"Csoport" Fí

Indította Lybra-Systems, 2011. szeptember 19., 21:10:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Lybra-Systems

Sziasztok! A következõ a helyzet: Betáp biztit követõen több elmenõ csoport lett kialakítva. Minden csoport kapott egy "Csoport Fí"-t, majd utána lettek rakva az elmenõ áramkörök kismegszakítói. Tudomásotok szerint van-e bármi elõírás, vonatkozó szabvány, ami ezt tiltja. Megrendelõm konkrétan azt kifogásolja, hogy a betáp bizti értéke meghaladja a csoportok elején lévõ Fí-k értékét. A Fí-k az utána lévõ elmenõ áramkörök összáramára lettek méretezve. Ezt egy tervezõ így javasolta. Elõre is köszönök minden tanácsot.

nova

A több csoport a különbözõ hálózatokat jelent. Például normál hálózat, generátoros, ups, stb. ? Vagy csak áramkörökre gondolsz, például világítási, éjszakai, stb.?

IdézTudomásotok szerint van-e bármi elõírás, vonatkozó szabvány, ami ezt tiltja.

Ha jól értem amit írtál akkor annak úgy kell lennie, ha leírnád esetleg a tényleges védelmi szinteket akkor tisztában látnánk. Mekkora a betáplálás biztosíték értéke, fi-relé és elmenõ hálózat biztosítékai?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Lybra-Systems

Csak normál csoportok. Dugaljak, gépek. Semmi ups vagy más rendszer nincs. Azt hiszem, pusztán területi felosztás céljából vannak a csoportok egy hangáron belül. És még csak nem is tûzszakaszok miatt, mert az sem játszik be.

Üzenet összefûzve: 2011. szeptember 19., 21:40:45 DÉLUTÁN

Ja, igen. Betáplálás 160A, NH00 tepsin. Utána van 4 csoport, 40 illetve 63A-es Fí a csoportok elején. Majd 1~ illetve 3~ 16A elmenõk, csoportonként 3-4 áramkör. Ennyi.

Novill

Én sem tudok ilyen elõírásról, hogy tiltva lenne. A fi reléket szelektíven lépcsõzve is szoktuk alkalmazni. ,, Mit ért a megrendelõd azon, hogy a be táp védelme a fi relé értékét" Ha arra gondol, hogy nem 160 A  értékûek a fi relék, akkor lehet, hogy igaza van. De ha a fi relé 63 vagy 40A, akkor elé illik tenni a csoport elé ennek megfelelõ értékû zárlati áramvédelmet. Ami olykor lehet akár kismegszakító is bizonyos esetekben. A fi relék érzékenységét a végfogyasztónál illik kisebb értékre pl. 30mA-re választani. A csoportokra bontás jó ötlet, mert így hiba esetén kevesebb fogyasztó esik ki az üzembõl.

Lybra-Systems

A csoport Fí elé gondolt kismegszakítót a tervezõ vetette el, mert a csoportot alkotó kismegszakítók megoldják a zárlat elleni védelmet. Gyakorlatilag kizárt, hogy a Fí és a kismegszakító közötti 15 cm távolságon keletkezzen a zárlat. Ha még is bekövetkezne, akkor a 16 mm2 vezetékek valószínûleg állják a sarat, míg megszólal a 160-as betáp.

Novill

Nem marad más a tervezõt és a megrendelõt kell összeengedni, a probléma megvitatása véget. A tervezõnek lehet, hogy igaza van. Én a fi relé elé beszoktam tenni a védelmet.

nova

Igazából még a lépcsõzetes védelem is megvan ebben a formában ahogyan leírtad, ha az áramértékeket nézzük. :)

160A
63A vagy 40A
16A
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Lybra-Systems

Köszönöm a véleményeket és hozzászólásokat. A tervezõ és a megrendelõ kicserélték eszméiket. Arra jutottak, hogy az elosztó berendezéssel minden rendben van.  8)

Szelei

Ha jól végig gondoljuk, fázis földzárlat esetén a FI relének gyorsabban ki kell kapcsolni, mint a kismegszakítónak. Így viszont a teljes zárlati áramot kell neki bontani, ami viszont korlátozott. Ezért logikus az a kérés, hogy köröket illik ellátni a megfelelõ védõ biztosítékkal. Ilyen beruházás esetén én kis tételnek találom, viszont a védi a nála drágább FI relét és üzembiztosabb is. ::)

Én mindig használok azonos értékû fõbiztosítékot a FI relék elé, cseréjük is így egyszerûbb. Meghibásodás esetén könnyebb kizárni a sérült területet. :)

nova

Igen mint te és Novill is írta az a tuti ha a fi-relé elé helyezzünk egy kismegszakítót.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!