Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Azért van némi eltérés a szabvány (MSZ 447) és a könyv között. A szabvány azt írja a méretlen fővezetékről: "6.2.1. A szigetelt vezetők vagy köpenyes vezetékek névleges feszültsége legalább 450/750 V legyen." ehhez képest a könyv már ugyanide 1 kV-ot kér.

A szabvány a mért fővezeték esetében nem határoz meg egyéb követelményt a szigetelésre vonatkozólag, a könyvben viszont 450/750 V van leírva.

pkajos

A könyvben a méretlen résznél nem a vezetékre írja az 1kV-ot..  a  "A csupasz síneket a földtől és egymástól 1 kV-ra kell szigetelni".


A "duzzogó" szerelőnek - aki elmondása szerint már 100 éve bizonyított - nem tetszett, hogy nem lett elfogadva méretlennek az 300/500V-os YSLY.

borsosa

Sziasztok
Új mérőhely kialakításával kapcsolatban lenne kérdésem. Vásároltunk egy telket ahol a szerződés szerint az eladó köteles kialakitani a közműveket. Nekünk 3x20 amperre van szükségünk amit egyeztettünk is az eladóval. Az úr szerint a 3x20 amper engedélyeztetése hosszadalmasabb mint a 3x16 ezért 3x16 lesz felszerelve majd később nekünk kell felvenni a kapcsolatot a szerelővel és megcsináltatni a bővítést. Na szóval tudjuk h 32 amper felett fizetnünk kell és ez rendben is van de azt nem értjük, hogy a 3x16 is a 32 felett van szóval ez is egyfajta bővítés és miert kellene megegyszer bővíteni amit nyilvan nem ingyen fog megcsinálni egy szerelő sem.
Szoval a kérdés az lenne, hogy tudja-e valaki valóban hosszabb idő-e az eon-nál a 3x20 amper kérvényezése?

sanyika

Nem hosszabb és nem rövidebb az ügyintézés 3x32 A -ig, e fölött már valóban  hosszabb az ügyintézés kb. egy hónappal.
Szerintem csak nem akarja kifizetni a hálózatfejlesztési hozzájárulások közötti különbséget,  ami 3x20 A esetén  60-32=28 X 4572 = 128 016 Ft.
                                                                                                                                            3x16 A esetén  48-32= 16 X 4572 = 73 152 Ft.

Sztrogoff

Ha ez így lazán van megfogalmazva, teljesítményhatár nélkül, akkor lehetne 3x200 A-t is mondani, amelyet az eladó köteles elintézni?

borsosa

Természetesen mi fizetjük a 3x20 amper költségét, csak így ha először 3x16-ot raknak fel a villanyszerelő többet tud keresni mivel így újra teljesítmény bővítést kellene igényelni, több telekről van szó az oldalukról szóval elég szép pénzt lehet így eltenni csak papirozassal.

zolius

Sziasztok!
Most vásároltam egy építési telket, melyen már ott is van a földkábel a teleken. (EON)
Informatikusként, érdekelnek a villamos dolgok is és elkezdtem utána nézni, mire is kellene az új típusú mérőhely kialakításánál ügyelni, mielőtt beszélnék egy villanyszerelővel a telepítésről. (Értsem mit kérdez...)
Egy új rendszerengedélyes két mérős csatári szekrényt néztem ki, de egy ponton megakadtam...
Milyen esetben kell ez az NH00 késés biztosító, illetve ha túlfeszültség levezetőt is szeretnék, azt hová érdemes telepíteni, a villanyóra szekrénybe,
vagy pedig később a házban a fogyasztói elosztóban. Mert például tűzeseti főkapcsolós verzió és túlfeszvédős változat csak a felületre szerelteknél elérhető... a szekrényeseknél csak NH00-ás változat van a rajzok szerint.
A már bekötött szomszéd telkeken minden fajta kombináció látható...bár még régi szerinti felépítésben..
A másik kérdés,hogy a mindenképpen kell szekrényes változat, vagy pedig jó felületre szerelt is villanyóratartóra rögzítve az új szabályok szerint?  (könnyebb lenne később beépíteni akár kerítésbe/re).
Az új Hensel  szekrények talán még jobban is tetszenek, de sokkal drágábbak... Megér annyival többet?
Előre is köszönöm.

980POWER

Földkábelhez földkábeles mérőszekrényt fogadnak csak el a rendszeresítettek közül. Ezeknek van típusszáma. Ezt csak regisztrált szerelő telepítheti, neki tudnia kellene mik a lehetőségek. Azért írom, hogy kellene, mert rengeteg új kialakítás vissza dobásra kerül, mert nem tudják, hogy mi van most rendszerben és azt, hogy szabad megoldani. Te is megvásárolhatod, az nem gond. A túlfesz levezetőt már beszélgetik egy ideje, hogy kötelező, de még nem kérték számon tapasztalatom szerint. Abból egy kell a mérő elé a méretlen vezetékről kiágazva, ez nem gond mert sorkapocs mindenképp van a földkábel végén, van olyan amihez nem kell kis megszakító se a túlfesz levezető elé, ezek önvisszaállók, NH00 késés biztosító, nem igazán kell, kimegy és nem tudod visszakapcsolni, mert le van plombálva a fedél. A lakáselosztóban is kell túlfesz levezető méghozzá a két mérő esetén ebből kettő kell. Azt kell tudnod, hogy hány mérőt szeretnél, mint írtad kettőt, de ezek milyenek, tehát az egyik nyilván az állandónapszaki, a másik lehet akár vezérelt, akár H, akár geótarifás is. Mostanában gyakori a H tarifa. Aztán hány fázist szeretnél, illetve mennyi Ampert kérnél, mert szépen ketyegnek a tíz ezrek. Tavaly év vége felé lett egy 4 mérőhelyes Nappali 3 fázisú H tarifa 1 fázisú (duplán mert ikerház, de egy helyrajziszámú telken) Tűzesetifőkapcsolóval több mint 800 ezer + az amperek ára. Az új szekrényt még véletlen sem szabad megfúrni, mert mondjuk egy dugaljat akarsz az oldalára, külön állványra kell tenni, a kábelt alulról kivezetve a földben. Vannak ilyen apróságok amivel el lehet dobni egy egy részét a szekrénynek egy hibás gondolat miatt.

zolius

Köszönöm! Semmiképpen nem én szerezném be és telepíteném, csak voltak mostanában negatív tapasztalatok ismerősi körben, hogy sok pénzért nem azt kapták amit szerettek volna. (Hensel két mérős szekrény kért, ja csak nem lehet bele vezérlést tenni...mert azt nem mondta...persze nem is kérdezték)
Szekrényről is azt mondta még tavaly ősszel egy villanyszerelő, hogy telken belül nem biztos hogy kell a szekrény, csak sodronnyal le lehessen zárni a fedeleket.
Megfúrni én sem engedném a szekrény, láttam a csatárinál olyat amiben gyárilag van aljzat, de annyival drágább hogy nem éri meg azt venni,.
(Láttam ferdén facsavarral feltett aljzatot egy telken, na ott döntöttem el, hogy ilyen nem kell)
Biztos ami biztos 3x32 akarok kérni, mert úgyis ki lesz hozzá építve minden., meg később úgy is drágább lesz.
A másik mérőhely még kérdéses, H vagy vezérelt....majd gépészeti tervezés után kiderül....mire lesz pénz.
Pont azért is kérdeztem itt a fórumon, mert bőven fél milla fölött lesz,de legalább akkor jó is legyen...

s.peter

Sziasztok!

Tudtok olyan előírásról, szabványról ami konkrétan két csavaros kötést ír elő a fogyasztásmérő hely körüli szerelésnél, úgymint a fogyasztásmérő sorkapcsai, fővezetési sorkapocs vagy a földelő és a fő-földelőkapocs közötti kötések?

A fogyasztásmérőknél és a fővezetékinél általában valóban két csavar rögzíti a vezetékeket, de ez véleményem szerint csak a gyártó megfontolásától függ.

MSZ EN 60947-7-1 Sorozatkapcsok rézvezetőkhöz - fővezetéki sorkapcsok termékszabványa: Nem tartalmaz ilyen konkrét kivitelt.

MSZ HD 60364-5-54:2012 Földelőberendezések és védővezetők, a szokásos szabványos halandzsával:
542.1.4. A földelőberendezésekre vonatkozó követelmények célja olyan földcsatlakozás biztosítása,
- amely megbízható és megfelel a villamos berendezés védelmi követelményeinek;
- amely a földzárlati és védővezető-áramokat le tudja vezetni a földbe, az ezen áramok által keltett melegedési, termomechanikus és elektromechanikus igénybevételek és áramütés veszélye nélkül;
- amely, ha szükséges, akkor megfelel az üzemi követelményeknek is.
- amely megfelel a várható külső hatások (lásd az IEC 60364-5-51-et), pl. mechanikai szilárdság és korrózió szempontjából.
542.4.2 A fő földelőkapocshoz csatlakozó összes vezető külön-külön bontható legyen. Ez a csatlakozás legyen megbízható, és csak szerszámmal legyen bontható.

MSZ 447:2019 Közcélú hálózatra csatlakozás
A minimális keresztmetszeteket megadja hossztól függően, de az alkalmazható kötésekről nem rendelkezik.

Egyedül a regisztrált szerelői kézikönyv ad kézzel fogható utasítást:
,,Cu anyagú gyűjtősín szakaszról történő leágazás vezetékre préselt kábelsaruval. A kötés csak gyűjtősínbe préselt acél csavaranyával, korrózióálló acélcsavarral (legalább M8 méret, 8.8 anyagminőség), lapos alátéttel, valamint törés biztos rugózó elemmel (hullámosított rugós alátét, tányér-, vagy tárcsa-alátét). A sín anyagába fúrt menet nem megfelelő!"

Valóban csak a "véletlen" műve, hogy bizonyos csatlakozásoknál két csavarral fogatják meg a vezetéket, vagy volt ilyen hagyomány akár egy hatályon kívül helyezett szabvány alapján?