Hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2013. január 17., 19:09:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Örülök hogy már jó a gépem így nem kell "pötyörészni"   ;D a telefonon.
Volt tegnap az iskolánkban érintésvédelmi felülvizsgálat.Lehet valamelyikőtök volt kinnt nálunk a Weiss Manfréd iskolában régebbi nevén Balyáki.Na mindegy egy 10 percig szünetben kisértem őket és közben kérdezte hogy nem-e tanultuk a hurokellenállás mérést.
Én azt válaszoltam hogy nem.Na ő belekezdett elmagyarázni és nagyon érthetően elmondta csak az a baj hogy sokmindent mondott és elfelejtettem  :-X  :D.
Nagyon örülnék neki ha valaki elmagyarázná nekem hogyan is kell ezt összeállítani valamint milyen számításokat kell elvégezni és hogyan?
Azt tenném hozzá hogy iskolában a kiszámításról egyátalán nem volt szó,a könyvben sincs benne.
Köszönöm szépen!

Könyves Kálmán

A könyvtárban megtalálod az érintésvédelmi felülvizsgálók kézikönyvét, abban bövebben van infó!

petike199600

Köszönöm de így azért könnyebb lenne neten esetleg nincs fennt?

Novill

MSZ 4851-3 szabvány foglalkozik a hurok ellenállásméréssel.
Idézve:
2. pontja Hurok ellenállásmérés
2.1. A hurokellenállás-mérés a hurokellenállás értékét a vizsgált körön (hurkon) - általában a fázisvezetőn és
a védővezetőn, földelési hurokellenállás-mérés (1. ábra) esetén általában fázisvezetőn, a védővezetőn
(PE-vezetőn), a védő- és az üzemi földelésen - át vezetett áram és az ennek hatására létrejött feszültségesés méréséből határozza meg.
Érdemes bele olvasni. Keress rá és megtalálod a szabványt.


JUVILL


Petike!

A tudásbázisban válaszolok neked.
Kis türelem, míg összeállítom gondolataimat.
A felülvizsgálatoknál, ezen belül az érintésvédelemben fogod megtalálni.

Könyves Kálmán

Természetesen nem a városi könyvtárra gondoltam! :P Neked még nincs hozzáférésed? Privátban küldj egy email címet!

JUVILL


petike199600

Juvill:Köszönöm!
Ez a számítás nekem egyáltalán nem tiszta.Ha leírnád ide vagy Privátban nagyon megköszönném.
Nem értek belőle semmit.Bocs hogy értetlenkedem.Iskolában erről semmit nem tanultunk, szóval az alapoktól kéne tanulnom.
Előre is köszönöm!

JUVILL


Nagyon szívesen leírok itt mindent.
Az este folyamán elkészítem.
A képletet értelmezni kell. A nélkül nem sokat ér, de pótolom a hiányosságot.
Úgy gondolom, ez a fórum jó "iskola".
Szakmai szempontból "versenyképes" a kapott oktatással. :)

Üzenet összefûzve: 2013. január 18., 20:31:59 DÉLUTÁN


Petike!

Megpróbálom a hiányosságokat pótolni.
Először egy kis hálózati értelmezés az érintésvédelemhez, és a hurokellenálláshoz.

TT rendszer:
Ez az úgy nevezett klasszikus védőföldeléses érintésvédelmű hálózat.
(Van szigetelt csillagpontú is, az IT rendszer, ezt valamikor egy hosszú hozzászólásomban leírtam, ezzel most nem akarom bonyolítani a témát.)

TT rendszer esetén a táphálózati transzformátor csillagpontja lehet közvetlenül földelt, ellenálláson keresztül földet, peterzen tekercsen keresztül földelt.
A lényeg, hogy ezt a földelést nevezzük üzemi földelésnek. Ennek a földelési ellenállását R(ü)-vel jelöljük.
A villamos berendezések a hálózat fázisvezetőre biztosítókon át csatlakoznak, és a berendezések fém teste szintén földelt. Ezeket a földeléseket nevezzük védőföldelésnek, és R(v)-vel jelöljük.

TN rendszer:
Ez a régebbi nevén az úgynevezett nullázás. Az MSZ HD 60364 számú szabvány már nem nullázásos érintésvédelemnek nevezi, hanem "táplálás önműködő lekapcsolása" érintésvédelmi módnak.
TN rendszer esetén megkülönböztetünk TN-C és TN-S rendszert.
A hálózati transzformátor földelésének kialakítása a TT rendszerrel megegyezik. Ezt a földelést is üzemi földelésnek nevezik. Földelési ellenállását itt is R(ü)-vel jelöljük.

A hálózati transzformátor csillagpontjából itt ki van vezetve az úgynevezett PEN vezető. Míg a PEN vezető nincs szétválasztva PE védővezetőre és N nullavezetőre, addig a hálózat TN-C. A szétválasztás után a hálózat TN-S.

Minkét hálózat esetén a berendezések biztosítókon át a hálózat fázisvezetőire csatlakoznak.
TN-C hálózat esetén a berendezések fém teste a PEN vezetőre van kötve, TN-S hálózat esetén a PE védővezetőre.

TT hálózat esetén a hurokellenállás a transzformátoron át a fázisvezetőn, az üzemi földelésen, a talajon át a védőföldelésen keresztül, a berendezések testén át alakul ki. Ez a földelési hurokellenállás.

TN-C hálózat esetén a hurokellenállás a transzformátor fém testén keresztül, a fázisvezetőn át,  PEN vezetőn át, a berendezés fém testén keresztül alakul ki.
TN-S hálózatnál ugyan ez a helyzet, de a hurok itt a védővezetőn keresztül záródik.
Ez a nullázási hurokellenállás

Minden áramkör biztosítva van. A képletekben ezt I(b)-vel jelöljük.

Ezek után a képletek:
Áram - védőkapcsolók nélküli TT és TN hálózatnál - az MSZ HD 60364 szabvány szerint - a megengedett hurokellenállás értékét R-el jelüljük
R (kisebb - egyenlő), azt jelenti, hogy a földelési, vagy nullázási hurokellenállás mért értéke a számítások alapján ezt az értéket elérheti, de nem haladhatja meg.

R (kisebb - egyenlő) U(o) / I(b) x "alfa"
A képlet számlálójában az U(o) a fázisfeszültség (230 V) váltakozó áram esetén.
I(b) az áramköri biztosító értéke amperben.
"alfa" a kioldási szorzó, mely függ a biztosító karakterisztikájától, nagyságától, és attól hogy elosztóban, vagy végáramkörben van elhelyezve.
Az "alfa értéke függ attól is, hogy TT, vagy TN hálózat van kiépítve.
Erre van egy táblázat, ezt is megtalálod a fórumon már.

A képletre nem tértem ki a tudásbázisban.
Megjegyezném, hogy az MSZ HD 60364 számú szabvány hatálybalépéségig a TT rendszer esetén R (kisebb - egyenlő) 50V / I(b) x "alfa" képlettel kellett számolni.
Itt a számlálóban csak 50V volt megengedve, ez szigorúbb volt a jelenlegi előírásnál, mivel kisebb értéket osztasz ugyan azzal az I(B) x "alfa" értékkel, akkor kisebb a megengedett hurokellenállás értéke is.
A jelenlegi előírás enyhébb, mert U(o) fázisfeszültséget., 230V-ot osztasz az I(b) x "alfa" értékkel.

És akkor, ha ÁVK van a rendszerben:

TT rendszer esetén R (kisebb - egyenlő) mint 50 V / I ("delta n")
A "delta n" az ÁVK névleges kioldóárama.

TN rendszerben R (kisebb - egyenlő) mint U(o) / I(a).
Az U(o) fázisfeszültség.
I (a) a ÁVK előírt időn belüli lekapcsolást biztosító kioldóárama.

Hosszú lett nagyon, bízom benne tudtam segíteni.



petike199600

Nagyon köszönöm a választ a számítást már értem.Azért rákérdezek olyan eredmény jöhet ki hogy 2,875 ?
Lenne még egy kérdésem: Manapság már célműszerrel mértek gondolom. Hogyan kell ezzel mérni mert amikor bejöttek hozzánk a felülvizsgálók volt náluk egy nagy műszer a hasán hordozta nyakába akasztva és olyanokat csináltak hogy bedugták a dugaljba és kiírta az értéket gondolom ilyen egyszerűen nem lehetne célműszer nélkül.
Egyszerű mérni?
Köszönöm!