Asztalos műhely besorolása

Indította Novill, 2012. december 13., 17:39:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 Egyik fórumozó társunk privátban küldte, írtam neki tegye fel a fórumra. Mivel nem tette fel, így bemásolom én.

- "Ahol a felülvizsgálók felelősségéről beszélgettek. A topic-ban nincs szó róla, de gondolom mindenki tisztában van, hogy az Asztalos üzem Rb-s terület, ahova kötelező az OKJ-s RB-s vizsga. Ha nincs ez meg, akkor tilos felülvizsgálni." -
Gondolom a kolléga itt a por jelenlétére gondolt, amit figyelembe kell venni itt.  Egyébként az asztalos műhely döntően a "C" tűzveszélyességi osztályba tartozik. Az rb-s területet lehet vitatni. Ki hogyan vélekedik erről?





kormy

Szerintem egy asztalosműhely "C" tűzveszélyességi osztályba tartozik. Viszont a gyúlékony szálló port valóban figyelembe kell venni a berendezések telepítésénél. (IP 54...stb)

JUVILL


Minden helyiség tűzvédelmi osztályba sorolását, a felhasznált, tárolt, gyártott, keletkező anyagok tűzvédelmi jellemzői határoznak meg.
Az asztalosüzemek valóban, általában "C" tűzveszélyes tűzvédelmi osztályba tartoznak.
Kivételt képezhetnek azok az esetek - de ezek nem jellemzőek - ha az épületnek (asztalos üzemnek) vannak olyan helyiségei amelyek "A" fokozottan tűz- és robbanásveszélyes, vagy "B" tűz- és robbanásveszélyes besorolású.
Itt is (és más épületnél is), az épület (üzem) összes alapterületét kell figyelembe venni, mely 100%. A magasabb tűzvédelmi osztályból - százalékos arányban - az alacsonyabb osztály felé haladva, abba a tűzvédelmi osztályba tartozik az épület, ahol a százalékosan összeadott alapterület a 40%-ot eléri, vagy meghaladja.
Amennyiben egy ilyen épületnél az "A" vagy "B" besorolású helyiségek százalékos összalapterülete ezt eléri, akkor beszélhetünk robbanásveszélyes besorolásról.
Az viszont, hogy a keletkező por koncentráció miatt lenne robbanásveszély, nehezen elképzelhető az üzemi technológiákat, és elszívóberendezéseket illetve.

Ami a felülvizsgálatot illeti.
Érvényes vizsgabizonyítványokkal lehet felülvizsgálni. (Igaz nincs szó róla, hogy milyen felülvizsgálat.)
Maradjunk az EBF-nél. Az üzem, épület C - D - E besorolású helyiségeiben végzett felülvizsgálathoz elég az EBF vizsga. Ha ne talán mégis van benne "A" vagy "B" besorolású helyiség, azok villamos berendezéseit olyan személyek végezhetik, kiknek legalább az egyiküknek Rb-s vizsgabizonyítványa is van.

Szelei

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 13., 19:26:22 DÉLUTÁN

Az viszont, hogy a keletkező por koncentráció miatt lenne robbanásveszély, nehezen elképzelhető az üzemi technológiákat, és elszívóberendezéseket illetve.

Tisztelt uraim.

Minden pórkamra ahol az elszívókból gyűjtik a forgácsot, vagy kimondottan csiszolóport, "B" besorolás alá esik.
Forgácsot és csiszolóport egy közös tárolóba nem gyűjthető!!! Pont a porrobbanás veszélye végett. :)

ELEKTOR-KALANDOR

Novill, inkább  az ott használt oldószeres ragasztók , lakkok és egyéb hasonló anyagok tárolására használt helyiségekre lehet gondolni.Asztalos  műhelyben nemigen látni RB-s szerelvényeket,Voltam Érd -Marton között 1elég nagy bútorüzemben ,de még elszívó sem nagyon volt

Üzenet összefûzve: 2012. december 14., 15:04:26 DÉLUTÁN

Vízbázisú (5%-nál kisebb szervesoldó-szer-tartalmú) lakkok és oldószer nélküli bevonóanyagok:
– tűzveszélyességi osztálya: ,,C"
Lakkbenzin:
– tűzveszélyességi osztálya: ,,B"
(tűzveszélyességi fokozata: II.)
Denaturált szesz:
– tűzveszélyességi osztálya: ,,A"
(tűzveszélyességi fokozata: I.)
Nitrohígító:
– tűzveszélyességi osztálya: ,,A"
(tűzveszélyességi fokozata: I.)
Nitrolakk:
– tűzveszélyességi osztálya: ,,A"
(tűzveszélyességi fokozata: I.)
Lenolajkence:
– tűzveszélyességi osztálya: ,,C"
(tűzveszélyességi fokozata: III.)
A

Novill

Igen ezek engem igazolnak, hogy többnyire C tűzveszélyességi osztályba tartoznak az asztalos műhelyek. Ezek közül nagyon sok kisebb asztalos műhely van inkább a gyakorlatban. Nagyon jól írjátok az felhasznált anyagok és technológiák határozzák meg, hogy milyen tűzveszélyességi osztályba tartozik az asztalos műhely. Továbbá általában van érvényes  tűzvédelmi szabályzat az asztalos műhelyeknek, ebben pedig egyértelműen le van írva az tűzvédelmi osztályba sorolás. Így gondolom rb területű asztalos műhely csak a nagyobb ipari asztalos műhelyeknél fordulhat elő. Ha valakinek ilyen területet kell felülvizsgálnia és nem rendelkezik jogosultsággal, akkor be fog vonni egy megfelelő képesítéssel rendelkező kollégát.

ELEKTOR-KALANDOR

Novill,ha RB-s lenne az asztalos műhely Akkor ott nem tudnának különböző  kéziszerszámokat sem használni ,de egyébként is nem a mi feladatunk a tűzvédelmi besorolás , mi csak az alapján dolgozunk.

Novill

Természetesen  igazad van, de  ha rb-s terület lenne, akkor az építészetileg is elkülönülne. Egyébként én személy szerint nem találkoztam olyan asztalos műhellyel ami A vagy B tűzveszélyességi osztályba volt sorolva.
A gyúlékony porokra vonatkozó szabvány többek közt az MSZ EN 61241-10:2005 szabvány 10 rész ahol olyan térségek besorolása, ahol gyúlékony porok vannak és lehetnek jelen. Ezenkívül az MSZ EN 50281, MSZ EN 61241, a régi nem hatályos MSZ 1600-8, stb. szabványok foglalkoznak a gyúlékony porokkal.  De hát ez egy külön terület.

Az asztalos műhelyeknél viszont ki kerülhetetlen a megfelelő IP védettség alkalmazása.

Elektor-Kalandor: Egyébként Érd és Martonvásár között hol van ilyen nagy asztalos ( bútor üzem)műhely, ha nem titok?

ELEKTOR-KALANDOR


Novill

Igen tudom ez egy volt majorsági telep volt.  Ahol néhány épület időnként épül. Dolgoztam is ott néhány mérőhelyet alakítottam ki.