Csillag-delta kapcsolás

Indította petike199600, 2013. február 10., 08:30:17 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Szelei

Mi 25 évvel ezelőtt is A4 lapokon adtuk ki terveinket akár egész silótelep vezérlésére, áramútra. A3 rajzon vagy A0-án a terepi kábelezés, rendezés, gépek elhelyezése stb.

Most akár új akár használt gépek dokumentációit nézem ritka kivétellel találkozom villamos raj esetén A4 mérettől eltérővel.

Természetesen 99%-ban fektetett elrendezéssel. Én is ezt követve alkalmazom rajzaimat.

Mint szakrajz tanár nem életszerű amit villamos rajzok esetén elvár. Gépészetben nem akkora gond egy elforgatott alkatrész ábrázolása majd annak méretező vonalainak ki húzása feliratozása. Mind a csillag-delta indítás min egy irányváltás, dahlander indítás forgásirány váltással nem illik két lapra szét szedni vagy a elhelyezés végett oly mértékben csökkenteni a méretarányt, hogy el férjen (ez által értelmezhetetlen méretűvé téve). :)

balzsi

A munkahelyemen találkoztam néhány villamos rajzzal, egy része magyar, a többi német, de mind fekvő. Eredetileg milyen méretben készültek azt nem tudom, de nálunk már A4-es méretben vannak.

czapi

Petike!

Hogy visszatérjünk az eredeti szálhoz, :) van egy kis feladat kiegészítés:

Indulás előtt a motor forgásirányát is ki lehessen választani egy választókapcsolóval.
Leállítás után 1 percig ne lehessen újraindítani a motort, az indítási lehetőséget jelzőlámpa jelezze.

petike199600

Köszönöm a feladatot!
Ha hazajöttem nekifogok!
Ezt a rajzot is fektetve csinálom.
;D
Köszönöm! ;D

Szirty

Hali petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 11., 16:49:11 DÉLUTÁN
Viszont amikor a szünet után bementem azt mondta hogy talált hibát de ez szőrszál hasogatás.
A műszaki rajzokat mindíg állólapra kell rajzolni én meg fektetve rajzolta mert így jobban elférek.

Ehhez képest ilyet én még nem túl gyakran láttam. Itt a cégnél nagyon sok rajz van, több tízezer A4-es oldal de egy sem állított tájolású, hanem fektetett. (Van közte német, magyar, francia, olasz és osztrák is).
Ráadásul nem gondolnám azt, hogy ez csak nálunk van így...

Függőleges elrendezésű áramút tervet állított A4-es oldalon elhelyezni teljes esztelenség, képtelenség és minden józan észnek ellentmond.
Ez a "szabály" nem inkább egyéb (pl. épület, vagy gépészeti) műszaki rajzokra vonatkozik?

Marton

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. február 12., 09:42:33 DÉLELŐTT
Itt a cégnél nagyon sok rajz van, több tízezer A4-es oldal de egy sem állított tájolású, hanem fektetett. (Van közte német, magyar, francia, olasz és osztrák is).
Ráadásul nem gondolnám azt, hogy ez csak nálunk van így...

Függőleges elrendezésű áramút tervet állított A4-es oldalon elhelyezni teljes esztelenség, képtelenség és minden józan észnek ellentmond.
A függőleges áramútas rajznak és az álló rajzlapnak a mai ábrázolási mód esetén nincs is értelme.
A Tanár Úr lehet, hogy a régi rajzokon nevelkedett még és arra asszociál.
Nem tudom ki milyen régen tanulta a villamos szakmát. Az 1970-es években még a magyar vezérlési rajzok függőleges áramutasak voltak, így is tanították. Most nem tudok szkennelni, de holnap teszek fel ilyen régi magyar rajzokat. Régi szerszámgépek rajzai is ilyenek. Most csupán egy gyorsan összeállított rajzot mellékelek példa ként. Ezeknél a tápvezeték a függőleges, az adott áramutak viszont vízszintesek.
A PLC-k létradiagramos programja ilyen ábrázolással vannak.
Ilyen elrendezésű rajzokkal lehet találkozni régebbi amerikai vagy csehszlovák gépek esetén is.
Manapság szerintem mindenki áttért a vizszintes ábrázolási módra.
(lehet, hogy új témát kellene nyitni?!)

nova

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. február 12., 19:15:28 DÉLUTÁN
Manapság szerintem mindenki áttért a vízszintes ábrázolási módra.
(lehet, hogy új témát kellene nyitni?!)

Érdemes lenne az ábrázolási módoknak, hiszen ez egy teljes új téma. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. február 12., 19:15:28 DÉLUTÁN
A függőleges áramútas rajznak és az álló rajzlapnak a mai ábrázolási mód esetén nincs is értelme.

Gyakorlatilag minden rajz ma függőleges.
Amiről te beszélsz és amire példát hoztál az a vízszintes (az általam használt  tervezőprogram is azt hívja annak).
Én ennek az értelmezésnek megfelelően érveltem.


Üzenet összefûzve: 2013. február 12., 21:00:41 DÉLUTÁN

Üdv!

Hozzátéve:
Nem akarok a definíciókon vitatkozni, fontosabbnak tartom hogy ugyanarról beszélünk.
Én azon a kijelentésen döccentem meg, hogy az A4-es oldalt mindig álló tájolással kell alkalmazni.


Üzenet összefûzve: 2013. február 12., 21:02:32 DÉLUTÁN

És efölött még el is siklottam volna, de rögtön egy PDF-el is alátámasztottátok! :)

(elnézést, hogy mondatonként jut eszembe a mondani való, már megyek is aludni)

czapi

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. február 12., 20:48:04 DÉLUTÁN

Hozzátéve:
Nem akarok a definíciókon vitatkozni, fontosabbnak tartom hogy ugyanarról beszélünk.
Én azon a kijelentésen döccentem meg, hogy az A4-es oldalt mindig álló tájolással kell alkalmazni.

És efölött még el is siklottam volna, de rögtön egy PDF-el is alátámasztottátok! :)
Üdv!

A tervező programok általában 5mm raszteren megalkotott szimbólumokat használnak, kivéve az EPLAN ami 4mm rasztert használ.
Ezért, hogy megfelelő mennyiségű információt tartalmazzon egy rajzlap, célszerű választás volt az A3-as méretű fekvő lapok (420x297mm) használata.

A dokumentumok nyomtatásánál a takarékosság és felhasználásánál, szerelés, javítás közben a jobb kezelhetőség miatt az A4-es méret a nyerő papír formában.
Ezért az eredeti 420x297mm rajzot célszerű 297x210mm formátumban kinyomtatni.
Ez még olvasható méret.

Marton

Beszkenneltem az igért rajzot, mellékeltve. Valószínüen sokaknak szokatlan ill. ismeretlen.