sehol, hogy áramvédő kapcsolók esetében melyik szabvány írja, hogy 50 V-al kellene számolni? Az Önműködő kikapcsolásnál TN rendszernél Én ezt a képletet láttam: Zs×Ia<=U0  azaz Zs<=U0/Ia
(U0 a névleges váltakozó vagy egyenfeszültség értéke a földhöz képest)

Egyedül a TT rendszernél van előírva az 50 V nem lehet hogy emiatt van félreértés?

A hab a tortán, természetesen a FI relé ellenőrzéséről szóló MSZ EN 61557 természetesen angol nyelvű, éljen az új, biztonságosabb világ!

Üzenet összefûzve: 2015. július 20., 22:09:11 DÉLUTÁN



"1. MEGJEGYZÉS: Lekapcsolóeszközként IΔn ≤ 500 mA-es áram-védőkapcsolók (RCD-k) használata esetén a hibahely-hurokimpedancia
mérésére általános esetben nincs szükség."

Menjünk tovább is  szabványban !!!!  ( MSZ HD 60364-6-2007 61.3.6.1 ) a követelmények teljesülésének ellenőrzése
2) az adott védelmi eszköz jellemzőinek és/vagy hatásosságának ellenőrzésével..
..áram védőkapcsolók esetében szemrevételezéssel és műszeres vizsgálattal.
Ennél a 2( pontnál a
MEGJEGYZÉS:Ha a védelmi mód hatásosságát egy, az RCD után levő pontban már igazolták, akkor a berendezés védelmének ettől a ponttól való igazolására elegendő a védővezetők folytonosságának bizonyítása.

Egyszerűbben, megmérni működik-e, az RCD, utána ebben az áramkörben elegendő védővezető folytonosságokat mérni a csatlakozások jóságára.

Üdv






nyaki

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. július 20., 19:26:19 DÉLUTÁN
Viszont Én nem találom sehol, hogy áramvédő kapcsolók esetében melyik szabvány írja, hogy 50 V-al kellene számolni? Az Önműködő kikapcsolásnál TN rendszernél Én ezt a képletet láttam: Zs×Ia<=U0  azaz Zs<=U0/Ia
(U0 a névleges váltakozó vagy egyenfeszültség értéke a földhöz képest)

Egyedül a TT rendszernél van előírva az 50 V nem lehet hogy emiatt van félreértés?

A hab a tortán, természetesen a FI relé ellenőrzéséről szóló MSZ EN 61557 természetesen angol nyelvű, éljen az új, biztonságosabb világ!

Az ÁVK mérésével valóban az MSZ EN 61557-6:2000 foglalkozik, amiben világosan le van írva, hogy ÁVK használata esetén az érintési fesz nem haladhatja meg az 50V-ot váltakozófesz esetén.
A szabványalkotó nyilván tovább gondolta a biztonságot és ha már ÁVK, akkor legyen tuti a dolog, hiszen TN-rendszerben, egy PEN szakadás esetén már csupán TT-rendszerről beszélhetünk. Az UL értéke a hálózati fesz nagyságától úgymond függetlenné vált, hiszen itt fokozott érintésvédelemről beszélünk.
Az érintésvédelmi módok nem a testek érintését kívánják megakadályozni, hanem azt, hogy az érinthető testek tartósan veszélyes érintési feszültség alá kerüljenek. ÁVK használata esetén ezt az érintési feszt limitálták 50V-ban. A táplálás önműködő lekapcsolása nevű védelem a mai is használatos kismegszakítókra, biztosítókra jellemző és ezért van az, hogy az ÁVK önmagában nem használható védelmi készülékként, de az érintésvédelmi biztonságot fokozó készülék és ennek megfelelően kell értékelni.

Fecó

Akkor TN rendszenél mégis csak a 230 V feszültséggel kell számolni a hurokértéket, TT rendszernél meg 50 V- al. A korszerű műszerek képesek (Eurotest 61557 pl) mérés során külön bemeneten ellenőrizni az érintési feszültség nagyságát. TN rendszerben tehát elvileg helyes a 30 mA kioldási értékhez 7666 Ohm. A TN rendszer nulla-szakadásánál valóban "csak" TT rendszer lesz, de felülvizsgálatnál  TN rendszerre vonatkozó előírásokat kell megkövetelni továbbra is. Jól gondolom?

tothgyula

Üdv. Feco!
TN rendszerben-csak túláramvédelem alkalmazása esetén-a MSzHD60363-4-41:2007sz. 411.5.4.pontja alapján (RCDnélkül) a szokásos ZsxIa<Uo képlet él.
Ha RCD is van beépítve kiegészítő védelemként akkor a fenti szabvány 411.5.3pontja ezt írja:
"_a lekapcsolási idő feleljen meg a táblázatban előírt időértékeknek és
  -az alábbi képlettel kell számolni RAxIn<50V
A Táblázat
Rendszer 50<Uo<120V  120<Uo<230V  230V<Uo<400V    Uo>400V
                        s                        s                          s                     s
                 a.c.        d.c.     a.c.         d.c.    a.c.          d.c.      a.c.   d.c.
    TN         0,8       megj.    0,4            5       0,2          0,4       0,1    0,1

    TT          0,3      megj.    0,2           0,4    0,07         0,2       0,04  0,1
-----------------------------------------------------------------------------

Megj: A lekapcsolásra az áramütés elleni védelmen kivül más okokból is szükség lehet.


Elnézést de nincs lehetőségem szkennelni. Látható hogy az RCD esetén milyen jelentős az idő mérése!!!
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

Kedves Gyula!
A 411.5 fejezet már a TT rendszerrel foglalkozik, Én is összemostam elsőre. A kioldási idők természetesen rendben is vannak, nekem az 50 V sántít a hurokellenállás számításánál. Természetesen több ezer Ohmos érték nem normális, de matematika szintjén sajnos ez a határ...

pgz

Igen a Tóth Gyula által említett 411.5.3 csak a TT rendszerekre vonatkozik, igy Fecó által is említett 50V nem vehető figyelembe.

Általános esetben TN rendszerben 230V -a kell számolni.

Ha kicsit visszamegyünk az időben / lehet hogy a térben is / az MSZ 172/1-86  3.1.4.4 is azt írta elő, hogy " ha az érintésvédelmi kikapcsolást áram-védőkapcsolás végzi, kioldóáramként ennek névleges kioldóáramát kell számításba venni. "a szokásos számítási TN módnál.

Még egy hozzászólás az MSZ HD 60364-6:2007  Ellenőrzés  részben 61.3.6.1 Általános előírásokban a 2) bekezdésben csak ajánlatosnak nevezi az RCD esetében a lekapcsolási idők ellenőrzését,  a felülvizsgálatoknál, kivéve az újra felhasznált RCD esetén.
Sehol nem találom miért kéne külön szabvány alapján végezni az RCD felülvizsgálatokat / az említett MSZ 61557 / szerint , mi csak a 60364-re hivatkozunk, nem ??

Üdv pgz

tothgyula

Kedves Feco és pgz Kollégák!
Köszönöm a megjegyzést,hasznosak ezek az észrevételek.
Most csak TT rndszerről írok.Tekintsük azt az esetet ,hogy PEN szakadás van.
Helyesen Föld-hurok mérésről kellene beszélni, mivel<< RAxIdelta"n"<50V>>képletben
RA= a földelő és a testek védővezetője ellenállásának összege
Idelta"n" = az RCD kioldó árama
Ha ez 50V alatt van akkor oké.
Az RCD műszeres mérését azért végzem, mert  az MSZHD 60364-6:2007 sz.61.361p. azt írja, hogy, "Szemrevételezéssel és műszeres vizsgálattal kell végezni az ellenőrzést"
Igaz később, megjegyzi, hogy ez bizonyos esetben nem kötelező. De én a biztonság javára szeretek tévedni!
Van még a MSZHD60364-4-41:2006 sz. 411.325p.mely ezt írja:
"A váltakozó fesz. esetén 50V-nál és egyenfesz. esetén 120V-nál nagyobb Uo névl. fesz-ű rendszerek esetében, ha  a védővezetőhözvagy földhöz bekövetkező hiba esetén a tápforrás kimeneti feszültsége a41.1 táblázatban (melyet fentebb leírtam) megadott alkalmazható időn vagy 5s-on belül (amelyik megfelelő) váltakozó fesz. esetén 50V-ra és egyenfesz. esetén 120V-ra vagy kisebb értékre csökken, akkor a 411322, 411323, 411324 szakaszban az önműködő lekapcsolásra előírt idő betartása nem követelmény."Ezt az UPS-eknél és más hasonló, félvezetős táplálásnál  a túlterhelés megakadályozására beépített, külön félvezetős áramkorlátozás biztosítja.
Én ezért tartom minden esetben megbízhatónak az RCD-k kioldási idejének mérését.Pl.10msec=félperiódus  és ha ezen belül vagyok, nem kell áramütéskor szívfibrillációtól tartani.
Üdv: Toth Gyula felülvizsgáló.