Világítási tanács

Indította petike199600, 2013. április 15., 16:34:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Egy tanácsot szeretnék kérni tőletek.A szobámban jelenleg egy 5 ágú csillár van fent aminek a fénye szerintem és anyám szerint is nagyon idegesítő.Szóval szeretnék egy újat és modernebbet feltenni.Nem muszáj csillár csak legyen már valami rendesebb fény idebent. Most 40W-os gyertya égők vannak benne.Mellékelem a jelenlegi csillár képét.
Szóval ajánljatok nekem valami jó lámpát.A szoba 15 nm-es.
Köszönöm szépen!

Villanyreszelő

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. április 15., 16:34:43 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Egy tanácsot szeretnék kérni tőletek.A szobámban jelenleg egy 5 ágú csillár van fent aminek a fénye szerintem és anyám szerint is nagyon idegesítő.Szóval szeretnék egy újat és modernebbet feltenni.Nem muszáj csillár csak legyen már valami rendesebb fény idebent. Most 40W-os gyertya égők vannak benne.Mellékelem a jelenlegi csillár képét.
Szóval ajánljatok nekem valami jó lámpát.A szoba 15 nm-es.
Köszönöm szépen!

Üdv!

Mit jelent az hogy rendesebb fény?
Erősebb fény?
Vannak fali karok,félufók,ufók spotok,energia takarékosok,ledesek hatalmas a paletta.
Lehet installálni kiegészítő helyi világítást igény és pénztárca szerint.
Itt van pl 1:
http://www.fenyforras.hu/fabius-emibig-146-csillar-p-67863.html?osCsid=179f3914d83b094f8e7e785d2ff52a4e

nyaki

Ha az esztétika nem fontos, de fényáram annál inkább, mi több az élettartam a fényforrások terén, akkor vehetsz bele E14 foglalatú 11-15W-os kompaktfénycsöveket is. ;)

Szirty

Üdv!

Szerintem az lehet a baj a fényével,  hogy mivel "clear" izzók vannak benne és nincs búra, erősen árnyékoló fényt ad. Ráadásul mindennek öt árnyéka van, ami igen zavaró tud lenni.
Szerintem már attól is valamivel jobb fénye lenne ennek is, ha opál izzók lennének benne.

Vagy a mennyezetre világító E14-es spot izzók. Sajnos az elég hülyén festene benne. :)

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Villanyszerelő! Igen erősebb fényre gondoltam.Valami spot lámpafélére gondoltam igazából.
Nyaki: Az a kompakt fénycső annyira jól világít?

JUVILL


Petike!

Valamikor indítottam egy témát. Ha jól emlékszem "a világítás hatásfoka" címmel.
Ezeket a hozzászólásokat javaslom átolvasni.
Költségbe nem akarom verni a családot, egyet azonban megjegyzek. Sötét a fal színe!
Minél sötétebb egy fal, annál rosszabb a világítás hatásfoka, mert nem verődik vissza a falról elég fény, hanem elnyeli. Legegyszerűbb képlettel ha számolsz, E = "éta" x "fi" /A.
Ebből az E a megvilágítás értéke (lux), "fi" a fényforrás, fényforrások fényárama (lumen), "éta" a hatásfok, "A" a megvilágítandó felület (m2). Egy világos, például fehér fal esetén az "éta" kb. 0,5%. Mennél sötétebb a fal, az "éta" annál kisebb. Ennél a zöld színnél szerintem nem több, mint 0,35 %.
A képletből láthatod, hogy minél kisebb a hatásfok, annál gyengébb a megvilágítás értéke. Ez ellensúlyozhatod nagyobb fényárammal, de ez egy nagyobb villamos teljesítménnyel is jár a fényforrások esetén.
(Nem véletlenül van (volt) olyan előírás, hogy a hegesztőműhelyek falát szürkére kell festeni. Azért, hogy a keletkezett "fényívet" a fal elnyelje, és minél kevesebb verődjön róla vissza.)

nyaki

Igen!
Hogy ne kelljen a faladat átfesteni és a fogyasztásod is kordában legyen tartva, mi több nagyobb megvilágítási szinted legyen, én mindenképpen a kompaktot ajánlom, de abból is csak a min. 8-10.000 üzemórásakat. A többi felejtős.
Kérlek tanulmányozd a kompakt fénycsöveket http://hu.wikipedia.org/wiki/Kompakt_f%C3%A9nycs%C5%91

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, "eat this!!"

1. kép: ő egy 4x14W-os T5-ös csöves GE, világít, mint állat; immár 5 éve ugyanazokkal a csövekkel, bár a számos légyszartól kissé "csúnyácska" lett, de az könnyen eltávolítható némi ablaktisztítóval...
2.kép: süllyesztett opálbúrás 4x18W-os T8 csöves Compass, azért jó, mert belesímul a gipszkartonba, illetve egyenletes szórt fényt ad...
3. kép: 1x26W-os FD-D csöves Fagerhult, csini csingi-lingivel, bitang fényt ad, de nagyobb helyiségek esetén célszerűbb többet elhelyezni belőle, hiszen 1-1 ilyen lámpa max 4-5m2-t képes bevilágítani...
Lehet, hogy ezektől a képektől családilag padlót fogtok, de egy aranyszabályt jegyezz meg, mégpedig azt, hogy vagy "csiri-biri" egy lámpa, de lótúrót nem lehet mellette látni, vagy "ipari" és tökléetesen látsz, akár órákon át! Ez kábe ugyanaz, mint a "vidám-barátságos" kocsik és a valódi AUTÓK, mint pl a nagyon designos Francia, Olasz kocsik vs a Mercedes W124, vagy a Japánban gyártott Japán AUTÓ-k...
Szóval, légy legény a gáton és magyarázd el a családnak a tuti-t! 8)

petike199600

Sziasztok!
Köszönöm ezt a jó sok választ! A fal egyébként át lesz festve világos kékre.( Héra Ózon színű festékkel.) Ez a kompakt fénycsöves ötlet tetszik a legjobban mert még mindig olcsóbb mint egy új lámpa.A konyhában volt nekünk ilyen kompakt fénycső és tényleg jól világított.
Vennék 5 db 26W-osat ami 150W-nak felel meg. Ezt néztem ki: ELF/M-26W E27 230V 8000óra
Mit szóltok hozzá? Azért gondolom több fény lenne mint ami most van.
Spot lámpáról mi a véleményetek? Én nekem kinézetre tetszenek de nem ez az első hanem a megvilágítás.
Köszönöm szépen!

Üzenet összefûzve: 2013. április 16., 17:33:40 DÉLUTÁN

Most nézem amit belinkeltem az nem jó mert E14-es foglalatú kell de abból nincs is csak max 11W-os.
Bakker :-X :'(

nyaki