A leukoplast szigetelőnek számít-e,vagy elektromos vezetőnek?

Indította Attila1, 2020. szeptember 21., 20:18:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

...úgy emléxem, hogy talán a szalagos témánál pont Te voltál az, akinek kérdésére elrebegtem, hogy mi a helyzet az fém-oxidokkal. ::)

Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 21., 22:40:01 DÉLUTÁN
...úgy emléxem, hogy talán a szalagos témánál pont Te voltál az, akinek kérdésére elrebegtem, hogy mi a helyzet az fém-oxidokkal. ::)
Én is emlékszem rá,viszont a cink oxidot félvezetőnek írják.
Nem vitatkozni akarok,csak felvilágosítást kérni szeretnék.

nyaki

A cink-oxid önálló félvezetőként nem használatos, mivel magas a gerjesztési küszöbenergiája, de mint félvezető tulajdonságot mutató vegyület, úgy már mértékadó lehet. Ha egyéb elemekkel és/vagy vegyületekkel "keverik", akkor egy elvárt tulajdonságú félvezetőt elő tudnak belőle állítani.


Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 21., 23:10:16 DÉLUTÁN
A cink-oxid önálló félvezetőként nem használatos, mivel magas a gerjesztési küszöbenergiája, de mint félvezető tulajdonságot mutató vegyület, úgy már mértékadó lehet. Ha egyéb elemekkel és/vagy vegyületekkel "keverik", akkor egy elvárt tulajdonságú félvezetőt elő tudnak belőle állítani.
Értem,és ez nem éppen egy Leukoplastban fog megvalósulni. :)
Akkor a piezoelektromosságát is el lehet vetni?
Nagyon szépen köszönöm a válaszaidat,és a segítségedet!!!

nyaki

A vegyipar és az alkímia sok mindenre képes. Nem mindegy, hogy hogyan állítják elő azt a bizonyos félvezető anyagot. Közhasználatban (pl. Leukoplaszt) nem fognak olyan tisztaságú cink-oxidot használni, aminek az előállítása horribilis költséggel járna. Innen nézve megnyugodhatsz, az elektromos/elektronikus berendezésekben a Leukoplaszt nem fog kárt tenni, ráadásul ebben a "csodás anyagban", passzivált formulában használják.

Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 21., 23:21:12 DÉLUTÁN
A vegyipar és az alkímia sok mindenre képes. Nem mindegy, hogy hogyan állítják elő azt a bizonyos félvezető anyagot. Közhasználatban (pl. Leukoplaszt) nem fognak olyan cink-oxidot használni, aminek az előállítása horribilis költséggel járna. Innen nézve megnyugodhatsz, az elektromos/elektronikus berendezésekben a Leukoplaszt nem fog kárt tenni, ráadásul ebben a "csodás anyagban", passzivált formulában használják.
Nagyon szépen köszönöm a részletes választ!
Neked mi a foglalkozásod,ha jól értem,TV-szerelő?
És mi az a passzivált formula?

nyaki

Az is, csak már hivatásszerűen vagy 25 éve nem űzöm az ipart. Jelenleg villanyszereléssel és felülvizsgálatokkal foglalkozom, de az elektronika megmaradt állandó hobbiként.
A passziválás azt jelenti, hogy az anyagra jellemző egyes tulajdonságok a környezet felé már nem aktívak, mert bizonyos eljárásokkal ezt megakadályozzák.

Attila1

Még annyi jutott eszembe,hogy a piezoelektromosságát is el tudják így fedni az anyagnak?
Tehát már piezoelektromos sem lesz?

Attila1

Nekem így hozzá nem értőként az a legérdekesebb ebben a "szigetelő-e,vagy vezető" dologban,hogy nem tudjuk a kérdéses dolog teljesen pontos analítikai összetételét(esetleg csak azt,hogy kaucsukot tartalmaz),mégis el lehet dönteni,hogy az illető anyag szigetel-e,vagy vezet elektromos szempontból.