Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Érintésvédelmi felülvizsgálat => A témát indította: sanyika Dátum 2023. július 11., 17:07:54 DÉLUTÁN

Cím: Ollós emelő (személy emelő)
Írta: sanyika Dátum 2023. július 11., 17:07:54 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, hogy az ollós emelőket, építkezéseken használt személy emelők érintésvédelmi felülvizsgálatát  milyen időközönként kell elvégezni
Köszönöm!
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: Simon Endre Dátum 2023. július 12., 16:01:22 DÉLUTÁN
Ha AVK védelme van, három havonként, ha más érintésvédelme van három évenkét kell vizsgálni-
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: Fecó Dátum 2023. július 12., 21:10:59 DÉLUTÁN
Azért nekem vannak kétségeim. Mi is az ollós emelő valójában? Villamos berendezés? Nem hiszem, mert nem csatlakozik rögzitetten semmilyen villamos hálózathoz. Talán ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási, kommunális, lakó- és egyéb épület? Nem valószínű. Esetleg kéziszerszám? Ami villamos táplálású, és üzem közben kézben tartott vagy áthelyezhető? Ez is sántít, mert amikor be van dugva, akkor nem mozog, nem kezelik, nem dolgoznak vele. Szerintem meg ugyanaz vonatkozik rá, mint a vallanyautókra, gyártói szabványok alá tartozik, nem számít villamos berendezésnek.
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: pkajos Dátum 2023. július 12., 23:10:20 DÉLUTÁN
..aztán még vannak  tölthető, "akkus" -pl. 24V-os- ollós emelők is. No meg különböző "terhelhetőségűek".. ezek az emelő fő és időszakos ellenőrzések vizsgálatok gyakorisága (osztályba sorolása) miatt lehet érdekes 
Az emelő - a gyártmány-  amúgy ún.  "veszélyes munkaeszköz". Magát az eszközt 5 évente munkavédelmi szakembernek kell felülvizsgálnia - amennyiben az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő.
Szóval sok ismeretlenes volt a kérdés, így a válasz is - hasonlóan.   
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: tothgyula Dátum 2023. július 13., 10:27:00 DÉLELŐTT
Lásd még a 16/2008.(VIII.30.)NFGM rendelet 4.33pontja és a28/ 2016.(VIII.23.)NGM rendelet, stb előírásai!!!
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: Simon Endre Dátum 2023. július 13., 17:33:50 DÉLUTÁN
Úgy szólt a feladat hogy ÉRINTÉVÉDELMI vizsgálat, amit csak villamos berendezésen lehet elvégezni.
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: nyaki Dátum 2023. július 17., 21:46:45 DÉLUTÁN
Üdv!
Az ollós vagy karos akkumulátoros üzemű emelőknek van egy kisfeszültségű csatlakozó kapcsa, melyről a beépített töltőberendezését táplálják. Mivel ez a gép egy fém test, ami kisfeszültségről is üzemelhet (nem munka üzem, csupán töltő üzem), ezért úgy gondolom, hogy kijár neki az ÉVF, vagyis hogy a VBF felülvizsgálat. Dokumentálni  pedig mind a kisfeszültségű, mind a törpefeszültségű részét szükségeltetik.
Ja, és mivel ez egy villamos munkaeszköz, ezért szerintem vonatkozik rá a 10/2016 is.
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: Fecó Dátum 2023. július 18., 07:46:37 DÉLELŐTT
Szerintem pontosítsunk és jogászkodjunk.
A gépnek nem, "csatlakozó kapcsa" van, hanem kilóg belőle egy fél méteres gumikábel dugvillával. Így ez bizonyos, hogy nem villamos berendezés, csak maximum villamos szerkezet lehet. Milyen rendelet jöhet szóba? Kezdjük a 40/2017. (XII.4.)-el:

" 1. § (1) E rendelet hatálya alá tartoznak az ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási, kommunális, lakó- és egyéb épületek villamosenergia-ellátását biztosító vagy közvilágítási célú, a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: Vet.) hatálya alá tartozó összekötő és felhasználói berendezések, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezések és védelmi rendszerek."

Azt hiszem itt megvagyunk, illik ide? Viszont van kitétel mire nem vonatkozik:

"(3) Nem tartoznak e rendelet hatálya alá:
f) a közlekedési eszközök saját villamos berendezései, valamint ezek beindítására, ideiglenes táplálására és vizsgálatára szolgáló mobil berendezések,"

Szerintem ide jobban passzolna mint a kéziszerszámokhoz az ollós emelő, de ez az én véleményem. Szóval a fenti rendelet nem rendezi ezt a dolgot.

Az mondod 10/2016. (IV.5.), én meg ezt írom:

"2. § E rendelet alkalmazásában:

a) ellenőrző felülvizsgálat: az Mvt. 21. § (2) bekezdésének hatálya alá nem tartozó munkaeszköz szerelését követő, illetve az üzemeltetés megkezdését, valamint az új munkahelyen történő felállítást megelőző – az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos körülmények meglétét ellenőrző – vizsgálat;"

Akkor nézzük az Mvt. 21. §-át, pontosabban az 1/a mellékletét:

"15. Személyek vagy személyek és terhek emelésére szolgáló szerkezetek, amelyeknél fennáll a leesés veszélye több mint három méter magasságból."

Nos, mivel a személyemelők a Munkavédelmi törvény 21. § 2. bekezdése alapján veszélyes munkaeszköznek minősülnek, így nem vonatkozik rá a 10/2016. Én óva intenék mindenkit, hogy még csak az a látszatot keltsük, hogy mi felülvizsgálóként megoldottuk a veszélyes munkaeszköz ellenőrzését, és pipa. De mit tudunk vizsgálni? Maximum egy védővezető folytonosságot. Én nem szeretném az elkektronikus töltőberendezést feszegetni több száz volttal, és kiszerelni az akkut sem, hogy szigetelési ellenállást mérjek a kisfesz/törpefesz között. Jöjjön szépen a megfelelő végzettségű munkabiztonsági szakember, és vizsgálgassa. Nekünk van bőven elég feladatunk, sőt, még a kéziszerszámoik felülvizsgálatánál is külön kiemelném, hogy ezekre nem terjed ki a felülvizsgálat, és felhívom az üzemeltető figyelmét, hogy ezek veszélyes munkaeszköznek minősűlnek, és ennek megfelelően járjon el.
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: pkajos Dátum 2023. július 18., 08:59:50 DÉLELŐTT
Idézek magamtól- amit 07.12-én írtam:  "Az emelő - a gyártmány-  amúgy ún.  "veszélyes munkaeszköz". Magát az eszközt 5 évente munkavédelmi szakembernek kell felülvizsgálnia - amennyiben az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő."

Amiről Fecó is ír..  A veszélyes munkaeszközök 5 évenkénti biztonsági felülvizsgálatát "munkavédelmi szakember" vizsgálja felül. Többféle ollós emelő is van, ezekre (gyártmányra) specifikus előírások vannak..

A gyártói, de üzembe helyezéskor ezt kiegészítendően készített üzemeltetési/karbantartási utasításban a villamos részek felülvizsgálatra is ki kell térni. 
Ezek hasonlóak lehetnek- és ezt a munkavédelmi bizt. dokumentumban előírva rögzíthetik is- mint a villamos kéziszerszámok vizsgálata.. pl. szemrevételezéssel ellenőrizni a csatlakozó, a vezeték sérülésmentességet, szigetelési ellenállás, vizsgálni kell a villamos készülékek/vezetékek mechanikai védelmét, feliratokat stb.           

Az emelőgépek (veszélyes eszközök) 5 évenkénti időszakos biztonsági felülvizsgálatán túl még végeznek -az 5 db üzemi csoport besorolástól függő előírása szerinti gyakorisággal-  időszakos szerkezeti és fővizsgálatokat is. mindegyik vizsgálat esetében (bár nem villamos vizsgálatok ezek) szemrevételezéssel az esetleges látható sérüléseket, feliratok burkolatok hiányát is jelezni kell.   

Tehát az ilyen szerkezetek, gyártmányok esetén az eredeti - gyártói- biztonsági szint meglétét, megtartását ellenőrzik legalább 5 évenként (veszélyes munkaeszközök). Csak akkor szigorúbb ez, ha a gépkönyve (gyártó), vagy az üzemeltető maga (munkavédelmi üzembe helyezéskor) ennél szigorúbb és konkrétabb elvárást ad.   
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: S/K Dátum 2023. július 18., 09:23:53 DÉLELŐTT
Sajnos, vagy szerencsémre volt/van ilyennel dolgom. Végig "küzdöttük" az emelőgépessel, munkavédelmissel a "hovatartozását" a "mini" emelőgépnek. Az emelőgépes azt mondja hogy Ő csak az emelőgép szerkezetét, biztonságát vizsgálja, nincs ÉV (VBF) papírja, nem is követelik meg egy emelőgép szakértőtől. Munkavédelmis meg azt mondja addig az építési területre nem jöhet be, nem dolgozhatnak vele míg nincs meg a műszaki biztonsági felülvizsgálati dokumentáció és az érintésvédelmi dokumentáció. (Itt még le vannak ragadva ennél, hiába hivatkozunk arra hogy olyan mint ÉV fogalom megszűnt). Visszatérve. Az általunk vizsgált gépnek valóban csak  csatlakozó kapcsa van, köznyelven egy számítógép hálózati kábel ami közvetlenül az emelőgépbe épített töltőberendezést táplálja. Ez a töltőberendezés egy gyártmány, külön CE jellel ellátva, ezért a vizsgálat a csatlakozó kábel védővezető folytonosságát, szigetelés mérését valamint a gép (akku töltő) csatlakozó PE kapcsa és a géptest közötti folytonosságát tartalmazza. Lehetne alkalmazni a SELV-PELV méréseket is, de az eddig vizsgált töltő mindegyike elektronikus, zárlatbiztos, hővédelemmel ellátottak voltak. Erről a vizsgálatokról készül egy jkv mint áramütés elleni védelem vizsgálata címen amiben fel van tüntetve a VBF vizsgálat kötelezettsége, továbbá a töltésre vonatkozó javaslatok. (csak álló helyzetben - mondjuk ezt mindegyik tudja, mert amint be van dugva a 230V csatlakozó a gép megáll és ha az emelőkosár fent van megkezdi a vészeresztést.- AVK áramkörről és tekintve hogy ez építési területen van csak H07RN-F kábel használható.)
Csatolok fotókat a gépről és a töltőről.
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: tothgyula Dátum 2023. július 18., 11:45:53 DÉLELŐTT
T! S/K,PKAJOS és Feco!

Én is köszönöm,hogy precízen utánanéztetek a vonatkozó,kötelező és elvégezhető előírásoknak.
Bizonyára másoknak is hasznos lehet ez a téma, csak esetleg megoldották egyszerűbben a maguk módján. Ezzel persze senkit nem akartam megsérteni!
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: pkajos Dátum 2023. július 18., 14:46:15 DÉLUTÁN
igen... A munkavédelmis és a tűzvédelmis az aki bármikor bármit kérhet - ha van olyan, ha nincs.

Csinálni kell nekik egy jegyzőkönyvet a szemrevételezésről, a SELV-ről, szigetelésről, meg amit szeretne látni..
Esetleg megmondani, hogy az emelőhöz mint "veszélyes munkaeszközhöz" adja már át a "T. munkavédelmis biztonsági felülvizsgálati jkv-et, a gépkönyvet, a vállalati kiegészítő üzemeltetési dokumentumokat amiből kiderül, hogy milyen további előírások betartását írták elő a kockázatok értékelésénél és azok mérséklésére.  :) Jogszabály, szabvány.. 

És még azt is, hogy pl. egy hűtőszekrénynél, mosógépnél mit szeretne ez a munkavédelmis kolléga látni. Ezek a szerkezetek kisfeszültségűek, nem akkusok és törpefeszültségűek mint az emelők :)
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: S/K Dátum 2023. július 19., 09:32:47 DÉLELŐTT
Az eredeti, indító kérdésre visszatérve minden új építkezés/felvonuláskor elvégeztetik a műszaki biztonsági és a VBF felülvizsgálatokat. Az emelőgép tulajdonosának/cégének a munkavédelmise meg előírta hogy ha a gép a telephelyen/raktárban van és nem mozdul akkor is évenkénti ellenőrzés szükséges, hivatkozva veszélyes munkaeszköz névre. Eddig nem volt probléma és mindenhol "elfogadták" a jkveket. (még a Skanska is, aki dolgozott vagy járt már náluk az tudja hogy ott a munkavédelem az első)
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: Fecó Dátum 2023. július 19., 16:43:07 DÉLUTÁN
"Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, hogy az ollós emelőket, építkezéseken használt személy emelők érintésvédelmi felülvizsgálatát  milyen időközönként kell elvégezni
Köszönöm!"

Jogszabály alapján ez veszélyes munkaeszköznek minősűl, így nem tartozik a 10/2016. (IV.5.) NGM rendelet hatálya alá, és nem rendelkezik róla a 40/2017. (XII.4.) NGM rendelet sem. Mivel ezek nem írnak elő ezzel kapcsolatos időszakosságot, maradjunk annyiban, hogy a vállalat munkavédelmi felelőse, vagy éppen akinek olyan kedve van, bármilyen időközt kitalálhat. De szegény felülvizsgáló meg úgyse tud hivatkozni semmire:)
Cím: Re:Ollós emelő (személy emelő)
Írta: pkajos Dátum 2023. július 19., 17:21:51 DÉLUTÁN
pontosan..
HA a felülvizsgálók már csak annyit tudnak/tanultak az előzményekből, amiket írtunk, a "szegény felülvizsgáló" máris tud hivatkozni.
Aki meg - mint pl. az okos munkavédelmis- tudja hogy mi kell, akkor mondja meg, hivatkozzon a vonatkozó jogszabályra.
HA mégsem tudna, akkor - a készülő dokumentumban erről feltétlenül megemlékezve 2 sort javaslok  beírni a tényekről. 
És hasonló tematikával tartalommal-mintha kéziszerszám lenne- végezze el a lehetséges vizsgálatokat (doku vizsgálat, szemrevételezés, mérés stb). 
Mivel nem tud "érvényességi határidőt" adni, csak javasoljon.. pl. évente, új helyszínen történő használatkor.. stb.. És rendesen számlázzon..