Hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2013. január 17., 19:09:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

Villamos mennyiségeket mérő műszerek kalibrálása Villamos mennyiségeket mérő eszközök- digitális- és analóg multiméterek kalibrálása
  (Minden funkció, minden egyes méréshatárában 1-5 mérési ponton)
-   táblaműszerek, feszültség-, áram- és teljesítmény mérők kalibrálása
  (minden skála és / vagy méréshatár minden főosztásánál, digitális
   kijelzés esetén minimum 10%, 90% -on)
-   lakatfogók, áramváltók kalibrálása
  ( minden funkcióban, minden méréshatárban minimum 10%, 90% )
- söntök kalibrálása   ( valós áram értékkel)
-   oszcilloszkópok és tartozékaik kalibrálása
( bemeneti impedancia, függőleges eltérítés ( feszültség), vízszintes eltérítés,
  (időalap), Függőleges eltérítés frekvencia menetének ellenőrzése, függőleges
   eltérítés impulzus-átvitelének ellenőrzése, külső trigger ellenőrzés, belső
   trigger ellenőrzés, igény esetén további funkciók vizsgálata.)
-   frekvencia  mérők, számlálók és generátorok kalibrálása
( referencia kimenet, amplitúdó, jelszint )
- csillapítók kalibrálása
- ellenállás, induktivitás és kapacitás (RLC)  mérők kalibrálása
- ellenállás, kapacitás, és induktivitás mértékek kalibrálása
- dekádok ( ellenállás, induktivitás, kapacitás ) kalibrálása
-   teljesítmény mérők kalibrálása
  (AC és DC teljesítmények, fázis faktor, harmónikusok )
- teljesítmény távadók kalibrálása
-   nagyfeszültségű mérőfejek kalibrálásaÉrintésvédelmi (biztonságtechnikai) műszerek-   hurok ellenállás és hurok impedancia mérők kalibrálása
-   földelési ellenállás mérők és lakatfogók kalibrálása
-   szigetelési ellenállás mérők kalibrálása
-   RCD ( áramvédő kapcsoló) teszterek kalibrálása
-   átütési szilárdság vizsgálók kalibrálása
-   készülék és berendezés vizsgálók, földfolytonosság vizsgálók kalibrálása
-   kombinált érintésvédelmi és biztonságtechnikai készülékek kalibrálása
-   nagyfeszültség mérők és nagyfeszültség források kalibrálásaKalibrátorok (források)-   folyamat (process) kalibrátorok kalibrálása
  ( minden funkcióban, minden mérési tartományban minimum 10%, 90%)
-   nagypontosságú multifunkciós kalibrátorok  kalibrálása
  (gyári procedúra szerinti beállítással)
-   hőmérséklet kalibrátorok kalibrálása
-   feszültség- és áramforrások kalibrálása
  (terhelve és/vagy terhelés nélkül)
- tápegységek kalibrálása
  ( terhelve és / vagy terhelés nélkül

Kalibráló laboratórium által kiadott kalibrálási bizonyítványok minden mérési eredményt tartalmaznak, etalonjai  visszavezethetősége biztosított.


A mérőeszközök hitelesítéséhez kapcsolódó fogalmaklista    használati etalon leszármaztatásaA használati etalonokat a mérésügyi szervek hitelesítik vagy kalibrálják. Leszármaztatásukat az MKEH központjában lehet kérni (Felvilágosítás: Ügyfélszolgálat).
lista   használati mérőeszközA rendszeresen a mérhető mennyiségek mérésére használt mérőeszközöket használati mérőeszközöknek nevezik.
lista  hitelesítésA hitelesítés célja annak az elbírálása, hogy a mérőeszköz megfelel-e a mérésügyi követelményeknek. A hitelesítés mérésügyi hatósági tevékenység, melyet csak feljogosított hitelesítő végezhet.       

A hitelesítés fázisai:
annak a megállapítása, hogy a hitelesítendő mérőeszköz az engedélyezett típusnak megfelel-e, méréssel történő vizsgálata annak, hogy a mérőeszköz pontossága megfelel-e a hitelesítési hibahatár követelményének és a hitelesség tanúsító jellel és/vagy okirattal történő igazolása (tanúsítás).
Megkülönböztethető fajtái: az első, az időszakos és a javítás utáni hitelesítés.
A hitelesítés lehet mindendarabos és/vagy mintavételes.
A hitelesítés vagy az MKEH hivatalában, vagy a hitelesítést kérő fél által fenntartott, az MKEH által elismert hitelesítő laboratóriumban történhet.lista    hitelesítési előírásAz MKEH által kibocsátott hitelesítési előírás az egyes mérőeszközfajták (esetenként típusok) hitelesítési eljárását, valamint a hitelesítés technikai feltételeit írja elő. A hitelesítési előírások az MKEH Hitelesítési Főosztályától szerezhetők be, az abban foglaltak alkalmazása és betartása a hitelesítést helyettesítő minősítésre feljogosított laboratóriumok számára is kötelező.
lista   hitelesítési engedélyKötelező hitelesítésű mérőeszközök esetében az MKEH az adott mérőeszköztípuson elvégzett eredményes típusvizsgálat alapján a típusra érvényes hitelesítési engedélyt ad ki. A mérőeszköz példányai csak akkor hitelesíthetők, ha a típusra vonatkozó hitelesítési engedélyt az MKEH kiadta. Az engedély időbeli és egyéb korlátozásokat tartalmazhat. Megszerzéséről a mérőeszköz előállítójának vagy első belföldi forgalombahozójának kell gondoskodnia. A hitelesítési engedély az MKEH szakfőosztályaitól kérhető.
lista   típusvizsgálatA típusvizsgálat célja annak az elbírálása, hogy a mérőeszköztípus megfelel-e a vele szemben támasztott mérésügyi követelményeknek.
A mérésügyi háttérhez kapcsolódó fogalmakA mérőeszközök és mérőeszköztípusok vizsgálatának, konkrétan a hitelesítésnek és a típusvizsgálatnak a mérésügyi hátterét az országos etalonok fenntartása, azok nemzetközi összehasonlító mérései, továbbá a mérésügyi kutatás-fejlesztés képezik. E tevékenységek alapvető célja annak a biztosítása, hogy a mérőeszközök szolgáltatta mérések eredményei visszavezethetőek legyenek az országos vagy nemzetközi etalonokra és azokon keresztül az SI-egységekre.lista   etalonAz etalon mérték, mérőeszköz, anyagminta vagy mérőrendszer, amelynek az a rendeltetése, hogy egy mérhető mennyiség egységét, illetve egy vagy több ismert értékét definiálja, megvalósítsa, fenntartsa vagy újraelőállítsa és referenciaként szolgáljon. A rendszeresen mértékek, mérőeszközök vagy anyagminták kalibrálására vagy ellenőrzésére szolgáló etalonokat használati etalonoknak nevezik.
lista   etalonfenntartásAz MKEH a mérések egységességének és pontosságának biztosítása érdekében létrehozza és fenntartja a mérhető fizikai mennyiségek országos etalonjait, illetve nem mérésügyi szerv tulajdonában lévő mérőeszközt is országos etalonná nyilváníthat. Az etalon nagypontosságú mérőeszköz, mérték vagy mérőrendszer, amely a mennyiség egységének (a mértékegységnek) a megvalósítására, fenntartására és összehasonlító mérések útján történő átszármaztatására szolgál.Az országos etalonok rendszeres nemzetközi összehasonlító mérések elvégzése útján kapcsolódnak a nemzetközi és/vagy más nemzeti etalonokhoz.
lista   leszármaztatás (átszármaztatás)A leszármaztatás (vagy átszármaztatás) az országos etalontól a használati mérőeszközökig húzódó mérések megszakítatlan láncolatának elvégzése, melyek célja a mértékegység átvitele a legpontosabb mérőeszközökről (az etalonokról) a kisebb pontosságú mérőeszközökre, minél kisebb mértékű és feltétlenül ismert nagyságú pontosságveszteség mellett. A leszármaztatás biztosítja a mérési eredmények visszavezethetőségét. A leszármaztatási lánc (vagy visszavezethetőségi lánc) felsőbb szakaszai általában a mérésügyi szerveknél, alsóbb szakaszai különféle laboratóriumokban valósíthatók meg.Kötelező hitelesítésű mérőeszközök esetében a teljes leszármaztatást szakhatóság, azaz a mérésügyi szervek laboratóriumai végzik.
lista   mérésügyi kutatás-fejlesztésA mérésügyi kutatás-fejlesztés elsődleges célja az országos etalonok korszerű szinten tartása valamint az etalonok nemzetközi összehasonlításaihoz és az átszármaztatáshoz alkalmazott mérőeszközök és mérési módszerek folyamatos tökéletesítése. A mérésügyi kutatás-fejlesztés eredményét minden esetben a hasznosulás szempontjából kell értékelni. A kutatás-fejlesztési célok megvalósításához szükséges forrásokat az MKEH részben saját erőből, részben pályázati céltámogatások elnyerése útján biztosítja.
Egyéb fogalmaklista   hitelesítést helyettesítő minősítésA mérőeszközök sajátos használati körülményeire tekintettel az MKEH - általa meghatározott feltételek teljesülése esetén - feljogosíthat más szervet az időszakos- és a javítás utáni hitelesítést helyettesítő minősítésre. A feljogosítás alapján végzett mérőeszköz minősítés annak hitelesítését helyettesíti. A minősítésre való feljogosítás az MKEH Hitelesítési Főosztályától kérhető. A feljogosított laboratórium működési feltételeit az MKEH elnökének utasítása írja elő. A laboratóriumnak a hitelesítést helyettesítő minősítő tevékenysége során be kell tartania a hitelesítési előírás(ok)ban foglaltakat.
lista   hitelesítő laboratóriumAz MKEH külső felek erre alkalmas laboratóriumait hitelesítő laboratóriumként elismerheti. A hitelesítő laboratóriumban az MKEH mértékhitelesítői végzik a hitelesítést az üzemeltető használati etalonjával.

FR.

balzsi

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 20., 18:47:32 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Én anno vettem egy kínai lakatfogót,amivel mértem egy villanysütőnél 13A-es áramfelvételt.
Nem volt más rákötve arra a szakaszra,majd a 16 Amperes kismegszakító lekapcsolt 45 perc működés után.Későbbiek folyamán vettem egy true rms lakatfogót,ami a tényleges középértéket méri,megmértem a 2 lakatfogó közötti mérés különbséget,és láss csodát 4Amper.
Szerintem egy hurokellenállás mérésnél ez számíthat hogy milyen pontos műszerrel van mérve.
Az érintésvédelmi célműszerek hitelesítve vannak,ezek pontossága megfelelő gondolom.

Én is kételkedtem a lakatfogóm pontosságában, természetesen nem vártam tőle 100%-os pontosságot, viszont miután a 2kW-os hősugárzóm teljesítménye a feszültség és áramerősség mérése után 1,7kW-ra jött ki, elég érdekesen néztem. Ekkor elballagtam a villanyórához - miután lekapcsoltam minden fogyasztót a lakásban, elkezdtem számolni a "forgást"  és az alapján is hasonló érték jött ki, kb. 3%-os eltérés volt a villanyóránál számolt, valamint a lakatfogóval számolt érték között.

Üzenet összefûzve: 2013. január 20., 21:46:24 DÉLUTÁN

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 20., 18:18:56 DÉLUTÁN

Akkor jól értelmeztem az előző hozzászólásod.
Ezért írtam, hogy ez nagyon hosszadalmas.
Ez csak kismegszakítókra vonatkoznak, és ugyan ezt végig kell játszani különböző értékű, és jellegű olvadóbiztosítóknál is.
Ez az egyik.
A másik.
Ezt a táblázatot otthon állítod ki. Mérsz egy értéket, a helyi hálózat adottságaira.
Ha máshol végzed ezeket a méréseket, más a hálózat jellemzője, másabb a vezetékek keresztmetszete, hossza és fajlagos ellenállása.
Akkor mihez viszonyítva minősítesz?
A saját táblázatodra, vagy az MSZ HD 60364 szabványban előírtakra. ;)

Természetesen ennek használatát laptopon gondoltam a helyszínen, valamint természetesen lehet választani olvadóbiztosítékot is, illetve TN, TT rendszert, valamint "végáramkört" is. Azt már láttam videón, hogy dugaljnál hogyan történik célműszerrel a mérés, viszont egy villanymotor esetében, ahol nincs dugalj, ott ez hogyan történik?

JUVILL


Minden berendezést a saját áramköréről kell (kellene) mérni.
A tudásbázisban, a felülvizsgálatoknál, az érintésvédelem alatt, megtalálod a hurokellenállás fejezetét. A leírást, és a kapcsolási rajzokat is.
A nullázási hurokellenállás mérés rajzát nézd meg.

Petko

Sziasztok !
Nem tud valaki a neten egy oldalt ahol az új megengedett legnagyobb huroellenállási értékek
táblázatos formában megtalálhatók.
Neked még egy ősi könyvbő van egy jó táblázatom, de mostmár kb. 3x kelett átszámolnom.
Köszi, és üdv, mindenkinek. Péter

JUVILL


Nem hiszem, hogy találsz ilyet.
Egyébként sem lehet általánosan számolni, mert nem mindegy, hogy a berendezés végáramköri vagy nem, és az sem, hogy a rendszer TN, vagy TT.
Ehhez még hozzá jön a kismegszakítók B - C - D karakterisztikájához tartozó külön-külön számított érték is.

Novill

Minap hívtak egy szakmai vélemény céljából. A következő volt a téma egy társasház esetében a bejövő részen L fázis és nulla vezető között mérve 0,18 ohm volt, az L fázis és PE vezető között 0,7 ohmot mértek. A nulla vezető a bejövő részen nem volt össze kötve.  A felülvizsgáló földelő szonda telepítését  javasolta  a villanyszerelőnek. Ennek eredményeként 0,53 ohm  lett az érték, vagyis javított a szonda telepítése az értéken.  kérdeztem  hogy hurokellenállás érték vagy földelési ellenállás ez az érték,erre nem kaptam egyértelmű határozott választ. Kérdeztem a lakásoknál össze van-e kötve a PE és N vezető, erre sem tudták megadni a választ. Ki hogyan értékeli szakmailag a fentiek alapján a társasház érintésvédelmét, mit tanácsolt volna a kollégának? Itt látszik ebből is, hogy egy társasház érintésvédelmi felülvizsgálata egy összetett feladat. Látnunk kell a végén komplettségében az egészet.

nyaki

Kérdés, hogy mely részen volt mérve az érték és hogyan, mert egyáltalán nem mindegy. Nyilván a felülvizsgáló nem véletlenül javasolta a földelőszonda telepítését, de mivel az érték nem javult a L/N értékére nagy valószínűséggel vagy a PE vonalán valamilyen kötési hiba lehet, vagy simán TT-rendszer van kialakítva bazi jó földeléssel és biz akkor ezt át kell alakítani a kötelező TN-rendszerre. Az EPH kialakításról nem szólt a fáma?
Helyes döntéshez hiányos az információ és átfogó mérés nem ártana.

Novill

Igen az információk nekem is kevésnek bizonyult ezért is írtam, hogy egy összetett feladat. Én is a TN rendszert és az EPH irányt,illetve a kötések átvizsgálását  javasoltam. Az L-PE 0,7 érték TT rendszernél már sok esetben gyanús lehet, mert ez viszonylag ritkán fordul elő.  Nem elég ha rá mérünk a rendszerre,mert ebben sok minden benne lehet ami zavarólag hathat. Fontos a mérés idejére a leválasztani a bejövő részt az elmenőről és a bejövőnél mérünk. Természetesen itt gondolni a biztonságra a társasház esetén nehogy ekkor következzen be áramütés, ezért a feszültségmentesítés a megnyugtató az elmenő oldalon. Az elmenő oldalon lévő lakásoknál egy PE-N vezető ( TN rendszer) összekötése ( sokan gondolván TT rendszer esetén TN rendszert alakítanak ki) esetén a mérések téves útra vihetik a felülvizsgálót. Mint az tudjuk, hogy a nullázás nem csak abból áll hogy összekötjük PE és N vezetőt. Visszatérve a kiinduló pont ( bejövő) PE értékének a meghatározásánál is jól körül kell nézni, hogy honnan jön a PE vezető, mert itt előfordulhatnak meglepetések ha jobban körül nézünk. Tudom ezek a vizsgálatok a gyakorlatban nem könnyű feladatok olykor lehetetlen feladat.

petike199600

Sziasztok!
Ma kipróbáltam itthon a szobámban az egyik konnektorban a hurokellenállás mérést. Összeraktam a kapcsolást az MSZ 4851-3 szerint.
V-A mérős módszert csináltam meg, mert ugye nekem még nem telik célműszerre. Az a baj hogy csak 0,4A mérőáramot tudtam létrehozni egy ventilátor és egy 60W-os izzó párhuzamos kapcsolásával. Utána eszembe jutott hogy egy hajszárítóval kellett volna mérni mert az bőven van 1A erősségű. Lehet hogy ez is befolyásolta az eredményt. Az üresjárási fesz: 231V
Bekapcsoláskor a  feszültség: 227V, de csak egy pillanatra.  Szóval a 231-227=4V , a 4/0,4=10Ohm. A kismegszakító: C10A-es.
Ez a 10Ohm bőven a megengedett érték felett van tudomásom szerint.
Én rontottam el valamit a mérésben, vagy tényleg ennyire rossz a hálózat?
Köszönöm a válaszokat!

balzsi

C10-es kismegszakítónál max 2,3Ohm lehetne. Amennyiben pontosak voltak a méréseid, akkor elég rossz az eredmény. Ne csak bekapcsoláskor mért értékkel számolj, mert akkor lehet nagyobb az áramfelvétel is. Én egy hősugárzóval, lakatfogóval (amper mérést) és multival csináltam ilyen mérést.

Üzenet összefûzve: 2013. december 21., 20:14:29 DÉLUTÁN

Egyébként L és PE-n mértél?