A PEN vezető szétválasztása

Indította Varga János, 2017. március 04., 18:45:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

980POWER

Én is az első rajz szerint szoktam kötni, (nem bíztam meg a 2 vezeték egy csavar alá verzióban az ÁVK esetében sem), de földelővezetőt is ugyan oda kötöm, ahol a szétválasztás történik, tehát nálam 4 darab nagyobb keresztmetszetű vezeték egymás melletti 4 csavar alatt, (hamar előfordul, hogy 16 mm2 keresztmetszettel). Új mérőhelynél pedig már csak a mérő előtti szétválasztás a megengedett, ezért mért részen nincs is PEN.

Simon Endre

Így talán szemléletesebb. Lám a helyi földelés mindig ott van a legésszerübb csatlakozásponton
Az emlitett szabványhoz mellékelt gyakorlati megvalósítások. A részletes ismertetés mellől kiollózva.
2015. május 13. Rátai Attila  (VL.)

EmanuelTop

Köszönöm szépen a válaszokat  !
A következőket szűrtem le belőlük, javítsatok ki , ha rosszul gondolom :
- A képen látható egyik megoldás sem közvetlen életveszélyes, bármilyen háztartási készülék meghibásodása esetén sem.
- A felső képen lévő kötési mód a szabványnak megfelel, maximális odafigyeléssel létesítve a körülményekhez képest a legjobb megoldás.
A kivitelezéssel kapcsolatban szeretnék még kérdezni pár dolgot .
A falban lévő vezetékeket, szerelvényeket és az Fi relét már megvették . ( 1 fázisú 16A-os betáp ► 25A,30mA, AC relé; 3 áramkör 16 amperral biztosított, 2,5-es,  3 eres,  MM réz vezeték a dugaszolóaljzatoknak; 2 áramkör 10 amperral biztosított, 1,5-es, 2 eres MM réz vezeték a mennyezeti világítás gerincének, paszta a réz-aluminium Wagós kötéséhez . )
A kismegszakítók csatlakozásain korróziót nem láttam, ugyan a típusát, fajtáját nem néztem, de ránézésre nem tartottam fontosnak a cseréjét .
Viszont a közös PE-N sint ( nem tudom, hogy hívják szaknyelven ) ki kell vennem és két külön sint kell kialakítanom .
Mindkét, a biztosítéktáblára bejövő ( L ,PEN ) vezeték aluminium és elég hosszúnak látom .
A fázist egyértelműnek tartom, bár ezek a kis hurkolások, átkötések annyira nem tetszenek nekem :) , emlékeim szerint erre is vannak szebb megoldások ... fázisfésűnek hívják talán ?  Ugye ? :)
A PE és az N sinre kérnék tőletek tippet .. van-e esetleg valamilyen általatok favorizált gyártó vagy típus ami hosszútávú, hibamentes működést garantál . Az aluminium vezeték miatt kell-e valamilyen speciális " sin tulajdonság " amire figyelnem kell ?

Novill

Érdekes ez a szétválasztás, hogy hogyan alakítsuk ki. Lehet vitatkozni rajta, hogy melyik a jobb megoldás. Az áram folyása iránya ugyan az. Lényegében az áram a fázis vezetőn  a fogyasztón át folyik a nulla vezető, PEN vezetőn át. Döntően MKh vezetőket használunk a merőknél és az elosztók, ávk-k bemeneti oldalán. Két vezetéket  meg lehet ér hüvelyezni közösen , ettől még stabil kötés jön létre. Legfeljebb egy kötéssel kevesebb lesz. Az is igaz, hogy egyre jobban a PEN vezető szétválasztása a méretlen oldalon történik. Ami számomra nem egy szimpatikus megoldás. Nagyon sokszor találkozom családi házaknál olyan esetekkel amikor a földelési ellenállás mérése lehetetlen feladat. Mert az épület szigeteléssel, színezéssel el tűnnek a földelő összekötés ( szonda és PE vezető) doboza, a tulaj nem engedi megkeresni a dobozt, mivel rombolással jár. Közben a jogszabály ellenőrzést ír elő időszakosan. Minap is tanúja voltam egy áramszolgáltatós mérőhely kialakításának. Leütik az olcsó 1,5m-es szondát, beviszik a méretlen oldalra a 6-os kétcsavaros kék fővezetéki sorkapocsba PE bejövő vezetéket, ahová becsatlakozik az utcai oszlopról érkező PEN vezető. Itt meg is valósul a szétválasztás. Áramvédő kapcsoló beépítése nincs, mivel  a mérőhely nem házi elosztós kivitelű volt egy régi elavult elosztót táplált meg. Nekik ez egy merőhely áthelyezés volt a feladatuk. Működik az új rendszer plomba bontás, fam vizsga, fam szerszámok, stb. Természetesen a szondánál földelési ellenállást nem is mértek. Kérdeztem miért nem mérnek? Válasz úgy is jó, meg különben is lényegtelen. Mert a PE és PEN vezető össze van kötve. Na ilyenkor panaszkodik a fogyasztó PEN vezető szakadáskor, hogy minden ráz. Sőt már olyan is előfordult, panaszkodnak nem működnek a fogyasztok terhelés hatására le csökken a feszültség érték.  itt egy mérőhelyen belüli PEN vezető  szakadt el , bizonytalan érintkezés volt, a vezeték  szigetelésen belül volt a szakadás, és így a földelő vezetéken át folyt az áram. A szomorú, hogy a mért oldal érintésvédelmi ellenőrzésével nem is foglalkoztak. Lehet mondani, hogy nem is feladatuk. Ilyen esetekből már fordultak elő problémák utólag, illetve utólagos magyarázkodások is.  Ami érdekes, hogy nem vitatkozunk annyit a jó földelés, jó EPH, folytonos védővezetők, B vagy C jelleg görbéjű kismegszakító, stb legyen, mint a PEN vezető szétválasztáson. Az egészet átfogóan kell látnunk, hogy a kellő biztonságot elérjük.

Sztrogoff

Erre a hivatalos álláspont az, hogy a PEN vezető nem szakad el, mert gondosan van szerelve.
Valljuk be, ha ez minden szakmabelinek sokszorosan lenne a tudatába vésve, elég kevés lenne a veszélyes állapot. Az meg, hogy a földelés magában is működtesse a túláramvédelmet, az nem életszerű a 32 A-es védelemnél - na meg akkor minek a TN?
Ezeken a problémákon a 30 mA-es kioldóáramú ÁVK igen sokat segít. Én visszamenőleg is kötelezővé tenném mindenkinek. És az ÁVK gyártók még ki is bélelnék a zsebemet, ami a mai világban szinte kötelező. :D

Novill

Az ÁVK-t én is kötelezővé tenném mindenkinek, de ne feledjük, hogy ÁVK sem old meg minden problémát egy PEN vezető szakadása esetén. Az is igaz, hogy a lakossági körben megtörtént halálos balesetek döntő többségében el kerülhetők lennének a balesetek. A vizsgált esetek gyakoriságát tekintve ritkán fordult elő súlyos baleset baleset PEN vezető szakadása miatt, de nem kizárható. A gyakorlatban hibaelhárításkor viszont sokszor találkoztam egy szél vihar után PEN vezető szakadása miatt érintésvédelmi problémákkal. Az ÁVK-nál PEN vezető szakadáskor  egyéb hiba nélkül még az ÁVK-n átfolyó áramok összege még nulla lesz( ki és befolyó) nem fog le kapcsolni, és ettől függetlenül a védővezetőre veszélyes potenciál kerülhet rossz földelés vagy földelés nélkül. Az is igaz, hogy ilyenkor nincs be tartva a nullázás feltételei.

980POWER

A PEN vezető nem szakad el. Ezzel kapcsolatban jegyezném meg, hogy beszelünk keresztmetszetekről is, a múlt héten csak úgy véletlenül vettük észre, hogy elszakadt a 95mm2 ( ami olyan ujnyi vastag ugyebár) ez az a fajta kötegelt vezeték aminek a PEN-je csupasz, a többi szigetelt. Fázisokat elvágva leesett a köteg úgy, hogy olyan 1,5 méterere az oszloptól kicsúszott a kötegből a csupasz szál, az maradt fent. Hogy honnét kapta a további rész a nullát? Tényállásom szerint a másik trafótól. mert ugye azok össze vannak kötve mindig (ha több trafókörzet is van településen belül) Na ezért is kell a jó földelés. Az a földelés amelyiknél nincs mérés az úgynevezett "érték nélküli földelés", megkérdeztem. ÁVK nélkül nem teszik fel az új mérőket, ha nem marad fent az nem kizáró ok, majd hívnak villanyszerelőt aki megkeresi a hiba helyét és elhárítja. A szabványos színu szereléskor nem szokott gond lenni, még talán akkor se, ha a színek nem szabványosak, de legalább 3 más színű, de amikor már ezek keverve nulla is fekete fázis is piros, meg mind a 3 piros, meg 2 kék 1 szürke, ott azért vannak gondok.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, az a rusnya PEN vezető, hogy mindig az talál elszakadni... Épp ezért lenne már végérvényesen jó, ha KÖTELEZŐ lenne -pár éve ugye volt egy jogszabály módosítás, mely belterületen 120KV-ig kötelezővé tette, aztán mintha ez is szét lett volna "lobbyzva", bár az aktuális állapotok tekintetében nem vagyok up to date- MINDEN lakóépület csatlakoztatása,sőt minden belterületi 0.4KV-os közcélú hálózat új kiépítése, régiek felújítása esetén a már bizonyított NAYY-J, SZAMkAM földkábelek alkalmazása, mert ott ugye a 4 eres kábel keresztmetszet egyik körcikke a PEN, mely pontosan ugyanolyan, mint a másik 3 körcikk, azaz az L1,L2,L3 erek, s mint ilyen, nagy valószínűséggel nem fog "magától" elszakadni. A tökéletesség jegyében pedig ezen méretlen 4 eres földkábel a kertben található PVT mérőszekrény kábelfogadó részében található OBO 1801-es EPH sínre érkezik, akkor ott már tényleg nem lesz, nem lehet gond a minőségi csatlakozással egyrészt a földelő szonda felől érkező 25mm2-ös MKH, illetve a házikó felé elhaladó NAYY-J 5x16, nagymenők esetében 5x25 mért kábelek PE vezetőinek közös nevezőre hozatalával, hogy akkor már a "B"-s jószág 16-os MKH PE összekötőjéről ne is beszéljünk. Tehát, van arra mód, hogy elkerüljük, de legábbis a minimálisra redukáljuk a szakadó PEN jelentette mumus feltűnését... ;)

980POWER

A földkábeles csatlakozó nem volt kötelező, csak a földkábeles közcélú hálózat estén, mivel nincs oszlop amibe a légkábeles csatlakozót akasszuk. Szóbeszéd formájában pedig azt hallottam, hogy e hónap 1. óta a légkábeles közcélú hálózat esetén a földkábeles csatlakozó továbbra is mint lehetőség megmarad, csak mélyen a zsebbe kell nyúlni aki ezt választja, nagyon mélyen.

Gyurmaúr(fi-relé)

De pontosan arról van szó, hogy olyan 3-4 éve kitalálták, hogy belterületen MINDEN 120KV alatti csatlakozás, tehát akár egy kertes kecó felújítását követő újonnan a kertben felállított tokozott mérőhelyi is, ill újonnan megépülő közcélú 0.4KV-os hálózat csak és kizárólag földkábellel létesülhet, aztán ezt a rendeletet azért függesztették fel, mert minden megyében csak 1-1 cég volt jogosult méretlen csatlakozó kábelnyomvonalat megtervezni, ill azt kivitelezni és volt olyan -pl. számos e.on terület- ahol !6-8 hónapra! igazolták vissza a kivitelezést a startpisztoly eldördüléstől, ami ugye nonsence non plus ultrája...
De egyébként pl az e.on dédász Siófoki igazgatóság esetén -tehát Balaton déli parti települések mindegyike- immár 6-7 éve már nem választható a légvezetékes csatlakozás még ott sem, ahol faoszlopos, !oszlopba tekert tartócsigás, igen, van még ilyen a Déli parton! csupasz légvezetékes az utcai 0.4-es hálózat. Részemről egyébként abszolút üdvözölt volt ez a rendelet (netán törvény módosítás?), csak nyilván nem úgy, hogy 1 méretes lófasz a support hozzá! Ez egyébként akkoriban volt téma, amikor kijöttek még a HFH összegének felezésével is, tehát olyan 2013-2014 eleje környékén.