Gégecső használata villanyszerelésnél

Indította balzsi, 2012. november 21., 22:48:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Több hozzászólásban is olvastam a "gégecső mellőzését". Leírná valaki, hogy mért nem tartja jó technológiának a falban való alkalmazását?

Novill

Amiért nem használom a gégecsövet! Hátrányok: többet kell neki vésni, a vezeték behúzásnál időt veszít vele az ember, nehezebben lehet bele behúzni a vezetéket.Ha nincs  lerögzítve a cső, akkor egyenesen szenvedés. Meglévő csőbe a benne lévő vezetékek mellé behúzni nagyon nehéz. Egyedüli esetben válik könnyebbé a behúzás ha üvegszálas behúzó szalagot használ az ember aminek az ára kb. 25 e Ft felett van. És ha nem figyelnek oda rá hamarabb tönkre is megy.  Ellenben a fémspirál szalag kb. 2 eFt -tól kapható.
Mindezen hátrányok mellett az előnye csak nem hajlítani és toldani. Én ezért nem részesítem a szerelésnél előnyben a gégecsövet.

petike199600

És mit gondoltok a symalen technikáról?
Aljzatbetonban futnak a csövek.Ez mennyire biztonságos?
Összeségében ez olcsöbb mint mü 3 mal dogozni?
Gondolom sokkal kevesebb munkaidő és vésés jellemzi.

Novill

Én monolit szereléseknél szoktam használni. Nem rossz igaz eléggé drága. A hajlításoknál kell vigyázni nagyon az ívekre. Mert ha egyszer megtörik, nem igazán  javítható. Az eredeti kidolgozott technológia jó és használható. Vigyázni kell a MÜ II. idomok használatával, az eredeti technológiához használatos elemeket kell használni.  Ehhez a technológiához illeszkedik a Kaiser anyagok. A symalen csövet monolitban és szerelő betonon való szereléshez találták ki elsősorban. Ennek az utánzott változata az M-flex cső, ennek hátránya a belső bordázás.

petike199600

Tehát akkor az ilyen csőbe nehéz behúzni a vezetéket?
Nehezebb mint a gégecsőbe? Mcu vezetékre gondolok.

http://www.id1.hu/shop/index.php?center=uj_termek&term_id=38591&h=argep

Novill

Rosszul értelmezed a gégecsőbe nehezebb behúzni a vezetéket.

petike199600

akkor jó már megijedtem de akkor ebbe is könnyű a vezetéket behúzni?

nova

Én sem szeretem a gégecsövet, szerintem is nagyon körülményes vele dolgozni. Olyan esetekben is nagy élmény a használata, amikor MT, MKH kábeleket kell befűzni, hogy meglegyen a kettős szigetelés vagy mechanikai szigetelés. Mivel a gégecső szerkezete rugalmas hajlékony eléggé nehéz ezeknek a befűzése kicsit hosszabb távon. Lehet rázogatni két embernek megfeszítve egyenesen a gégecsövet. Újabban már hála istennek létezik olyan megoldás, hogy a megvásárolt gégecsőbe be van fűzve a teljes hosszába egy behúzó szál.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

mikerulz

Szaisztok,

az iparban nagyon szeretik ha minden kábel gégecsőben vagy kábelcsatornában fut, a munkavédelem is ezt követeli meg elsőnek. De fókuszáljunk csak a gégecsőre. Van jó néhány gépünk amelynek kábelein már a gégecső már megtört, vagy a tömszelence nem a gégecső befogására kialakított. Elég sok gépet érint, ami sok és körülményes szerelést jelentene a karbantartásnak, a termelésnek meg leállásokat míg a kábeleket kikötik a villanyszerelők majd új gégecső, tömszelence stb stb.
Van-e olyan megoldás, ami a kábelek kikötése nélkül is megfelelő, hogy rögzítsük a tömszelencéhez vagy foltozzuk a gégecsövet ha egy helyen megtört. Első megoldásnak a cipzáras zsugorcsőre gondoltam de ilyet még életemben nem használtam.

Könyves Kálmán

"Cipzáras" zsugorcső nem nagyon hajlik szerintem, és azt sem tudom mekkora a legkisebb például. Használtam régebben olyan öntapadó, önvulkanizáló szigetelő szalagot, ami mindenre tapadt, le sem lehetett szedni többet, és valamennyire rugalmas is. Egy ilyen házaló ügynökös cég terméke, sajnos most nem ugrik be, melyiktől vettük.
Sok helyen egyszerűbb a gégecső helyett más megoldást kitalálni, mint akár évente többször javítgatni.