Egyedi gyártású világítótest

Indította Marci2018, 2018. június 09., 12:01:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marci2018

Sziasztok!
Épületekben használatos feliratos fényjelzőket eddig úgy oldottuk meg, hogy kereskedelemben kapható lámpatestet feliratoztunk.
Átadáskor a lámpatest tanúsítványát adtuk át a Megrendelőnek.
Mostani munkánkhoz a szokásosnál nagyobb lámpatestet kértek, hosszú szöveggel, két nyelven. Örültünk neki, mert így legalább kinéz valahogy.
Reklám anyagokkal foglakozó cégnél beszereztem "világító doboz" alu profilt, műanyag sarokelemekkel. Készítettem belőle egy 1300x200mm-es világító táblát, LED fénycsővel.
Fénycsövet villával rögzítettem, MTL vezetékkel kivezettem a tetején lévő OBO dobozba kábelátvezetővel.
Szerintem teljesen jó lett. Megrendelőnek is tetszik.
Igen ám, de kellene tanúsítvány hozzá. Sajnos nem találtam olyan céget aki el tudná végezni a szabványossági vizsgálatot a jövőbeli termékre.
Esetleg tudnátok javasolni olyan céget az ország területén, aki el tudná végezni az említett vizsgálatot, mely alapján kiállíthatnám a tanúsítványt?
Nagyon köszönöm a segítséget!!
Elnézést ha nem jó helyre írtam.

Simon Endre

Ez nem világítás hanem információs eszköz a benne felhasznál (előírásoknak megfelelő) részegységek nem a te gyártmányaid  az aplikáció, (mármint a kötésdoboz) sem  álltalad gyártott mint ahogy egy szerelt lakó vagy gazdasági épület sem  "gyártmány" hogy abban villamos hálózatot, világítást, gépeket, stb. tettél használatra alkalmassá  az odaillő anyagokkal, szerelvényekkel és a munkáddal. Az összeállítást jogvédelem alá teheted némi költséggel és időráfordítással ez szentesíti (bizonylatolja) ezt az egységet.

Marci2018

Nagyon köszönöm!
Teljesen logikus amit írtál. (Én is gondoltam rá, de csak pillanatig. Meg arra is, hogy egy armatúrát rakok bele, de az elvinné a költséget, ráadásul az eredeti bekötési pontot sem lehetne használni)
Nem a szabványossági vizsgálat igazolná, hogy teljesítettem pl. a kettős szigetelésre vonatkozó előírásokat, ezért nem fog áramütést okozni?
Simán lehetne akár életveszélyes is.
Jól szereltem, de pl. a cégről akitől vásároltam a profilt már nem mondanám ugyanezt. Nyilván jó szakemberek, csak nem villanyszerelők. Gőzük sincs az egészről, mégis tömegesen állítják elő.
Persze OKOSKARCSI CSAVARBOLTJA nem kér tanúsítványt, ráadásul ott kültéren van ugyanez.
Milyen tanúsítványt adjak hozzá? A fénycsőét? Esélyes, hogy kiröhögik.
Tényleg szeretném normálisan, a szabványnak megfelelően elkészíteni. (sokkal jobban összeraktam mint ahogy sok kereskedelmi forgalomban lévő lámpa van)

nyaki

Jól gondolkodsz.  ;)
Ha saját magadnak gyártod le a berendezést, akkor nem fog vele foglalkozni a kutya sem, hogy van-e, volt-e rá engedélyed, de ha ezért pénzt fogadsz el egy kívülállótól, úgy már ezt csak vállalkozásként teheted meg és egyedi berendezésgyártóvá lépsz elő, melyre az MSZ EN 61439 szabvány rendelkezései vonatkoznak. Mint kész villamos terméknek rendelkeznie kell többek között a 23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet szerinti CE megfelelőségi jelöléssel, valamint a használati és kezelési útmutatóval, továbbá a 10/2016. (IV.5.) és a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet minden esetben előírja a villamos berendezések első használatba vétele előtt, a ÉV szabványossági vizsgálatot, majd később az időszakos ellenőrzését is.

Simon Endre

Egy fürdőszobaszekrény, pipereasztal, mobil gardrób bárszekrény, stb.nem lesz villamos gyártmány attól hogy ezekben világítás, kapcsoló, dugaszoló aljzat, tükörfűtés, stb. van beépítve. A komplett gyártmány amennyiben nem egyedi vagy nem néhágy darabos eseti megrendelésre készült példány (tartozék, részegység), alkalmas műbizonylattal kell rendelkezzen és abban a rendeltetése, műszaki(villamos) jellemzők, felszerelési, üzembehelyezési, bíztonsági, használati, karbantartási, hulladékkezelési útmutatásnak szerepelnie kell és természetesen  a gyártónak és a forgalmazónak is. A berendezéshez épülethez készült fődarabok nem gyártmányok hanem munkadarabok minte egy falazott kémény, vagy helyben zsaluzott lépcső. A tervező és kivitelező szakmai felelőssége nem lehet vita tárgya. A gyártmány jelleg akkor válik nyilvánvalóvá ha az elkészült munkadarabok nem kötödnek a közvetlen és kizárólagos felhasználáshoz. A tervben előírt tartalék fődarab sem gyártmány.

Marci2018

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2018. június 10., 00:43:31 DÉLELŐTT
Egy fürdőszobaszekrény, pipereasztal, mobil gardrób bárszekrény, stb.nem lesz villamos gyártmány attól hogy ezekben világítás, kapcsoló, dugaszoló aljzat, tükörfűtés, stb. van..................
Én örülnék a legjobban ha ennyivel lerendezhetném.
Maradva a fürdőszobaszekrénynél, ott egy minősített pl. világítótestet építenek be, aminek már megvan a minősítése. Nem módosítanak rajta, csak beépítik, felhasználva az eredeti csatlakozási pontot, burkolatot...
Én beépítek egy LED fénycsövet, foglalatot, fénycső tartó villát, kábel átvezetőt, kötődobozt.
Ebből épülne fel az egység.
Nem jól gondolom?

Marci2018

Idézetet írta: nyaki Dátum 2018. június 09., 19:46:18 DÉLUTÁN
.....NGM rendelet szerinti CE megfelelőségi jelöléssel, valamint a használati és kezelési útmutatóval, továbbá a 10/2016. (IV.5.) és a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet minden esetben előírja a villamos berendezések első használatba vétele előtt, a ÉV szabványossági vizsgálatot, majd később az időszakos ellenőrzését is.
Eddig ez így is ment.
A feliratozott lámpatestekhez adtuk a saját megfelelőségi nyilatkozatát. A saját gyártású készülékeinket bevizsgálták, így azokhoz is tudjuk adni. Gépkönyv, használati, ÉV mérés....... természetesen minden esetben megvolt.
De most itt van ez a nyomorult "világító doboz" ami sok szempontból előrelépés lenne, a Megrendelőknek is tetszene, csak megakadtam.
Kettős szigeteléssel szeretném megoldani, mert ugyan alu a profil, de műanyag a sarokelem. Földelést átvinni minden oldalra macerás (nagy darabszámnál) és ronda.
Erről van szó:

Simon Endre

A kettős szigetelés nem zárja ki a fémszerkezetek használatát. Alapszabály a belső fémrész, pl. motortest, vasmag nem lehet kivezetve PE pontra (kivétel kapacitív csatolással megoldott zavarvédelem,) hogy ne vigye ki a potenciális veszélyállapotot. A külső fémrészek bevonása a vezetékes érintésvédelembe szintúgy tilos hogy ne legyen egy másfajta érintésvédelmi rendszer része. Nem tervezhető rendkívüli esetekre (vízbeesés, durva szennyeződés, erőhatás, hűtési körülmények romlása, stb.) nem kell figyelemmel lenni.

nyaki

Én úgy gondolom  ::), hogy amit eddig csináltatok dokument téren az teljesen rendben van és ezt tartsátok be ezek után is és nem lesz gond, csak most éppen kettősszigetelésű egyedi gyártmányról lesz szó.

faxelektro

Jó estét
            Segítséget kérnék egy 6x8méteres nappali mennyezet világításához amit a tulaj a gipszkartonba be épített led szalagokkal akar mindenképp.A terv szerint 120cm-150cm-200cm-es led csíkokat kellene besüllyeszteni a gipszkartonba kb két-két darabot mindegyik méretből amit öt helyről lehetne kapcsolni.A karton fölött gyapot szigetelés van és nem tudom sinbeszerelhetö ledet vagy milyent szereljek hová rakjam az elosztódobozokat létezik-e 23ovoltos led szalag amit ide szerelhetnék és síkba kerül a gipszkartonnal.A melót hétfőn már el is kellene kezdeni persze nagy lakás teljes felújítás de ez a rész lenne amihez jól jönne a segítség.
                                                                      Köszönöm