"Intelligens" lakások, otthonok, szállodák

Indította flatskerrobert, 2011. március 09., 18:40:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

Találkoztatok-e már, esetleg telepített-e már valaki, és mit gondoltok a BUS rendszerrel részben vagy teljesen felszerelt létesítmények mûködésérõl?
Elsõ sorba az EIB/KNX-re gondoltam.

lackó

Sok rendzser van forgalomban.Nekem a LUXOR tettszik mert nem kell hozzá PC egyszerü beüzemelni.Fõleg nagyobb házakhoz érdemes beszerelni.

nova

Sajnos telepítésben még nem vettem részt eib rendszernek, igazából ezek a rendszerek nagyon jó dolgokat tudnak csak az áruk sajnos eléggé borsos :( Persze a luxust mindig meg kell fizetni. Elsõsorban ezek a rendszerek nagy cégeknek éri meg, ahol ki tudják használni a rendszer elõnyei. Ha jól tudom ilyen rendszer mûködik például a gyõri Audi gyárban, Telenor székházban Törökbálinton (persze lehet, hogy tévedek, kandó óbuda új épülete, stb.)
Családi házas környezetben nem igazán tudok olyanról, ahol megvalósult ilyen beruházás, persze biztos van csak az ismeretségi környezetemben nincsen. Amit tudok az a jó pár évvel ezelõtt volt, a KNX egyik magyarországi forgalmazója csinált egy ilyen teszt házat (vagy ott is laknak), arról videó is fent van a honlapjukon.
Kihívás én úgy gondolom nem a rendszer fizikai kiépítésében van hiszen a topológiája rendkívül egyszerû, hanem a rendszer programozásában rejlik a szépsége a dolognak. Persze ezt se mondanám olyan bonyolultnak gondoljunk csak a riasztórendszerekre melyek szintén busz rendszeren kommunikálnak ott is csak a gyártó által alkalmazott logikát kell elsajátítani (eszközök címzése,stb.) és utána eléggé egyszerû dolga van az embernek.

A KNX termékekkel is az a helyzet, hogy egy kitalált megoldás már az egész, minden feladatra megvannak a célkészülékek, melyeket csak be kell illeszteni a rendszerbe. Ráadásul ezek a termékek folyamatosan bõvülnek. A gyári szoftverrel utána konfigurálni õket és kész. Ott lehet szépsége a rendszernek, ha egyedi megoldásokat kell kialakítani, tehát amire nincsen kitalált rendszer.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

Idézetet írta: lackó Dátum 2011. március 09., 20:02:22 DÉLUTÁN
Sok rendzser van forgalomban.Nekem a LUXOR tettszik mert nem kell hozzá PC egyszerü beüzemelni.Fõleg nagyobb házakhoz érdemes beszerelni.

Az biztos LUXOR, csak azért kérdezem, mert beütöttem a googliba és nem nagyon dobott ki semmit a szerencsjáték zrt-n kivül, nem hallottam még errõl a rendszerrõl gondoltam rákeresek.

Amúgy én úgy gondolom, hogy manapság már mindenhez kell pc anélkül már nem sok mindent lehet csinálni, mármint ilyen rendszereknél. Fõleg ha szeretnénk egyedivé tenni az elnevezéseket és a rendszert magát. Amúgy az elõzõ riasztós példára visszatérve azt is sokkal egyszerûbb laptoppal felprogramozni. Persze ahhoz se szükségszerû.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

Egy jó kis videó, hogy miért jók ezek a rendszerek. Amúgy a youtubon rengeteg jó videó található található az EIB rendszerekrõl, akár még az ETS4-rõl is (ez az új szoftver a KNX-hez)

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Részt vettem egy KNX/EIB tanfolyamon korábban. Nagyon sok hasznos megoldásra jó. Igazából nagy jelentõsége akkor van, ha kompletten van minden vele megoldva. Nagy hiányossága, hogy a szoftvere nem rendelkezik magyar menüvel, ami hátrányt jelent a magyar villanyszerelõknél. Így a tömeges elterjedésnek az anyagiakon kívül ez is gátat szab. Gondoljunk, bele mi villanyszerelõk szereljük meg az erõsáramú és gyengeáramú hálózatokat. Így el fog terjedni a villanyszerelõk körében is majd az EIB szerelés. Nagyobb elosztókat fogunk beépíteni az épületekbe, a hálózatot csillagpont szerûen szereljük, Kiépítjük a buszvezetéket. Ezek eddig beleférnek a hagyományos villanyszerelés kategóriába.  Ez utáni feladat már informatika jellegû, mindent fel kell programozni.

Itt van egy Luxor link, ránézésre is látszik az egyszerûsége.
http://www.theben.de/en/theben/link/eznode/prv_302_2162/

flatskerrobert

Igazad van A LUXOR tényleg viszonylag egyszerû termék vagy rendszer, de egy gyárnak a gyártmánya. Nem csereszabatos mással.
A KNX-nek többek közt itt van jelentõsége hisz egy GIRA szenzor (taszt) ha van a BERKER-nek vagy ha nincs akkor a SIEMENS-nek biztos, hogy van, le lehet rá cserélni és ugyan úgy lehet paraméterezni csak a külsõ más és a bus csatoló. A másik a szabvány, európai és világszabvány a KNX ehhez a szabványhoz gyárt kb. 130-150 cég eszközöket.
Az "Abu" csoda sarok ezzel van tele.
Az, hogy nincs Magyar nyelvû menüje az ETS4-nek igaz, meg kell tanulni angolul. Egyébként sokkal több nyelvre van adaptálva mint a 2-es verzió volt.
Eszköz felhasználási mennyiség kérdése az egész és Magyarul is meg lesz.
Az, hogy mért nem terjed hazánkban jobban ez a rendszer szerintem gyenge az ismeretterjesztés a tervezõk nem igazán akarják, mert sok a macera vele, vagy a rosszabbik, hogy nem ért hozzá vagy még rosszabbik talán nem is hallott róla, ez szint úgy igaz a beruházókra is. Pedig, ha tudnák, hogy mennyi energiát tudnának megtakarítani, azt hiszem elgondolkodnának jó páran.
Ismerek egy szállodát 2007-ben épült nincs benne semmilyen  felügyeleti rendszer nem, hogy KNX, hatalmas az energia költség, gyakorlatilag a hasznot elviszi a gáz, villany, víz. Idõ kérdése, hogy a bank mikor csap rá.
A beruházásnál meg spórolt kb 50,- mil.FT. ennek már a többszörösét kifizette, ami energia pocsékolásba  elment, mert a folyosón a világítás 24 órába mûködik, mert a szivattyúk akkor is mennek ha nem kell. És nem értik meg, hogy egy **** csillagos szállodát nem lehet kézi vezérléssel gazdaságosan mûszakilag üzemeltetni. Az uszodagépészetrõl nem is beszélek, katasztrofális.
Szemléletbeli problémák, meg nyilván anyagi kérdés is, de lehet olyan is, ha valamilyen probléma adódik akkor azt ki fogja helyben megjavítani, stb.
Egyébként megdöbbentõen stabilan tud mûködni hosszútávon, a KNX rendszer, ha jól van kábelezve, ha jól van paraméterezve és ha el van látva túlfeszültség védelemmel.
Nem kell félni a gyengeáramú oldalától, bár el lehet varázsolódni az biztos. Mint mindent ezt is meg lehet tanulni, aki szeret vele foglalkozni.

lackó

A luxort kissebb házakhoz ajánlanám,elõnye még hogy hagyományos szerelvényekkel mûködik.

Novill

Teljesen igazad van, hogy ezek a KNX termékek csere szabatosak. Ez bennük az egyik jó dolog, hogy a különbözõ termékek is Gateway keresztül összekapcsolhatók. Valóban az eib technika elképesztõen nagyon sok lehetõséget tud biztosítani. Hisz hálózat átszerelése nélkül csupán át programozással át lehet variálni a funkciókat.  De változatlanul azzal nem értek egyet, hogy sok minden, ami bekerül az országba nincs magyarra fordítva. Ha kell nekik a forintunk, akkor fordítsák le magyarra is. Tudom a számítógépek világa angol. De nem fog minden villanyszerelõ a jövõben megtanulni angolul. Ennek igazán akkor van értelme, ha a villanyszerelõ fel is tudja programozni. Jó bizonyos szintig így is el lehet jutni. Ahhoz, hogy a KNX ne csak nagy létesítményben jelenjenek meg, hanem a családi házakban, nagy tömegben igenis szükség van a szoftver magyarítására és olcsóbbá tételére. Nekem volt már olyan magyar ügyfelem, aki azért nem választotta a KNX rendszert, mert nem volt magyar szoftvere. Helyette választotta a gyengébb minõségû cseh (most hirtelen nem jut eszembe a neve) épületfelügyeleti rendszert. A tapasztalatom szerint a tervezõk már sok esetben ajánlani szokták a KNX rendszert, de az ára miatt el is állnak tõle. Sajnos sok esetben a hagyományos villanyszerelést se tudják már megfizetni. De azért reménykedek, hogy lesz ez még jobb.

flatskerrobert

Teljesen igazad van a remény hal meg utoljára. Optimista vagyok lesz ez még jobb is. Szerintem az EIBA szervezet másképp állna a szoftver honosítás kérdéséhez, ha az országban lenne valaki aki gyártana valamilyen aktív vagy passzív alkatrész a rendszerhez. Ha mást nem 2x2x0,8 4KV átütési szilárdságú kábelt.
Szerintem a klasszikus villanyszerelésnek ez a rendszer nem konkurenciája, inkább a választékot vagy a lehetõségeket növeli.
Még hosszú évtizedekig meg fog maradni a hagyományos szerelési mód. Abban is biztos vagyok, hogy nem minden villamos szakember fog KNX-el foglalkozni, mert fél tõle, mi lesz ha nem fog mûködni stb, pedig ebben az országban a villamosiparban, építõiparban igen sok jó szaki él és dolgozik. Családi házakban, otthonokban is terjed csak lassan, nyilván ha nagyobb a megrendelés akkor lehet az árakkal lejeb menni, és akkor egy 640mA tápegység nem 100.000.-FT ba kerül ha nem 30-000,-Ft-ba pld.
Mért az elsõ COMM. számítógép mennyibe került, millió fölötti volt komplett nem ?
Ha a tervezõk ajánlják az jó dolog, a megrendelõt érvekkel meg kell gyõzni és be is kell tervezni.
Bár az igazsághoz hozzátartozik hogy nem biztos hogy a villamos tervezõ tervezi tervezi meg, a KNX. ha nem egy külsõ rendszerintegrátor lép be az ágazati tervezõk fölé, (villamos, gépész, gyengeáram, stb) aki az ismeretek teljes birtokában koordinálja a munkákat. Nem minden villamos tervezõ fogja az ETS4 licencét megvenni, meg a WSCAD tervezõ programot.
Tisztelettel:FR.