Laptoppal a fürdőkádban

Indította Novill, 2013. március 12., 20:24:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Igen én is erre gondoltam, hogy csak  pozitív és negatív között folyhat áram.  Mivel a  szekunder csatlakozó  végnek csak a külső fémes része érinthető, így kizárható, hogy ez a vízzel teli kádban lévő emberen keresztül tudna áramot hajtani.  Tehát ha a szekunder oldal föld független, akkor nem történhet ily módon áramütés.  De történhet-e olyan meghibásodás, hogy a primer oldal fázisa illetve a PE pont fázis alá kerülésével át jut a szekunder oldalra?

Laandro

A töltő nyomtatott áramkörének fóliázási kialakítása igen csak sűrűre szokott sikeredni az alkatrészek mérete miatt. Az alapvető biztonsági távolságok meg vannak ugyan tartva (?), de ez száraz környezetre méretezett. A fürdőszoba előmelegített, párás levegőjéből a víz, a vezetéken és a NYÁK elviekben szigetelt részein kicsapódva, okozhat kellemetlen, sőt veszélyes érintkezést a primer oldal feszültségével.

Villanyreszelő

Én még említenék az MSZ HD-4-41 414.4.5-ből mi szerint minden más esetben,mikor nincs szükség alapvédelemre,ha a selv.vagy pelv áramkör névleges feszültsége nem haladja meg a váltakozó áram esetén a 12V-ot, egyenáram esetén a 30V-ot.

Novill

Én  most tanulmányozom az esetet. A leírás szerint a dugaszoló aljzat védőérintkezője került fázis alá, mivel a védővezető nem volt folytonos nem működött a zárlati áram védelem. Úgy került a védő érintkező fázisfeszültség alá, hogy a dugaszoló aljzat szerelése során a rögzítő fém köröm megsértette a szigetelést. Ez hiba a lakás többi részébe is elvitte a hibát, ami növelte a további veszély helyzetet.  Itt a dugaszoló aljzatot szerelő felelőssége nagyon fenn áll.  Egyelőre csak azt nem értem, hogy a tápegység primer föld pontja, hogyan kapcsolódhat a szekunder oldalhoz, mivel annak föld függetlennek kell lennie.
Itt a DC esetén elvileg 19 V-nak kell lennie, ezzel szemben a fázis feszültség jelent meg. Ez a laptop Albacom típus.

Villanyreszelő

Tehát akkor a SELV körébe tartozik.
Mértem a mi notebookunk töltőjének villásdgó PE pontja,és az egyenáramú rész csatlakozója között most 2000 MOhm fölött van.
Sajnos én is jártam így,hogy a szorító körmök belevágtak a fázisvezetőbe,a kismegszakítót nem tudtam felkapcsolni,de ehhez kell a védővezető folytonossága is.
Ezért fontos minden esetben,a szerelői ellenőrzés.

nyaki

Én azért kíváncsi volnék arra a laptop töltőre, ami védőérintkezős primer betápja van.
Ezek között még nem láttam egyet sem, sőt, a tápok burkolata teljesen légmentesen le van zárva oly annyira, hogy szétszedni is komolyabb barkácsműveletnek kel történnie.
Ha már egyszer javították, akkor a légtömör lezárásnál már adódhatnak gondok és akkor el tudom képzelni a dolgot, hogy a primer felől a szekunder oldalra párásodás esetén folyhat némi delej, de a gyáriaknál ez teljességgel kizártnak tartom.
Szervizesként állítom, hogy olyan táppal még nem találkoztam, ahol a primer a szekunderrel bármilyen galvanikus kapcsolatba került volna és ezt ki merem jelenteni a hagyományos védővezetős tápok esetén is. Olyan magas biztonsági szintet képviselnek ma már a leggagyibbak is, a kiforrott technológia miatt, hogy ezt kizártnak tartom. Az egy más kérdés, hogy a rendszerbe kötött PE vezetővel ez a biztonság nagy mértékben leesett, de a külső perifériák milyensége az asztali gépeknél indokolttá tette, de ott sem  primer-szekunder galvanikus hibája miatt.
A laptop esetén én inkább a vízbe esett Li-ion akkuk és a hálózati táp miatt aggódnék, de nagyon. :-\

Novill

Még nem olvastam végig az iratokat. A nálunk lévő laptop tápegységét vizsgáltam, ez valóban  teljesen zárt. Dugósan van csatlakoztatva minden oldalról. Egyébként csatlakozik a tápegységbe a védővezető. Mienket megvizsgálva nem találtam közvetlen galvanikus kapcsolatot a primer oldal PE pontja és a szekunder oldallal. Most olvasom a  forgalmazó véleményét, mely szerint, idézem:  "a hárompólusú, tehát védőfölddel is rendelkező  külső tápegységeknél, a bemenő védőföld és a tápegységből kijövő kisfeszültségű csatlakozó nulla pontja össze van kötve." Ez a nulla tulajdonképpen negatív pont helyesen. Még a kifogásolt tápegységet nem láttam, de gondolom erre is sor kerül majd. Ha ez a szerviz szakvéleménye a valóságot tükrözi, akkor itt nagy probléma van a biztonság technikával. Mert ki gondolná egyébként  a DC 19 V-ról hogy veszélyes lehet.

nyaki

Ez tényleg érdekes! ???
A kimenet negatívja össze van kötve a bemenet N-jával? És honnan tudják, hogy az lesz a nulla?
Miféle, fajta táp ez?
...bár már találkoztam táp javításánál olyan megoldással, hogy egy speciális kondenzátor volt rákötve a primer egyik és másik hálózat felőli vezetékére és ezek közösen mentek a negatív testelt fémház felé, de azok sem voltak védővezetővel ellátva és nyugodt szívvel rátették a kettősszigetelés jelét. Mondanom sem kell, hogy noname gyártók terméke volt, de ezeket alapból nem ajánljuk.

Üzenet összefûzve: 2013. március 13., 21:09:42 DÉLUTÁN

Most néztem meg egy szétszedett IBM laptop gyári töltőjét, ami valóban védővezetős, de semmilyen kapcsolata nincs sem a primerrel és sem a szekunderrel, csupán egy nagyfrekis szűrő van a táplálásra és a PE közé rákötve. :-\

Laandro

Nem tudom, hogy mennyire ismerős a gericom név(kb. 10 éves gép), a gyári táp négypólusú csatlakozója beviszi a gépbe a hálózati csatlakozó PE pontját.

nyaki

Még nem járt nálam ilyen, de nem lehetetlen, mint ahogyan Te is mondod. Érdekes és érthetetlen megoldások születnek, az már igaz. :-\