Világítási tanács

Indította petike199600, 2013. április 15., 16:34:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pkajos

Igen, ez van, így zömében egyet is értünk.  Az energiahatékonysági kategóriák "matricázása" változott.. a szerkezetekre igazából nem hozott változást.

Az ernyőbe, munkahelyre, "helyi világításként" egy "50Hz-es" egyben villogva bekapcsolós ferromágneses előtétes megoldás - ami 100 luxot sem tud a béna fénycső miatt sem- ma már "Trabant, még a 2 ütemes".

Bár a világításnál az általánossal együtt "várjuk" az 500 luxot.  Ennél a silány megoldásnál a szakács pontosan leárnyékolja a háta mögött lévő jó világítás miatt a munkaterületet.

Az KVG szerintem már nem megfelelő talán a VVG még elmegy, még gyártanak ilyen lámpatesteket.
Valahol olvastam, hogy a ferromágneses előtétek (KVG, VVG) 2014-ben kivonásra kerülnek, de mint látjuk.... - egyenes fénycsöves lámpatesteknél eladnak ilyen felszereltséggel.

Az "átállás" LED-fénycsőre szerintem átállás szerintem átalakítás.. fénycsőtől függően 5-10 világítási paraméter is változhat

Új beruházásoknál a lumen/W komoly elvárás, bár egy - egy területre kell biztosítani.

KVG-s villogós lámpatestet szerintem nem gyártanak, csak legfeljebb VVG-set.

Valóban a 2023-as fcs "kivonás" szerintem is hoz változást előtét ügyben is, bár a meglévők javításához kellenek még. 2023.01.01-es kivonás úgy rémlik most csak  a T8-ra vonatkozik (ugye a T12-est már kivonták)   

nyaki

Szerintem meg a felhasználók által cserélhető fényforrással szerelt lámpatestek esetén, bármilyen más rendszerű fényforrásra való átállás nem minősül átalakításnak, ha a fejelés és a kialakítás kompatibilis marad. Hasonló a helyzet, mint amikor a gyújtót elektronikus gyújtóra és/vagy a hagyományos fénycsövet 3-5 sávos fénycsőre cseréljük, de említhetném a hagyományos izzó retrofit LED fényforrásra való cseréjét is. A cserével maga a lámpatest világítási és elektromos paraméterei valójában nem változnak meg, azonban a LED fényforrás eltérő világítási paraméteri miatt, a megvilágítás paraméterei viszont változni fognak. A szükséges fénymérés dönti el, hogy végül kell-e a lámpatesteket cserélni vagy sem.
Ja, igen, a KVG kérdése. Emlékeim szerint az EU-ban 2002 és 2005 között folyamatosan vezették ki, majd tiltották be a beltéri világításhoz gyártott KVG előtéteket, így 2005 után már csak VVG vagy EVG előtétet lehet kapni, ezért az alábbi mondatomban a pongyolán megfogalmazott KVG előtét helyett mindenki VVG-t értsen: "Az EU-s direktíva szerint, 2023.01.01.-től fénycsövet már nem lehet forgalomba hozni, ezzel ellentétben a KVG előtét ugyan nem lesz betiltva, de szerintem fénycső hiányában a piacról való kivezetése idővel magától be fog következni". ...és ha már idéztem a mondatomat, akkor válaszolva igen, többek közt a T8 típusú csövekről van szó, valamint a 4, 6, 8, 13 W teljesítményű halofoszfát fényporos T5-ös csövekről is.

pkajos

A lámpatest megfelelőségi tanúsítványa arról a megoldásról szól amire tervezték, bevizsgálták.
Egy "egyenes" fénycsöves - lámpatest, gyártmány- megoldásnál nem csak a fénycsövet cseréled, és nem csak a "parázsfény gyújtó" helyett rövidzárat építesz bele, és jó esetben "kiiktatod" kiveszed vagy benne hagyod az előtétet ("trafót").
Szerelsz, kötsz, esetleg egyik végén történik a betáplálás (L-N), vagy két végén a a 2-2 érintkezőből 1-1 az L ill az N.
Vannak LED fénycsövek (átlátszó üvegcsöves megoldások), aminek a felületi fénysűrűsége nem homogén.  Ezek jól mutatnak egy pl. kettős parabolatükrös lámpatestben

Nyilván Te a korábbi "fényporos" fényforráshoz hasonlító "opál", egyenletes fénysűrűségű fényforrásra gondolsz. Nyilván az itt "diffúzorként" működő fénypor sokat segíthet.

Tömegével végzett "retro korszerűsítésnél" még a felharmonikus "gyártással" is számolni kell   

Azért az tehát kijelenthető, hogy attól, hogy LED-es retrofit fényforrást teszünk egy klasszikus
lámpatestbe, attól az nem válik LED-es világítótestté, annak sem a termikus, sem az optikai
kialakítása nem lesz a LED-es fényforráshoz illeszkedő, arra optimalizált.

Az estlegesen felmerülő  "termikus" anomáliák, "hőtorlódások" pontosan azt a kedvező paramétert, a magas élettartamot veszélyezteti, amiért többek között szeretjük a LED-es megoldásokat. 

nyaki

Ha egy VBF része lenne az így átalakított lámpatestekkel szerelt rendszer, akkor a mérések és szemrevételezések alkalmával milyen mélységig szükséges belenyúlni a lámpákba és azt hogyan lehetséges dokumentálni úgy, hogy közben a felülvizsgáló az adott lámpatest gyári specifikációit nem ismeri, csupán meg tudja állapítani az adott lámpatest ÉV besorolását és annak megfelelően leméri, majd értékeli?  ::) ...a világítástechnikai mérésektől most tekintsünk el, mert egy lakásban vagy lakóházban ez nem releváns.

S/K

"A lámpatest megfelelőségi tanúsítványa arról a megoldásról szól amire tervezték, bevizsgálták."
...mint ahogy pkajos írta, tehát átalakítok egy terméket.
Persze ezt akkor veszi észre a felülvizsgáló ha ismeri a régi lámpatestet és tudja hogy az fénycsöves volt. Most ilyenkor vagy "továbbmegy" és elkezdi vizsgálni hogy milyen mértékben lett átalakítva. Lehet hogy csak a  fényforrást cserélték és a gyújtó helyére a rövidzárat rakták be vagy az előtétet ki is kötötték és egyéb kötéseket is végeztek. (több száz darabnál izgalmas lehet ezeket ellenőrizni).
Ha "csak" a fényforrást és a gyújtót cserélte akkor is átalakítás mert megváltoztatta a termék tulajdonságait. Ha még kötözgettek is benne akkor meg méginkább.
Ebben az esetben ha ilyennel találkozom elkérem az átalakítás utáni termékmegfelelőségi nyilatkozatot. (eddig mindenkinél megvolt, átadták  :D ;D ;)). Jegyzőkönyvebe írom hogy a lámpatestek átalakítva, a megfelelőségi dokumentumok nem álltak rendelkezésre áramütés elleni védelmük megfelelő (persze ha azok), de szabványossági/tűzvédelmi szempontból a termék átalakítása utáni vizsgálatig illetve a megfelelőségi nyilatkozat kiállításáig használata nem javasolt.
(kérdés hogy minden egyes darabot sorszámozni szükséges, mert egyedi gyártás, vagy tömegcikk gyártás)

pkajos

igen igen.
A VBF esetében a "szemrevételezés" része, ha szigorúan veszem a kapcsolódó dokumentumok vizsgálata -és annak "megfelelő minősítése" éppen arról szól, hogy a rögzített villamos szerkezetek a vonatkozó termékszabvány biztonsági követelményeinek, ahova tették oda jól lett-e kiválasztva..

Az eredeti problémám- a főzőkonyhai elszívóernyőnél, az általam nem kedvelt KVG előtétes - villogó 50Hz-es  2022-es !!! "új létesítés"... munkahely  és talán az elvárt megvilágítás (500lx 0,6 egyenletesség) 20-25%-át tudja.  A konyhai eszközöket beszállítót ezek a kérdések, kifogások hidegen hagyják.


nyaki

Bocsi, pkajos, hogy ennyire eltértem a témától, de muszáj vagyok reagálni ismét.
Amikor egy lámpatestet legyártanak, számos vizsgálatnak kell megfeleljen, de most csupán 3 legfontosabb vizsgálatra fókuszáljunk:
1. érintésvédelmi
2. tűzvédelmi
3. világítástechnikai
Kiemelten hangsúlyozom, hogy egy VBF felülvizsgálónak nem feladata a világítástechnikai jellemzők megállapítása és azok értékelése, mert az egy másik szakma és felülvizsgálói jogosítvány.
Ha szigorúan tekintünk a VBF feladatokra, akkor a lámpatesteknél marad az 1. és a 2. tulajdonságok vizsgálata és értékelése. Ha a lámpatest láthatóan nem esett át villamos vagy mechanikai átalakításon és a fényforrások is épek, akkor a felülvizsgáló érintésvédelmi szempontból lemérheti és ha minden rendben van, akkor jónak ítélteti. Ha a lámpatesten tűzvédelmi jellegű vizsgálatokat is elvégezzük, akkor joggal merül fel  kérdés egy LED-es fénycső láttán, hogy az a berakott fénycső rendelkezik-e a cseréhez való jogosultsággal. Ha a forgalmazó biztosítani tudja ehhez a műbizonylatot (netán a CE jel is rajta van), akkor ez esetben el kell fogadni a használatát.
Tehát, innen nézve, mint felülvizsgáló a lámpatest értékelésénél nem írhatok mást, mint megfelelt.
Szerintetek ebben mit nem gondolok jól? ::)

pkajos


A VBF felülvizsgálat esetében - legyen az első v. időszakos- én sem a lámpatest világítástechnikai paraméterekkel kapcsolatos problémákat gondoltam értékelni.

Mindössze arról írtam, hogy ha látok pl. egy LED fénycsövet, és látok egy "hagyományos" fénycsöves lámpatestet ( észreveszem, hogy átalakították) akkor a szemrevételezés esetében bátran kijelenthetjük, hogy nem az van ott amit terveztek, amiről a "megfelelőségi nyilatkozata", tanúsítványa szól. Ahogy S/K is helyesen írta.
Az egy második dolog, hogy mint rutinos VBF felülvizsgáló esetleg úgy gondoljuk, hogy itt nincs áramütés elleni védelem és/vagy tűzvédelmi jellegű kockázat. DE ez nem lehet magánügy.
A villamos szerkezet - gyártmány, itt pl. a lámpa- már nem az amit amitől a tanúsítványa szól. Lehet(ne) akár tűzkockázat (ha valami olyat pakoltak bele ami nem odavaló, vagy sérül az IP védelme, hűlési viszonyok romlanak, vagy a lámpa bevizsgált megengedett (pl. 35 fok) hőmérséklet emelkedését eredményezi stb.
Alapvetően a LED - egyenes cső- fényforrásokhoz  LED lámpatest jár ahogy korábban is kifejtettem (különösen új rendszer kiépítésénél). De tömeges átalakításnál bátran elmélkedhetne a felülvizsgáló egyéb,  akár tűz- és akár áramütés kockázatáról- a "szűrésmentes" felharmonikusok okozta meglepetések miatt.     

S/K

Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. június 17., 12:43:44 DÉLUTÁN
Bocsi, pkajos, hogy ennyire eltértem a témától, de muszáj vagyok reagálni ismét.
Amikor egy lámpatestet legyártanak, számos vizsgálatnak kell megfeleljen, de most csupán 3 legfontosabb vizsgálatra fókuszáljunk:
1. érintésvédelmi
2. tűzvédelmi
3. világítástechnikai
Kiemelten hangsúlyozom, hogy egy VBF felülvizsgálónak nem feladata a világítástechnikai jellemzők megállapítása és azok értékelése, mert az egy másik szakma és felülvizsgálói jogosítvány.
Ha szigorúan tekintünk a VBF feladatokra, akkor a lámpatesteknél marad az 1. és a 2. tulajdonságok vizsgálata és értékelése. Ha a lámpatest láthatóan nem esett át villamos vagy mechanikai átalakításon és a fényforrások is épek, akkor a felülvizsgáló érintésvédelmi szempontból lemérheti és ha minden rendben van, akkor jónak ítélteti. Ha a lámpatesten tűzvédelmi jellegű vizsgálatokat is elvégezzük, akkor joggal merül fel  kérdés egy LED-es fénycső láttán, hogy az a berakott fénycső rendelkezik-e a cseréhez való jogosultsággal. Ha a forgalmazó biztosítani tudja ehhez a műbizonylatot (netán a CE jel is rajta van), akkor ez esetben el kell fogadni a használatát.
Tehát, innen nézve, mint felülvizsgáló a lámpatest értékelésénél nem írhatok mást, mint megfelelt.
Szerintetek ebben mit nem gondolok jól? ::)

Szerintem ha látható hogy átalakítás történt (mert tudjuk hogy az nem LED-es armatúra volt) akkor valószínű hogy nem az eredeti termékvizsgálatnak megfelelő. A CE jel attól még rajta van.
A gépkocsi forgalmiban is benne van hogy milyen, mekkora motor van benne, azt sem lehet átalakítani, a műszaki vizsgán szólnak érte. Ha látszik és ismerik a gk. típusát, felépítését.
Lámpatestnél is így van.
...amúgy meg írok egy-kettő-sok termékmegfelelőségi  nyilatkozatot. ...Pénzé. ;) Persze ha minden rendben van az átszerelt lámpatesttel.


nyaki

Az ÉvMuBi-nak hogyan lehetne ezt a kérdéskört elküldeni, mert ez engem felettébb izgat? ...sajnos én nem vagyok tag. :-\